Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1303/12/CzP
z 16 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 03 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 16 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych dot. prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym /pytanie oznaczone we wniosku Nr 1/ - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych dot. prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe :

Spółka prowadzi aktualnie inwestycję polegająca na wybudowaniu nowego zakładu produkcyjnego. Inwestycja ta składa się z trzech podstawowych etapów realizacji i jest ona realizowana w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zgodnie z właściwym zezwoleniem wydanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Pierwszy etap inwestycji polega na wybudowaniu właściwej hali produkcyjnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Drugi etap to zakup i instalacja linii technologicznej. Trzeci etap, który już trwa od IV kwartału 2011 r. i będzie jeszcze trwał wg planu do II kwartału 2013, to opracowanie i wdrożenie technologii produkcji kilku rodzajów kabli światłowodowych. Zgodnie z umową zakupu linii technologicznej, producent tej linii zobowiązał się do nadzoru, przeszkolenia i uczestnictwa w próbach rozruchowych. Zainstalowanie, uruchomienie i cała sfera związana z procedurami, technologią i rodzajami produkowanych w przyszłości w nowym zakładzie kabli światłowodowych pozostaje po stronie Spółki.

W związku z powyższym, w oparciu o doświadczenia i wiedzę kilku ekspertów z dziedziny teleinformatyki, optyki i fotoniki Spółka prowadzi specjalistyczne prace badawcze, konsultacje techniczne. Zleciła także wyspecjalizowanej firmie inżynieryjnej opracowanie projektu, którego efektem ma być „zespół informacji technicznych, rozwiązań technicznych, techniczno-produkcyjnych, których wdrożenie przez Spółkę pozwoli na wytworzenie produktu finalnego”, czyli docelowo kilku rodzajów specjalistycznych kabli światłowodowych. W związku z przedstawionymi działaniami ponoszone są ciągle wydatki, które są traktowane jako „koszty prac rozwojowych” i są ewidencjonowane księgowo jako „środki trwałe w budowie - technologia produkcji kabli światłowodowych”. Finalnie po zakończeniu prac, opracowaniu pełnej technologii produkcji kabli światłowodowych i jej wdrożeniu, całość poniesionych wydatków zostanie przyjęta do wartości niematerialnych i prawnych. Wartość ta zostanie sklasyfikowana jako „koszty zakończonych prac rozwojowych” i będzie amortyzowana w okresie 36 m-cy po miesiącu, w którym prace zostaną zakończone i nastąpi przyjęcie do wartości niematerialnych i prawnych.

Istotne elementy opisu zdarzenia przyszłego zostały zawarte we własnym stanowisku Spółki, gdzie wskazano, iż z aktualnie prowadzonych postępów prac i konsultacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że efekt końcowy będzie pozytywny i będzie on wykorzystany na potrzeby nowo budowanego zakładu produkcyjnego jako konkretna technologia produkcji kilku rodzajów kabli światłowodowych. Wynika także z tego, że technologia ta już w 2013 r. będzie technicznie przydatna i nastąpi fizyczne uruchomienie produkcji kabli światłowodowych opartych na tej właśnie technologii. Zarówno biznesplan związany z realizacją nowej inwestycji, jak i koszty produkcji kabli światłowodowych określone na bazie powstającej technologii sugerują, że koszty poniesionych prac rozwojowych zostaną w perspektywie najbliższych 2-3 lat pokryte przychodami z ich sprzedaży, dlatego też wiele wskazuje na to, że wymogi art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy pdop będą spełnione, co upoważnia do aktywowania kosztów uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy tak przedstawiona ewidencja wydatków związanych z opracowaniem technologii produkcji kabli światłowodowych może być aktywowana w koszty uzyskania przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych, dokonywanych w ciągu 36 miesięcy od daty ich przyjęcia do wartości niematerialnych i prawnych jako „koszty zakończonych prac rozwojowych”? /pytanie oznaczone we wniosku Nr 1/

Zdaniem Spółki, ewidencja jest prowadzona właściwie i przedstawiony sposób aktywowania poniesionych wydatków w koszty uzyskania przychodów będzie właściwy. Z aktualnie prowadzonych postępów prac i konsultacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że efekt końcowy będzie pozytywny i będzie on wykorzystany na potrzeby nowo budowanego zakładu produkcyjnego jako konkretna technologia produkcji kilku rodzajów kabli światłowodowych. Wynika także z tego, że technologia ta już w 2013 r. będzie technicznie przydatna i nastąpi fizyczne uruchomienie produkcji kabli światłowodowych opartych na tej właśnie technologii. Zarówno biznesplan związany z realizacją nowej inwestycji, jak i koszty produkcji kabli światłowodowych określone na bazie powstającej technologii sugerują, że koszty poniesionych prac rozwojowych zostaną w perspektywie najbliższych 2-3 lat pokryte przychodami z ich sprzedaży, dlatego też wiele wskazuje na to, że wymogi art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy pdop będą spełnione, co upoważnia do aktywowania kosztów uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych. Jednocześnie dla realnego odniesienia kosztów do okresu wykorzystania opracowanej technologii i uzyskiwania przychodów ze sprzedaży produktów powstających w jej oparciu Spółka planuje zastosować stawkę amortyzacyjną na poziomie 33,33% rocznie, co spełnia wymogi art. 16m ust. 1 pkt 3 ustawy pdop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., określanej w dalszej części skrótem „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami lub służą zachowaniu bądź zabezpieczeniu źródła przychodów. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w tym celu, nawet wówczas gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, winien wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub że wydatek ten jest związany z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym.

Katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, pomimo ich związku z przychodami i prowadzoną działalnością gospodarczą, zawarty został w art. 16 ust. 1 updop. Należy jednak pamiętać, że samo wyliczenie kosztów, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, nie stwarza domniemania, iż wszelkie pozostałe koszty, które nie są zamieszczone w art. 16 updop, zostaną ex lege uznane za koszty podlegające odliczeniu.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, iż poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 updop, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów, względnie zostały poniesione w celu uniknięcia ryzyka wystąpienia strat, bądź znacznego zmniejszenia uzyskiwanych dotąd dochodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 4a updop, koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów:

  1. w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo
  2. jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo
  3. poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika m.in., iż Spółka prowadzi specjalistyczne prace badawcze, konsultacje techniczne. Zleciła także wyspecjalizowanej firmie inżynieryjnej opracowanie projektu, którego efektem ma być: „zespół informacji technicznych, rozwiązań technicznych, techniczno-produkcyjnych, których wdrożenie przez Spółkę pozwoli na wytworzenie produktu finalnego”, czyli docelowo kilku rodzajów specjalistycznych kabli światłowodowych. W związku z przedstawionymi działaniami ponoszone są ciągle wydatki, które są traktowane jako „koszty prac rozwojowych” i są ewidencjonowane księgowo jako „środki trwałe w budowie - technologia produkcji kabli światłowodowych”. Finalnie po zakończeniu prac, opracowaniu pełnej technologii produkcji kabli światłowodowych i jej wdrożeniu, całość poniesionych wydatków zostanie przyjęta do wartości niematerialnych i prawnych. Wartość ta zostanie sklasyfikowana jako „koszty zakończonych prac rozwojowych” i będzie amortyzowana w okresie 36 m-cy po miesiącu, w którym prace zostaną zakończone i nastąpi przyjęcie do wartości niematerialnych i prawnych.

Przy czym, jak wskazała Spółka we własnym stanowisku, z aktualnie prowadzonych postępów prac i konsultacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że efekt końcowy będzie pozytywny i będzie on wykorzystany na potrzeby nowo budowanego zakładu produkcyjnego jako konkretna technologia produkcji kilku rodzajów kabli światłowodowych. Wynika także z tego, że technologia ta już w 2013 r. będzie technicznie przydatna i nastąpi fizyczne uruchomienie produkcji kabli światłowodowych opartych na tej właśnie technologii. Zarówno biznesplan związany z realizacją nowej inwestycji, jak i koszty produkcji kabli światłowodowych określone na bazie powstającej technologii sugerują, że koszty poniesionych prac rozwojowych zostaną w perspektywie najbliższych 2-3 lat pokryte przychodami z ich sprzedaży, dlatego też wiele wskazuje na to, że wymogi art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy pdop będą spełnione, co upoważnia do aktywowania kosztów uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych.

Jak stanowi art. 15 ust. 6 updop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a (tj. gruntów) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Stosownie do postanowień art. 16b ust. 2 pkt 3 updop, amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

  1. produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz
  2. techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz
  3. z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii.

Z informacji wskazanych przez Spółkę we własnym stanowisku (przyjętych przez tut. Organ jako element zdarzenia przyszłego) wynika również, że z aktualnie prowadzonych postępów prac i konsultacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że efekt końcowy będzie pozytywny i będzie on wykorzystany na potrzeby nowo budowanego zakładu produkcyjnego jako konkretna technologia produkcji kilku rodzajów kabli światłowodowych. Zarówno biznesplan związany z realizacją nowej inwestycji jak i koszty produkcji kabli światłowodowych określone w na bazie powstającej technologii sugerują, że koszty poniesionych prac rozwojowych zostaną w perspektywie najbliższych 2-3 lat pokryte przychodami z ich sprzedaży.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż po spełnieniu warunków, o których mowa w cytowanym powyżej art. 16b ust. 2 pkt 3 updop koszty związane z opracowaniem technologii produkcji kabli światłowodowych będą stanowiły wartość niematerialną i prawną, zatem koszty te będą mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 updop, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 16m ust. 1 pkt 3 updop, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 16ł ust. 1-3, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od poniesionych kosztów zakończonych prac rozwojowych nie może być krótszy niż 12 miesięcy. Spółka planuje zastosować stawkę amortyzacyjną na poziomie 33,33% rocznie, a zatem należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego od dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji.

Należy jednocześnie zauważyć, iż przedmiotem oceny zawartej w niniejszej interpretacji było wyłącznie wskazanie zasad potrącalności wydatków poniesionych na prace rozwojowe. Nie było nim natomiast ustalenie, czy dokumentacja prowadzona przez Spółkę spełnia wymogi, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 lit. a) - c) updop. Okoliczność ta została zatem przyjęta jako element przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj