Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-919/10/AW
z 23 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-919/10/AW
Data
2010.12.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
usługi edukacyjne
usługi edukacyjne
zwrot kosztów
zwrot kosztów


Istota interpretacji
Czy wpływy z tytułu zwrotu kosztów za materiały wykorzystane do usług świadczonych w ramach praktycznej nauki zawodu podlegają zwolnieniu od VAT?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2010r. (data wpływu 27 września 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 grudnia 2010r. (data wpływu 8 grudnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku usług świadczonych w ramach praktycznej nauki zawodu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku usług świadczonych w ramach praktycznej nauki zawodu.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 3 grudnia 2010r. (data wpływu 8 grudnia 2010r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 25 listopada 2010r. znak IBPP1/443-919/10/AW.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca – szkoła policealna – jest samorządową jednostką budżetową i jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Szkoła prowadzi usługi między innymi z zakresu szkoleń oraz wynajmu pomieszczeń użytkowych. Szkoła, w ramach programu nauczania słuchaczy kierunku – technik usług kosmetycznych – realizuje zajęcia dydaktyczne pracowni kosmetyki oraz praktykę zawodową, w czasie których wykorzystuje pomoce dydaktyczne i materiały jednorazowego użytku. W ramach nauki wykonuje zabiegi kosmetyczne. Ze względu na duże zużycie drogich materiałów kosmetycznych, szkoła w przyszłości zamierza pobierać opłaty za wykonane zabiegi będące rekompensatą wykorzystanych pomocy dydaktycznych.

W uzupełnieniu wniosku podano ponadto, że:

  1. Symbol klasyfikacji obowiązujący do 31 grudnia 2010r. PKWiU z 1997r. 80.30.11 dział: usługi w zakresie edukacji grupowanie: usługi zawodowego szkolnictwa pomaturalnego i policealnego. Natomiast od 1 stycznia 2011r. PKWiU z 2008r. 85.41.14.0 dział: usługi w zakresie edukacji grupowanie: Usługi szkół policealnych o profilu technicznym i zawodowym, z wyłączeniem usług szkól policealnych on-line.
  2. Usługi – zabiegi kosmetyczne – wykonywane są w ramach praktycznej nauki zawodu w związku z realizacją procesu dydaktycznego. Ze względu na duże zużycie drogich materiałów kosmetycznych, Szkoła w przyszłości zamierza pobierać opłaty będące rekompensatą wykorzystanych pomocy dydaktycznych. Usługi będą świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (słuchaczy szkoły, pracowników i ich rodzin) i będą odpłatne. Na wartość usługi będzie wpływać ilość zużytych materiałów (kosmetyków).
  3. Opłata za wykonany zabieg będzie stanowiła ilość zużytych pomocy dydaktycznych i materiałów jednorazowego użytku i będzie ustalona w formie ryczałtu. Osoba fizyczna dokona wpłaty do kasy szkoły (dokument KP) po wykonaniu usługi. Na żądanie będzie wystawiona faktura VAT a przedmiotem sprzedaży będzie: usługa kosmetyczna świadczona w ramach praktycznej nauki zawodu.
  4. Nauka na kierunku zawodu – technik usług kosmetycznych, odbywa się nieodpłatnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wpływy z tytułu zwrotu kosztów za materiały wykorzystane do usług świadczonych w ramach praktycznej nauki zawodu podlegają zwolnieniu...

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 3 grudnia 2010r), świadczone usługi – zabiegi kosmetyczne – wykonywane w ramach praktycznej nauki zawodu i w ramach programu nauczania, zostaną zakwalifikowane jako usługa w zakresie edukacji. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 7 tego załącznika mieszczą się usługi o symbolu PKWiU ex 80, tj. usługi w zakresie edukacji.

Jednostka jest szkołą publiczną i bezpłatną, jej podstawową działalnością jest kształcenie. W ramach programu nauczania na kierunku technik usług kosmetycznych realizowanie są przedmioty nauczania m.in. pracownia kosmetyki oraz praktyka zawodowa. W ramach tych przedmiotów realizowane są ćwiczenia w zależności od poziomu nauczania i umiejętności słuchaczy (inne ćwiczenia – zabiegi kosmetyczne – wykonywane są na poziomie klasy I, a inne na poziomie klasy II). Bez względu na to, czy zabiegi kosmetyczne będą odpłatne czy nie, uczniowie muszą je wykonywać na przedmiotach praktycznej nauki zawodu w celu realizacji procesu dydaktycznego. Obecnie doskonalą umiejętności wzajemnie na sobie. Wprowadzając opłatę za zabiegi kosmetyczne poszerzy się grupa osób na rzecz których świadczone będą usługi (np.: słuchacze innych wydziałów, pracownicy szkoły i ich rodziny). Przychody z wykonanych usług będą ewidencjonowane na wydzielonym rachunku dochodów zgodnie z art. 223 ust. 1 i 2 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009r. oraz Uchwałą Sejmiku Województwa z dnia 22 września 2010r., która określa źródło dochodów oświatowych jednostek budżetowych tj. wpływy z tytułu zwrotu kosztów za materiały wykorzystane do usług w ramach praktycznej nauki zawodu przez oświatowe jednostki budżetowe. Z otrzymanych dochodów z tytułu wykonanych zabiegów kosmetycznych będą zakupione i uzupełniane zużyte materiały eksploatacyjne na wydział technik usług kosmetycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Przepis art. 8 ust. 3 ustawy o VAT stanowi, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Na mocy § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2010r.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w którym pod poz. 7 zostały wymienione usługi o symbolu PKWiU ex 80, tj. usługi w zakresie edukacji.

Oznaczenie w załączniku danej grupy „ex” oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa usługi”. Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

W związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wg PKWiU wykonywanych usług przez Wnioskodawcę.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca – szkoła policealna – jest samorządową jednostką budżetową i jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Szkoła prowadzi usługi między innymi z zakresu szkoleń oraz wynajmu pomieszczeń użytkowych. Szkoła, w ramach programu nauczania słuchaczy kierunku – technik usług kosmetycznych – realizuje zajęcia dydaktyczne pracowni kosmetyki oraz praktykę zawodową, w czasie których wykorzystuje pomoce dydaktyczne i materiały jednorazowego użytku. W ramach nauki wykonuje zabiegi kosmetyczne. Ze względu na duże zużycie drogich materiałów kosmetycznych, szkoła w przyszłości zamierza pobierać opłaty za wykonane zabiegi będące rekompensatą wykorzystanych pomocy dydaktycznych.

Ponadto Wnioskodawca podał, że symbol klasyfikacji obowiązujący do 31 grudnia 2010r. PKWiU z 1997r. 80.30.11 dział: usługi w zakresie edukacji grupowanie: usługi zawodowego szkolnictwa pomaturalnego i policealnego. Jak wynika z brzmienia Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r., pod podanym przez Wnioskodawcę symbolem 80.30.11 mieszczą się usługi szkolnictwa wyższego technicznego i zawodowego.

Zgodnie z opisem przedstawionego zdarzenia przyszłego, usługi – zabiegi kosmetyczne – wykonywane są w ramach praktycznej nauki zawodu w związku z realizacją procesu dydaktycznego. Ze względu na duże zużycie drogich materiałów kosmetycznych, Szkoła w przyszłości zamierza pobierać opłaty będące rekompensatą wykorzystanych pomocy dydaktycznych. Usługi będą świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (słuchaczy szkoły, pracowników i ich rodzin) i będą odpłatne. Na wartość usługi będzie wpływać ilość zużytych materiałów (kosmetyków). Opłata za wykonany zabieg będzie stanowiła ilość zużytych pomocy dydaktycznych i materiałów jednorazowego użytku i będzie ustalona w formie ryczałtu. Osoba fizyczna dokona wpłaty do kasy szkoły (dokument KP) po wykonaniu usługi. Na żądanie będzie wystawiona faktura VAT a przedmiotem sprzedaży będzie: usługa kosmetyczna świadczona w ramach praktycznej nauki zawodu. Nauka na kierunku zawodu – technik usług kosmetycznych, odbywa się nieodpłatnie.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że prowadzona przez Wnioskodawcę działalność w postaci usług świadczonych w ramach praktycznej nauki zawodu, o ile faktycznie zawiera się w grupowaniu PKWiU ex 80 „Usługi w zakresie edukacji”, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako wymieniona w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Tut. organ informuje ponadto, iż organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik. W związku z powyższym, tut. organ odniósł się wyłącznie do klasyfikacji statystycznej wskazanej przez Wnioskodawcę.

Dodatkowo, tut. organ zwraca uwagę, iż przedstawiona przez Wnioskodawcę klasyfikacja PKWiU z 2008r., do dnia 31 grudnia 2010r. nie ma zastosowania dla celów podatku od towarów i usług, bowiem do dnia 31 grudnia 2010r., do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) obowiązującą w dniu wydania niniejszej interpretacji. Wobec powyższego tut. organ w wydanej interpretacji indywidualnej nie odniósł się do podanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji PKWiU z 2008r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego (w szczególności w przypadku błędnej klasyfikacji PKWiU) lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj