Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1475/10/SD
z 28 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1475/10/SD
Data
2010.10.28


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
amortyzacja
aport
aport
składnik majątkowy
składnik majątkowy
wartości niematerialne i prawne
wartości niematerialne i prawne
zorganizowana część przedsiębiorstwa
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym, Spółka wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, poprzez potwierdzenie, iż w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego Spółka N będzie uprawniona do amortyzacji podatkowej wniesionych do niej w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa praw do zarejestrowanych znaków towarowych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie praw do zarejestrowanych znaków towarowych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki N na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 w związku z art. 16d ust. 2 ustawy o pdop.



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02 sierpnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 04 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia momentu od którego Spółka N nabędzie prawo do amortyzacji praw do znaków towarowych wniesionych do niej w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 sierpnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia momentu od którego Spółka N nabędzie prawo do amortyzacji praw do znaków towarowych wniesionych do niej w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka realizuje projekt polegający na wydzieleniu działalności produkcyjnej i przeniesieniu jej na teren Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie planowana jest budowa nowoczesnego zakładu produkcyjnego. Obecnie uzyskane zostało zezwolenie na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój Spółki, Zarząd podjął decyzję o implementacji holdingowego modelu zarządzania. W konsekwencji, na skutek reorganizacji planuje się podzielenie działalności Spółki na dwie sfery: produkcyjną oraz marketingowo-dystrybucyjną poprzez wyodrębnienie dwóch jednostek organizacyjnych.

W związku z powyższym, Spółka wyodrębni wewnętrznie w formie działów dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa. Przedmiotem działalności pierwszej jednostki (zwanej dalej „Jednostką Komercyjną”), będzie działalność marketingowo-dystrybucyjna, obejmująca również wszelkie czynności związane ze wsparciem sprzedaży oraz marketing. Przedmiotem działalności drugiej jednostki (zwanej dalej „Jednostką Produkcyjną”), będzie produkcja produktów marki Z oraz produkcja i sprzedaż produktów marki P tj. produktów wytwarzanych pod obcą marką na rzecz podmiotów trzecich.

W kolejnym etapie reorganizacji wyodrębnione zorganizowane części przedsiębiorstwa zostaną wniesione w ramach aportu do odrębnych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednostka Komercyjna zostanie wniesiona do nowoutworzonej spółki, której Spółka będzie jedynym udziałowcem (zwanej dalej Spółką N), natomiast Jednostka Produkcyjna zostanie wniesiona do istniejącej Spółki Z, która uzyskała ww. zezwolenie na działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wniesienie aportem zorganizowanych części przedsiębiorstwa nastąpi w formie aktu notarialnego. W konsekwencji, Spółka N przejmie wszystkie zadania z zakresu marketingu i dystrybucji produktów oznaczonych marką Z, a Spółka Z skupi swoją działalność na produkcji wyrobów oznaczonych marką Z oraz na produkcji i sprzedaży produktów marki P.

Zorganizowane części przedsiębiorstwa będące przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółek zostaną, zgodnie ze statutem Spółki, wyodrębnione uchwałą Zarządu. Uchwała będzie zawierać w szczególności:

  • oświadczenie o wyodrębnieniu zorganizowanych części przedsiębiorstwa,
  • opis działalności, jaką będzie prowadziła każda z jednostek,
  • wskazanie osób kierujących każdą ze zorganizowanych części przedsiębiorstwa,
  • listę pracowników przypisanych do każdej jednostki oraz ich strukturę organizacyjną,
  • zestawienie materialnych i niematerialnych składników przedsiębiorstwa przyporządkowanych do każdej z jednostek oraz zobowiązań.

W ewidencji księgowej Spółki zostaną dokonane zmiany umożliwiające ewidencję przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań każdej z jednostek, co wiązać się będzie ze zmianą polityki rachunkowości Spółki w tym zakresie. Ponadto, do każdej z jednostek przypisane zostaną kontrakty handlowe, co oznacza, że będą one posiadać niezależne źródło przychodów.

Zorganizowane części przedsiębiorstwa będą posiadać także własną nazwę tj. Z Spółka Akcyjna Dział Komercji oraz Z Spółka Akcyjna Dział Produkcji (którymi będą mogły posługiwać się w obrocie gospodarczym) oraz przypisane rachunki bankowe.

Należy podkreślić, że po wyodrębnieniu, dysponując własnym personelem, składnikami majątkowymi, w tym nieruchomościami, kontraktami handlowymi, własnymi należnościami i zobowiązaniami, etc. Każda z jednostek będzie stanowiła odrębną od Spółki zorganizowaną część przedsiębiorstwa, samodzielnie realizującą swe zadania. Każda z jednostek nie będzie bowiem sumą składników, przy pomocy których prowadzona będzie działalność marketingowo – dystrybucyjna, czy działalność produkcyjna, lecz zorganizowanym zespołem tych składników przeznaczonym do realizacji określonych zadań.

Należy zaznaczyć, że w skład Jednostki Komercyjnej, która zostanie wniesiona przez Spółkę do Spółki N, będą wchodziły należące obecnie do Spółki zarejestrowane lub zgłoszone do rejestracji w Urzędzie Patentowym RP prawa do słowno - graficznych znaków towarowych. Znaki te używane są obecnie przez Spółkę w jej działalności - oznaczane nimi są produkty Spółki. W przyszłości znaki te będą używane przez Spółkę N w toku jej działalności.

Znaki towarowe, które zostały zarejestrowane i które będą wchodzić w skład aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zostaną wniesione w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki N po wartości rynkowej ustalonej na podstawie wyceny przygotowanej przez niezależny podmiot, uwzględniającej ich znaczenie ekonomiczne dla Spółki N w zakresie udziału w rynku, wpływu na ceny, dominacji w kanałach dystrybucji i odporności na działania konkurencji.

Prawa do znaków towarowych nie są, ani nie zostaną do dnia aportu wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych Spółki i nie są, ani nie będą również przez nią amortyzowane.

Zgodnie z przeprowadzonymi wstępnymi analizami, wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Jednostki Komercyjnej tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki N będzie się wiązać z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o pdop.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym, Spółka wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, poprzez potwierdzenie, iż w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego Spółka N będzie uprawniona do amortyzacji podatkowej wniesionych do niej w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa praw do zarejestrowanych znaków towarowych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie praw do zarejestrowanych znaków towarowych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki N na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 w związku z art. 16d ust. 2 ustawy o pdop (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).

Zdaniem Spółki, Spółka N będzie uprawniona do amortyzacji podatkowej wniesionych do niej w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Jednostki Komercyjnej praw do znaków towarowych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie praw do znaków towarowych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Spółkę N.

Zgodnie z art. 16h ust 1 pkt 1 ustawy o pdop, odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych dokonuje się co do zasady od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wartości te wprowadzono do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Jednocześnie, zgodnie z art. 16d ust. 2 ustawy o pdop, wartości niematerialne i prawne wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż miesiącem, w którym Spółka N będzie mogła rozpocząć amortyzowanie praw do zarejestrowanych znaków towarowych będzie miesiąc następujący po miesiącu wprowadzenia praw do znaków towarowych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z tym, dla określenia momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych bez znaczenia będzie data przerejestrowania praw do znaków towarowych ze Spółki na Spółkę N.

Zgodnie z art. 162 ustawy Prawo własności przemysłowej, prawo ochronne na znak towarowy jest zbywalne i podlega dziedziczeniu. Jednocześnie, zgodnie z art. 62 ust 2 tej ustawy, przeniesienie prawa do znaku towarowego wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Jak wskazała Spółka w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wniesienie przez nią zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki N nastąpi w formie aktu notarialnego. A zatem skuteczne przeniesienie praw do znaków towarowych na Spółkę N nastąpi w momencie zawarcia aktu notarialnego.

Należy zauważyć, iż co prawda w art. 67 ust 3 ustawy PWP stwierdzono, że przeniesienie patentu (a w analizowanym przypadku praw do znaków towarowych), staje się skuteczne wobec osób trzecich z chwilą wpisu tego przeniesienia do rejestru patentowego. Niemniej jednak, zdaniem Spółki, przepis ten nie reguluje kwestii momentu, od którego następuje gospodarcze wykorzystanie prawa do znaku towarowego przez Spółkę N, a jedynie moment, od którego Spółce N będzie przysługiwała ochrona na prawa do znaków towarowych wobec osób trzecich.

Podobne stanowisko w sprawie zajął Departament Podatków Bezpośrednich w artykule pt: „Skutki podatkowe otrzymania przez spółkę znaku towarowego, wchodzącego w skład przedsiębiorstwa, wniesionego do niej tytułem wkładu niepieniężnego” zamieszczonym w Biuletynie Skarbowym Ministra Finansów nr 4/2007. Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu „Jeżeli w związku z wniesieniem do spółki z o.o. przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi również zarejestrowany znak towarowy, zachowana jest forma notarialna, mająca pierwszeństwo przed formą pisemną, to w takim przypadku dochodzi także do skutecznego przeniesienia na spółkę prawa do tego znaku, czyli nabycie tego prawa. (...) Skoro zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o pdop, amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania prawa, o których mowa w Prawie własności przemysłowej, to w konsekwencji spółka, do której został wniesiony wkład obejmujący prawo do znaku towarowego, może na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o pdop, dokonywać amortyzacji tego prawa. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje to, czy i kiedy dokonany zostanie wpis w rejestrze patentowym przeniesienia prawa do znaku towarowego”.

Podobnie uznał również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach z dnia 06 czerwca 2008 r., sygn. IP-PB3-423-411/08-4/MS oraz z dnia 03 czerwca 2009, sygn. IPPB5/423-112/09-2/MB, stwierdzając, że „Jeżeli w związku z wniesieniem do spółki przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi również zarejestrowany znak towarowy, zachowana jest forma notarialna, mająca pierwszeństwo nad formą pisemną to w takim przypadku dochodzi również do skutecznego przeniesienia na spółkę prawa do znaku towarowego. Wpis do rejestru patentowego stanowi jedynie przesłankę domniemania co do praw własności, nie decyduje jednak o prawie do korzystania"

Podsumowując, Spółka N będzie uprawniona do amortyzacji podatkowej wniesionych do niej w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Jednostki Komercyjnej praw do zarejestrowanych znaków towarowych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie praw do znaków towarowych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Spółkę N.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenie przyszłe uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej „ustawa o pdop”), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.), o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Stosownie do art. 120 ustawy prawo własności przemysłowej, znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa.

Natomiast zgodnie z art. 153 ww. ustawy, przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 162 ww. ustawy, dodaje ponadto, iż prawo ochronne na znak towarowy jest zbywalne i podlega dziedziczeniu.

Zgodnie z powyższym, podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od praw do znaków towarowych zaliczonych do wartości niematerialnych i prawnych, gdy spełnione zostaną następujące warunki:

  • zostały nabyte przez podatnika,
  • nadają się do gospodarczego wykorzystania,
  • przewidywany okres ekonomicznej użyteczności wynosi co najmniej rok,
  • są przeznaczone do używania na potrzeby podatnika.

Ponadto, należy zauważyć, iż dla skutecznego przeniesienia prawa z rejestracji znaku towarowego wystarczy zachowanie formy pisemnej (art. 67 ust. 2 w związku z art. 162 ust. 1 ustawy prawo własności przemysłowej).

Z art. 67 ust. 3 ustawy prawo własności przemysłowej wynika, iż przeniesienie tego prawa staje się skuteczne wobec osób trzecich z chwilą wpisu do rejestru patentowego.

Zatem, jeżeli w związku z wniesieniem do spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi również zarejestrowany znak towarowy, zachowana jest forma notarialna, mająca pierwszeństwo przed formą pisemną to w takim przypadku dochodzi również do skutecznego przeniesienia na spółkę prawa do tego znaku, czyli nabycie tego prawa. Wpis do rejestru stanowi jedynie przesłankę domniemania co do praw własności, nie decyduje jednak o prawie do korzystania.

Wobec powyższego, skoro zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o pdop, amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania prawa, o których mowa w ustawie prawio własności przemysłowej, to w konsekwencji, spółka, do której został wniesiony wkład obejmujący prawo do znaku towarowego, może na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o pdop, dokonywać amortyzacji tego prawa. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje to, czy i kiedy dokonany zostanie wpis w rejestrze patentowym przeniesienia prawa do znaku towarowego.

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 16d ust. 2 ustawy o pdop, składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4.

Ponadto, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 16h ust. 3 w związku z art. 16h ust. 3a, przewiduje szczególny sposób dokonywania odpisów amortyzacyjnych składników majątku nabytych w drodze wkładu niepieniężnego w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Należy jednak zauważyć, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym prawa do znaków towarowych nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki wnoszącej aport, dlatego ww. artykuły nie będą miały zastosowania.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż Spółka N będzie uprawniona do amortyzacji wniesionych do niej praw do zarejestrowanych znaków towarowych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzi prawa do zarejestrowanych znaków towarowych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj