Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-1319/10-2/PR
z 9 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-1319/10-2/PR
Data
2011.03.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
faktura VAT
faktura zaliczkowa
faktura zaliczkowa
obowiązek podatkowy
obowiązek podatkowy
odliczanie podatku naliczonego
odliczanie podatku naliczonego


Istota interpretacji
Moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących okresowe usługi serwisowe, w sytuacji gdy należności z nich wynikające zostaną uregulowane przed wykonaniem usługi.



Wniosek ORD-IN 479 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.12.2010 r. (data wpływu 28.12.2010 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących okresowe usługi serwisowe, w sytuacji gdy należności z nich wynikające zostaną uregulowane przed wykonaniem usługi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.12.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących okresowe usługi serwisowe, w sytuacji gdy należności z nich wynikające zostaną uregulowane przed wykonaniem usługi.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

S. S.A. (dalej: „Spółka”) nabywa od kontrahenta (dalej: „Kontrahent”) usługi zarządzania flotą samochodową. Usługi obejmują m.in.:

  • zapewnianie odpowiedniego serwisu samochodów,
  • zapewnianie i pokrywanie kosztów napraw,
  • zapewnianie pomocy drogowej w związku z awarią samochodów,
  • rozliczanie i terminowe opłacanie opłat, do których pokrycia zobowiązany jest właściciel samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  • zawieranie z kontrahentem, jako agentem ubezpieczeniowym wskazanego ubezpieczyciela, umów obowiązkowego i dodatkowego ubezpieczenia pojazdów,
  • inne czynności ustalone w umowie.

Zgodnie z postanowieniami umowy, wynagrodzenie z tytułu świadczenia powyższych usług, zwane Opłatą Serwisową płatne jest za okresy miesięczne. Na podstawie umowy Kontrahent wystawia fakturę za dany miesiąc do 15 dnia poprzedniego miesiąca (na przykład faktura za usługi świadczone w grudniu wystawiana jest do 15 listopada). Termin płatności należności wynikającej z faktury wynosi 14 dni od doręczenia faktury. Z powyższego wynika, iż Spółka zobowiązana jest do zapłaty z góry wynagrodzenia za usługi świadczone przez Kontrahenta, co ma miejsce czasami jeszcze w miesiącu wystawienia faktury, a przeważnie w miesiącu kolejnym. Przedmiotowe usługi mają związek z czynnościami opodatkowanymi VAT wykonywanymi przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W którym momencie powstaje dla Spółki prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na otrzymanych od Kontrahenta fakturach ...

W ocenie Spółki, w świetle przedstawionego stanu faktycznego, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje zgodnie z przepisem art. 86 ust. 12 Ustawy o VAT, z chwilą wykonania usługi przez Kontrahenta, a zatem ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, którego dotyczy faktura.

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażona w art. 86 ust. 10 pkt 1 Ustawy o VAT, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Od powyższej zasady przewidziane są jednak wyjątki. Jeden z takich wyjątków uregulowany jest w art. 86 ust. 12 Ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi, chyba że nabycie prawa do dysponowania towarem jak właściciel lub wykonaniem usługi nastąpiło przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej, w której podatnik dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury (art. 86 ust. 12a pkt 2 Ustawy o VAT). Powyższa zasada ma zastosowanie do przedstawionego stanu faktycznego, ponieważ Opłata Serwisowa nie jest zaliczką na poczet przyszłego wynagrodzenia (poza tym należność płacona jest dopiero po otrzymaniu faktury, a nie odwrotnie - co oznacza również, że faktura wystawiana przez Kontrahenta nie jest fakturą zaliczkową), jak również faktura za usługi zarządzania od Kontrahenta nie dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 Ustawy o VAT - a zatem nie ma tu wyłączenia, o którym mowa w art. 86 ust 12a pkt 1 (usługi zarządzania nie są bowiem usługą leasingu, mimo że dotyczą floty samochodów, którą Spółka używa na podstawie zawartych umów leasingu).

Zdaniem Spółki, przepis art. 86 ust. 12 Ustawy o VAT znajduje zastosowanie w opisanym stanie faktycznym. Spółka otrzymuje fakturę w miesiącu poprzedzającym miesiąc wykonania usługi, a zatem przed jej wykonaniem. Z tego względu Spółka nie ma prawa zastosować ogólnej zasady, zgodnie z którą prawo do odliczenia powstaje w okresie, w którym faktura została otrzymana, lecz jest zobowiązana wstrzymać się z odliczeniem podatku do momentu wykonania usługi. Jako, że wykonanie usługi następuje z końcem każdego miesiąca, Spółka ma zatem prawo do odliczenia podatku wykazanego na fakturze w rozliczeniu za miesiąc, w którym usługa została wykonana (na przykład podatek z faktury otrzymanej w listopadzie, która dotyczy usług wykonywanych w grudniu, może pomniejszyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za grudzień).

Powyższe stanowisko Spółki wynika również stąd, że zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a Ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy wystawione faktury stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności. Wynika z tego, że uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie przysługuje, gdy wystawiona faktura nie odzwierciedla przebiegu zdarzenia gospodarczego, a w szczególności gdy zdarzenie to w ogóle jeszcze nie zaistniało. Nie oznacza to jednak, że do faktur wystawianych przez Kontrahenta ma zastosowanie art. 108 Ustawy o VAT, ponieważ dokumenty te dotyczą rzeczywistej transakcji opodatkowanej podatkiem VAT i na ich podstawie Spółka dokonuje płatności za nabyte usługi. W konsekwencji dokumenty wystawiane przez Kontrahenta z tytułu Opłaty Serwisowej są fakturami VAT, o których mowa w art. 106 ust. 1 Ustawy o VAT stwierdzającymi dokonanie sprzedaży usług zarządzania flotą samochodową.

Oznacza to w podanym stanie faktycznym, że faktury wystawiane przez Kontrahenta do 15 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc wykonania usługi, w momencie ich wystawienia nie dokumentują wykonanej czynności gospodarczej, tym samym nie stanowią jeszcze podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w miesiącu ich otrzymania przez Spółkę. Prawo do obniżenia podatku jest wyraźnie związane z nabyciem towarów i usług, czyli w tym przypadku z wykonaniem usługi zarządzania przez Kontrahenta. W rezultacie prawo Spółki do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na otrzymanych od Kontrahenta fakturach powstanie dopiero z chwilą wykonania usługi zarządzania, czyli w rozliczeniu za okres następujący po miesiącu, w którym podatnik otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 pkt 1 Ustawy o VAT).

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Tytułem przykładu wskazać można interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 lipca 2010 r. (nr IPPP1-443-403/10-4/MP), wydaną dla Kontrahenta, w której organ stwierdził co następuje:

„<…> usługi zarządzania flotą będą rozliczane w cyklach miesięcznych i dokumentowane fakturami VAT wystawianymi do 15. dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc wykonania usługi (np. faktura dotycząca usług zarządzania flotą za luty wystawiana będzie do 15. stycznia) lub w przypadku, gdy 15. dzień miesiąca nie jest dniem roboczym, faktury wystawiane będą pierwszego roboczego dnia następującego po 15. dniu danego miesiąca <...>. Prawo do obniżenia podatku należnego jest wyraźnie związane z nabyciem towarów i usług, w przedmiotowej sprawie uwarunkowane jest wykonaniem konkretnej usługi zarządzania flotą samochodową. W konsekwencji, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych przez Spółkę wystawionych w sposób opisany powyżej powstanie dopiero z chwilą wykonania usługi (zgodnie z art. 86 ust. 12 w związku z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT)”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj