Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1505/10/MO
z 27 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1505/10/MO
Data
2011.01.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
akcja
aport
przychód
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Czy w chwili wniesienia akcji S. do Spółki B.V. w formie aportu dojdzie do powstania u Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 28 października 2010 r.), uzupełnionym w dniu 17 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w chwili wniesienia akcji S. do Spółki B.V. w formie aportu dojdzie do powstania u Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w chwili wniesienia akcji S. do Spółki B.V. w formie aportu dojdzie do powstania u Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 12 stycznia 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-1505/10/MO, IBPBI/2/423-1506/10/MO, IBPBI/2/423-1507/10/MO wezwano do ich uzupełnienia. Wniosek został uzupełniony w dniu 17 stycznia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą związaną m.in. z zarządzaniem holdingami oraz rynkiem finansowym. Spółka planuje założenie spółki kapitałowej z siedzibą w Holandii (dalej „Spółka B.V.”). Spółka będzie jedynym lub większościowym wspólnikiem Spółki B.V. Spółka rozważa objęcie udziałów Spółki B.V. co najmniej częściowo w zamian za aport. Spółka rozważa dwa scenariusze działań:

  • doszłoby do założenia Spółki B.V. i objęcia udziałów Spółki B.V w zamian za wkład pieniężny wniesiony przez Spółkę, a następnie doszłoby do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki B.V., zaś udziały powstałe w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego zostałyby objęte przez Spółkę w zamian za aport, albo
  • doszłoby do założenia Spółki B.V. i od razu objęcia co najmniej części udziałów Spółki B.V w zamian za aport.

Spółka chciałaby, aby aportem wnoszonym do Spółki B.V. były akcje polskiej spółki akcyjnej. Spółka posiada bowiem udziały i akcje w polskich spółkach kapitałowych, w tym między innymi akcje w Spółce S. (dalej: S.). Spółka zaznacza, że akcje posiadane w S. upoważniają Spółkę do ok. 31 % głosów na Walnym Zgromadzeniu S. Innymi słowy, akcje posiadane przez Spółkę w S. nie zapewniają Spółce bezwzględnej większości głosów na Walnym Zgromadzeniu S.

W chwili wnoszenia - jako aportu - akcji S. do Spółki B.V. Spółka ustaliłaby wartość rynkową akcji S. Spółka prosi o przyjęcie przez organ podatkowy przy wydawaniu interpretacji założenia, że wartość rynkowa akcji S. zostałaby ustalona przez Spółkę w sposób 100% prawidłowy. Innymi słowy, że wartość akcji S., określona przez Spółkę w chwili wnoszenia aportu, nie odbiegałaby od wartości rynkowej akcji S.

Spółka B.V. wydając Spółce swoje udziały określiłaby ich wartość nominalną i emisyjną. Wartość emisyjna udziałów Spółki B.V. byłaby wyższa od ich wartości nominalnej (tym samym udziały Spółki B.V. byłyby obejmowane z tzw. agio). Spółka chcąc pokryć udziały w Spółce B.V. musiałaby wnieść do Spółki B.V. wkład niepieniężny o wartości rynkowej odpowiadającej wartości emisyjnej udziałów Spółki B.V. Wkładem tym, jak wcześniej wspomniano byłyby akcje S.

Spółka wyjaśnia, że w formie aportu do Spółki B.V. wniosłaby wszystkie posiadane akcje w S. lub tylko część z nich. Spółka nie wyklucza w przyszłości wniesienia do Spółki B.V. innych udziałów i akcji, jakie posiada w polskich spółkach kapitałowych.

Akcje w S. Spółka objęła przed dniem przekształcenia S. ze spółki z o.o. w spółkę akcyjną Spółka obejmowała udziały S. w zamian za wniesienie wkładu gotówkowego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w chwili wniesienia akcji S. do Spółki B.V. w formie aportu dojdzie do powstania u Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Spółki, zyski uzyskane z tytułu przeniesienia własności akcji S. na Spółkę B.V. będą opodatkowane w Polsce, zgodnie z zasadami określonymi w Ustawie.

Zgodnie z art. 13 ust. 4 Umowy, zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w art. 13 ust. 1, 2 i 3 Umowy podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Zyski z przeniesienia własności akcji w spółkach nie zostały wymienione w art. 13 ust. 1, 2 i 3 Umowy. W związku z tym, należy uznać, że podlegają one opodatkowaniu tylko w kraju, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Ponieważ Spółka ma siedzibę w Polsce zyski z przeniesienia własności akcji S. na Spółkę B.V. będą opodatkowane tylko w Polsce, zgodnie z zasadami obowiązującymi w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – dalej „updop”), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Oznacza to, że wszystkie środki pieniężne jakie wpływają na rachunek Spółki stanowią co do zasady przychód w rozumieniu updop, bez względu na źródło ich pochodzenia. Updop zatem w swej konstrukcji nie zawiera definicji przychodów, a jedynie otwarty katalog przychodów podatkowych. Jednocześnie enumeratywnie wylicza kategorie wpływów pieniężnych, które nie stanowią przychodów podatkowych.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka z siedzibą w Polsce planuje założenie spółki kapitałowej z siedzibą w Holandii. Spółka obejmie udziały nowozałożonej spółki w zamian za aport w postaci akcji polskiej spółki akcyjnej. Tym samym dojdzie do przeniesienia ich własności na nowozałożoną spółkę kapitałową.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

W związku z faktem, iż Spółka obejmie za wkład niepieniężny udziały w spółce kapitałowej z siedziba w Holandii, w niniejszej sprawie znajdzie zastosowanie Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów podpisana w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. w sprawie unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchyleniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2003 r. Nr 216 poz. 2120).

Z przepisu art. 13 ust. 4 Konwencji wynika, iż zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w ustępach 1, 2 i 3 podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż skoro zyski z przeniesienia własności akcji w spółkach nie zostały wymienione w art. 13 ust. 1, 2 i 3 ww. Konwencji, to zgodnie z cytowanym powyżej art. 13 ust. 4 tej Konwencji będą one podlegały opodatkowaniu tylko w kraju, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Spółka, która przenosi własność akcji ma siedzibę w Polsce, a zatem przychód osiągnięty z tego tytułu będzie opodatkowany tylko w Polsce.

Stanowisko Spółki należy zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że odnośnie sprawy będących przedmiotem oznaczonych we wniosku pytań Nr 2-3, wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj