Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-1275/12/MM
z 18 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pan stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 17 września 2012 r.), uzupełnionym w dniach 05 i 10 grudnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W związku z brakami formalnymi wniosku, pismem z dnia 27 listopada 2012 r. Znak: IBPP1/443-980/12/LSz i IBPB II/2/415-1275/12/MM wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniach 05 i 10 grudnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Dnia 20 lipca 2001 r. rodzice wnioskodawcy aktem notarialnym darowizny przekazali mu gospodarstwo rolne i od tego roku wnioskodawca jest rolnikiem. W 1997 r. zachorowała żona wnioskodawcy i przeszła na rentę stałą. W dniu 08 marca 2002 r. aktem notarialnym teściowie wnioskodawcy przekazali żonie wnioskodawcy gospodarstwo rolne o powierzchni 7,5 ha. Żona wnioskodawcy zmarła 28 października 2005 r. Sprawę spadkową przeprowadzono w sądzie dnia 31 stycznia 2006 r. Spadek po 1/2 nabył wnioskodawca wraz z synem. Syn wnioskodawcy jest pełnoletni, uczy się i w przyszłości będą potrzebne pieniądze na szkołę oraz polepszenie warunków życia. Wnioskodawca wraz z synem podjął decyzję aby podzielić jedno pole klasy V na 14 działek budowlanych i sprzedać te działki, na razie 4. Pole to ma 2,42 ha. Nie ma ten teren miejscowego planu zagospodarowania więc wnioskodawca z synem wystąpią o warunki zabudowy. Działki będą mieć po 10 a, reszta pola zostanie. Wnioskodawca z synem opłacają po 1/2 podatku rolnego ustalonego przez gminę.

Wnioskodawca podkreśla, że gospodarstwa te zostały nabyte w drodze dziedziczenia majątku rodzinnego, nie w zamiarach kupna i odsprzedaży za większy zysk. Zmieniła się tylko sytuacja życiowa i według wnioskodawcy nie powinny być pobrane podatki od działek.

W uzupełnieniu wniosku wnioskodawca wskazał, że działki, które zamierza sprzedać zostaną wydzielone z części gospodarstwa odziedziczonego po żonie. Po stwierdzeniu przez sąd w dniu 31 stycznia 2006 r. nabycia spadku nie miał miejsca dział spadku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od sprzedaży działek będzie pobrany podatek dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem wnioskodawcy, od sprzedaży działek nie powinien być pobierany podatek dochodowy od osób fizycznych, ponieważ gospodarstwo role zostało nabyte drogą spadkową po żonie i było od pokoleń majątkiem rodzinnym. Nie było to gospodarstwo kupione z zamiarem odsprzedaży za większy zysk.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Ocena stanowiska w zakresie podatku od towarów i usług zostanie zawarta w odrębnych rozstrzygnięciach.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis cytowanego art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw do dnia sprzedaży upłynęło 5 lat, sprzedaż nie podlega w ogóle opodatkowaniu.

Stosownie do art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 ustawy Kodeks cywilny). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei Sąd postanowieniem stwierdza jedynie fakt nabycia spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 ustawy Kodeks cywilny). Istotny zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy, wtedy bowiem następuje nabycie spadku.

Stosownie do art. 1035 Kodeksu cywilnego jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia wynika, że wnioskodawca wraz z synem nabył po zmarłej dnia 28 października 2005 r. żonie spadek, każdy z nich w udziale po 1/2. W skład spadku wchodziło gospodarstwo, które żona wnioskodawcy otrzymała w drodze darowizny. Obecnie wnioskodawca wraz z synem planuje podział części przedmiotowej nieruchomości na działki i sprzedaż 4 działek.

Mając na uwadze powyższe oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy wskazać, iż udział w wysokości 1/2 w przedmiotowej nieruchomości wnioskodawca nabył w dacie śmierci żony, tj. w dniu 28 października 2005 r. Zatem termin określony zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął z końcem 2010 r. Tym samym planowana sprzedaż dla wnioskodawcy nie będzie stanowić w ogóle źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego terminu wskazanego w tym przepisie. Oznacza to, iż przychód jaki uzyskana wnioskodawca ze sprzedaży swojego udziału wynoszącego 1/2 w ww. działkach nie będzie w ogóle podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Stanowisko wnioskodawcy należało zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj