Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-39/11-3/MC
z 28 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-39/11-3/MC
Data
2011.04.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja praw i wartości niematerialnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
koszt
koszty uzyskania przychodów
nabycie przedsiębiorstwa
odpisy amortyzacyjne
przedsiębiorstwa
składnik majątkowy
wartość początkowa
wkłady niepieniężne
znak towarowy


Istota interpretacji
1. Czy w związku z otrzymaniem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa Spółka będzie miała prawo wprowadzić prawa ochronne do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i ustalić wartości początkowe praw ochronnych na poziomie ich wartości rynkowych?
2. Czy Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych naliczonych od praw ochronnych nabytych przez Spółkę w związku z otrzymaniem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawa te zostaną wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki (tj. od miesiąca następującego po miesiącu otrzymania przedsiębiorstwa w formie wkładu niepieniężnego) i to niezależnie od postanowień ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478)?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2011 r. (data wpływu 02.02.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia praw ochronnych do znaków towarowych wchodzących w skład wkładu niepieniężnego stanowiącego przedsiębiorstwo – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 21 lutego 2011 r. (data wpływu 23.02.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia praw ochronnych do znaków towarowych wchodzących w skład wkładu niepieniężnego stanowiącego przedsiębiorstwo.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Spółka została utworzona w dniu 14 grudnia 2010 r. i zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 28 grudnia 2010 r. Zgodnie z postanowieniami aktu założycielskiego Spółki, rok obrotowy i rok podatkowy Spółki rozpoczyna się 1 grudnia i kończy się 30 listopada, przy czym pierwszy rok obrotowy kończy się dnia 30 listopada 2011 r.

Planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, który pokryty zostanie wkładem niepieniężnym w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm., dalej: kc). Wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa zostanie wniesiony przez polską spółkę akcyjną (dalej: spółka wnosząca). Wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa zostanie wniesiony do Spółki w bieżącym roku obrotowym Spółki, tj. najpóźniej w dniu 30 listopada 2011 r.

W skład przedsiębiorstwa, które będzie przedmiotem wkładu niepieniężnego wnoszonego do Spółki będą wchodziły m.in. wytworzone przez spółkę wnoszącą prawa ochronne, o których mowa w art. 121 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), przysługujące obecnie spółce wnoszącej w odniesieniu do zarejestrowanych przez Urząd Patentowy znaków towarowych (dalej: prawa ochronne).

Z uwagi na fakt, że prawa ochronne nie zostały nabyte przez spółkę wnoszącą w rozumieniu art. 16b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nie są one obecnie i nie będą na moment wniesienia wkładu niepieniężnego wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki wnoszącej. Prawa ochronne, które będą przysługiwały Spółce w związku z otrzymaniem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, będą nadawały się do gospodarczego wykorzystania i będą wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby związane z prowadzoną przez Nią działalnością gospodarczą albo będą oddane przez Nią do używania na podstawie umowy licencyjnej (umów licencyjnych) od dnia, w którym prawa te staną się własnością Spółki, czyli od dnia otrzymania wkładu niepieniężnego. Prawa ochronne będą wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby związane z prowadzoną przez Nią działalnością gospodarczą albo będą oddane przez Nią do używania na podstawie umowy licencyjnej przez okres dłuższy niż rok.

W związku z wniesieniem do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa powstanie dodatnia wartość firmy, o której mowa w art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli dodatnia różnica między nominalną wartością wydanych udziałów Spółki w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa na dzień wniesienia wkładu do Spółki.

Pismem z dnia 21 lutego 2011 r. Wnioskodawca poinformował, iż w skład przedsiębiorstwa, które będzie przedmiotem wkładu niepieniężnego wnoszonego do Spółki będą wchodziły nie tylko wskazywane we wniosku wytworzone przez spółkę wnoszącą prawa ochronne, o których mowa w art. 121 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.) (zdefiniowane w ramach wniosku jako „Prawa ochronne”), ale również prawa ochronne na znaki towarowe nabyte w przeszłości przez spółkę wnoszącą (dalej: „Prawa ochronne nabyte”).

W ramach prowadzonej działalności, spółka wnosząca dokonywała zmian i modyfikacji znaków towarowych, tworząc (kreując) tym samym nowe znaki, które podlegają odrębnej ochronie. Spółka wnosząca otrzymała odrębne prawa ochronne w związku z rejestracją poszczególnych znaków. W związku z tym, składnikami przedsiębiorstwa, które będzie przedmiotem wkładu będą zarówno znaki nabyte (ujęte w ewidencji spółki wnoszącej), jak i prawa ochronne na znaki, które zostały przyznane bezpośrednio spółce wnoszącej (spółka wnosząca była podmiotem zgłaszającym te znaki do ochrony patentowej). Znaki nabyte przez spółkę wnoszącą, jak i znaki zarejestrowane bezpośrednio przez spółkę wnoszącą stanowią rodzinę znaków, co oznacza, że kolejno rejestrowane znaki są formą modyfikacji wcześniej zarejestrowanych znaków (poprzez nawiązanie do części słownej lub graficznej). Modyfikacja i opracowanie kolejnych znaków, oznacza, iż zastępują one wcześniejsze, które są do zasady wycofywane z użycia. Przedmiot zapytania dotyczy praw ochronnych - a więc tych, które zostały zarejestrowane bezpośrednio na spółką wnoszącą, nie były przez nią nabyte ani ujęte w jej ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w związku z otrzymaniem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, Spółka będzie miała prawo wprowadzić prawa ochronne do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i ustalić wartości początkowe praw ochronnych na poziomie ich wartości rynkowych...
  2. Czy Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych naliczonych od praw ochronnych nabytych przez Spółkę w związku z otrzymaniem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawa te zostaną wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki (tj. od miesiąca następującego po miesiącu otrzymania przedsiębiorstwa w formie wkładu niepieniężnego) i to niezależnie od postanowień ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478)...


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Spółka stoi na stanowisku, że w związku z otrzymaniem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, będzie miała prawo wprowadzić prawa ochronne do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i ustalić wartości początkowe praw ochronnych na poziomie ich wartości rynkowych. Wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa zostanie wniesiony do Spółki w trakcie Jej roku podatkowego, który rozpoczął się w dniu utworzenia Spółki (14 grudnia 2010 r.) oraz skończy się dnia 30 listopada 2011 r. Tym samym, zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478; dalej: ustawa nowelizująca).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Tym samym, na mocy powyższej regulacji należy przyjąć, że Spółka zobowiązana jest do stosowania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. do końca bieżącego roku podatkowego Spółki, czyli do 30 listopada 2011 r. (przytaczana regulacja ustawy nowelizującej wprowadza pewne wyjątki od ogólnej zasady stosowania przez Spółkę ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. - m.in. art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz art. 12 ust. 2 ustawy nowelizującej - które nie mają jednak zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Zgodnie z art. 16g ust. 10a cytowanej wyżej ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.), przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

Biorąc powyższe pod uwagę, co do zasady - zgodnie z treścią art. 16g ust. 9 - Spółka zobowiązana będzie do ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze otrzymanego wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa w wysokości odpowiadającej wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki wnoszącej.

Jak zostało jednak wskazane w przedstawionym stanie przyszłym, w skład przedsiębiorstwa, które będzie przedmiotem wkładu niepieniężnego wnoszonego do Spółki będą wchodziły m.in. prawa ochronne, które nie są obecnie i nie będą na moment wniesienia wkładu niepieniężnego wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki wnoszącej. Tym samym, w odniesieniu do tych praw ochronnych zastosowanie będzie miała zasada, o której mowa w art. 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.), zgodnie z którą w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

  1. suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,
  2. różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.


Uwzględniając dodatkowo - zgodnie z przedstawionym stanem przyszłym - że w związku z wniesieniem do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa powstanie w Spółce dodatnia wartość firmy, o której mowa w powyższej regulacji, należy uznać, że Spółka będzie miała prawo wprowadzić prawa ochronne do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i ustalić wartości początkowe praw ochronnych na poziomie ich wartości rynkowych.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Spółka stoi na stanowisku, iż będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych naliczonych od praw ochronnych nabytych przez Spółkę w związku z otrzymaniem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawa te zostaną wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki (tj. od miesiąca następującego po miesiącu otrzymania przedsiębiorstwa w formie wkładu niepieniężnego) i to niezależnie od postanowień ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478).

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części, (...) wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Jak wynika z kolei z art. 15 ust. 6 tej ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  5. licencje,
  6. prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.),
  7. wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know - how)

   - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje, aby uznać prawo do zarejestrowanego znaku towarowego (prawo ochronne) za wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych muszą być spełnione łącznie wszystkie poniższe warunki:

  1. prawo do zarejestrowanego znaku towarowego (prawo ochronne) musi być nabyte (w szczególności nie może być wytworzone we własnym zakresie przez podmiot będący jego właścicielem),
  2. prawo do zarejestrowanego znaku towarowego (prawo ochronne) musi nadawać się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
  3. prawo do zarejestrowanego znaku towarowego (prawo ochronne) musi być zawarte w katalogu składników majątkowych podlegających amortyzacji zawartym w art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  4. przewidywany okres używania prawa do zarejestrowanego znaku towarowego (prawa ochronnego) musi przekraczać 1 rok,
  5. prawo do zarejestrowanego znaku towarowego (prawa ochronnego) musi być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy licencyjnej, najmu, dzierżawy lub leasingu.

Jak wynika z przedstawionego stanu przyszłego, w przedmiotowej sytuacji wszystkie powyższe warunki będą spełnione, gdyż:

  1. Spółka nabędzie prawa do zarejestrowanych znaków towarowych (prawa ochronne) w drodze wniesienia do Niej wkładu niepieniężnego przez spółkę wnoszącą,
  2. prawa do zarejestrowanych znaków towarowych (prawa ochronne) będą nadawały się do gospodarczego wykorzystania,
  3. prawa do zarejestrowanych znaków towarowych (prawa ochronne) zawarte są w katalogu składników majątkowych podlegających amortyzacji (art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - prawo ochronne na znak towarowy stanowi jedno z praw określonych w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.),
  4. prawa do zarejestrowanych znaków towarowych (prawa ochronne) będą wykorzystywane przez Spółkę przez okres dłuższy niż rok,
  5. prawa do zarejestrowanych znaków towarowych (prawa ochronne) będą wykorzystywane w działalności gospodarczej Spółki.


W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, że będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych naliczonych od praw ochronnych nabytych przez Spółkę w związku z otrzymaniem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa.

W zakresie momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od praw ochronnych, Spółka stoi na stanowisku, że będzie Ona uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych naliczanych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia praw ochronnych do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, tj. zgodnie z zasadami określonymi w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka pragnie przy tym podkreślić, iż zgodnie z przedstawionym stanem przyszłym, prawa ochronne będą wykorzystywane przez Spółkę już od momentu, w którym prawa te zostaną wniesione do Spółki w formie wkładu niepieniężnego.

Na moment rozpoczęcia dokonywania przez Spółkę odpisów amortyzacyjnych nie będzie miał przy tym wpływu moment ujawnienia przez Urząd Patentowy w odpowiednim rejestrze faktu przeniesienia praw ochronnych na Spółkę. Spółka pragnie podkreślić, iż takie stanowisko zostało potwierdzone przez Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów w piśmie „Skutki podatkowe otrzymania przez spółkę znaku towarowego wchodzącego w skład przedsiębiorstwa wniesionego do niej tytułem wkładu niepieniężnego” opublikowanym w Biuletynie Skarbowym nr 4 z 2007 r. Jak wynika z tego pisma, wpis do rejestru stanowi jedynie przesłankę domniemania co do praw własności, nie decyduje jednak o prawie do korzystania. W konsekwencji, Spółka stoi na stanowisku, że będzie uprawniona do rozpoznania kosztów wynikających z naliczenia odpisów amortyzacyjnych od praw ochronnych uzyskanych przez Nią w ramach wkładu niepieniężnego począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dojdzie do wniesienia wkładu niepieniężnego przez spółkę wnoszącą do Spółki.

Należy przy tym uznać, że na możliwość kwalifikowania przez Spółkę odpisów amortyzacyjnych od praw ochronnych do kosztów uzyskania przychodu nie będą miały wpływu zmiany w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wynikające z ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478; dalej: ustawa nowelizująca).

Ustawa nowelizująca wprowadziła m.in. zmianę treści art. 16g ust. 10a, który ma kluczowe znaczenie dla możliwości wprowadzenia składników majątkowych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz sposobu ustalenia wartości początkowej (kwestia objęta niniejszym zapytaniem w ramach pytania nr 1). W sytuacji, gdyby wkład niepieniężny był wniesiony do Spółki po 30 listopada 2011 r., prawa ochronne nie stanowiłyby w Spółce podlegających amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych. Ustawa nowelizująca zmienia zatem zasady ustalania wartości początkowych wartości niematerialnych i prawnych otrzymywanych w ramach aportu przedsiębiorstwa. W żaden sposób nie wpływa ona jednak na możliwość kontynuowania dokonywania odpisów amortyzacyjnych i kwalifikowania ich do kosztów uzyskania przychodów, w odniesieniu do składników majątkowych wprowadzonych do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych na gruncie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2010 r. (w przypadku Spółki mających zastosowanie do 30 listopada 2011 r.). W szczególności, bez względu na postanowienia ustawy nowelizującej, po 30 listopada 2011 r. prawa ochronne w dalszym ciągu powinny być ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki. Przyjęte przed 1 grudnia 2011 r. zasady amortyzacji powinny być kontynuowane, co oznacza, że w niezmienionej wysokości odpisy amortyzacyjne będą mogły być kwalifikowane przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów.

Podkreślenia wymaga fakt, że zarówno kwalifikacja uzyskanego prawa ochronnego na znak towarowy jako wartości niematerialnej i prawnej podlegającej amortyzacji dla celów podatkowych, jak również ustalenie wartości początkowej tego prawa stanowiącej podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowi czynność o charakterze jednorazowym, a nie ciągłym. Jak zostało już wskazane, kwalifikacja uzyskanego prawa ochronnego i uznanie go za wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji dla celów podatkowych dokonywane jest na moment nabycia tego prawa i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Analogiczna zasada dotyczy ustalenia wartości początkowej, którą to ustala się na moment wprowadzenia danego składnika majątkowego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto, jak wynika z art. 16m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy ustalają stawki amortyzacyjne dla poszczególnych wartości niematerialnych i prawnych na cały okres amortyzacji przed rozpoczęciem dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Należy bowiem zwrócić szczególną uwagę, że zasadniczo celem amortyzacji podatkowej jest rozliczenie w czasie kosztu uzyskania przychodu związanego z nabyciem lub wytworzeniem danego składnika majątkowego. W momencie przyjęcia składnika majątku do używania i określenia jego wartości początkowej, ustaleniu ulega poziom kosztu podatkowego, który następnie jest przez podatnika sukcesywnie rozliczany w danym okresie poprzez odpisy amortyzacyjne, zgodnie z raz przyjętą wybraną metodą amortyzacji.

Fakt, iż wprowadzenie danego składnika majątkowego do ewidencji środków trwałych i wartości i niematerialnych podlegających amortyzacji oraz ustalenie wartości początkowej i metody amortyzacji co do zasady ma charakter jednorazowy, a nie ciągły, czy też sukcesywnie powtarzalny nie powinien budzić wątpliwości. Jeszcze przed rozpoczęciem amortyzacji podatnik powinien dokonać wyboru metody amortyzacji dla poszczególnych środków trwałych. Wybraną metodę podatnik powinien stosować aż do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego i zasadniczo nie można w trakcie użytkowania rzeczy zmieniać zasad amortyzacji. Kwestię tę wielokrotnie potwierdzały sądy administracyjne. Przykładowo, w wyroku z 27 czerwca 2003 r. sygn. I SA/Łd 249/2003 Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że po rozpoczęciu amortyzacji przy zastosowaniu stawek z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych nie jest możliwa zmiana tych stawek na stawki indywidualne, czyli przejście na inną metodę. Analogiczne wnioski płyną z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 sierpnia 2004 r. sygn. FSK 365/2004, czy też wyroku z dnia 6 czerwca 2006 r. sygn. II FSK 909/2005.

Biorąc pod uwagę przywoływany już art. 16m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, liczne wyroki sądów administracyjnych, a przede wszystkim istotę amortyzacji jako formę rozliczenia w czasie kosztu uzyskania przychodu związanego z nabyciem lub wytworzeniem danego składnika majątkowego, które rozpoczyna się od przyjęcia składnika majątku do używania, nie powinno budzić wątpliwości, że wprowadzenie prawa ochronnego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych Spółki oraz ustalenie wartości początkowej i metody amortyzacji ma charakter jednorazowy. Tym samym, należy przyjąć, że na możliwość kwalifikowania przez Spółkę odpisów amortyzacyjnych od praw ochronnych do kosztów uzyskania przychodu nie będą miały wpływu zmiany w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wynikające z ustawy nowelizującej.

Biorąc powyższe pod uwagę, Spółka stoi na stanowisku, iż będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych naliczonych od praw ochronnych nabytych przez Spółkę w związku z otrzymaniem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawa te zostaną wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki (tj. od miesiąca następującego po miesiącu otrzymania przedsiębiorstwa w formie wkładu niepieniężnego) i to niezależnie od postanowień ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenia sądów administracyjnych nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy stwierdzić, iż zdaniem organu podatkowego tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj