Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-761/10/AB
z 31 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-761/10/AB
Data
2010.12.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
lokal użytkowy
obowiązek podatkowy
obowiązek podatkowy
sprzedaż lokalu
sprzedaż lokalu
stawki podatku
stawki podatku


Istota interpretacji
Stawka podatku przy sprzedaży lokalu użytkowego oraz moment powstania obowiązku podatkowego.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2010 r. (data wpływu 6 października 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 grudnia 2010r. (data wpływu 16 grudnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania dostawy lokalu użytkowego jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej stawki podatku VAT,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej powstania obowiązku podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania dostawy lokalu użytkowego. Ww. wymieniony wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 grudnia 2010r. (data wpływu 16 grudnia 2010r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 3 grudnia 2010r. znak IBPBI/2/423-1367,1368/10/Czp, IBPP3/443-761/10/AB.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest właścicielem lokalu użytkowego, wytworzonego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, z przeznaczeniem do sprzedaży. Spółka planuje sprzedać przedmiotowy lokal innej spółce z o.o., której właścicielem i prezesem zarządu jest osoba będąca jednocześnie prezesem zarządu Spółki sprzedającej.

Opisana transakcja będzie zawarta na zasadach rynkowych, tj. cena sprzedaży będzie ceną rynkową ustaloną na moment dokonania sprzedaży. Specyfika transakcji polega na fakcie rozłożenia płatności Spółce kupującej na raty na okres 10 lat, z którego to tytułu Spółka sprzedająca będzie otrzymywać odsetki ustalone na poziomie rynkowym.

Nieruchomość zostanie wydana kupującemu protokolarnie, niezwłocznie po zawarciu umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Wnioskodawca w uzupełnieniu wskazał, iż wytwarzanie przedmiotowego lokalu trwa od listopada 2008 do chwili obecnej. Lokal jest usytuowany w budynku mieszkalno-użytkowym, który jest już wybudowany, ale prace wykończeniowe jeszcze trwają. Na obecną chwilę brak jest pozwolenia na użytkowanie. Przy budowle ww. lokalu Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych nakładów. Przedmiotowy lokal nie był przedmiotem najmu jak również Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie lokalu użytkowego, gdyż jest w trakcie wytwarzania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób transakcję należy zakwalifikować i opodatkować na gruncie podatku od towarów i usług....

Zdaniem Wnioskodawcy, stawka podatku VAT dla tej transakcji będzie wynosiła zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT – 22%.

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży lokalu w podatku VAT powstanie od całej kwoty transakcji, zgodnie z art. 19 ust. 1 i 10 z chwilą wydania towaru tj. przekazania lokalu potwierdzonego protokołem odbioru, a najpóźniej 30 dnia licząc od dnia wydania towaru.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe w części dotyczącej stawki podatku VAT,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany w stopniu nie niższym niż 30% wartości początkowej obiekt budowlany będzie przedmiotem dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy lub np. przedmiotem najmu, dzierżawy.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Stosownie do treści art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, warunku o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Mając powyższe na uwadze, aby lokal użytkowy mógł korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy muszą być spełnione łącznie trzy warunki występujące tj. sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynków i budowli, oraz sprzedający nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Przy czym warunek dotyczący ww. nakładów na ulepszenie nie ma zastosowania w sytuacji gdy budynek, budowla lub ich część w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca planuje sprzedać lokal użytkowy innej spółce której właścicielem i prezesem zarządu jest osoba będąca jednocześnie prezesem zarządu Spółki sprzedającej. Wytwarzanie przedmiotowego lokalu trwa od listopada 2008 r. do chwili obecnej. Lokal jest usytuowany w budynku mieszkalno-użytkowym, który jest już wybudowany, ale prace wykończeniowe jeszcze trwają. Przy budowie lokalu użytkowego Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych nakładów. Przedmiotowy lokal nie był przedmiotem najmu jak również Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie lokalu użytkowego, gdyż jest w trakcie wytwarzania.

W oparciu o powyższe oraz powołane regulacje prawne, należy stwierdzić, że dostawa przedmiotowego lokalu nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy.

Ze względu na fakt, iż dla dostawy lokalu użytkowego ustawodawca nie przewidział stawki preferencyjnej, sprzedaż przedmiotowego lokalu będzie podlegała opodatkowaniu według stawki podstawowej, tj. 22%.

Natomiast odnośnie kwestii powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży lokalu użytkowego należy zauważyć co następuje:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11 (art. 19 ust. 10).

Zatem obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów, której przedmiotem są lokale, powstanie z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30. dnia od dnia wydania nieruchomości i odniesieniu do dostawy lokali nie ma zastosowania moment powstania obowiązku podatkowego określony w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT.

W myśl art. 19 ust. 15 ustawy o VAT w przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7-10 otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie podatkowego w tej części.

Przytoczony powyżej przepis art. 19 ust. 10 ustawy, nie definiuje pojęcia „dzień wydania”. Wydanie jest czynnością faktyczną, rozumianą jako objęcie w posiadanie, możliwość dysponowania nieruchomością lub korzystania z niej.

Z opisu przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika iż Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży lokalu użytkowego. Nieruchomość zostanie wydana kupującemu protokolarnie, niezwłocznie po zawarciu umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Tak więc, mając powyższe na uwadze stwierdzić należy iż przy ustaleniu momentu powstania obowiązku podatkowego zastosowanie będzie miał art. 19 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem obowiązek podatkowy w odniesieniu do całej kwoty należnej (kwoty transakcji) dla dostawy lokalu użytkowego powstanie 30. dnia od dnia wydania przedmiotowego lokalu tj. przekazanie lokalu potwierdzonego protokołem odbioru, o ile wcześniej nie otrzymano całości lub części zapłaty. Jeżeli przed upływem 30 dnia od dnia wydania lokalu użytkowego Wnioskodawca otrzymał choćby część należności rozłożonej na raty wówczas obowiązek podatkowy do tej części powstanie z dniem jej otrzymania. Natomiast w odniesieniu do pozostałej nieuregulowanej części należności obowiązek podatkowy powstanie 30 dnia od dnia wydania lokalu użytkowego.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej powstania obowiązku podatkowego należało uzans za nieprawidłowe.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę uznać należy za:

  • prawidłowe w części dotyczącej stawki podatku VAT,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej powstania obowiązku podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany którekolwiek elementu zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj