Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-840/10/AF
z 5 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-840/10/AF
Data
2010.11.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
promocja
promocja
przekazanie nieodpłatne
przekazanie nieodpłatne
reklama
reklama


Istota interpretacji
Czy przekazanie nagród jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług i jak ustalić wartość przekazanych nagród dla celów opodatkowania?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm. ), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2010 r. (data wpływu 13 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 5 listopada 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania w ramach promocji i reklamy towarów, które nie są prezentami o małej wartości i nie są próbkami - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 5 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania w ramach promocji i reklamy towarów, które nie są prezentami o małej wartości i nie są próbkami.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka jest firmą deweloperską, która sprzedaje lokale mieszkalne osobom fizycznym. W ramach akcji marketingowej, mającej na celu zintensyfikowanie sprzedaży mieszkań, Spółka zorganizowała konkurs na nazwę nowego osiedla. Mogą wziąć w nim udział klienci, którzy w 2010 r. kupią dowolny lokal mieszkalny i spełnią warunki określone w regulaminie konkursu. Nagrodami w konkursie są: lokal mieszkalny oraz miejsca parkingowe, jak również rzeczowe nagrody dodatkowe. Udział w konkursie i wydanie nagród jest nieodpłatne.

Lokale mieszkalne i miejsca postojowe wytwarzane są we własnym zakresie. Nie jest znana cena zakupu, a na koszt wytworzenia składają się koszty bezpośrednie w postaci robót budowlanych i zakupionych materiałów oraz przypadająca na te lokale część kosztów pośrednich budowy. Dla lokalu mieszkalnego będącego nagrodą w konkursie, nie jest ustalana cena sprzedaży. Spółka wycenia sprzedawane lokale indywidualnie, biorąc pod uwagę standard wykończenia (lokale sprzedawane są w standardzie deweloperskim lub w różnym stopniu wykończone), lokalizację, wielkość ogródka, tarasu, itp. Spółka buduje lokale mieszkalne w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Przysługuje jej prawo do odliczenia w całości podatku od towarów i usług, zawartego w fakturach zakupu, w tym przypadku zakupu towarów, materiałów i usług wykorzystywanych w opisanej akcji promocyjnej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy przekazanie powyższych nagród jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług i jak ustalić wartość przekazanych nagród dla celów opodatkowania...


Zdaniem Spółki, przekazanie lokalu, miejsc postojowych oraz innych nagród rzeczowych w organizowanym konkursie, jako związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwem nie stanowi dostawy towarów. Opodatkowane jest jedynie przekazanie na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Wydanie nagród w ramach akcji promocyjnej, mającej na celu zwiększenie sprzedaży ma związek z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Na wypadek, gdyby wbrew ww. stanowisku, opisana transakcja była czynnością opodatkowaną, Spółka uważa, że podstawę opodatkowania stanowi koszt wytworzenia (w przypadku lokalu mieszkalnego, miejsca postojowego i garażu) oraz koszt zakupu w przypadku innych nagród rzeczowych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak wynika z art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W art. 7 ust. 1 ustawy postanowiono, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Przez dostawę towarów rozumie się również – zgodnie z ust. 2 tego artykułu - przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


Jednocześnie z treści ust. 3 ww. artykułu wynika, iż nie uznaje się za dostawę towarów przekazywania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Z przywołanych przepisów wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nie tylko nieodpłatne przekazanie towarów na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem, ale także nieodpłatne przekazanie wszelkich towarów w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, niebędących próbkami, prezentami o małej wartości, czy też drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi. Dla opodatkowania danej czynności nieodpłatnego przekazania istotne jest także to, czy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

W celu dokonania prawidłowej analizy treści normy prawnej wynikającej z przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług konieczne jest uwzględnienie brzmienia ust. 3 tego artykułu, będącego przepisem szczególnym w stosunku do uregulowania art. 7 ust. 2 tej ustawy. Przede wszystkim zauważyć należy, że określone w ust. 3 wyłączenia z zakresu zastosowania przepisu ust. 2, dotyczą towarów, których zbycie - co do zasady - jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Jeśli zatem na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przekazanie towarów określonych w tym przepisie, których wydanie niewątpliwie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to w konsekwencji należy wnioskować, że art. 7 ust. 2 stanowi podstawę do opodatkowania również nieodpłatnego przekazania towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Odmienna interpretacja podważałaby racjonalność ustawodawcy. Gdyby bowiem przyjąć, iż opodatkowaniu na mocy ust. 2 podlegają wyłącznie czynności w ogóle nie związane z przedsiębiorstwem, zbędne byłoby wyłączanie z opodatkowania czynności, które i tak nie podlegałyby opodatkowaniu, jako związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do treści ust. 9 ww. artykułu, w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.

W przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów (ust. 10 tegoż artykułu).

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka jest firmą deweloperską, która sprzedaje lokale mieszkalne osobom fizycznym. W ramach akcji marketingowej, mającej na celu zintensyfikowanie sprzedaży mieszkań, Spółka zorganizowała konkurs na nazwę nowego osiedla. Nagrodami w konkursie są: lokal mieszkalny oraz miejsca parkingowe, jak również rzeczowe nagrody dodatkowe. Udział w konkursie i wydanie nagród jest nieodpłatne. W przypadku lokalu mieszkalnego i miejsc parkingowych nie jest znana cena zakupu, a na koszt wytworzenia składają się koszty bezpośrednie w postaci robót budowlanych i zakupionych materiałów oraz przypadająca na nie część kosztów pośrednich budowy. Dla lokalu mieszkalnego będącego nagrodą w konkursie nie jest ustalana cena sprzedaży. Spółka wycenia sprzedawane lokale indywidualnie, biorąc pod uwagę standard wykończenia (lokale sprzedawane są w standardzie deweloperskim lub w różnym stopniu wykończone), lokalizację, wielkość ogródka, tarasu, itp. Spółka buduje lokale mieszkalne w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Odlicza podatek naliczony. Ustanowione nagrody nie są prezentami o małej wartości i próbkami.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim art. 7 ust. 2 i ust. 3, należy stwierdzić, że opodatkowaniu podlega nieodpłatne przekazanie przedmiotowych towarów należących do Spółki, mające na celu zintensyfikowanie sprzedaży mieszkań, jeżeli – jak wynika z wniosku - przysługiwało Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego. Podstawą opodatkowania dostawy zakupionych uprzednio nagród dodatkowych jest cena ich nabycia (bez podatku), natomiast dostawy lokalu i miejsc parkingowych - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj