Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-860/09/MK
z 29 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-860/09/MK
Data
2010.01.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
działalność wykonywana osobiście
umowa o dzieło
umowa o dzieło
umowa zlecenia
umowa zlecenia
zaliczka miesięczna
zaliczka miesięczna
zeznanie podatkowe
zeznanie podatkowe


Istota interpretacji
Czy należną zaliczkę (ale nie wpłaconą) od dochodu z tytułu umowy zlecenia i o dzieło osiągniętego bez pośrednictwa płatników w grudniu 2009r. należy wykazać w zeznaniu podatkowym za 2009r., czy też zaliczkę pominąć?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 05 listopada 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wykazania w zeznaniu podatkowym za 2009r. należnej zaliczki na podatek dochodowy od dochodu osiągniętego bez pośrednictwa płatnika z tytułu umowy zlecenia (lub o dzieło) uzyskanego w grudniu 2009r. – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 listopada 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wykazania w zeznaniu podatkowym za 2009r. należnej zaliczki na podatek dochodowy od dochodu osiągniętego bez pośrednictwa płatnika z tytułu umowy zlecenia (lub o dzieło) uzyskanego w grudniu 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będzie osiągać dochód bez pośrednictwa płatnika z tytułu określonego w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód nie jest związany z działalnością gospodarczą. W ciągu roku, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania dochodu, wnioskodawca jest zobowiązany bez wezwania wpłacać zaliczki. Natomiast od dochodu uzyskanego w grudniu nie ma obowiązku wpłacać zaliczki, rozliczając ją w zeznaniu rocznym do dnia 30 kwietnia następnego roku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wnioskodawca powinien wartość obliczonej zaliczki (należnej, choć nie wpłaconej), od dochodu uzyskanego w grudniu wykazać w części D (łącznie z innymi, wpłaconymi w trakcie roku) w 5. wierszu, zatytułowanym „działalność wykonywana osobiście ….”, w kolumnie „f”, a także w części N.3. w pozycji 292 (grudzień) zeznania PIT-36 za 2009r., czy odwrotnie, należną zaliczkę za grudzień pominąć...

Zdaniem wnioskodawcy, ze sformułowania: „Należna zaliczka, w tym pobrana przez płatnika” wynika, że pojęcie „należna zaliczka” jest zbiorem, wewnątrz którego mieści się pojęcie „zaliczka pobrana przez płatnika”. Inaczej rozumując, według wnioskodawcy należna zaliczka to nie tylko zaliczka pobrana przez płatnika (lub po prostu wpłacona należna zaliczka), ale również zaliczka nie wpłacona, której obowiązek zapłaty powstał. Innym zagadnieniem jest termin zapłaty tej zaliczki, dla rozważania ważne jest tylko to, że obowiązek, skonkretyzowany, powstał. Tak więc pojęcie należna zaliczka jest pojęciem szerszym, obejmującym również zaliczki należne pobrane i wpłacone.

W broszurze informacyjnej do zeznania PIT-36 istnieją trzy wskazówki, odniesienia do pojęcia „należna zaliczka”. Na str. 9, autor Ministerstwo finansów, w ramce, nakazuje podatnikowi, który osiągnął dochód bez pośrednictwa płatnika, wykazać w odpowiednich wierszach i kolumnach „łączną kwotę należnych z tych źródeł zaliczek”. Na str. 12, instruując o sposobie postępowania w przypadku ujmowania danych w wierszu 5. części D, działalność wykonywana osobiście, w kolumnie „f”, mowa jest o wykazaniu sumy należnych zaliczek z tego źródła. Na str. 24. w bloku dotyczącym części N, w związku z art. 44 ust. 1, 1a i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mowa jest o wykazaniu należnych zaliczek na podatek za poszczególne miesiące lub kwartały roku podatkowego.

Według wnioskodawcy nie znajdziemy jednak legalnej definicji należnych zaliczek. Nie zawiera jej również ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozporządzenia Ministra Finansów, a także ustawa Ordynacja podatkowa.

Istotą sprawy jest podatkowe zdefiniowanie pojęcia „należna zaliczka”. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego słowo „należny” ma dwa znaczenia: 1. przysługujący, należący się komuś lub czemuś oraz 2. otrzymać należną zapłatę.

Oznacza więc to pojęcie przede wszystkim powstanie zobowiązania, przysługiwanie, należące się komuś, choć jeszcze nie zrealizowane, ale także zrealizowane, choć w tym przypadku słowo „należny”, należna” będzie dookreślało powód powstania, a więc obowiązek.

Decyzja o nieujmowaniu obliczonej zaliczki od dochodu uzyskanego w grudniu bez pośrednictwa płatnika z tytułu określonego w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, której termin rozliczenia jest powiązany z terminem złożenia zeznania podatkowego, w wymienionych wyżej pozycjach zeznania, byłaby nielogiczna i wskazywałaby na nieuprawnione, mylące, dowolne, zamienne stosowanie pojęć „należna zaliczka” lub „zaliczka wpłacona” (z naciskiem na „wpłacona”), sprzeczne z brzmieniem nagłówka kolumny „f” w części D zeznania PIT-36.

Natomiast ostatecznym miejscem ujęcia wpłaconych zaliczek jest poz. 192 ww. zeznania i naturalnym zjawiskiem będzie różnica kwot pomiędzy zaliczkami należnymi a wpłaconymi.

Według wnioskodawcy, powinien wartość obliczonej należnej zaliczki (choć niewpłaconej), od dochodu uzyskanego w grudniu wykazać w części D (łącznie z innymi, wpłaconymi) w 5. wierszu, zatytułowanym „działalność wykonywana osobiście …”, w kolumnie „f”, a także w części N.3, w pozycji 292 zeznania PIT-36.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

-z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z przepisu art. 44 ust. 1a ww. ustawy wynika, iż podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:

  1. ze stosunku pracy z zagranicy,
  2. z emerytur i rent z zagranicy,
  3. z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1

-są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

Przepis art. 44 ust. 3a ww. ustawy stanowi, iż podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3a zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, zapłaconej w danym miesiącu ze środków podatnika (art. 44 ust. 3c ww. ustawy).

Zgodnie z art. 7 § 1 Ordynacji podatkowej podatnikiem jest m.in. osoba fizyczna, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Natomiast z przepisu art. 5 § 1 tej Ordynacji wynika, iż zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz m.in. Skarbu Państwa podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. Przy czym przez podatki rozumie się również zaliczki na podatki (art. 3 pkt 3 lit. a) Ordynacji podatkowej).

W świetle powołanych powyżej przepisów Ordynacji podatkowej należy stwierdzić, iż wnioskodawca jako podatnik będący osobą fizyczną – na podstawie ww. art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągający dochody z tytułu określonego w art. 13 pkt 8 ustawy (tj. umowy zlecenia lub o dzieło) bez pośrednictwa płatnika jest zobowiązany bez wezwania wpłacać w ciągu 2009r. zaliczki na podatek dochodowy w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód ten uzyskał, natomiast za grudzień 2009r. – jako wyjątek od zasady dotyczącej zaliczek miesięcznych za pozostałe miesiące – w terminie złożenia zeznania podatkowego (tj. do 30 kwietnia 2010r.).

Podkreślić należy, iż przepis ten w sposób jednoznaczny określa termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy za grudzień 2009r. Zatem jest to zaliczka należna za grudzień 2009r., która poprzez zapłatę do 30 kwietnia 2010r. staje się zaliczką wpłaconą. Przy czym należy zauważyć, iż zaliczka ta nie wpłacona w terminie określonym w ww. art. 44 ust. 3a, tj. do 30 kwietnia 2010r. – staje się zaległością podatkową, od której należne są odsetki za zwłokę.

Zgodnie bowiem z art. 51 § 1 Ordynacji podatkowej zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Przy czym za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę na podatek (…) (art. 51 § 2 Ordynacji podatkowej).

Z przepisu art. 53 § 1 Ordynacji podatkowej wynika, iż od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem art. 54, naliczane są odsetki za zwłokę. Przepis § 1 stosuje się również do nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, w części przekraczającej wysokość podatku należnego za rok podatkowy (art. 53 § 2 Ordynacji podatkowej).

Wobec powyższego wnioskodawca obowiązany jest do wpłacenia w określonym w ustawie o podatku dochodowego od osób fizycznych terminie zaliczki na podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. Natomiast z przepisu art. 45b pkt 4 tej ustawy wynika, iż Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory zeznań podatkowych, o których mowa w art. 45 ust. 1 i 1a - wraz z objaśnieniami co do sposobu ich wypełniania, terminu i miejsca składania; rozporządzenie ma na celu umożliwienie identyfikacji podatnika, płatnika i urzędu skarbowego, do którego kierowany jest formularz, oraz poprawnego obliczenia przez płatnika lub podatnika podatku oraz zaliczek na podatek.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, wykonując obowiązek wynikający z art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wnioskodawca obowiązany jest zaliczkę na podatek dochodowy od dochodu uzyskanego bez pośrednictwa płatnika w grudniu 2009r. z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło, o którym mowa w art. 13 pkt 8 ww. ustawy wpłacić w terminie złożenia zeznania podatkowego i jako zaliczkę należną wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-36 za 2009r. w terminie do 30 kwietnia 2010r.

W formularzu tym należy wykazać:

  • w części D w wierszu 5. w kolumnie „f” – należne zaliczki na podatek dochodowy obejmujące wszystkie zaliczki z tytułu dochodów uzyskanych w 2009r. bez pośrednictwa płatnika – w tym za grudzień 2009r.,
  • w części J w poz. 189 – sumę należnych zaliczek za rok podatkowy, w tym zaliczek pobranych przez płatników (tj. ze wszystkich źródeł przychodów, w tym należnej zaliczki za grudzień 2009r.),
  • w części K w poz. 192 – sumę wpłaconych zaliczek oraz pobranych przez płatnika (w tym zaliczki wpłaconej do końca kwietnia 2010r. za grudzień 2009r.),
  • w części N.3. w poz. 292 – należną zaliczkę za grudzień 2009r.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj