Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1980/10-2/MR
z 7 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1980/10-2/MR
Data
2011.03.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
deklaracje
deklaracje
marża
marża
towar używany
towar używany


Istota interpretacji
1. Czy jest zasadne, że Wnioskodawca wykazuje w deklaracji VAT-7 w poz. 20 pozostałą kwotę sprzedaży nie objętą marżą?
2. Czy wykazanie sprzedaży w deklaracji VAT-7 w poz. 29 jedynie marży i zaznaczenie w części F kwadratu 68 będący informacją o dokonaniu w danym okresie rozliczeniowym sprzedaży na zasadzie marży będzie prawidłowe?



Wniosek ORD-IN 487 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2010 r. (data wpływu 9 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości rozliczenia sprzedaży w systemie marży – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości rozliczenia sprzedaży w systemie marży.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w której zajmuje się sprzedażą przyczep kempingowych używanych zakupionych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w Anglii. Sprzedaży dokonuje wyłącznie w kraju w systemie marży.

Sprzedaż w deklaracji VAT-7 wykazuje w rubryce przeznaczonej do sprzedaży krajowej opodatkowanej według stawki 22% – samą marżę. Natomiast w poz. 20 deklaracji – dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju zwolnione od podatku, Zainteresowany wykazuje pozostałą kwotę sprzedaży od której nie jest naliczony VAT bo jest to kwota za którą Wnioskodawca zakupił towar i która w systemie marży nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy jest zasadne, że Wnioskodawca wykazuje w deklaracji VAT-7 w poz. 20 pozostałą kwotę sprzedaży nie objętą marżą...
  2. Czy wykazanie sprzedaży w deklaracji VAT-7 w poz. 29 jedynie marży i zaznaczenie w części F kwadratu 68 będącego informacją o dokonaniu w danym okresie rozliczeniowym sprzedaży na zasadzie marży będzie prawidłowe...


Zdaniem Wnioskodawcy, błędne jest wykazywanie w deklaracji VAT-7 w poz. 20 pozostałej sprzedaży, gdyż powinien on wykazać jedynie marżę w stawce 22% w poz. 29 deklaracji i zaznaczyć w części F kwadrat 68, ponieważ w jego działalności nie występuje sprzedaż zwolniona. Zainteresowany prowadzi tylko i wyłącznie sprzedaż przyczep kempingowych używanych w systemie marży. Wykazując sprzedaż pozostałą w poz. 20 deklaracji VAT-7 nie może on odliczyć pełnej kwoty VAT naliczonego od nabytych towarów i usług związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku.

Na potrzeby stosowania art. 120 ustawy, przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie (art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy).

W art. 120 ust. 10 ustawy, zostały określone warunki, jakie obowiązany jest spełnić podatnik, aby móc zastosować opodatkowanie marży. Powyższą procedurę można jednakże zastosować w przypadku nabycia towarów od niektórych kategorii podmiotów, tj. od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
  4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.


Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, zajmuje się sprzedażą przyczep kempingowych używanych zakupionych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w Anglii. Sprzedaży dokonuje wyłącznie w kraju w systemie VAT-marża. W deklaracji VAT-7 wykazuje sprzedaż w rubryce przeznaczonej do sprzedaży krajowej opodatkowanej według stawki 22% – samą marżę. Natomiast w poz. 20 deklaracji – dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju zwolnione od podatku. Wnioskodawca ma wątpliwości czy prawidłowo wypełnia deklarację VAT-7 w związku z prowadzoną sprzedażą w systemie marży.

Zgodnie z treścią art. 109 ust. 3 ustawy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 – dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Należy przy tym wskazać, iż ewidencja podatnika, który stosuje opodatkowanie marży, musi w myśl art. 120 ust. 15 ustawy, zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży.

Jednocześnie w myśl art. 120 ust. 16 ustawy, podatnicy stosujący szczególną procedurę opodatkowania marży nie mogą oddzielnie wykazywać na wystawianych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów, w przypadku gdy opodatkowaniu podlega marża.

Zatem taki podatnik powinien w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy, ujmować kwotę nabycia towaru, kwotę zapłaconą przez nabywcę towaru, marżę bez kwoty podatku oraz podatek należny. Z powyższego wynika, że podstawą do poprawnego rozliczenia podatku należnego jest prawidłowo prowadzona ewidencja zakupu i sprzedaży, i to z niej wynikać ma podstawa opodatkowania i wysokość podatku.

Jeśli chodzi o wykazanie przedmiotowych dostaw w deklaracji VAT-7 to należy mieć na względzie przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211, poz. 1333 ).

Deklaracja VAT-7 nie zawiera odrębnych rubryk do deklarowania sprzedaży w systemie marży. Należy zatem wpisywać stosowne dane w rubrykach dotyczących sprzedaży krajowej opodatkowanej wg stawki 22%. Dodatkowo należy jednak zakreślić kwadrat 64 w części F deklaracji podatkowej VAT-7, co oznacza, że podatnik dokonywał dostawy towarów używanych, nabytych uprzednio przez niego w celu odprzedaży, w stosunku do których zastosowano szczególną procedurę polegającą na opodatkowaniu marży.

Podatnik obliczając marżę, odejmuje od całkowitej kwoty sprzedaży kwotę nabycia. Ustalając zaś podstawę opodatkowania, marżę pomniejsza się o kwotę podatku należnego. Tak obliczony podatek oraz kwota, która stanowi podstawę opodatkowania, ujmowane są w ewidencji sprzedaży oraz w deklaracji VAT-7. Natomiast cena nabycia towaru używanego – jakkolwiek winna wynikać z prawidłowo prowadzonej ewidencji – nie jest uwzględniana w deklaracji VAT-7.

W załączniku nr 4 do ww. rozporządzenia, tj. w Objaśnieniach do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K, i VAT-7D) w Objaśnieniach szczegółowych w części C. Rozliczenie podatku należnego w pkt 2 zapisano, że w poz. 20 deklaracji VAT-7 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 lub art. 82 ustawy.

Zatem, wartość przedmiotowych dostaw (rozliczanych według zasady art. 120 ust. 4 ustawy) nie wykazuje się w poz. 20 deklaracji VAT-7. Dostawy te nie stanowią dostaw, o których mowa w art. 43 lub art. 82 ustawy. Przedmiotowe dostawy winny być wykazane w polach przeznaczonych dla dostaw opodatkowanych wg stawki 22% (poz. nr 28 i 29 deklaracji VAT-7).

Podstawą opodatkowania (wartość netto) wykazywaną w deklaracji VAT-7 będzie marża pomniejszona o kwotę podatku – co wynika z ww. zapisu art. 120 ust. 4 ustawy.

Reasumując, w związku z dokonywaniem przez Wnioskodawcę sprzedaży w systemie marży przyczep kampingowych zakupionych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w Anglii, zobowiązany jest on do ujęcia w deklaracji VAT-7 w poz. 28 jedynie pomniejszoną o kwotę podatku marżę jako podstawę opodatkowania, oraz w poz. 29 kwotę należnego podatku.

Natomiast w części F deklaracji VAT-7 (Informacje dodatkowe) zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług, należy zaznaczyć kwadrat 64 dotyczący art. 120 ust. 4 lub 5 ustawy, a nie jak wskazał Zainteresowany kwadrat 68 tej deklaracji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj