Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-94/11-2/GC
z 3 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-94/11-2/GC
Data
2011.06.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochód
gospodarka
kara umowna
mieszkania
wspólnota mieszkaniowa


Istota interpretacji
Czy korzysta ze zwolnienia opisanego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych otrzymana kara umowna, za niedotrzymanie terminu robót polegających na dociepleniu budynku mieszkalnego należącego do zasobów Wspólnoty Mieszkaniowej, jeśli uzyskany dochód przeznaczony jest na cele gospodarki mieszkaniowej Wspólnoty?



Wniosek ORD-IN 649 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2011 r. (data wpływu 7 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem dnia 30 maja 2011 r. (data wpływu 30.05.2011 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wspólnota Mieszkaniowa działająca na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali zlecała firmie zewnętrznej przeprowadzenie robót, polegających na dociepleniu budynku mieszkalnego należącego do zasobów Wspólnoty Mieszkaniowej. W wyniku niedotrzymania terminu zakończenia robót przez wykonawcę – Wspólnota Mieszkaniowa otrzymała od wykonawcy robót karę umowną. Kara ta została przeznaczona na utrzymanie zasobów mieszkaniowych Wspólnoty.

Pismem z dnia 30 maja 2011 r. Wnioskodawca doprecyzował przedstawiony we wniosku stan faktyczny o informacje, iż w budynku Wspólnoty występują tylko lokale mieszkalne wraz z pomieszczeniami przynależnymi, nie ma lokali użytkowych oraz pomieszczeń wynajmowanych z przeznaczeniem na działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy korzysta ze zwolnienia, opisanego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, otrzymana kara umowna, za niedotrzymanie terminu robót, polegających na dociepleniu budynku mieszkalnego należącego do zasobów Wspólnoty Mieszkaniowej, jeśli uzyskany dochód przeznaczony jest na cele gospodarki mieszkaniowej Wspólnoty...

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymana kara umowna za niedotrzymanie terminu robót, polegających na dociepleniu budynku mieszkalnego należącego do zasobów Wspólnoty Mieszkaniowej, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnione z podatku dochodowego są dochody wspólnot mieszkaniowych, prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Tak więc, żeby dochód został uznany za zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, muszą być spełnione łącznie dwa warunki:

  • dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
  • dochody te muszą być przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Kara otrzymana za niedotrzymanie terminu robót, polegających na dociepleniu budynku mieszkalnego, jest niewątpliwie związana z gospodarką zasobami mieszkaniowymi i w całości została przeznaczona na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Spełnione są więc obydwa warunki z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które umożliwiają zaliczenie jej do dochodów zwolnionych z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko takie potwierdza m.in. Urząd Skarbowy Warszawa - Bielany w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14 września 2007 r. (sygn. 1432/POP/423/ZS/11/07).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanego przez Wnioskodawcę postanowienia z dnia 14 września 2007 r. sygn. 1432/POP/423/ZS/11/07 stwierdzić należy, że stanowisko w nim zawarte dotyczy indywidualnej sprawy i nie jest wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj