Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-855/10-4/JB
z 16 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-855/10-4/JB
Data
2011.02.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitalizacja
kapitalizacja
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
objęcie (nabycie) akcji
objęcie (nabycie) akcji
odsetki od pożyczki
odsetki od pożyczki
zapłata
zapłata


Istota interpretacji
Czy Spółka powinna rozpoznać odsetki od pożyczki na nabycie akcji Spółki Zależnej jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty /kapitalizacji?



Wniosek ORD-IN 545 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku dnia 25.11.2010r. (data wpływu 13.12.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka powinna rozpoznać odsetki od pożyczki na nabycie akcji spółki zależnej jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty/kapitalizacji, uzupełnionym w dniu 08.02.2011r.(data wpływu 10.02.2011r.) o odpis KRS, na podstawie wezwania organu z dnia 28.01.2011r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.12.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka powinna rozpoznać odsetki od pożyczki na nabycie akcji spółki zależnej jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty/kapitalizacji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. („Spółka”) nabyła akcje w spółce kapitałowej („Spółka Zależna”), przy czym:

  1. nabycie akcji zostało sfinansowane ze środków uzyskanych przez Spółkę z oprocentowanej pożyczki;
  2. Spółka do dnia dzisiejszego nie płaciła odsetek od tej pożyczki.

Obecnie Spółka planuje połączenie Spółki ze Spółką Zależną na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., nr 94 poz. 1037 ze zm., dalej „KSH”), przy czym Spółka Zależna będzie spółką przejmującą a Spółka będzie spółką przejmowaną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka powinna rozpoznać odsetki od pożyczki na nabycie akcji Spółki Zależnej jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty /kapitalizacji...

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem Spółki, Spółka powinna rozpoznać odsetki od pożyczki na nabycie akcji Spółki Zależnej jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty / kapitalizacji.

Zgodnie z UPodPraw:

  1. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w ustawie (art. 15 ust. 1).
  2. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in.:
    • wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów i akcji (art. 16 ust. 1 pkt 8);
    • wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1 pkt 10);
    • naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1 pkt 11).


W świetle powyższego, zdaniem Spółki:

  1. W wyniku zawarcia umowy pożyczki Spółka uzyskała środki finansowe konieczne dla nabycia akcji w Spółce Zależnej, których nabycie powinno skutkować zwiększeniem penetracji rynku przez całą grupę, skuteczności prowadzonych przez Spółkę działań oraz ich zyskowności. W konsekwencji, odsetki od pożyczki na zakup akcji mają ewidentnie na celu osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów a poniesienie takiego kosztu jest racjonalne i uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.
  2. Zgodnie z literalną treścią art. 16 ust. 1 pkt 8 UPodPraw, „wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji” nie stanowią kosztu uzyskania przychodów - do czasu zbycia nabytych lub objętych udziałów albo akcji. Jednocześnie przez takie wydatki rozumie się wydatki pozostające w bezpośrednim związku, warunkujące objęcie lub nabycie udziałów/akcji, takie jak w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne czy opłaty skarbowe. Natomiast odsetki od pożyczki na nabycie udziałów albo akcji stanowią wydatek na pozyskanie kapitału i jako takie nie pozostają w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów/akcji i konsekwentnie, nie są zaliczane do „wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji”.
  3. Wobec powyższego, skoro przedmiotowe odsetki:
    • pozostają w związku przyczynowym z potencjalnym przychodem Spółki lub z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, a zarazem,
    • nie stanowią „wydatku na nabycie udziałów albo akcji” w Spółce Zależnej,
    - to zgodnie z literalną treścią przepisów art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 UPodPraw, takie odsetki będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.
  4. Na powyższą konkluzję nie ma wpływu planowane połączenie Spółki ze Spółką Zależną.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, w analizowanej sytuacji Spółka powinna rozpoznać odsetki od pożyczki na nabycie akcji Spółki Zależnej jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty/kapitalizacji.

Spółka wskazuje, że powyższe stanowisko znajduje powszechne oparcie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: „NSA”) oraz Wojewódzkich Sądów Administracyjnych (dalej: „WSA”).

Przykładowo, w wyroku z dnia 7 września 2004r. (Sygn. FSK 324/2004, Lex Omega) NSA stanął na stanowisku, że:

„przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654), należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem”.

Potwierdził to także w wyroku z dnia 7 kwietnia 2006r. (Sygn. II FSK 508/2005, Nettax) uznając, że:

„W wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia”.

Takie samo stanowisko zostało przedstawione przez:

WSA w Warszawie w wyroku z 7 grudnia 2009 r. (Sygn. III SAlWa 1483/09), w którym sąd stwierdził, że „podzielić należy stanowisko wyrażone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 kwietnia 2006 roku sygn. akt. II FSK 508/05 zgodnie z którym w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie sg wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu”.

WSA w Białymstoku w wyroku z 4 czerwca 2008 r. (Sygn. I SA/Bk 120/08), zgodnie z którym „koszt zaciągniętego kredytu, czyli odsetki, prowizje oraz różnice kursowe nie są traktowane jako wydatki na nabycie udziałów lub akcji, lecz jako zapłata za kredyt, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. W konsekwencji w przypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu na wydatki związane z nabyciem akcji - odsetki od kredytu oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p..”

Także zdaniem Ministra Finansów „należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaj pożyczek i kredytów (...) są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji”. - Pismo z dnia 7 sierpnia 2002 r. (Sygn. PB4/AK-8214-6905-192/02).

Analogicznie, inne organy podatkowe w pełni akceptują stanowisko, że odsetki od kredytu / pożyczki na zakup udziałów/akcji nie stanowią wydatków na nabycie udziałów / akcji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 UPodPraw.

Przykładowo:

  • „Przez wydatki na nabycie akcji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT należy uznać wyłącznie te wydatki, które są bezpośrednio związane z ich nabyciem np. cena zakupu udziałów lub akcji opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Odsetki od kredytu bankowego, czy pożyczki zaciągniętej na nabycie akcji nie stanowią wydatku bezpośrednio związanego z nabyciem akcji, gdyż nie ma bezpośredniego związku pomiędzy zapłatą odsetek od pożyczki, a zakupem udziałów lub akcji. (...) W opinii Spółki odsetki od kredytu bankowego lub pożyczki zaciągniętej przez Spółkę stanowią jej koszt uzyskania przychodu w dacie spłaty lub kapitalizacji, o ile ograniczenia określone w art. 16 ust 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT nie mają zastosowania.” - Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lipca 2010 r., potwierdzająca w całości słuszność stanowiska wnioskodawcy (Sygn. IPPB3/423-235/10-2/MC);
  • odsetki od pożyczki zaciągniętego w celu sfinansowania nabycia udziałów nie stanowią wydatków na nabycie udziałów określonych w art. 16 ust 1 pkt 8 updop.” - Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 czerwca 2009 r. (Sygn. IPPB3/423-168/09-4/KK);
  • odsetki od pożyczki lub kredytu zaciągniętego na zakup akcji w „Spółce A” będą w całości stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji” - Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 maja 2009 r. (Sygn. IBPBI/2/423-116/09/BG);
  • „odsetek nie należy traktować jako bezpośrednich wydatków na nabycie akcji, gdyż brak tychże odsetek nie jest warunkiem, bez którego skuteczne nabycie udziałów (akcji) nie byłoby możliwe, a zatem do omawianych odsetek nie znajdzie zastosowania art. 16 ust 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.” - Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 grudnia 2008r. (Sygn. ILPB3/423-554/08-2/DS);
  • „Istotne dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy jest określenie zakresu znaczeniowego użytego w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy wyrazu „wydatków na nabycie”. W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej przez wydatki o których mowa w tym przepisie należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji czy udziałów, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie można zaliczyć odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup akcji gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z nabyciem akcji.” - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 grudnia 2005r. (Sygn. 1401/PD-4230Z-04/05/IJ);
  • „ Art. 16 ust 1 pkt 8 powołanej ustawy wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów, pozwalając jednakże na zakwalifikowanie ich do kosztów uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodów z odpłatnego zbycia tych udziałów, zatem - w momencie ich zbycia. Przedmiotowe „wydatki na nabycie udziałów” należy jednakże odnieść do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie udziałów, takich bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne nabycie, np. zapłacona cena, opłaty notarialne, opłata skarbowa, prowizja maklerska. Odsetki od kredytu lub pożyczki zaciągniętych w celu finansowania nabycia udziałów w spółce nie zalicza się do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie tych udziałów. Należy bowiem rozróżnić wydatki na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków.” - Postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 6 maja 2006r. (Sygn. 1472/ROP1/423-70/146/06/DP);
  • „Zatem odsetki od pożyczek przeznaczonych na zakup udziałów/akcji w polskich spółkach będą kosztami uzyskania przychodów w momencie zapłaty bądź kapitalizacji.” Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile z dnia 25 września 2007 r. (Sygn. DD423-5/07);
  • „Należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów (akcji). Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji.” - Postanowienie Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego z dnia 18 kwietnia 2005r. (Sygn. RO/436/21/12005).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się więc za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj