Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-237/11/BK
z 24 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-237/11/BK
Data
2011.05.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
remanent
spis z natury


Istota interpretacji
w zakresie sposobu ustalenia kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku sporządzenia spisu z natury w trakcie roku podatkowego oraz sposobu ujęcia należnych zaliczek w zeznaniu podatkowym



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2011r. (data wpływu do tut. Biura 8 marca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku sporządzenia spisu z natury w trakcie roku podatkowego oraz sposobu ujęcia należnych zaliczek w zeznaniu podatkowym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku sporządzenia spisu z natury w trakcie roku podatkowego oraz sposobu ujęcia należnych zaliczek w zeznaniu podatkowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni, prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie handlu używanymi samochodami ciężarowymi. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

W 2010r. Wnioskodawczyni opłacała podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30 (winno być art. 30c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy), a zaliczki uiszczała w sposób określony w art. 44 ust. 3g (winno być art. 44 ust. 3h) ww. ustawy (kwartalnie). W trakcie 2010r. Wnioskodawczyni zmieniła miejsce zamieszkania, co spowodowało również zmianę właściwości urzędu skarbowego. Poprzedni urząd skarbowy wydał postanowienie zarządzające sporządzenie na dzień 31 sierpnia 2010r. remanentu towarów handlowych oraz zobowiązał Wnioskodawczynię do ustalenia za okres styczeń – sierpień 2010r. dochodu wg zasad określonych w art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z uwzględnieniem remanentu początkowego oraz sporządzonego na dzień 31 sierpnia 2010r. Wnioskodawczyni postąpiła zgodnie z decyzją urzędu skarbowego. Podatek dochodowy został obliczony i zapłacony od dochodu ustalonego zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy.

Jak wskazuje Wnioskodawczyni, następny miesiąc, tj. wrzesień, to miesiąc kończący trzeci kwartał. W związku z czym, jako „mały podatnik” rozliczający się wg art. 44 ust. 3g (winno być art. 44 ust. 3h) ww. ustawy, zaliczkę na podatek dochodowy za ten kwartał ustaliła w następujący sposób: do dochodu za okres styczeń – sierpień 2010r. ustalonego zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawczyni dodała uzyskane we wrześniu przychody, następnie odjęła poniesione we wrześniu koszty. Od tak ustalonego dochodu wyliczyła podatek dochodowy w wysokości 19%, który pomniejszyła o składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zapłacony podatek za 8 miesięcy. Tak ustalona kwota stanowiła należną zaliczkę na podatek dochodowy za III i IV kwartał 2010r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zastosowany sposób obliczenia zaliczki na podatek dochodowy za III kwartał był prawidłowy oraz jak należy wykazać należne zaliczki w części M zeznania PIT-36L za 2010r....

Zdaniem Wnioskodawczyni, art. 44 ust. 3h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa sposób obliczania zaliczek kwartalnych, jako różnicę między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c ww. ustawy, a sumą należnych zaliczek za poprzednie kwartały.

Jak wskazuje Wnioskodawczyni, w jej przypadku, zaliczki za I i II kwartał nie wystąpiły, zapłacony został natomiast podatek obliczony od dochodu za 8 miesięcy, ustalonego zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy. Jest on w gruncie rzeczy podatkiem należnym za poprzednie kwartały – inny był tylko sposób jego ustalenia od sposobu obliczania zaliczek – gdyż takie było postanowienie urzędu skarbowego.

W związku z powyższym, jak wskazuje Wnioskodawczyni, zapłacony za ten okres podatek należało uwzględnić przy obliczaniu należnej zaliczki za III kwartał – w sposób przedstawiony w pkt 54 wniosku ORD-IN.

W wierszu (winno być pozycji) 100 (m-c VIII), części M zeznania PIT-36L należy natomiast, wykazać wyliczony podatek, w wierszu 101 (winno być pozycji) (IX/III kwartał) – obliczoną jak wyżej zaliczkę oraz w wierszu (winno być pozycji) 104 (XII/IV kwartał) zaliczkę za IV kwartał w wysokości wykazanej w wierszu (winno być pozycji) 101.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznaczyć należy, że z uwagi na fakt, iż przedmiotem złożonego wniosku jest zaistniały stan faktyczny, niniejszą interpretację oparto o przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2010r.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 ww. ustawy, u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2, 3, 3a i 5, art. 24 ust. 1, 2 i 4 zdanie pierwsze lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25. Dochód ten podatnicy mogą pomniejszać o składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a. Wysokość składek ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 30c ust. 2 ww. ustawy).

Przy czym, składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały:

  1. zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub
  2. odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27, lub
  3. odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym, lub
  4. zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

(art. 30c ust. 3 cyt. ustawy)

W myśl art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 (pozarolniczej działalności gospodarczej), są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu, dochód ustala się według zasad określonych w art. 24 ust. 2 (art. 44 ust. 2 cyt. ustawy).

Stosownie do treści, art. 44 ust. 3f ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.

Podatnicy, o których mowa w ust. 3f, będący małymi podatnikami oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki kwartalne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie kwartały, z uwzględnieniem art. 27b (art. 44 ust. 3h cyt. ustawy).

Zaliczki miesięczne, od dochodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia (art. 44 ust. 6 ww. ustawy).

Z treści złożonego wniosku wynika m.in., iż Wnioskodawczyni w 2010r opłacała podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wg 19% stawki „podatku liniowego”, kwartalnie, w sposób określony w art. 44 ust. 3h ww. ustawy. W związku ze zmianą miejsca zamieszkania w trakcie 2010r., powodującą zmianę właściwości urzędu skarbowego, Naczelnik dotychczas właściwego urzędu skarbowego zobowiązał Wnioskodawczynię do sporządzenia na dzień 31 sierpnia 2010r. remanentu towarów handlowych oraz do ustalenia za okres styczeń – sierpień 2010r. dochodu wg zasad określonych w art. 24 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z uwzględnieniem remanentu początkowego oraz sporządzonego na dzień 31 sierpnia 2010r. Wnioskodawczyni remanent sporządziła, a od tak wyliczonego dochodu uiściła należna zaliczkę na podatek dochodowy.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, wysokość zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za III kwartał 2010r. Wnioskodawczyni winna była ustalić zgodnie z zasadami określonymi w art. 44 ust. 3h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyliczając na dzień 30 września 2010r. różnicę pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonego zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie kwartały, z uwzględnieniem art. 27b. Z uwagi na fakt, iż została ona zobligowana do sporządzenia remanentu na dzień 31 sierpnia 2010r., ustalając zaliczki za III i IV kwartał 2010r. winna ona uwzględnić dochód wynikający z tego remanentu, a następnie powiększyć go o dochód uzyskany w miesiącu wrześniu 2010r. (jako różnicę przychodów uzyskanych w tym miesiącu i poniesionych kosztów uzyskania przychodów). Od obliczonego w ten sposób dochodu winna wyliczyć należny podatek dochodowy, a następnie pomniejszyć go o zapłacone od początku roku, składki na ubezpieczenie zdrowotne (zgodnie z przepisem art. 27b ww. ustawy) oraz o zapłacony podatek uiszczony w związku ze sporządzeniem wskazanego we wniosku remanentu. Ustalona w ten sposób kwota pieniężna stanowiła zaliczkę za III i IV kwartał 2010r.

Zaliczki te, po zaokrągleniu do pełnych złotych, podlegały będą wykazaniu w części M, odpowiednio poz. 101 i 104 formularza PIT-36L za 2010r., a w pozycji 100 tego zeznania może zostać ujęty podatek uiszczony od sporządzonego na dzień 31 sierpnia 2010r. remanentu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj