Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-219/12-5/DS
z 12 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Powrót

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-219/12-5/DS
Data
2012.10.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
dochód
nabycie
pobór podatku
powstanie przychodu
skutki podatkowe
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
udział
udział w zyskach
udział w zyskach osób prawnych
udziałowiec
umorzenie
umorzenie akcji
umorzenie udziałów
wspólnik
wypłata
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Czy powyższy przychód będzie podlegał zwolnieniu na podstawie art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 448 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 09 lipca 2012 r. (data wpływu 16 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przychodu z tytułu otrzymanego wynagrodzenia w zamian za umarzane akcje z opodatkowania (pytanie nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 05 października 2012 r. (data wpływu 10.10.2012 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • powstania przychodu z tytułu otrzymanego wynagrodzenia w zamian za umarzane akcje (pytanie nr 1),
  • zwolnienia powyższego przychodu z opodatkowania (pytanie nr 2).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest jednostką dominującą (głównym akcjonariuszem posiadającym 99,99% akcji) YYY S.A. (dalej: Spółka Zależna). Wnioskodawca posiada akcje Spółki Zależnej nieprzerwanie ponad 2 lata.

W związku z planowaną restrukturyzacją działalności mającą na celu uzyskanie korzyści skali, planowane jest zakończenie działalności Spółki Zależnej i przeniesienie jej do Wnioskodawcy. Docelowo, Spółka Zależna ma zostać zlikwidowana.

Z uwagi na fakt, iż ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665) nie dopuszcza połączenia banku z innym podmiotem niebędącym bankiem, najbardziej naturalna metoda przeniesienia działalności Spółki Zależnej do Wnioskodawcy jaką byłoby połączenie Wnioskodawcy ze Spółką Zależną jest prawnie niemożliwa. Wobec takich okoliczności prawnych, Wnioskodawca wraz ze Spółką Zależną rozważają inne sposoby prowadzące do osiągnięcia tego samego celu, tj. do likwidacji Spółki Zależnej poprzedzonej operacyjną fuzją działalności Wnioskodawcy i Spółki Zależnej. Jeden ze sposobów sprowadza się do umorzenia akcji Spółki Zależnej za wynagrodzeniem.

Akcje Spółki Zależnej posiadane przez Wnioskodawcę zostaną przymusowo umorzone na podstawie art. 359 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U.2000.94.1037 z późn. zm.; dalej: KSH). W konsekwencji, kapitał zakładowy Spółki Zależnej zostanie obniżony do minimalnego poziomu wymaganego przez art. 308 § 1 KSH, to jest do 100.000 zł.

Stosownie do brzmienia art. 359 § 2 zdanie drugie KSH, umorzenie przymusowe nastąpi za wynagrodzeniem w wysokości wartości przypadających na akcję aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między akcjonariuszy.

Zgodnie z uchwałą o umorzeniu, wynagrodzenie z tytułu umorzenia akcji będzie miało charakter pieniężny. Spółka Zależna w celu zwolnienia się ze zobowiązania do zapłaty wynagrodzenia w formie pieniężnej, na podstawie art. 453 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.1964.16.93 z późn. zm.; dalej: Kodeks cywilny), za zgodą Wnioskodawcy przeniesie na rzecz Wnioskodawcy własność przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę Zależną wraz z zobowiązaniami lub jego zorganizowanej części (datio in solutum).

Po dokonaniu przeniesienia na rzecz Wnioskodawcy, w kasie lub na rachunkach Spółki Zależnej pozostanie jedynie kwota w wysokości 100.000 zł lub niewiele wyższa, tak by zapewnić pokrycie kapitału zakładowego Spółki Zależnej.

Konsekwencją powyższych działań będzie zatem doprowadzenie w ramach planowanej restrukturyzacji do przejęcia przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę Zależną wraz z zobowiązaniami lub jego zorganizowanej części.

Planując racjonalnie swoje działania Wnioskodawca chciałby wiedzieć jakie skutki podatkowe wywołają opisane przez Niego operacje gospodarcze.

W piśmie uzupełniającym z dnia 05 października 2012 r. doprecyzowano opis zdarzenia przyszłego w zakresie pytania nr 2 oświadczając, iż:

  1. Bank nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, a fakt ten zostanie potwierdzony pisemnym oświadczeniem stosownie do art. 26 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
  2. posiadanie akcji Spółki Zależnej wynika z tytułu własności w rozumieniu art. 22 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy przeniesienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części przez Spółkę Zależną na rzecz Wnioskodawcy jako innego świadczenia (datio in solutum) w miejsce zobowiązania do wypłaty przez Spółkę Zależną wynagrodzenia pieniężnego w zamian za umarzane akcje będzie wiązało się z powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy powyższy przychód będzie podlegał zwolnieniu na podstawie art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź w zakresie pytania nr 2. Jednocześnie, wniosek Spółki w zakresie pytania nr 1 został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 12 października 2012 r. nr ILPB4/423-219/12-4/DS.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wynosi 19%.

Zgodnie jednak z art. 22 ust. 4 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mająca siedzibę w Polsce,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w Polsce lub w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% procent udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,
  4. spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Ponadto, zgodnie z art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powyższe zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli:

  1. spółka uzyskująca dochody z dywidend (przychody) lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiada akcje w spółce wypłacającej nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Wszystkie powyższe warunki w przypadku opisanym w zdarzeniu przyszłym zostaną spełnione, bowiem:

  1. Spółka Zależna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i posiada siedzibę w Polsce,
  2. Wnioskodawca podlega opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. Wnioskodawca posiada ponad 10% akcji Spółki Zależnej,
  4. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na źródło ich osiągania.
  5. Wnioskodawca posiada akcje Spółki Zależnej nieprzerwanie przez okres ponad dwóch lat.

Biorąc pod uwagę powyższe, przychód Wnioskodawcy z tytułu otrzymania przedsiębiorstwa Spółki Zależnej lub jego zorganizowanej części jako innego świadczenia w miejsce zobowiązania do wypłaty przez Spółkę Zależną wynagrodzenia pieniężnego w zamian za umarzane akcje (datio in solutum) będzie podlegał zwolnieniu od opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Powrót


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj