Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-832/10-4/ISz
z 5 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-832/10-4/ISz
Data
2010.11.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
ugody
ugody
usługi
usługi


Istota interpretacji
prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z zawartą ugodą



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 09.08.2010 r. (data wpływu 11.08.2010 r.) uzupełnionego w dniu 04.10.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 22.09.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zawartą ugodą – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.08.2010 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 04.10.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 22.09.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zawartą ugodą.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

H.S.A. (zwana dalej „H.” lub „Wnioskodawcą”) jest osobą prawną prowadzącą działalność gospodarczą. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. H. jest następcą prawnym przedsiębiorstwa państwowego „H.PP”.

W chwili obecnej H. użytkuje grunty, których właścicielem jest P. S.A. (dalej określana również jako „P.”). W dniu 15 kwietnia 1997 roku Minister Gospodarki stwierdził nieważność decyzji nacjonalizacyjnej, na podstawie której, w księdze wieczystej jako właściciel gruntu została wpisana P. S.A..

Na gruncie znajdują się budynki będące własnością H.. Na podstawie wyroku sądowego dotychczasowy właściciel, tj. P. został zobowiązany do przeniesienia na H. własności nieruchomości gruntowych za wynagrodzeniem ustalonym przez Sąd Apelacyjny w W. Wydział Cywilny (Wyrok z 28 kwietnia 2010 sygn. akt … wydany po dwukrotnym uznaniu skarg kasacyjnych przez Sąd Najwyższy), łącznie w kwocie 2.478.087,76 złotych.

Strony to jest H. i P. przygotowują się obecnie do zawarcia ugody w odniesieniu do innych prowadzonych postępowań przed sądami oraz postępowań administracyjnych, celem ich zakończenia po uprzednim rozliczeniu roszczeń.

27 września 2000 r. P. wydzierżawiło na podstawie umowy grunt na rzecz H.. Przedmiotowa umowa przestała jednak obowiązywać w 2002 r. W tym czasie P. zażądało wydania gruntu, jednakże H. kontynuowała korzystanie z przedmiotowego gruntu bez zgody wydzierżawiającego. Niezależnie od powyższego w wyniku sporu pomiędzy H. i P. dotyczącego własności dzierżawionych działek, oba podmioty wszczęły szereg postępowań sądowych i administracyjnych przeciwko sobie, w tym między innymi: postępowanie sądowe P. przeciwko H. o odszkodowanie z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości, postępowanie sądowe w celu zobowiązania do przeniesienia na H. własności nieruchomości gruntowych za wynagrodzeniem ustalonym przez sąd płatnym na rzecz P. (zakończone wyrokiem sądu przenoszącym własność nieruchomości). Obecnie, oba podmioty wyrażają wolę do zawarcia wspomnianej ugody, która kończyła by wszelkie postępowania przed sądami i postępowania administracyjne rozpoczęte przez P. i H., oraz zapewniła nie wszczynanie takich sporów w przyszłości.

W myśl planowanej ugody, Strony (tj. H. i P.) zamierzają postanowić, że w związku z określonym przedmiotem Ugody (dokładnie opisanym poniżej w punkcie PRZEDMIOT UGODY), H. zapłaci P. wynagrodzenie w kwocie 3.221.912,24 PLN (5.700.000,00 PLN minus kwota należna na podstawie Postępowania Sądowego z art. 231 Kodeksu cywilnego, tj. 2.478.087,76 PLN).

PRZEDMIOT UGODY

Zgodnie z Ugodą P. nieodwołalnie zrzeknie się wobec H. wszelkich wierzytelności, praw i roszczeń o jakimkolwiek charakterze, istniejących lub mogących powstać w wyniku jakichkolwiek zdarzeń, choćby nieujawnionych, zaistniałych do momentu podpisania Ugody, oraz z tytułu jakichkolwiek umów lub porozumień zawartych z H. do momentu podpisania Ugody, nawet jeżeli nie zostały wyszczególnione w niniejszej Ugodzie, czyli nawet jeżeli taka umowa lub porozumienie istniało, P. nieodwołalnie zrzeka się wszelkich wynikających z niej wierzytelności, praw i roszczeń, oraz P. zobowiązuje się nie dochodzić żadnych wierzytelności praw i roszczeń (objętych niniejszymi zrzeczeniami) wobec H..

Niezależnie od powyższego, wraz z podpisaniem Ugody P. zobowiąże się w stosunku do H.:

  • do powstrzymania się od podejmowania jakichkolwiek czynności, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, samodzielnie lub za pośrednictwem osób trzecich mających za przedmiot firmę przedsiębiorstwa „H.”, zarówno w postępowaniu cywilnym, karnym, administracyjnym lub sądowo — administracyjnym,
  • w żaden sposób, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, samodzielnie lub za pośrednictwem osób trzecich, nie podważać bytu prawnego H., w tym w szczególności zobowiązuje się nie wnosić żadnych wniosków o wykreślenie H. z odpowiedniego rejestru, jak również nie będzie wnosić o odwołanie żadnych członków organów H. ani też kwestionować ważności ich powołania w jakikolwiek sposób,
  • w żaden sposób, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, samodzielnie lub za pośrednictwem osób trzecich, nie kwestionować tytułu prawnego akcjonariuszy do akcji H. lub też tytułu prawnego H. do majątku H.,
  • nie wszczynać, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, samodzielnie lub za pośrednictwem osób trzecich, żadnych postępowań upadłościowych (likwidacyjnych lub układowych), naprawczych lub likwidacyjnych lub zmierzających do rozwiązania H..

Ponadto, wraz z podpisaniem Ugody P. zobowiązuje się do podpisania dokumentów obejmujących:

  • cofnięcie pozwu i zrzeczenie się roszczeń w postępowaniu toczącym się przed Sądem Okręgowym w Siedlcach (sygn. akt: I C 702/03) oraz wystąpienie z wnioskiem o podjęcie zawieszonego postępowania oraz umorzenie postępowania w tej sprawie,
  • cofnięcie skargi kasacyjnej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2010 r. wydanego w sprawie toczącej się pod sygnaturą akt VI ACa 366/09) oraz wystąpienie z wnioskiem o umorzenie postępowania wszczętego skargą kasacyjną,
  • cofnięcie wniosku i zrzeczenie się roszczeń w postępowaniu toczącym się przed Sądem Rejonowym w Garwolinie (sygn. akt: I C 226/09) oraz wystąpienie z wnioskiem o umorzenie postępowania w tej sprawie,
  • cofnięcie swojego wniosku i zrzeczenie się roszczeń w postępowaniu toczącym się przed Urzędem Patentowym (sygn. akt: Sp. 313/03) oraz wystąpienie z wnioskiem o umorzenie postępowania w tej sprawie.

Na zakończenie należy podkreślić, że zgodnym zamiarem i celem stron Ugody jest zrzeczenie się przez P. możliwości dochodzenia swoich praw i roszczeń za odpłatnością.

Intencją stron Ugody jest zagwarantowanie H. stabilności biznesowej, która będzie wynikała z cofnięcia wszelkich roszczeń zgłaszanych przez P. w przeszłości lub przyszłości. Należy dodać, że zgodnie z intencją obu spółek, celem Ugody jest:

  • uregulowanie wzajemnych stosunków w związku z odpowiednimi postępowaniami opisanymi w Ugodzie w celu potwierdzenia praw i obowiązków H. i P. wynikających lub też uregulowanych orzeczeniami zapadłymi w postępowaniach opisanych w Ugodzie,
  • potwierdzenie skutków prawnych wynikających lub uregulowanych orzeczeniami / decyzjami zapadłych w postępowaniach opisanych w Ugodzie,
  • wyeliminowanie wszelkich wątpliwości co do ich wzajemnych roszczeń wynikających z jakichkolwiek stosunków prawnych,
  • wyeliminowanie wszelkich istniejących lub potencjalnych sporów, postępowań sądowych (cywilnych i karnych), postępowań administracyjnych i sądowo — administracyjnych pomiędzy Stronami.

W uzupełnieniu Spółka wskazała, iż należy ja uznać za zainteresowanego w rozumieniu art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, w zakresie pytania nr 1, 2 i 3.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku od towarów i usług:

  1. Czy opisana wyżej Ugoda na okoliczność jej zawarcia rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług po stronie P., w związku z tym, że stanowi odpłatne świadczenie usług...
  2. Czy P. ma obowiązek wystawienia faktury VAT w związku ze świadczeniem ww. usługi...
  3. Czy usługi wyżej opisane opodatkowane są podstawową stawką VAT (obecnie 22%)...
  4. Czy H. ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez P....

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. zwanej dalej „ustawą o VAT”), opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub do podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z cytowanych wyżej przepisów ustawy wynika, że przez usługę należy rozumieć każde świadczenie na rzecz danego podmiotu. Należy przy tym mieć na względzie w szczególności przepis art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, który przez świadczenie usług nakazuje rozumieć także zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania określonych czynności lub sytuacji.

W tym kontekście, zdaniem Wnioskodawcy, przez świadczenie usługi należy rozumieć każde odpłatne zachowanie się na rzecz innej osoby, które nie jest dostawą towarów. Na zachowanie to — co wynika wprost z brzmienia powołanego przepisu - składać się może zarówno działanie, jak i zaniechanie (rozumiane jako „nieczynienie” bądź też „tolerowanie”, „znoszenie określonych stanów rzeczy”).

W opinii Wnioskodawcy, przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do kategorii usług każde świadczenie nie będące dostawą towarów.

Zauważyć jednak należy, iż usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, (zwany również beneficjentem) - odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym oraz świadczenie to będzie odpłatne (por. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 5 maja 2010 r., sygn. IPPP3-443-25/09-11/S/JF).

Kwestia ta — zdaniem Wnioskodawcy - ma szczególnie istotne znaczenie przy takich świadczeniach, których istotą jest zaniechanie, powstrzymywanie się od określonych czynności.

W związku z powyższym, przepis art. 8 ustawy o VAT należy rozumieć w ten sposób, że jeżeli zaniechanie pewnych czynności za wynagrodzeniem przynosiłoby korzyść konkretnemu podmiotowi (beneficjentowi zaniechania), to wówczas powinno być ono na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług uznane za usługę. Innymi słowy, jeśli w danej transakcji można:

  • Wskazać konkretne płatności,
  • Konkretnego beneficjenta świadczenia (czyli podmiot uzyskujący korzyść),
  • Płatności wiążą się z czynnościami podejmowanymi lub też z zaniechaniem jednej ze stron, to na gruncie podatku VAT należy traktować transakcję jak świadczenie usług.

Mając powyższe na uwadze, aby ustalić zasady opodatkowania czynności (oraz zaniechań) ze strony P. na rzecz H. wynikających z przedstawionej w stanie faktycznym Ugody, dokonywanych w zamian za określoną kwotę pieniężną, niezbędne jest rozstrzygnięcie, czy czynności te (zaniechania) skutkują uzyskaniem bezpośrednich korzyści przez wypłacającego tę kwotę pieniężną, tj. w tym przypadku przez Wnioskodawcę.

Należy zauważyć, że w wyniku zawarcia Ugody, P. nie będzie mogła uzyskać korzystnego dla siebie wyroku sądowego. Innymi słowy, P. straci, w wyniku zaniechania prowadzenia postępowań, prawo do dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej. Tym samym, zawarcie Ugody redukuje potencjalne płatności oraz pozostałe niefinansowe skutki prawne, jakie ciążyłyby na H. w wyniku niekorzystnych rozstrzygnięć przed sądami oraz przed organami administracji.

Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt że w przypadku opisanym we wniosku możliwe jest wskazanie konkretnego beneficjenta tej usługi. Mianowicie, w zamian za płatność, H. uzyskuje bezpieczeństwo prawne w zakresie wskazanym w stanie faktycznym. W zamian za płatność dokonaną przez H., H. będący beneficjentem usługi i podmiotem wypłacającym wynagrodzenie uzyskuje bezpieczeństwo prawne w odniesieniu do przysługujących mu już i wymienionych powyżej praw do gruntu, do posługiwania się znakiem firmowym, prawami do firmy, która znana jest na rynku od wielu lat i możliwością kontynuacji działania operacyjnego.

Bezpieczeństwo to wynika z faktu, że po zawarciu Ugody, w sposób niezagrożony H. będzie mogła;

  • kontynuować swoją działalność gospodarczą na gruntach, na których działalność ta jest prowadzona obecnie,
  • działać nadal pod firmą „Huta Szkła Cz.”,

Podsumowując powyższe rozważania, zrzeczenie się przez P. praw i roszczeń, o których mowa w stanie faktycznym, należy traktować jako świadczenie usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spełniona zatem zostanie przesłanka istnienia związku pomiędzy wypłatą należności, a otrzymaniem świadczenia wzajemnego, co jest warunkiem koniecznym do uznania, że wypłata tej kwoty podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca zauważa, że podobne stanowisko zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 23 lutego 2010 r. (sygn. IPPP3/443-1104/09-2/MPe) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 17 lutego 2010 r. (sygn. IPPP3/443-1112/09-2/MM).

Faktura i stawka

Tym samym, biorąc powyższe pod rozwagę, Wnioskodawca jest zdania, że przedmiotowa usługa, jako podlegająca opodatkowaniu VAT, będzie musiała być udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez usługodawcę, czyli w tym przypadku P.. Stawka VAT związana z tą usługą winna być — zdaniem Wnioskodawcy — stawką podstawową - obecnie 22%, bowiem przedmiotowa usługa nie znajduje się w katalogu usług opodatkowanych zredukowanymi stawkami VAT.

Prawo do odliczenia

Wnioskodawca wskazuje, że generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego wyrażona jest w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

W myśl przedmiotowego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z pewnymi zastrzeżeniami, które — zdaniem Wnioskodawcy - nie znajdują zastosowania w sprawie).

Z powyższego uregulowania wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - przysługuje podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. A contrario, wskazana powyżej zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych, bądź niepodlegających opodatkowaniu. Wnioskodawca prowadzi działalność produkcyjną, która opodatkowana jest stawką podstawową, a zakup usługi opisanej w przedmiotowym wniosku, wiąże się z działalnością opodatkowaną.

Jak wynika natomiast z treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu,
  4. z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Wnioskodawca wskazuje, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny.

W treści art. 88 ustawy o VAT, ustawodawca wskazał przypadki w których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego. Zgodnie z art. 88 ust. 3 i ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego m.in. faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, albo jest zwolniona od podatku.

Jednakże, w przedmiotowym przypadku, co zostało dowiedzione powyżej, przedmiotowe świadczenie dokonane przez P. będzie świadczeniem podlegającym opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej wynoszącej obecnie 22%. Ponadto, świadczenie to jest związane z wykonywaniem przez H. czynności opodatkowanych podatkiem VAT, bowiem gwarantuje ono bezpieczną kontynuację działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, od nabytej przez Wnioskodawcę usługi wykorzystywanej do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługiwać będzie pełne prawo do odliczenia podatku VAT na zasadach ogólnych wynikających z art. 86 ustawy o VAT.

Interes prawny H.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Wnioskodawca powinien posiadać interes prawny związany ze składanym zapytaniem. Innymi słowy, Wnioskodawca powinien wskazać, że sprawa, która będzie przedmiotem interpretacji dotyczy bezpośrednio interesów podatkowych Wnioskodawcy. Mając na względzie powyższe, H. będąca Wnioskodawcą, wskazuje, że w myśl cytowanego przepisu winna zostać uznana za zainteresowanego w rozumieniu artykułu 14b § 1 Ordynacji Podatkowej w odniesieniu do wszystkich zadanych pytań w tym w szczególności do pytania pierwszego drugiego i trzeciego.

Takiej sytuacji dotyczy złożony wniosek. Przedmiotem wniosku jest bowiem kwestia prawidłowego rozliczenia lub też zwrotu podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez P..

Mechanizm rozliczenia podatku naliczonego będzie wynikał bezpośrednio ze sposobu opodatkowania przedmiotowej transakcji. Wnioskodawca musi mieć wiedzę:

  • czy dana transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, czy jest zwolniona z tego podatku, czy też pozostaje poza zakresem tego podatku VAT,
  • jaki dokument dla celów podatkowych będzie potwierdzał dokonanie przedmiotowej transakcji,
  • jaką stawką podatku VAT jest opodatkowana przedmiotowa transakcja.

Wnioskodawca w kontekście powyższego wskazuje, iż ustawa o VAT stanowi w art. 86 ust. 1, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku. Ponadto, w oparciu o art. 88 ust. 3a pkt 2 tejże ustawy nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Tym samym wprost z ustawy wynika, iż właściwy sposób rozliczenia VAT przez odbiorcę usługi bądź towaru zależy przede wszystkim od właściwego opodatkowania transakcji przez kontrahenta.

Spółka chcąc chronić swój interes podatkowy, który wynika z wątpliwości co do prawidłowego rozliczenia ewentualnego podatku VAT naliczonego na planowanej transakcji, składa zapytania przedstawione we wniosku. Innymi słowy, Wnioskodawca nie chce dopuścić do sytuacji, w której w wyniku dokonania transakcji po stronie Wnioskodawcy dojdzie do nieprawidłowego rozliczenia zobowiązania z tytułu podatku VAT.

W opinii Wnioskodawcy uprawnienie do wystąpienia o interpretacje przysługuje mu niezależnie od tego, że w opisywanym przyszłym stanie faktycznym będzie on miał status nabywcy. W ocenie Wnioskodawcy kwestia interesu prawnego czy podatkowego podatnika nie musi dotyczyć jedynie opodatkowania transakcji podatkiem należnym (strona sprzedawcy), ale również prawa do rozliczenia podatku naliczonego z tej samej transakcji (po stronie nabywcy), stąd odpowiedź na postawione przez Spółkę pytania jest niezbędna.

W opisanym stanie faktycznym, odniesienie się do opodatkowania świadczenia usług było konieczne, w innym bowiem wypadku nie byłoby możliwe określenie czy podatek wynikający z faktury wystawionej przez Sprzedawcę stanowił będzie, podstawę do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlegałaby opodatkowaniu albo była zwolniona od podatku

W niniejszej sprawie Wnioskodawca ma zarówno interes prawny jak i faktyczny w uzyskaniu odpowiedzi na pytania zawarte w złożonym wniosku, co do jego prawa do rozliczenia lub zwrotu podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 ww. ustawy).

Stosownie do art. 7 ust. 1, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymywania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Ustawodawca jednakże przewidział zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, opodatkowanie stawkami obniżonymi oraz zwolnienie od podatku w stosunku do określonych kategorii towarów i usług.

Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 (art. 106 ust. 1 ww. ustawy).

Adekwatnie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku (art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku VAT, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Z treści cytowanego przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż ustawodawca przyjął generalną zasadę, że usługami są wszelkie odpłatne świadczenia niebędące dostawą towarów. Stąd też stwierdzić należy, iż definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów”. Jest ona wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika, iż w przepisach powołanej ustawy określeniem „usługa” objęto obszerny krąg czynności obejmujący swoim zakresem zarówno czynności określone przez stosowne klasyfikacje statystyczne, jak i cały szereg innych świadczeń nie ujętych w tych klasyfikacjach.

Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy zatem rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy).

Należy jednak zaznaczyć, iż nie każde działanie, powstrzymanie się od działania, czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę, w rozumieniu przepisów ustawy. Aby tak się stało muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

  1. w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
  2. świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych.

Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

Z opisu sprawy wynika, iż H. S.A. (zwana dalej „H.” lub „Wnioskodawcą”) jest osobą prawną prowadzącą działalność gospodarczą. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. H. jest następcą prawnym przedsiębiorstwa państwowego „H. ”. W chwili obecnej H. użytkuje grunty, których właścicielem jest P. S.A. (dalej określana również jako „P.”). H. oraz P. zamierzają zawrzeć ugodę. Zgodnie z Ugodą P. nieodwołalnie zrzeknie się wobec H. wszelkich wierzytelności, praw i roszczeń o jakimkolwiek charakterze, istniejących lub mogących powstać w wyniku jakichkolwiek zdarzeń, choćby nieujawnionych, zaistniałych do momentu podpisania Ugody, oraz z tytułu jakichkolwiek umów lub porozumień zawartych z H. do momentu podpisania Ugody, nawet jeżeli nie zostały wyszczególnione w niniejszej Ugodzie, czyli nawet jeżeli taka umowa lub porozumienie istniało, P. nieodwołalnie zrzeka się wszelkich wynikających z niej wierzytelności, praw i roszczeń, oraz P. zobowiązuje się nie dochodzić żadnych wierzytelności praw i roszczeń (objętych niniejszymi zrzeczeniami) wobec H.

Odnosząc powyższe do przedstawionej przez Wnioskodawcę sytuacji, należy stwierdzić, iż ugoda łącząca Wnioskodawcę z kontrahentem ma niewątpliwie charakter zobowiązaniowy. P. zobowiązuje się do zrzeczenia się możliwości dochodzenia swoich praw i roszczeń za odpłatnością. Intencją stron Ugody jest zagwarantowanie H. stabilności biznesowej, która będzie wynikała z cofnięcia wszelkich roszczeń zgłaszanych przez P. w przeszłości lub przyszłości, przez co H. jest beneficjentem usługi świadczonej przez P.. H. zapłaci P. wynagrodzenie w kwocie 2.478.087,76 PLN z tytułu powziętych przez nią zobowiązań.

Przedmiotowe kwoty pieniężne stanowią formę wynagrodzenia za działania, które w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy spełniają przesłanki uznania ich za świadczenie usług. Zawierając przedmiotową ugodę kontrahent Wnioskodawcy zobowiąże się na jego rzecz do świadczenia określonych usług tj. powstrzyma się od konkretnego działania oraz nieodwracalnie zrzeknie się wobec HCS wszelkich wierzytelności, praw i roszczeń o jakimkolwiek charakterze, a Spółka zobowiąże się do wypłaty kwot pieniężnych będących wynagrodzeniem za to zachowanie. Kwoty te zatem są następstwem wyświadczonych przez P. usług. Tym samym zachowania obu podmiotów są zachowaniami wynikającymi bezpośrednio z łączącej ich umowy.

Należy zatem uznać, że przedmiotowe wynagrodzenie uiszczane na rzecz Wnioskodawcy przez kontrahenta, jest wynagrodzeniem za usługę i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki właściwej dla tegoż świadczenia świadczenia. Opisana we wniosku usługa nie została objęta preferencyjnym opodatkowaniem stawką obniżoną lub zwolnioną, zatem podlega opodatkowaniu wg stawki podstawowej – 22%.

W związku z powyższym P. będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT, w myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, na rzecz H dokumentującej świadczenie ww. usługi, opodatkowanej stawką podstawową (22%) zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT. Wnioskodawca, stosownie do art. 86 ust. 1, w zakresie, w jakim dany zakup posłuży czynnościom opodatkowanym będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w ww. dokumencie.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

W związku z tym, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydana odrębna interpretacja.

Z uwagi na fakt, że występującym o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego jest Strona otrzymująca fakturę VAT, tj. H. S.A., a zapytanie oraz własne stanowisko Wnioskodawcy dotyczy również opodatkowania ww. ugody przez kontrahenta spółki, stawki podatku VAT oraz obowiązku wystawienia faktury VAT w związku z zawarciem pomiędzy stronami ugody, przedmiotowa interpretacja nie wywołuje skutków określonych w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa dla przedsiębiorstwa P. S.A.

Nadmienia się, że kontrahent Spółki, by uzyskać pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego, może wystąpić z wnioskiem do tut. Organu o wydanie odrębnej interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj