Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-82/13-2/AS
z 16 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24.01.2013 r. (data wpływu 28.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z przekazaniem darowizny w postaci wierzytelności z tytułu sprzedaży składnika majątkowego Spółki na rzecz podmiotu trzeciego, przekazanej Udziałowcowi reprezentującemu Podatkową Grupę Kapitałową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 28.01.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z przekazaniem darowizny w postaci wierzytelności z tytułu sprzedaży składnika majątkowego Spółki na rzecz podmiotu trzeciego, przekazanej Udziałowcowi reprezentującemu Podatkową Grupę Kapitałową.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka planuje utworzenie podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 1a ustawy o CIT (dalej: „Podatkowa Grupa Kapitałowa”) wraz z polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która na moment utworzenia Podatkowej Grupy Kapitałowej będzie jej jedynym udziałowcem (dalej: „Udziałowiec”). Podatkowa Grupa Kapitałowa uzyska status podatnika podatku dochodowego. Udziałowiec będzie spółką reprezentującą Podatkową Grupę Kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o CIT oraz z przepisów Ordynacji podatkowej w rozumieniu art. la ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT. Wszystkie wymogi przewidziane w ustawie o CIT dla utworzenia Podatkowej Grupy Kapitałowej i uzyskania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych zostaną spełnione zarówno w chwili zawarcia umowy o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej, jak i w całym okresie jej funkcjonowania. Umowa o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej zostanie zawarta na 3 lata lub dłuższy okres.

Spółki wchodzące w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej nie wykluczają, że w okresie funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej i posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka może dokonać darowizny na rzecz Udziałowca w postaci wierzytelności z tytułu sprzedaży składnika majątkowego Spółki na rzecz podmiotu niewchodzącego w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Podstawą dokonania czynności będzie umowa darowizny zawarta w sposób oraz w formie wynikającej z odpowiednich przepisów prawa oraz w związku z przeniesieniem własności wierzytelności obdarowany nie dokona ani nie będzie zobowiązany do dokonania na rzecz darczyńcy żadnego świadczenia ekwiwalentnego / zwrotnego ani w chwili otrzymania darowizny, ani w przyszłości.

Wartość darowizny wskazana w umowie darowizny będzie każdorazowo ustalona w wartości odpowiadającej wartości rynkowej wierzytelności na dzień dokonania darowizny.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zgodnie z art. 7a ust. 1, art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 ustawy o CIT Spółka ma prawo do zaliczenia darowizny przekazanej przez Spółkę na rzecz Udziałowca w postaci wierzytelności Spółki zależnej wobec innej spółki (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej) do kosztów uzyskania przychodów Spółki, które jako element składowy dochodu lub straty spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową powinny zostać uwzględnione w rozliczeniu podatku dochodowego Podatkowej Grupy Kapitałowej?


Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, darowizna przekazana na rzecz Udziałowca przez Spółkę będzie stanowić koszt uzyskania przychodu Spółki, który w efekcie wpłynie na dochód / stratę spółek wchodzących w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej i tym samym wpłynie na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych Podatkowej Grupy Kapitałowej, który powinien być uwzględniony w rozliczeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej.


Zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o CIT, w podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę w roku podatkowym nad sumą ich strat. Przy czym, co do zasady, dochodem każdej ze spółek wchodzących w skład grupy jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.


Natomiast, art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem darowizn dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową. Co do zasady więc, darowizny nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem darowizn dokonywanych między spółkami wchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Spółki, darowizna przekazana przez Spółkę na rzecz Udziałowca będzie stanowić koszt uzyskania przychodu Spółki. Koszt ten, jako element składowy dochodu albo straty Spółki, powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Jednocześnie, darowizna otrzymana przez Udziałowca od Spółki będzie stanowić przychód Udziałowca na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o CIT, który jako element składowy dochodu albo straty Udziałowca powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej.


Reasumując, darowizna dokonana przez Spółkę na rzecz Udziałowca będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu Spółki, który w efekcie wpłynie na dochód/stratę Spółki i Udziałowca i tym samym wpłynie na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych Podatkowej Grupy Kapitałowej.


Stanowisko Spółki znajduje poparcie w interpretacjach organów podatkowych, przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 marca 2012 roku, sygn. IPPB5/423-1226/11-2/DG.


W świetle przedstawionego powyżej stanowiska, Spółka prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie przedstawione w niniejszym wniosku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie skutków podatkowych związanych z przekazaniem darowizny w postaci wierzytelności z tytułu sprzedaży składnika majątkowego Spółki na rzecz podmiotu trzeciego, przekazanej Udziałowcowi reprezentującemu Podatkową Grupę Kapitałową - za prawidłowe.


Na wstępie należy zauważyć, że w polskim prawie podatkowym przepisy traktują podatkową grupę kapitałową (dalej: „PGK”, „Grupa”) jako podmiot podatku dochodowego od osób prawnych. Pomimo, że podatkowa grupa kapitałowa nie posiada osobowości prawnej, to zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) nadany jej został status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Grupa podatkowa płaci zaliczki i podatek od dochodów, które stanowią różnicę między sumą dochodów a sumą strat poszczególnych podmiotów wchodzących w skład grupy. Spółki tworzące podatkową grupę kapitałową tracą status podatnika podatku dochodowego w wymiarze indywidualnym na rzecz utworzonej grupy. Przy czym istnienie grupy nie zmienia statusu podatkowego każdej z tych spółek w innych podatkach, ponieważ nie występuje tu zmiana tego statusu, i nadal pozostają one odrębnymi podatnikami lub płatnikami. Ponadto każda ze spółek uczestniczących w podatkowej grupie kapitałowej prowadzi własne ewidencje rachunkowe i sporządza indywidualne sprawozdania finansowe.


Utworzenie podatkowej grupy kapitałowej jest możliwe, gdy zostaną spełnione wszystkie ustawowe warunki formalne.


Zasady tworzenia i funkcjonowania podatkowych grup kapitałowych reguluje przepis art. 1a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:

    1. przeciętny kapitał zakładowy, określony w sposób, o którym mowa w art. 16 ust. 7, przypadający na każdą z tych spółek, jest nie niższy niż 1.000.000 zł,
    2. jedna ze spółek, zwana dalej „spółką dominującą”, posiada bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych dalej „spółkami zależnymi”, która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji nie została nieodpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników lub rybaków albo która nie stanowi rezerwy mienia Skarbu Państwa na cele reprywatyzacji,
    3. spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę,
    4. w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa,

  2. spółka dominująca i spółki zależne zawarły, w formie aktu notarialnego, umowę o utworzeniu, na okres co najmniej 3 lat podatkowych, podatkowej grupy kapitałowej i umowa ta, zwana dalej „umową”, została zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego,
  3. po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej spółki tworzące tę grupę spełniają warunki wymienione w pkt 1 lit. a)-c), a ponadto:

    1. nie korzystają ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw,
    2. nie pozostają w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11, z podatnikami podatku dochodowego nie wchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej,

  4. podatkowa grupa kapitałowa osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach, określony zgodnie z art. 7a ust. 1, w wysokości co najmniej 3% (art. 1a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).


Należy podkreślić, że członkowie podatkowej grupy kapitałowej, tak jak inne spółki kapitałowe podlegają przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i rozliczają się na tych samych zasadach, z niektórymi wyjątkami, ściśle określonymi w ustawie (np. art. 7a ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy).

Na podstawie art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym, obliczanym zgodnie z art. 19, jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów spółek, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej. Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 1-3.

W myśl postanowień art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest – z zastrzeżeniem wypadków, o których mowa w art. 21 i 22 - dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został on osiągnięty. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. W sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 ustawy).


Ponadto na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową, a także wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej, z tym że kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536), z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

Zgodnie z opisanym we wniosku zdarzeniem przyszłym Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka planuje utworzenie podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 1a ustawy o CIT (dalej: „Podatkowa Grupa Kapitałowa”) wraz z polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która na moment utworzenia Podatkowej Grupy Kapitałowej będzie jej jedynym udziałowcem (dalej: „Udziałowiec”). Podatkowa Grupa Kapitałowa uzyska status podatnika podatku dochodowego. Udziałowiec będzie spółką reprezentującą Podatkową Grupę Kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o CIT oraz z przepisów Ordynacji podatkowej w rozumieniu art. la ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT. Wszystkie wymogi przewidziane w ustawie o CIT dla utworzenia Podatkowej Grupy Kapitałowej i uzyskania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych zostaną spełnione zarówno w chwili zawarcia umowy o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej, jak i w całym okresie jej funkcjonowania. Umowa o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej zostanie zawarta na 3 lata lub dłuższy okres.

Spółki wchodzące w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej nie wykluczają, że w okresie funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej i posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka może dokonać darowizny na rzecz Udziałowca w postaci wierzytelności z tytułu sprzedaży składnika majątkowego Spółki na rzecz podmiotu niewchodzącego w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Podstawą dokonania czynności będzie umowa darowizny zawarta w sposób oraz w formie wynikającej z odpowiednich przepisów prawa oraz w związku z przeniesieniem własności wierzytelności obdarowany nie dokona ani nie będzie zobowiązany do dokonania na rzecz darczyńcy żadnego świadczenia ekwiwalentnego / zwrotnego ani w chwili otrzymania darowizny, ani w przyszłości.

Wartość darowizny wskazana w umowie darowizny będzie każdorazowo ustalona w wartości odpowiadającej wartości rynkowej wierzytelności na dzień dokonania darowizny.


Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika zatem, że Wnioskodawca jako spółka wchodząca w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej może dokonać darowizny na rzecz Udziałowca w postaci wierzytelności z tytułu sprzedaży składnika majątkowego Spółki na rzecz podmiotu niewchodzącego w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).


W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.


Nawiązując do rozpatrywanej sprawy wskazać przy tym należy na przywołany powyżej art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową (...).

Zasadą jest zatem, że nie można uznać za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju. Jednym z wyjątków są darowizny i ofiary dokonywane między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową.


W oparciu o regulację art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka jako darczyńca będzie mogła więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów darowiznę dokonaną na rzecz Udziałowca. Jednocześnie koszt darowizny Spółki będzie pomniejszał przychody podatkowe Spółki, w efekcie wpłynie na dochód/stratę podatkową Spółki, który zgodnie z art. 7a UPDOP stanowi składowy element dochodu/straty Podatkowej Grupy Kapitałowej. A zatem koszt podatkowy Spółki wchodzącej w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej znajdzie odzwierciedlenie w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Uwzględniając powyższe przepisy prawa w rozpatrywanej sprawie stwierdzić należy, że opisana we wniosku darowizna przekazana przez Spółkę na rzecz Udziałowca będzie stanowić koszt uzyskania przychodu Spółki. Koszt ten, jako element składowy dochodu albo straty Spółki wchodzącej w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej, powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 12 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są m. in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe a także wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Zatem darowizna otrzymana przez Udziałowca od Spółki będzie stanowić przychód Udziałowca na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który jako element składowy dochodu albo straty Udziałowca powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Podsumowując, w oparciu o opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przywołane przepisy prawa należy stwierdzić, że zgodnie z art. 7a ust. 1, art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka będzie miała prawo do zaliczenia darowizny przekazanej przez Spółkę na rzecz Udziałowca w postaci wierzytelności Spółki zależnej wobec innej spółki (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej) do kosztów uzyskania przychodów Spółki, które jako element składowy dochodu lub straty spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową powinny zostać uwzględnione w rozliczeniu podatku dochodowego Podatkowej Grupy Kapitałowej.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie skutków podatkowych związanych z przekazaniem darowizny w postaci wierzytelności z tytułu sprzedaży składnika majątkowego Spółki na rzecz podmiotu trzeciego, przekazanej Udziałowcowi reprezentującemu Podatkową Grupę Kapitałową, należało uznać za prawidłowe.

Końcowo podkreślić należy, że niniejsza interpretacja indywidualna zgodnie z zakresem wyznaczonym sformułowanym we wniosku ORD-IN zapytaniem Spółki wydana została w sprawie określonych skutków podatkowych związanych z przekazaniem darowizny w postaci wierzytelności z tytułu sprzedaży składnika majątkowego Spółki na rzecz podmiotu trzeciego, przekazanej Udziałowcowi reprezentującemu Podatkową Grupę Kapitałową.


Tut. Organ podatkowy w toku podejmowanych działań interpretacyjnych nie ma delegacji ustawowej, by rozstrzygać ponad treść złożonego wniosku, zatem do sposobu ustalania kosztów uzyskania przychodów w przypadku dokonania darowizny pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej będzie mógł odnieść się po ewentualnym złożeniu wniosku ORD-IN przez zainteresowanego w przepisanym zakresie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj