Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1060/11/KW
z 28 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1060/11/KW
Data
2011.09.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
kształcenie
nauka języka
stawki podatku
usługi szkoleniowe
zwolnienie


Istota interpretacji
Zwolnienie od podatku VAT kursów językowych prowadzonych drogą elektroniczną.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2011r. (data wpływu 24 czerwca 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 września 2011r. (data wpływu 22 września 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT kursów językowych prowadzonych drogą elektroniczną – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT kursów językowych prowadzonych drogą elektroniczną.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 września 2011r. (data wpływu 22 września 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 16 września 2011r. znak: IBPP1/443-1060/11/KW.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca chciałby uruchomić kurs języka angielskiego dostarczany w postaci elektronicznej. Klika lekcji w miesiącu przesyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej lub dostępnych na, zabezpieczonych hasłem, stronach internetowych. Kurs skierowany głównie dla osób prowadzących mikro i małe firmy. Opłaty za kurs pobierane byłyby w formie co miesięcznego abonamentu i uiszczane na podstawie wystawionej faktury VAT. Kurs przygotowywany byłby przez nauczycieli języka angielskiego, którzy otrzymali by za jego przygotowanie jednorazowe wynagrodzenie (umowa o dzieło).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku: usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29.

Kursy prowadzone byłyby w ramach obecnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy lub w ramach nowo utworzonego podmiotu: spółki osobowej lub kapitałowej.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku z dnia 20 września 2011r. Wnioskodawca wskazał, iż:

  1. Jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług od początku swojej działalności czyli od 14 sierpnia 2011r.
  2. Nie jest i nie reprezentuje jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.
  3. Świadczone usługi nie są usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.
  4. Nie posiada akredytacji w rozumieniu systemu oświaty.
  5. Świadczone usługi nie są usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowanymi ze środków publicznych.
  6. Osoby biorące udział w szkoleniach to głównie przedsiębiorcy, nabyta wiedza to język angielski, wykorzystywany w kontaktach z kontrahentami zagranicznymi.
  7. Nauczanie nie pozostaje w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestników szkolenia.
  8. Umowa pomiędzy Wnioskodawcą a nabywcą kursu jest zawierana w formie pisemnej.
  9. Nabywca kursu uzyskuje dostęp do lekcji języka angielskiego w formie e-maili przesyłanych klika razy w miesiącu, e-maile mogą zawierać odnośniki do materiałów multimedialnych zamieszczonych na, zabezpieczonych hasłem, stronach internetowych.
  10. Kurs kończy się testem sprawdzającym zdobytą wiedzę, test jest automatycznie przeprowadzany przy użyciu strony internetowej, wyniki testu dostępne są dla użytkownika w celu zobrazowania zdobytej wiedzy.
  11. Jest to sprzedaż dostępu do kursu, rozsyłanego w formie e-mail, nie do bazy danych. Nabywca otrzymuje maile z lekcjami, oczywiście może wracać do tych maili i w ten sposób korzystać z lekcji wiele razy.
  12. Wnioskodawca nie dokonuje dostawy licencji, materiały do przygotowania kursu nabywa odpłatnie od nauczycieli języka angielskiego.
  13. Uczestnik korzysta z danych dostępnych w formie elektronicznej.

Na dzień dzisiejszy Wnioskodawca nie przewiduje świadczenia tej usługi w formie spółki osobowej lub kapitałowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Zwolnienie od podatku od towarów i usług kursów językowych prowadzonych drogą elektroniczną.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, usługi nauczania języków obcych oraz usługi dostawy towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane są zwolnione z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., a od dnia 26 sierpnia 2011r. t.j. z 2011r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwaną dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT – dodanego do tej ustawy od dnia 1 stycznia 2011r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29.

Jak stanowi art. 43 ust. 17 ww. ustawy zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub
  2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Ponadto przepisem art. 17a ww. ustawy ustawodawca doprecyzował zwolnienie dotyczące dostawy towarów i świadczenia usług związanych z usługami wymienionymi m. in. w art. 43 ust. 1 pkt 26, wskazując, że zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18a, 23, 26, 28, 29 i 33 lit. a, mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

Z opisu dokonanego we wniosku wynika, że Wnioskodawca będzie świadczyć kursy języka angielskiego w postaci elektronicznej. Umowa pomiędzy Wnioskodawcą a uczestnikiem kursu zawierana jest w formie pisemnej. Nabywca kursu uzyskuje dostęp do lekcji języka angielskiego w formie e-maili przesyłanych klika razy w miesiącu, e-maile mogą zawierać odnośniki do materiałów multimedialnych zamieszczonych na, zabezpieczonych hasłem, stronach internetowych. Kurs kończy się testem sprawdzającym zdobytą wiedzę, test jest automatycznie przeprowadzany przy użyciu strony internetowej, wyniki testu dostępne są dla użytkownika w celu zobrazowania zdobytej wiedzy. Jest to sprzedaż dostępu do kursu, rozsyłanego w formie e-mail, nie do bazy danych. Nabywca otrzymuje maile z lekcjami, oczywiście może wracać do tych maili i w ten sposób korzystać z lekcji wiele razy. Wnioskodawca nie dokonuje dostawy licencji, materiały do przygotowania kursu nabywa odpłatnie od nauczycieli języka angielskiego, którzy otrzymali za jego przygotowanie jednorazowe wynagrodzenie na podstawie umowy o dzieło.

Analiza opisu zdarzenia przyszłego dotyczącego nauki języka angielskiego w formie elektronicznej na tle wyżej zacytowanych przepisów z zakresu podatku od towarów i usług wykazała, iż przedmiotowe usługi mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. Trzeba zaznaczyć wobec zawartego w stanowisku Wnioskodawcy stwierdzenia, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi dostawy towarów o świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane są zwolnione z podatku VAT, iż w tej kwestii Wnioskodawca nie sformułował pytania, jak również z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego nie wynika aby Wnioskodawca świadczył usługi ściśle związane z usługą podstawową, wobec czego w niniejszej interpretacji kwestia ta nie była przedmiotem rozstrzygnięcia.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie objętym zapytaniem, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Ponadto w sprawie będącej przedmiotem wniosku należy zwrócić uwagę, iż analiza załączników dołączonych do wniosku nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Wnioskodawcę.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj