Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-274b/10/DK
z 9 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-274b/10/DK
Data
2010.08.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
dochód
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
przychód
spółka kapitałowa
strata
udział
wartość nominalna
wartość rynkowa
wartość udziału
źródła przychodu


Istota interpretacji
Transakcja wniesienia aportu niepieniężnego do spółki kapitałowej.



Wniosek ORD-IN 6 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2010 r. (data wpływu 10 czerwca 2010 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej rozliczenia transakcji wniesienia aportu niepieniężnego do spółki kapitałowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej rozliczenia transakcji wniesienia aportu niepieniężnego do spółki kapitałowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Wnioskodawca działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) prowadzi działalność deweloperską. Spółka jest właścicielem nieruchomości niezabudowanych oraz nieruchomości zabudowanych, na których zostały już poniesione nakłady. W ramach kolejnych projektów deweloperskich najprawdopodobniej wykorzystywane będą również nieruchomości, które Spółka dopiero w przyszłości nabędzie na ten cel. W zależności od potrzeb konkretnego projektu. Spółka zamierza dywersyfikować ryzyko związane z prowadzoną działalnością poprzez realizację poszczególnych projektów deweloperskich w ramach odrębnych spółek celowych, działających w formie spółek kapitałowych (dalej: spółki celowe). Takie rozwiązanie zwiększa również możliwości pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania (kredytów).

Spółka zamierza pokrywać swój wkład do spółki celowej w formie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości (zabudowanych i/lub niezbudowanych), których jest już obecnie właścicielem, bądź które nabędzie w przyszłości na użytek konkretnych projektów. W zamian za wnoszony wkład niepieniężny Spółka będzie obejmowała udziały w spółce celowej, których wartość nominalna będzie odpowiadała wartości podwyższanego kapitału zakładowego spółki celowej.

Spółka zamierza wnosić wkłady w taki sposób, aby kapitał zakładowy spółek celowych był podwyższany o kwotę niższą niż wartość rynkowa nieruchomości stanowiących przedmiot wkładu (aportu). Różnica pomiędzy wartością wnoszonego przez Spółkę wkładu a wartością nominalną obejmowanych przez Spółkę udziałów spółki celowej (tzw. agio) będzie przekazywana na kapitał zapasowy spółki celowej. Wartość wkładu będzie określona w umowie spółki celowej i będzie ona odpowiadała wartości rynkowej przedmiotu wkładu. W związku z tym, iż wnoszone nieruchomości będą wykorzystywane przez spółki celowe w projektach deweloperskich, nie będą one kwalifikowane przez spółki celowe jako środki trwałe, a w konsekwencji nie będą dokonywane od nich odpisy amortyzacyjne. Nieruchomości posiadane obecnie przez Spółkę i przeznaczone na realizację projektów deweloperskich również nie są obecnie kwalifikowane przez Spółkę jako środki trwałe. Taka sama zasada będzie dotyczyła również nabywanych w przyszłości nieruchomości z przeznaczeniem na realizację kolejnych projektów deweloperskich.


W związku z powyższym, zadano następujące pytania.


  1. Czy w przypadku wniesienia przez Spółkę do spółki celowej wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, którego wartość rynkowa będzie wyższa, niż wartość nominalna objętych przez Spółkę w zamian za wkład udziałów spółki celowej, przychodem dla Spółki będzie wartość nominalna objętych przez nią udziałów spółki celowej...
  2. Czy przychód wynikający z wniesienia przez Spółkę do spółki celowej wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, jak również związany z nim koszt uzyskania przychodu ustalony zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą w całości uwzględniane przy ustaleniu dochodu do opodatkowania lub straty, o których mowa w art. 7 ust. 2 ww. ustawy...
  3. W jaki sposób należy ustalić koszt uzyskania przychodu spółki celowej z tytułu ewentualnej sprzedaży przez tą spółkę nieruchomości lub ich części wniesionych do niej uprzednio przez Spółkę w formie wkładu niepieniężnego...


Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie drugie przedstawione we wniosku, natomiast w pozostałym zakresie sprawa zostanie rozpoznana odrębnymi pismami.

W odniesieniu do pytania drugiego Spółka wskazała, że przychód wynikający z wniesienia do spółki celowej wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część jak również związany z nim koszt uzyskania przychodu ustalony zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą w całości uwzględniane przy ustaleniu dochodu do opodatkowania lub straty, o których mowa w art. 7 ust. 2 tej ustawy.

Z tytułu wniesienia przez Spółkę do spółki celowej wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, po stronie Spółki powstanie przychód (kwestia sposobu ustalenia przychodu jest przedmiotem pytania oznaczonego nr 1 w ramach niniejszego zapytania). Spółka będzie jednocześnie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu. W związku z tym, że nieruchomości posiadane obecnie przez Spółkę, które będą przedmiotem wkładu do spółki celowej nie są obecnie kwalifikowane przez nią jako środki trwałe (taka sama zasada będzie dotyczyła również nabywanych w przyszłości nieruchomości z przeznaczeniem na realizację kolejnych projektów deweloperskich), zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 1j pkt 3 ww. ustawy. Wynika z niego, że w przypadku objęcia udziałów (akcji) w Spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

Nie jest wykluczone, że przychód wynikający z wniesienia przez Spółkę do spółki celowej wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (ustalony zgodnie z zasadami wskazywanymi w pytaniu oznaczonym nr 1 niniejszego zapytania) będzie niższy, niż koszt jego uzyskania ustalony zgodnie ze wskazywanym art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W takiej sytuacji, z tytułu realizacji transakcji wniesienia przez Spółkę do spółki celowej wkładu niepieniężnego powstanie po stronie Spółki strata. Zarówno przychód jak i koszt jego uzyskania będą w całości wpływały na poziom dochodu do opodatkowania bądź też straty, o których mowa w art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów. Z jakich dochód ten został osiągnięty w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Bez wątpienia wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej przez Spółkę, która uzyskuje w zamian udziały (akcje) spółki kapitałowej nie stanowi przypadku, o którym mowa w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten reguluje kwestię podatku dochodowego z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przychodów przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 cyt. ustawy, czyli podatników podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, podczas gdy Spółka jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 omawianej ustawy (z uwagi na fakt, że Spółka ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej). Planowana transakcja nie będzie też jednym z przypadków, o których mowa w art. 22 tej ustawy. Dotyczy on bowiem uzyskania dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej przez Spółkę nie można utożsamiać z otrzymaniem dywidendy ani też z dochodem z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu tej ustawy. Katalog źródeł dochodów, które to kwalifikowane są jako dochody z udziału w zyskach osób prawnych zawarty jest w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podczas gdy w przedmiotowej sprawie Spółka uzyska przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy. W konsekwencji, zgodnie z art. 7 ust. 1 wskazanej ustawy, ustalając skutki podatkowe wniesienia przez Spółkę do spółki celowej wkładu niepieniężnego należy uwzględniać nie tylko przychód, ale również koszt jego uzyskania.

Jak wynika z kolei z art. 7 ust. 2 ww. ustawy, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Biorąc pod uwagę to, iż nie znajdą zastosowania zastrzeżenia dotyczące art. 10 i 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w szczególności przedmiotowa transakcja nie wchodzi w zakres dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych), możliwa jest sytuacja, w której z tytułu przedmiotowej transakcji Spółka wygeneruje stratę, która to w całości będzie wpływała na ostateczny wynik podatkowy Spółki w danym roku podatkowym, o którym mowa w art. 7 ust. 2 przedmiotowej ustawy. Należy zwrócić uwagę, że żaden przepis nie będzie ograniczał możliwości uwzględniania w wyniku podatkowym Spółki uzyskanym w danym roku podatkowym całości kosztu uzyskania przychodu wynikającego z przedmiotowej transakcji (niezależnie od tego, że odpowiadający mu przychód będzie niższy). Na kwalifikację w tym zakresie nie wpłynie również ewentualne poniesienie przez Spółkę straty w danym roku podatkowym. Spółka stoi na stanowisku, że przychód wynikający z wniesienia przez nią do spółki celowej wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część jak również związany z nim koszt uzyskania przychodu ustalony zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 3 ww. ustawy będą w całości uwzględniane przy ustaleniu dochodu do opodatkowania lub straty, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 tej ustawy).

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż do spółki celowej wnoszony będzie aport niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w związku z czym Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, z drugiej natomiast strony, Spółka rozpozna koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1j pkt 3 wskazanej ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż wskazane wartości będą zwiększać odpowiednio przychody lub koszty uzyskania przychodów Spółki, w konsekwencji będą wpływały na wysokość dochodu, straty uzyskanej przez Spółkę z prowadzonej działalności gospodarczej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj