Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-734/11-4/AG
z 26 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-734/11-4/AG
Data
2011.08.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nieruchomości
sprzedaż
źródła przychodu


Istota interpretacji
1. Czy transakcja sprzedaży przedmiotowego lokalu niemieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
2. Czy w sytuacji podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych właściwym będzie zastosowanie zasad właściwych dla formy opodatkowania stosowanej w ostatnim roku prowadzenia działalności?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2011 r. (data wpływu 27 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniu 26 sierpnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 9 sierpnia 2011 r. znak ILPB1/415-734/11-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 16 sierpnia 2011 r., a w dniu 26 sierpnia wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 23 sierpnia 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 30 grudnia 2002 r. Wnioskodawca i Jego małżonka nabyli na zasadzie ustawowej współwłasności małżeńskiej i na własne nazwisko lokal niemieszkalny wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów. Lokal ten znajduje się w budynku mieszkalnym wielomieszkaniowym, o X lokalach mieszkalnych i X lokalach niemieszkalnych. W grudniu 2002 roku lokal ten został wprowadzony do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej a następnie wpisany do ewidencji środków trwałych i amortyzowany. Wartość początkową nieruchomości ustalono zgodnie z art. 22g ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w cenie nabycia bez ustalania proporcji co do udziału we współwłasności, ze względu na to, że małżonka Wnioskodawcy nie wykorzystywała przedmiotowej nieruchomości do działalności gospodarczej.

Wiodącym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy była działalność artystyczna i prowadzenie galerii. W zakupionym przez małżonków lokalu do końca 2003 roku Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą, a w okresie od 2004 roku do 2009 roku lokal był wynajmowany.

W dniu 15 stycznia 2010 r. Wnioskodawca wycofał z ewidencji środków trwałych przedmiotowy lokal i przeznaczył na potrzeby własne, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. 29 stycznia 2010 r. nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Nadmienić należy, że w 2010 roku Wnioskodawca korzystał z liniowej formy opodatkowania, tj. 19% stawki podatku dochodowego. W 2010 roku małżonka Wnioskodawcy rozpoczęła wynajem prywatny przedmiotowego lokalu. W kwietniu 2011 roku Wnioskodawca i Jego małżonka dokonali odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy transakcja sprzedaży przedmiotowego lokalu niemieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy w sytuacji podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych właściwym będzie zastosowanie zasad właściwych dla formy opodatkowania stosowanej w ostatnim roku prowadzenia działalności...


Zdaniem Wnioskodawcy, przychód uzyskany z tytułu sprzedaży przedmiotowego lokalu nie stanowi źródła przychodów, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Powyższe wynika z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm. - zwana dalej ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przy czym w myśl art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1568), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Dlatego też zważywszy, iż nabycie wskazanej we wniosku nieruchomości nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2007 r. do jej sprzedaży mają zastosowanie przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 tejże ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisu powyższego nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Przychód z takiego zbycia należy bowiem zaliczyć do przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie na mocy art. 14 ust. 2c do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku.

Zgodnie natomiast art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie związanych z tym budynkiem lub lokalem spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawe oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Zgodnie z powołanym przepisem, źródłami przychodów są odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeśli odpłatne zbycie nieruchomości i praw nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie lub nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej.

Podkreślić należy, że nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę i jego małżonkę w 2002 roku, zatem odpłatne zbycie nastąpiło po upływie 8 lat.

Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność m.in. wytwórcza, budowlana, handlowa, prowadzona we własnym imieniu bez względu na cel i rezultat tej działalności w sposób zorganizowany i ciągły. Zorganizowany i ciągły charakter jako przesłanka działalności gospodarczej wymieniony jest zarówno w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. z 2007 r. Nr 155, poz. 1005 ze zm.), jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku ciągłego, zorganizowanego dokonywania transakcji zbycia nieruchomości można byłoby uznać, że czynności takie stanowią przedmiot działalności gospodarczej Wnioskodawcy, wykonywane są w ramach działalności gospodarczej, a tym samym powinny zostać opodatkowane według zasad określonych w art. 27 lub art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowo, w chwili nabycia przedmiotowej nieruchomości zamiarem Wnioskodawcy nie było dokonanie zbycia tej nieruchomości w celu osiągnięcia zysku. Nieruchomość ta została nabyta prywatnie na zasadzie współwłasności małżeńskiej.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Jednakże w myśl art. 14 ust. 2c ww. ustawy, do przychodów o których mowa w ust. 2 pkt 1 nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego łub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 30e ust. 1 wskazanej powyżej ustawy - od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Wymieniony przepis znajdzie jednak zastosowanie do transakcji odpłatnego zbycia nieruchomości uprzednio wykorzystywanych przez podatników do prowadzonej działalności gospodarczej dokonanych przed upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie takiej nieruchomości.

W związku z tym, że przedmiotowy lokal stanowi część budynku mieszkalnego, oraz zakupiony został prywatnie przez Wnioskodawcę i Jego małżonkę, a także przedmiotem działalności gospodarczej nie było zarobkowe dokonywanie transakcji obrotu nieruchomościami, spełniając dyspozycję przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a), zdaniem Wnioskodawcy uzyskany przychód nie stanowi przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, a tym samym w związku z upływem 8 lat od nabycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany podał, iż w związku z tym, że Jego zdaniem transakcja sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to nie będzie miała zastosowania ostatnio stosowana forma opodatkowania w zakresie prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 powołanej ustawy, źródłami przychodów są:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,
      • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany (pkt 8).

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy nie ma zastosowania do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy - nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z kolei przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej jest również odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

– ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Należy zauważyć, iż cyt. powyżej przepis art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wymienia wszystkich przychodów z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Natomiast przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy wskazuje na niektóre rodzaje przychodów zaliczanych również do przychodów z działalności gospodarczej.

Jak wynika z treści przytoczonych przepisów, kryterium zaliczenia przychodu ze sprzedaży składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności do przychodów z działalności gospodarczej jest fakt jego wykorzystywania w ramach tej działalności.

Dotyczy to również sytuacji, gdy przed sprzedażą składnik majątku został wycofany z działalności gospodarczej, a w momencie sprzedaży nie upłynął jeszcze okres sześciu lat, liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło wycofanie.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane, w tym z powodu jej likwidacji. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w ramach małżeńskiej wspólnoty majątkowej, Wnioskodawca w 2002 roku zakupił lokal niemieszkalny wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów. Nieruchomość wykorzystywana była w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej do końca 2003 roku. Natomiast wycofanie środka trwałego z prowadzonej działalności miało miejsce w dniu 15 stycznia 2010 r. Zbycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w 2011 roku.

Na podstawie przedstawionych informacji Wnioskodawca przyjął, że nieruchomość, o której mowa we wniosku, jako część budynku mieszkalnego podlega sprzedaży jako lokal mieszkalny, a w związku z powyższym, z uwagi na upływ określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a i c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych terminu 5 lat, jej sprzedaż nie będzie skutkowała powstaniem przychodu, a tym samym nie powstanie z tego tytułu obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Decydujące znaczenie w przedmiotowej sprawie ma sposób faktycznego wykorzystania nieruchomości. Ze złożonego wniosku jednoznacznie wynika, iż nieruchomość została zakupiona jako lokal niemieszkalny wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu i była wykorzystywana na cele działalności gospodarczej oraz została wpisana do ewidencji środków trwałych.

A zatem stwierdzić należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu niemieszkalnego jak i związanego z nim gruntu stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że w 2010 roku Wnioskodawca korzystał z formy opodatkowania zgodnej z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem odpłatne zbycie lokalu niemieszkalnego w kwietniu 2011 roku, jako podlegające opodatkowaniu jako dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, będzie opodatkowane wg przyjętej przez Wnioskodawcę formy opodatkowania w tej działalności.

Reasumując stwierdzić należy, iż transakcja sprzedaży przedmiotowego lokalu niemieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu wraz z pozostałymi dochodami z tej działalności. Przy opodatkowaniu tej sprzedaży należy zastosować zasad właściwych dla formy opodatkowania stosowanej w ostatnim roku prowadzenia działalności – tj. opodatkowanie wg zasad opisanych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj