Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-620/11-4/MG
z 13 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-620/11-4/MG
Data
2011.10.13


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin i sposób przekazywania zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
kontrakt menedżerski
potrącenie (kompensata)
rachunki
umowa o dzieło
umowa zlecenia
urząd skarbowy
wpłata
wynagrodzenia
zaliczka na podatek
zryczałtowany zwrot podatku


Istota interpretacji
Prawidłowość naliczenia wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w przypadku dokonania dodatkowej wpłaty należnych zaliczek na podatek wraz z odsetkami za zwłokę oraz wpłaty w ustawowym terminie zaliczki na podatek dochodowy w wysokości większej od należnej i dokonania stosownej korekty.



Wniosek ORD-IN 817 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25.07.2011 r. (data wpływu 28.07.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie prawidłowości naliczenia wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w przypadku dokonania dodatkowej wpłaty należnych zaliczek na podatek wraz z odsetkami za zwłokę oraz wpłaty w ustawowym terminie zaliczki na podatek dochodowy w wysokości większej od należnej i dokonania stosownej korekty - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.07.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie prawidłowości naliczenia wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w przypadku dokonania dodatkowej wpłaty należnych zaliczek na podatek wraz z odsetkami za zwłokę oraz wpłaty w ustawowym terminie zaliczki na podatek dochodowy w wysokości większej od należnej i dokonania stosownej korekty.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Spółka jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: pdof) z tytułu wynagrodzeń i należności wypłacanych pracownikom oraz innym osobom z tytułu m.in. umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktów menedżerskich.

Stosownie do art. 31 i art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o pdof Spółka obliczała i pobierała w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek zryczałtowany. Kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i podatku zryczałtowanego (dalej: podatku zryczałtowanego) zgodnie z art. 38 oraz art. 42 ustawy o pdof, Spółka wpłacała w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek zryczałtowany), na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Od wpłacanych w terminie kwot zaliczek na pdof i podatku zryczałtowanego Spółka nie potrącała wynagrodzenia, należnego Spółce zgodnie z art. 28 § 1 Ordynacji podatkowej. W konsekwencji Spółka wpłacała na rachunek urzędu skarbowego zaliczki na pdof i podatek zryczałtowany w kwocie pobranej.

Obecnie Spółka chce skorzystać z prawa do potrącenia wynagrodzenia przysługującego Spółce z tytułu terminowego wpłacania zaliczek na pdof i podatku zryczałtowanego za okres wstecz, tj. za lata, za które ustawowy termin płatności zobowiązania podatkowego dla płatnika jeszcze nie uległ przedawnieniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Spółce przysługuje prawo do potrącenia w 2011 r.
    1. należnego, dotychczas nie pobranego, wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatku od zaliczek na pdof i podatku zryczałtowanego za okres wcześniejszy, począwszy od zaliczek na pdof i podatku zryczałtowanego, których ustawowy termin płatności przypadał w 2006 r.... (dalej: Pytanie 1a),
    2. należnego, dotychczas nie pobranego, wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatku od zaliczek na pdof i podatku zryczałtowanego wpłacanych do budżetu w roku 2005 i latach wcześniejszych niż 2005 r.... (dalej: Pytanie 1b).
  2. W jakim trybie Spółka może dokonać potrącenia należnego Spółce, dotychczas nie pobranego wynagrodzenia z tytułu terminowej wpłaty zaliczek na pdof i podatku zryczałtowanego... (dalej: Pytanie 2).
  3. Czy w przypadku gdy za dany miesiąc Spółka w terminie późniejszym dokonała dodatkowej wpłaty należnych zaliczek na pdof wraz z odsetkami podstawą naliczenia wynagrodzenia z tytułu terminowego opłacania zaliczek na pdof będzie kwota zaliczek wpłaconych za dany miesiąc w ustawowym terminie... (dalej: Pytanie 3).
  4. Czy w przypadku wpłaty w ustawowym terminie zaliczek na pdof w większej wysokości niż należna, a następnie dokonaniu korekty i wykazaniu prawidłowej kwoty zaliczek należnych za dany miesiąc wynagrodzenie z tytułu terminowej wpłaty zaliczek powinno być naliczone od kwoty zaliczek na pdof należnych za dany miesiąc... (dalej: Pytanie 4).

Przedmiotowa interpretacja indywidualna została wydana w zakresie pytania Nr 3 i 4 wniosku. Wniosek w zakresie pytania Nr 1a, 1b i 2 został rozstrzygnięty w odrębnych interpretacjach indywidualnych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Stanowisko Spółki w zakresie Pytania 3.

W ocenie Spółki, w przypadku gdy za dany miesiąc Spółka w terminie późniejszym dokonała dodatkowej wpłaty należnych zaliczek wraz z odsetkami podstawą naliczenia wynagrodzenia z tytułu terminowego opłacania zaliczek na pdof będzie kwota zaliczek wpłaconych za dany miesiąc w ustawowym terminie.

Uzasadnienie

Zdaniem Spółki prawo do wynagrodzenia z tytułu terminowego opłacania zaliczek na pdof przysługuje bez względu na to, czy została wpłacona cała należna kwota zaliczek za dany miesiąc, czy tylko jej część. Warunkiem dokonania potrącenia wynagrodzenia jest wpłata zaliczek w terminach określonych przepisami podatkowymi.

Jak wskazano wyżej, norma prawna wprowadzona w oparciu o art. 28 § 1 Ordynacji podatkowej uzależnia możliwość potrącenia przez płatnika przysługującego mu wynagrodzenia jedynie od poboru podatku i jego terminowej wpłaty. Ustawodawca nie stawia więc wymogu, aby dla uzyskania prawa do wynagrodzenia koniecznym było uiszczenie całej należnej kwoty zaliczki. Zatem również późniejsza dopłata kwoty zaliczki na pdof za dany miesiąc nie może stanowić przesłanki wykluczającej prawo do potrącenia wynagrodzenia od kwoty zaliczek wpłaconych w ustawowym terminie.

Spółka stoi na stanowisku, iż podstawą naliczenia wynagrodzenia będzie kwota zaliczki zapłacona w ustawowym terminie. Teza ta znajduje potwierdzenie w doktrynie prawa podatkowego:

„Wynagrodzenie to przysługuje bez względu na to, czy termin płatności podatku wynika z ustawy podatkowej lub przepisu wykonawczego oraz bez względu na to, czy płatnik (inkasent) wpłacił całą należną kwotę podatku, czy tylko część. Jeżeli pozostała część podatku zostanie wpłacona później, to wynagrodzenie od niej nie przysługuje” (S. Babiarz i inni, Ordynacja podatkowa. Komentarz, Warszawa 2009, s. 220).

Zatem, w przypadku, gdy w ustawowym terminie Spółka wpłaciła część kwoty należnej za dany miesiąc zaliczki, a w terminie późniejszym uregulowała jej pozostałą część wraz z odsetkami od zaległości podatkowych, Spółce przysługuje wynagrodzenie naliczone od kwoty zaliczki wpłaconej terminowo.

Stanowisko Spółki w zakresie Pytania 4.

W przypadku wpłaty zaliczek w kwocie większej niż należna, a następnie dokonaniu korekty i wykazaniu prawidłowej kwoty zaliczek należnych za dany miesiąc, Spółka stoi na stanowisku, że podstawą do naliczenia należnego jej, uprzednio nie pobranego, wynagrodzenia z tytułu terminowej wpłaty zaliczek na pdof będzie kwota zaliczek należnych za dany miesiąc.

Uzasadnienie

W przypadku dokonania wpłaty zaliczki w ustawowym terminie w większej wysokości niż należna, a następnie dokonaniu korekty i wykazaniu prawidłowej kwoty zaliczek należnych za dany miesiąc, należy przyjąć, iż Spółka będzie uprawniona do obliczenia wynagrodzenia, dotychczas nie pobranego z tytułu terminowej wpłaty zaliczek, tylko od kwoty odpowiadającej zaliczce ostatecznie należnej za dany miesiąc. Spółka nie będzie uprawniona do naliczenia wynagrodzenie od tej części wpłaconej zaliczki, która przewyższała kwotę zaliczki należnej. Wniosek taki znajduje również potwierdzenie w doktrynie prawa podatkowego:

„Wynagrodzenie płatnikom podatków państwowych (inaczej jest, o czym niżej, z płatnikami i inkasentami podatków samorządowych) przysługuje tylko w odniesieniu do podatków wpłaconych w terminie na rzecz budżetu państwa. Podatki wpłacone z opóźnieniem lub też w kwotach przekraczających należne zobowiązanie nie mogą być brane pod uwagę przy obliczeniu wynagrodzenia (L. Etel (red.), Ordynacja podatkowa. Komentarz, LEX, 2011).

Spółka stoi zatem na stanowisku, iż obliczając wynagrodzenie z tytułu terminowej wpłaty zaliczki na pdof za miesiące, w których Spółka dokonała w ustawowym terminie wpłaty zaliczki w kwocie większej niż należna, a następnie dokonała stosownej korekty, za podstawę ustalenia należnego jej wynagrodzenia należy przyjąć kwotę zaliczek ostatecznie należnych za dany miesiąc.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj