Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/436-70/11-4/MK
z 30 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/436-70/11-4/MK
Data
2011.06.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
siedziba
spółka kapitałowa
spółki
zmiana umowy spółki


Istota interpretacji
Aport znaków towarowych do spółki kapitałowej prawa holenderskiego.



Wniosek ORD-IN 531 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2011 r. (data wpływu 1 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym pismami z dnia 10 oraz 16 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (Wnioskodawca) jest właścicielem wszelkich praw do określonych znaków towarowych („Znaki Towarowe”). Znaki Towarowe są zarejestrowane w Urzędzie Patentowym RP objęte prawami ochronnymi w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117 ze zm.; „Prawo własności przemysłowej”). Spółka zamierza wnieść Znaki Towarowe aportem (Aport) w postaci wkładu niepieniężnego („Wkład Niepieniężny”) do spółki kapitałowej utworzonej zgodnie z przepisami prawa holenderskiego (forma prawna: besloten vennootschap), posiadającej siedzibę na terytorium Holandii („Spółka Celowa”). Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym oraz podatnikiem VAT UE do celów podatku od wartości dodanej na terytorium Polski.

Spółka Celowa wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą (rozumianą jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych); oraz jest zidentyfikowana do celów podatku od wartości dodanej na terytorium Holandii.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Spółka wnosi o potwierdzenie, że w świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wniesienie Aportem Znaków Towarowych do Spółki Celowej nie będzie podlegało opodatkowaniu tym podatkiem.

Zdaniem Wnioskodawcy, w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku, w świetle przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm. – dalej „PCC”, „UPCC”), wniesienie Aportem Znaków Towarowych do Spółki Celowej oraz zmiana umowy Spółki Celowej związana z otrzymaniem aportu od Spółki, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem PCC.

Zgodnie z przepisami UPCC:

  1. „Podatkowi podlegają: (...) umowy spółki”; (art. 1 ust. 1 pkt k UPCC);
  2. „Podatkowi podlegają (…) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (...)”; (art. 1 ust. 1 pkt 2 UPCC);
  3. „W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się: (...) przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty; (art. 1 ust. 3 pkt 2 UPCC);
  4. „Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się; (...) w przypadku spółki kapitałowej:
    1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
    2. siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego”; (art. 1 ust. 5 UPCC);
  5. „Użyte w ustawie określenia oznaczają: (...)
    1. siedziba spółki - siedzibę spółki określoną w umowie spółki;
    2. rzeczywisty ośrodek zarządzania – miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający spółki kapitałowej”; (art. 1a pkt 3 i 4 UPCC).

W analizowanym przypadku, mając na uwadze powyższe przepisy UPCC, w ocenie Spółki:

  1. UPCC zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem PCC. Oznacza to, że PCC podlegają wyłącznie czynności wskazane w art. 1 UPCC - w tym umowy spółki (w art. 1 ust. 1 pkt k UPCC), a także ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC (art. 1 ust. 1 pkt 2 UPCC);
  2. Skoro umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, tylko i wyłącznie wówczas, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:
    1. w przypadku spółki osobowej - siedziba tej spółki;
    2. w przypadku spółki kapitałowej - (1) rzeczywisty ośrodek zarządzania albo (2) siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego (art.1 ust 5 UPCC).
    Natomiast w analizowanej sytuacji Spółka Celowa nie ma w Polsce ani siedziby, ani rzeczywistego ośrodka zarządzania, to czynność wniesienia aportu nie mieści się w katalogu czynności objętych podatkiem PCC zawartym w art. 1 UPCC.
  3. W związku z powyższym planowany Aport Znaków towarowych do Spółki Celowej nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

    Mając na uwadze argumentację przedstawioną powyżej, w ocenie Spółki, w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku, w świetle przepisów UPCC, wniesienie Aportem Znaków Towarowych do Spółki Celowej oraz zmiana umowy Spółki Celowej związana z otrzymaniem aportu od Spółki, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem PCC.

    Końcowo wskazano, że zaprezentowane stanowisko znajduje potwierdzenie w bieżącej praktyce organów podatkowych, jako przykład podano interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 5 stycznia 2010 r., znak ITPB2/436-152/09/TJ.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

    Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w zw. z pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki i ich zmiany.

    Z treści złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca będący polską spółką kapitałową (sp. z o.o.) planuje wnieść wkład niepieniężny do spółki kapitałowej prawa holenderskiego (besloten vennootschap) nieposiadającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ani rzeczywistego ośrodka zarządzania ani siedziby.

    Mając powyższe na uwadze wyjaśnić należy, iż w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadzono zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji, przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest umowa spółki oraz zmiana umowy spółki - a nie czynność w postaci wniesienia wkładu niepieniężnego (aport), która jest czynnością wtórną do faktu zawarcia lub zmiany umowy spółki, czyli czynności objętych zakresem przedmiotowym analizowanej ustawy.

    W myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, za zmianę umowy spółki kapitałowej uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

    Umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

    1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
    2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego (art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy).

    Użyte w przytoczonym przepisie pojęcia siedziby spółki oraz rzeczywistego ośrodka zarządzania zdefiniowane zostały w art. 1a pkt 3 i pkt 4 ww. ustawy. Zatem, w myśl powołanych przepisów określenie „siedziba spółki” oznacza siedzibę spółki określoną w umowie spółki, natomiast „rzeczywisty ośrodek zarządzania” miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający spółki kapitałowej.

    Powyższe oznacza więc, że zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będą podlegały jedynie takie umowy spółek i ich zmiany, których rzeczywisty ośrodek zrządzania lub siedziba, w sytuacji gdy rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego, znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

    Reasumując, planowane przez Wnioskodawcę wniesienie Aportem Znaków Towarowych do Spółki Celowej stanowi, na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zmianę umowy spółki kapitałowej, co oznacza, że czynność ta podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Jednakże skoro w analizowanej sprawie nie zachodzi żadna z przesłanek, o których mowa w art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to ww. czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Jednocześnie tut. Organ informuje, że powołane przez Wnioskodawcę rozstrzygnięcie organu podatkowego wydane zostało w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



    doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj