Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-657/10/MT
z 25 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-657/10/MT
Data
2011.02.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
udział w zyskach osób prawnych


Istota interpretacji
Czy w przypadku łączenia się spółek nadwyżka wartości przejętego majątku przez Spółkę przejmującą (Wnioskodawcę) ponad wartość nominalną udziałów przyznaną udziałowcom spółki przejmowanej jest opodatkowana podatkiem dochodowym?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2010 r. (data wpływu 29 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania nadwyżki wartości otrzymanego majątku spółki przejmowanej ponad nominalną wartość udziałów przyznanych udziałowcom spółki przejmowanej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania nadwyżki wartości otrzymanego majątku spółki przejmowanej ponad nominalną wartość udziałów przyznanych udziałowcom spółki przejmowanej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca – „W.” Sp. z o. o. zamierza przejąć spółkę powiązaną z Wnioskodawcą, t.j. „X.” Sp. o. o. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych. Spółka „X.” została założona w 2006 r. przez osobę fizyczną i zagraniczną osobę prawną (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Przedmiotem działalności tej spółki jest handel wyrobami meblowymi. W 2008 r. spółka chciała rozpocząć produkcję wyrobów z drewna i na ten cel pozyskać środki unijne. Firma consultingowa ze względu na zasady przyznawania dotacji doradziła założenie nowego podmiotu, który ubiegałby się o dofinansowanie. W ten sposób powstała „W.” Sp. z o.o., z tym, że w miejsce wspólnika zagranicznej osoby prawnej weszła osoba fizyczna będąca jedynym wspólnikiem zagranicznej osoby prawnej. Wnioskodawca uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych i rozpoczął proces budowy zakładu pod produkcję wyrobów meblowych oraz prowadzi też handel wyrobami meblowymi. W tych okolicznościach dla wspólników bezcelowe jest utrzymywanie dwóch spółek, z których jedna zajmowałaby się produkcją, a druga handlem wyrobów tej pierwszej. W związku powyższym spółki zamierzają się połączyć. Obecnie Wnioskodawca ze względu na wyżej opisaną inwestycje za ubiegły rok rozliczeniowy wykazał stratę. Spółka przejmowana wykazała za ostatni rok rozliczeniowy zysk.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku łączenia się spółek nadwyżka wartości przejętego majątku przez Spółkę przejmującą (Wnioskodawcę) ponad wartość nominalną udziałów przyznaną udziałowcom spółki przejmowanej jest opodatkowana podatkiem dochodowym...


Przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej. Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 4 powołanej ustawy, przepisów ust. 2 pkt 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 12 nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. W ocenie Wnioskodawcy w niniejszym przypadku nie wystąpi podatek, gdyż łączenie spółek ma uzasadniony ekonomicznie cel. Celem pierwotnym rozpoczęcia działalności gospodarczej był handel wyrobami meblarskimi. Później wspólnicy zamierzali rozszerzyć działalność gospodarcza o produkcję. W wyniku porad doradcy przygotowującego wniosek o dofinansowanie projektu, powstała nowa spółka. Funkcjonowanie obu spółek jest niepotrzebne ze względu tylko wyłącznie na koszty administracji, a dodatkowo „nieczytelne” mogły by być transakcje pomiędzy spółkami powiązanymi. Chcąc doprowadzić do stanu funkcjonowania jednej spółki, wspólnicy mają do wyboru likwidację jednej z nich lub połączenie. Wybierają połączenie. Wobec powyższego – zdaniem Wnioskodawcy – w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, nie wystąpi podatek dochodowy od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych zostało wyjaśnione w art. 10 ust. 1 powołanej ustawy. W myśl tego przepisu, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji). Ustawodawca wymienił przy tym w treści art. 10 wartości zaliczane do ww. kategorii albo wyłączone z niej, a tym samym nie podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

I tak, stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych, dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej.


Na mocy art. 10 ust. 5 ww. ustawy, przepis ust. 2 ma zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami:


  1. o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
  2. o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
  3. o których mowa w art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.


Jednocześnie, na mocy art. 10 ust. 4 ww. ustawy, przepisu ust. 2 pkt 1 nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Wskazane przez Wnioskodawcę jako przepisy prawa podatkowego mające podlegać interpretacji indywidualnej art. 10 ust. 2 pkt 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych normują zatem m.in. skutki podatkowe połączenia spółek kapitałowych dokonywanego w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (połączenie przez przejęcie), powstające po stronie spółki przejmującej.

Ściślej ujmując, powołane przepisy odnoszą się do sytuacji, gdy w związku z operacją połączenia przez przejęcie, po stronie spółki przejmującej powstaje nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej. Ustawodawca zróżnicował kwestię opodatkowania ww. nadwyżki – jako dochodu z udziału w zyskach osoby prawnej – w oparciu o kryterium ekonomicznego uzasadnienia przyczyn i głównych celów operacji połączenia przez przejęcie.

Jak wynika z cytowanych przepisów, w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej stanowi dochód z udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).


Odnosząc powyższe do analizowanego zdarzenia przyszłego, należy podkreślić, że:


  • Wnioskodawca jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przejmującym majątek innej spółki mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • powodem planowanego połączenia są – jak wskazuje Wnioskodawca – względy ekonomiczne,
  • głównym celem połączenia jest doprowadzenie do sytuacji, gdy produkcja i handel wyrobami są realizowane przez jeden podmiot.


Wobec powyższego, Wnioskodawca słusznie uznał, że w przypadku powstania nadwyżki wartości otrzymanego przez niego jako spółkę przejmującą majątku spółki przejmowanej ponad nominalną wartość udziałów przyznanych udziałowcom spółki przejmowanej, nadwyżka ta – zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – nie będzie stanowić jego dochodu z udziału w zyskach osoby prawnej, podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 22 ust. 1 tej ustawy.

Dodatkowo należy zaznaczyć odrębność podstawy materialnoprawnej braku opodatkowania przedmiotowej nadwyżki, jaką jest zaistnienie przesłanek wynikających z regulacji art. 10 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 10 ust. 4 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od sposobu udowodnienia, że przesłanki te faktycznie zaistniały. Wnioskodawca musi zatem liczyć się z koniecznością przedstawienia dowodów potwierdzających ekonomiczne uzasadnienie połączenia przez przejęcie oraz okoliczność, że transakcja te nie ma na celu głównie uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania, na etapie ewentualnych postępowań podatkowych lub kontrolnych.

Ocena kwestii ekonomicznego uzasadnienia przyczyn i głównych celów planowanej operacji przejęcia „X.” Sp. z o.o. przez Wnioskodawcę nie jest stanowi przedmiotu niniejszej interpretacji indywidualnej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15–950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj