Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-441/10-2/KS
z 10 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-441/10-2/KS
Data
2010.08.10


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
akcja
kapitalizacja
kapitalizacja
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
kredyt
kredyt
kredyt bankowy
kredyt bankowy
nabycie
nabycie
nabycie udziałów
nabycie udziałów
objęcie (nabycie) akcji
objęcie (nabycie) akcji
odsetki
odsetki
odsetki od kredytu
odsetki od kredytu
odsetki od pożyczki
odsetki od pożyczki
pożyczka
pożyczka
udział
udział
zakup akcji
zakup akcji
zapłata
zapłata
zbycie udziału
zbycie udziału


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu bankowego lub pożyczki zaciągniętych w celu sfinansowania zakupu udziałów w spółce luksemburskiej w momencie zapłaty.



Wniosek ORD-IN 808 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2010 r. (data wpływu 17.05.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu bankowego lub pożyczki zaciągniętych w celu sfinansowania zakupu udziałów w spółce luksemburskiej w momencie zapłaty –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu bankowego lub pożyczki zaciągniętych w celu sfinansowania zakupu udziałów spółki luksemburskiej w momencie zapłaty,
  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu bankowego lub pożyczki zaciągniętych w celu sfinansowania zakupu udziałów spółki luksemburskiej w momencie ich kapitalizacji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest wiodącym dystrybutorem na rynku hurtowym szybkozbywalnych dóbr konsumpcyjnych.

W celu wzmocnienia swojej pozycji w branży i zwiększenia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka rozważa zakup udziałów spółki luksemburskiej, która bezpośrednio i pośrednio będzie posiadała udziały w spółkach polskich prowadzących działalność w zakresie dystrybucji hurtowej produktów spożywczych, głównie alkoholowych.

Spółka planuje, że sfinansowanie nabycia udziałów w spółce luksemburskiej nastąpi w części ze środków uzyskanych w drodze kredytu bankowego lub pożyczki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy odsetki od kredytu bankowego lub pożyczki zaciągniętej w celu sfinansowania zakupu udziałów spółki luksemburskiej będą stanowiły koszt uzyskania przychodu dla Spółki w momencie zapłaty...
  2. Czy odsetki od kredytu bankowego lub pożyczki zaciągniętej w celu sfinansowania zakupu udziałów spółki luksemburskiej będą stanowiły koszt uzyskania przychodu dla Spółki w momencie ich kapitalizacji...


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 10 sierpnia 2010 r. nr ILPB3/423-441/10-3/KS.

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od kredytu bankowego lub pożyczki zaciągniętej w celu sfinansowania zakupu udziałów spółki luksemburskiej będą stanowiły, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), koszt uzyskania przychodu dla Spółki w momencie ich zapłaty lub ich kapitalizacji.

Spółka pragnie wskazać, iż zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 wskazanej ustawy. Zgodnie z tym przepisem, aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi spełnić dwa warunki, a mianowicie zostać poniesiony w celu uzyskania przychodów (lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów) oraz nie może być wymieniony w tzw. negatywnym katalogu wydatków. We wspomnianym negatywnym katalogu prawodawca enumeratywnie wylicza, o jakie wydatki podatnik nie może pomniejszyć swoich przychodów dla celów podatkowych.

Zdaniem Spółki, odsetki od kredytu bankowego lub pożyczki zaciągniętej w celu sfinansowania zakupu udziałów spółki luksemburskiej mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, bowiem są poniesione w celu osiągnięcia przychodów oraz nie są kosztami wymienionymi w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka pragnie wskazać, iż nabycie udziałów spółki luksemburskiej, która będzie posiadała udziały w polskich spółkach dystrybucyjnych, pozwoli Jej zdobyć kontrolę nad podmiotami związanymi z dystrybucją towarów na terytorium Polski. W rezultacie, Spółka uzyska nowe możliwości w zakresie dystrybucji towarów na docelowych rynkach zbytu, co niewątpliwie wpłynie na powstanie nowych źródeł przychodów Spółki i znacząco zwiększy wysokość obecnie osiąganych przychodów.

W związku z powyższym, z uwagi na fakt, że transakcja nabycia udziałów spółki luksemburskiej finansowana jest z kredytu bankowego lub pożyczki, to koszt tego kredytu lub pożyczki (odsetki) niewątpliwie poniesiony jest w celu osiągnięcia przychodu.

W opinii Spółki, przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, określający moment rozpoznania kosztów uzyskania przychodów m.in. z tytułu wydatków na nabycie lub objęcie udziałów albo akcji nie ma zastosowania w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego. Jak wynika bowiem ze wskazanego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na nabycie udziałów w spółce.

Zdaniem Spółki, z powyższego przepisu wynika, że wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce kapitałowej stanowią koszt podatkowy dopiero w momencie uzyskania przychodu, który powstanie wskutek późniejszego odpłatnego zbycia tych udziałów albo akcji.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje wprost co należy rozumieć pod określeniem wydatków na nabycie udziałów / akcji, przy czym zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, wydatek to „suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś” (Słownik Języka Polskiego, www.sjp.pwn.pl) - powyższa definicja wyraźnie podkreśla element bezpośredniości dokonania wydatku - przenosząc ją na grunt przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należałoby uznać, że obejmuje on swoim zakresem jedynie wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów / akcji.

Istotne znaczenie ma też fakt posłużenia się przez ustawodawcę w przytoczonym wyżej przepisie sformułowaniem „wydatki na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji” (a nie przykładowo „wydatki w celu objęcia lub nabycia”), co wskazuje jednoznacznie na konieczność istnienia najbardziej bezpośredniego związku przedmiotowych wydatków z nabyciem udziałów / akcji.

Ponadto, należy zwrócić uwagę, że w związku z faktem, iż przepis dotyczący tego rodzaju wydatków znajduje się w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zawierającym katalog kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (czyli wyjątków od zasady uznawania wydatków za koszty podatkowe) pojęcie wydatków na nabycie udziałów / akcji należy interpretować możliwie wąsko.

W związku z tym, zdaniem Spółki, odsetki od kredytu / pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów / akcji nie spełniają tak rozumianego warunku bezpośredniości, gdyż są jedynie wydatkiem związanym z uzyskaniem źródła finansowania nabycia udziałów / akcji. W konsekwencji, moment rozpoznania odsetek jako kosztów uzyskania przychodów nie powinien być łączony z reżimem podatkowym dotyczącym zbycia udziałów.

Ponadto, Spółka podkreśla, że odsetki od zaciągniętej pożyczki stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, co wynika z następującego toku rozumowania:

  1. do momentu zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek od pożyczki na zakup udziałów nie mają zastosowania przepisy art. 15 ust. 4 - 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczące rozliczania kosztów w czasie, ponieważ art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a i pkt 11 ww. ustawy zawierają specyficzne dla odsetek postanowienia w tym względzie (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a i pkt 11 stanowią lex specialis w odniesieniu do art. 15 ust. 4 - 4e ustawy);
  2. otóż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów „naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań w tym również od pożyczek (kredytów)”; jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków „na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów)”;
  3. konkludując, zgodnie z logiczną i literalną wykładnią art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a i pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od zaciągniętej pożyczki stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Stanowisko Spółki, znajduje powszechną akceptację i potwierdzenie w wydanych przez Ministra Finansów oraz upoważnionych Dyrektorów Izb Skarbowych działających w imieniu Ministra Finansów, interpretacjach indywidualnych. Przykładowo Spółka pragnie wskazać m.in. na:

  1. pismo Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 2002 r. znak PB4/AK-8214-6905-192/02 wydanym w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, w którym stwierdzono: „Do wydatków na nabycie bądź objęcie udziałów (akcji) zaliczyć należy wydatki bezpośrednio związane z takim objęciem, a więc wydatki, bez których nie byłoby możliwe nabycie lub objęcie udziałów (akcji).
    Takimi wydatkami są w szczególności:
    • cena za udziały (akcje),
    • wpłaty na kapitał zakładowy spółki.
      Zdaniem Ministra Finansów należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów, zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji”.
  2. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 lutego 2008 r. znak lLPB3/423-292/07-2/MC, uznającą za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy dotyczące uznania odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup akcji spółki cypryjskiej za koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji;
  3. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 maja 2008 r. znak IP-PB3-423-232/08-2/JG, uznającą za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy dotyczące uznania odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup akcji spółki zagranicznej z branży petrochemicznej za koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji;
  4. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 listopada 2008 r. znak IPPB3/423-1383/08-4/KB, uznającą za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy dotyczące uznania odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup akcji spółki kapitałowej prowadzącej działalność w podobnym obszarze i o zbliżonym charakterze do Wnioskodawcy, za koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji;
  5. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 26 lutego 2009 r. znak ITPB3/423-663a/08/MT, zgodnie z którą „Jak słusznie wskazał Wnioskodawca, należy odróżnić wydatki na nabycie udziałów - wydatki konieczne, warunkujące ich nabycie, od źródła ich finansowania. Wymienione powyżej wydatki nie są bowiem związane z nabyciem udziałów, ale z korzystaniem z cudzego kapitału. Stanowią one koszty uzyskania pożyczki / kredytu. (…) Oznacza to, że odsetki od pożyczek i kredytów stanowią koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji, rozumianej jako dopisanie zobowiązania z tytułu spłaty odsetek do zobowiązania głównego, czyli przekształcenie go w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki”.

Jak również, stanowisko Spółki potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych. Przykładowo Spółka pragnie wskazać m.in. na:

  1. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 stycznia 2006 r. sygn. akt II FSK 229/05 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 kwietnia 2006 r. sygn. akt II FSK 508/05, w których Sąd wskazał, że: „przechodząc na grunt ustawy podatkowej, należy stwierdzić, że przez wydatki, o których mowa w jej art. 16 ust. 1 pkt 8, należy rozumieć wydatki dokonane przez podatnika, bezpośrednio związane z nabyciem akcji. Są nimi w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Przy takim rozumieniu pojęcia wydatków, nie można do nich zaliczyć odsetek od kredytów zaciągniętych przez podatników na nabycie akcji, ponieważ wydatki z tego tytułu nie pozostają w bezpośrednim związku z ich nabyciem”;
  2. w wyroku z dnia 7 września 2004 r. (sygn. FSK 324/2004, Lex Omega) NSA stanął na stanowisku, że: „Przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654), należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem”;
  3. w wyroku z dnia 7 kwietnia 2006 r. (sygn. II FSK 508/2005, Nettax) NSA potwierdził, że: „W wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia”.

W konsekwencji, w świetle przytoczonych powyżej przepisów prawa, orzecznictwa NSA oraz praktyki organów podatkowych, Spółka stoi na stanowisku, że odsetki od kredytu / pożyczki finansującej zakup przez Nią udziałów / akcji w spółce, będą dla Niej kosztem uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji (a nie w momencie zbycia tych udziałów).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego pytania nr 1 uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę pism stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Jednocześnie należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenia sądów administracyjnych nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy stwierdzić, iż zdaniem organu podatkowego tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj