Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1404/10-5/AMN
z 14 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-1404/10-5/AMN
Data
2011.03.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
akcja
obowiązek płatnika
płatnik
zaliczka na podatek


Istota interpretacji
Czy w momencie nabycia akcji przez Partnerów powstanie dla nich przychód skutkujący obowiązkiem pobrania przez Spółkę zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, czy też w związku z objęciem akcji przychód powstanie dopiero w momencie sprzedaży nabytych akcji (przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych)?



Wniosek ORD-IN 353 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko XX, przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2010 r. (data wpływu 8 grudnia 2010 r.), uzupełnionym w dniach 7 i 11 marca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 28 lutego 2011 r. znak ILPB1/415-1404/10-2/AMN na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wniosek uzupełniono w dniu 7 marca 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest Spółką Akcyjną z siedzibą i zarządem na terytorium RP. Wnioskodawca jest producentem i wydawcą wysokiej jakości gier na telefony komórkowe. Spółka wydaje własne tytuły, ale też oferuje usługi produkcji gier innym podmiotom. Ponadto Wnioskodawca współpracuje z największymi na świecie wydawcami gier oraz producentami telefonów komórkowych.

W dniu 18 stycznia 2010 r. Spółka podjęła uchwałę o podniesieniu kapitału zakładowego o 107. 091 PLN przez emisję 107.091 nowych akcji na okaziciela o wartości nominalnej 1 PLN.

W dniu 28 stycznia 2010 r. zarząd spółki złożył oświadczenie, że Spółka T. spółka w organizacji objęła i opłaciła 71.394 akcje o wartości nominalnej 71.394 PLN za cenę 500.000 PLN.

Spółka B. objęła i opłaciła 35.697 PLN akcji o wartości nominalnej 35.697 PLN za cenę 250.000 PLN

Wnioskodawca planuje przeprowadzenie nowej emisji akcji, która ma zostać zaadresowana do kluczowych pracowników współpracowników Wnioskodawcy tj. osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, posiadających umowę z Wnioskodawcą na świadczenie usług zwanych dalej Partnerami.

Celem nowej emisji jest mocniejsze związanie Partnerów ze spółką oraz zmotywowanie ich do wzmożonych wysiłków nad wzrostem wartości spółki, oraz umożliwienie im skorzystania z tego wzrostu poprzez wzrost wartości posiadanych akcji. Spółka planuje podpisać z Partnerami Umowy o warunkach objęcia i dysponowania akcjami Spółki (Umowa), która to umowa określi szczegółowo prawa i zobowiązania Partnera związane z nabyciem i rozporządzaniem akcjami Spółki.

Akcje zostaną objęte po cenie emisyjnej 1 PLN za sztukę, która będzie równa wartości nominalnej jednej akcji. Akcje Wnioskodawcy nie są notowane i poza opisaną wyżej emisją nie odbywały się żadne transakcje akcjami Wnioskodawcy.

Uzasadnieniem ustalenia ceny emisyjnej na poziomie 1 PLN jest fakt, że Spółka jest stosunkowo niedawno utworzona bo w grudniu 2007 r. Zarząd nie dysponuje aktualną wyceną wartości Spółki. Brak jest możliwości porównania z innymi podmiotami na rynku. Wśród spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych nie ma podmiotów podobnych do spółki pod względem rodzaju działalności, poziomu obrotów handlowych, wielkości zatrudnienia, itd. Ponadto rozporządzanie akcjami podlegać będzie ograniczeniom czasowym.

Rozporządzanie objętymi akcjami będzie ograniczone w Sposób następujący:

  • Jeżeli Partner w ciągu 3 (trzech) lat od daty objęcia akcji rozwiąże umowę łączącą go ze spółką, osoba wskazana przez Spółkę może zażądać sprzedaży objętych akcji po cenie objęcia.
  • Partner wyrazi nieodwołalną zgodę na sprzedaż wszystkich swoich akcji w Spółce, w wypadku, gdy nie dojdzie do Upublicznienia Spółki (dokonania oferty publicznej akcji Spółki, oraz wprowadzenie tych akcji do obrotu na rynku regulowanym albo w ramach alternatywnego systemu obrotu — w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie Instrumentami, finansowymi (Dz. u. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm. ), a główny akcjonariusz Spółki otrzyma od inwestora (osobę fizyczną lub prawna, której zamiarem będzie dokonanie zakupu znaczącej liczby akcji spółki) ofertę lub oferty nabycia akcji Spółki w liczbie przewyższającej liczbę akcji w jego posiadaniu, na warunkach na jakich zostaną sprzedane akcje głównego akcjonariusza Spółki.
  • Partner zobowiąże się, że w terminie 3 lat od objęcia akcji nie dokona ich zbycia w przypadku nieupublicznienia Spółki, a w przypadku, Upublicznienia Spółki, nie zbędzie posiadanych przez siebie akcji Spółki w terminie sześciu (6) miesięcy od daty Upublicznienia Spółki.
  • Spółka może również umorzyć akcje Partnera, który naruszy warunki Umowy a w szczególności naruszy tajemnicę handlową Spółki lub klauzulę poufności i zakaz konkurencji.


Planowana emisja akcji, będzie skierowana, wyłącznie do Partnerów prawo do objęcia akcji nie będzie przysługiwało dotychczasowym akcjonariuszom. z chwilą objęcia akcji Partnerzy staną się ich właścicielami z ograniczeniami opisanymi wyżej.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż dnia XX.XX. 2010 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę nr 1 dotyczącą kapitału zakładowego Spółki T. do kwoty 607.091,00 zł.

Niniejsza uchwała ma formę aktu notarialnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w momencie nabycia akcji przez Partnerów powstanie dla nich przychód skutkujący obowiązkiem pobrania przez Spółkę zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, czy też w związku z objęciem akcji przychód powstanie dopiero w momencie sprzedaży nabytych akcji (przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych)...

Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie akcji przez Partnerów nie będzie skutkowało uzyskaniem przez nich przychodu z tego tytułu, a zatem w związku z nabyciem przez Partnerów akcji w ramach skierowanej do nich emisji Spółka nie będzie miała obowiązku pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Po stronie Partnerów przychód powstanie, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie odpłatnego zbycia nabytych akcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 11 ust. 2 ww. ustawy wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Na podstawie ust. 2a tego artykułu wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.


W myśl natomiast art. 11 ust. 2b ww. ustawy jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

W świetle powyższego, za przychody należy uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym świadczenia częściowo odpłatne otrzymane przez podatnika.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

  1. odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
  2. realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;


W myśl art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających.

Stosownie do treści art. 24 ust. 11 ww. ustawy, dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych (nabytych) przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia a wydatkami poniesionymi na ich objęcie (nabycie) nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia (nabycia) tych akcji. Zasadę określoną w zdaniu pierwszym stosuje się odpowiednio do dochodu stanowiącego nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji a wydatkami poniesionymi na ich nabycie od spółki posiadającej osobowość prawną, która objęła (nabyła) te akcje wyłącznie w celu przeniesienia tytułu ich własności na osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji.

Sens tego przepisu jest taki, iż przy spełnieniu określonych warunków nadwyżka w postaci różnicy pomiędzy wartością rynkową a wydatkami na objęcie (nabycie) akcji nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia (nabycia) akcji (moment opodatkowania tej nadwyżki następuje dopiero przy zbyciu akcji, o czym z kolei traktuje przepis ust. 12 tego artykułu).

Zasada określona w art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. „przesunięcia momentu opodatkowania wspomnianej nadwyżki” nie obowiązuje jednak w przypadku, gdy objęcie (nabycie) akcji nie nastąpiło na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, a objęte akcje nie są akcjami nowej emisji.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest Spółką Akcyjną z siedzibą i zarządem na terytorium RP. Spółka podjęła uchwałę o podniesieniu kapitału zakładowego o 107.091 PLN przez emisję 107.091 nowych akcji na okaziciela o wartości nominalnej 1 PLN. Wnioskodawca planuje przeprowadzenie nowej emisji akcji, która ma zostać zaadresowana do kluczowych pracowników współpracowników Wnioskodawcy tj. osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, posiadających umowę z Wnioskodawcą na świadczenie usług zwanych dalej Partnerami.

Akcje zostaną objęte po cenie emisyjnej 1 PLN za sztukę, która będzie równa wartości nominalnej jednej akcji. Akcje Wnioskodawcy nie są notowane i poza opisaną wyżej emisją nie odbywały się żadne transakcje akcjami Wnioskodawcy. Planowana emisja akcji, będzie skierowana, wyłącznie do Partnerów prawo do objęcia akcji nie będzie przysługiwało dotychczasowym akcjonariuszom. z chwilą objęcia akcji Partnerzy staną się ich właścicielami z ograniczeniami opisanymi wyżej.

Mając powyższe na uwadze oraz uregulowania prawne należy stwierdzić, że w momencie nabycia akcji przez Partnerów nie powstanie u nich przychód skutkujący obowiązkiem pobrani przez Spółkę zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. w związku z objęciem akcji przychód powstanie dopiero w momencie sprzedaży nabytych akcji (przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj