Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-949/10-4/AP
z 8 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-949/10-4/AP
Data
2010.11.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
dochód
dochód
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
odpłatne zbycie
odpłatne zbycie
spółki
spółki
umorzenie
umorzenie
umowa darowizny
umowa darowizny


Istota interpretacji
1) Jak ustalić dochód uzyskany przez Wnioskodawczynię z tytułu sprzedaży nabytych w drodze darowizny udziałów w spółce z o.o. w celu umorzenia udziałów?
2) Czy zastosowanie metody księgowej (aktywa - zobowiązania) przy określaniu wartości udziałów na dzień ich darowizny pozwala na prawidłowe określenie podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 389 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2010 r. (data wpływu 9 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 października 2010 r. (data wpływu 15 października 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zbycia udziałów nabytych w drodze darowizny w celu umorzenia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zbycia udziałów nabytych w drodze darowizny w celu umorzenia.

Z uwagi na fakt, iż, iż przedmiotowy wniosek został złożony w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wezwał Wnioskodawczynię do złożenia wyjaśnienia, czy wolą Zainteresowanej jest, aby obydwa wnioski zostały rozpatrzone oddzielnie, czy też należy je traktować jako jedną sprawę.

Wezwanie wysłano w dniu 11 października 2010 r. (skutecznie doręczono 13 października 2010 r.), natomiast w dniu 15 października 2010 r. (data nadania 14 października 2010 r.) do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawczyni wskazała, że obydwa jednakowo brzmiące wnioski należy traktować jako jedną sprawę i nie należy ich rozpatrywać oddzielnie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni ma miejsce zamieszkania w Polsce i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W ciągu najbliższych miesięcy spodziewa się otrzymać darowiznę w postaci udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W umowie darowizny wartość darowanych udziałów zostanie wykazana na poziomie rynkowym na dzień dokonania darowizny. Wnioskodawczyni nie wyklucza, że otrzymane w drodze darowizny udziały zostaną umorzone za wynagrodzeniem wypłaconym przez spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Jak ustalić dochód uzyskany przez Wnioskodawczynię z tytułu sprzedaży nabytych w drodze darowizny udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w celu umorzenia udziałów...
  2. Czy zastosowanie metody księgowej (aktywa - zobowiązania) przy określaniu wartości udziałów na dzień ich darowizny pozwala na prawidłowe określenie podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, dochód z umorzenia udziałów otrzymanych w drodze darowizny ustała się w wysokości nadwyżki przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad wartością udziałów ustaloną na dzień darowizny. Dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów w celu ich umorzenia jest zaliczany do tzw. dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych - art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 24 ust. 5d ww. ustawy, dochodem z umorzenia udziałów jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami, które ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny. W związku z tym, w przypadku otrzymania udziałów w drodze darowizny, kosztem uzyskania przychodu stanowiącego wynagrodzenie z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia jest wartość udziałów określonych na dzień otrzymania darowizny. W związku z brakiem szczegółowych regulacji w tym zakresie, przez wartość z dnia nabycia należy rozumieć wartość rynkową przedmiotu darowizny ustalaną w umowie darowizny, stanowiącą podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jeżeli powstanie nadwyżka, to tylko ta nadwyżka będzie opodatkowana 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).

Spółka jako płatnik podatku zostanie zobowiązana do jego pobrania i przekazania na rachunek właściwego urzędu skarbowego do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek (art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 ww. ustawy).

Zastosowanie przy określaniu wartości udziałów metody księgowej, polegającej na pomniejszeniu wartości aktywów spółki o wartość jej zobowiązań, pozwała na precyzyjne określenie wartości udziałów z dnia ich darowania oraz umorzenia. Zastosowanie tej metody pozwala na prawidłowe oznaczenie podstawy opodatkowania i jest zgodne z brzmieniem art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy stanowi, iż źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)–c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 przedmiotowej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych, uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (…).

Uszczegółowieniem powołanego wyżej przepisu jest art. 24 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy (...).

Stosownie do treści art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zgodnie z cytowanym przepisem w przypadku umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny, koszty uzyskania przychodów ustala się do wysokości wartości przedmiotu darowizny z dnia jej nabycia. Należy przyjąć, że wartość tę ustala się zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768).

W przedmiotowej sprawie kosztem nabycia udziałów przez Wnioskodawczynię będzie zatem wartość udziałów na dzień ich nabycia w drodze darowizny. Przepis nie wskazuje wprost, w jaki sposób należy tę wartość ustalić. Zasadnym zdaje się jednak przyjęcie, że winna to być realna wartość tychże udziałów na dzień ich nabycia. Nie ma zatem przeszkód aby wartość tę ustalić w oparciu o metodę księgową, wyceniając według wartości rynkowej aktywa spółki i pomniejszając je o stan zobowiązań.

Reasumując, dochód z tytułu zbycia udziałów nabytych w drodze darowizny w celu umorzenia, podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, stanowić będzie nadwyżka przychodu z tytułu umorzenia udziałów nad kosztami uzyskania tego przychodu, tj. kwotą odpowiadającą wartości udziałów z dnia nabycia darowizny ustaloną w oparciu o metodę księgową, czyli biorąc pod uwagę wartość rynkową aktywów spółki i pomniejszając je o stan zobowiązań.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj