Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-511/10-4/BS
z 18 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-511/10-4/BS
Data
2010.08.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dostawa towarów
sprzedaż udziałów
sprzedaż udziałów
udział
udział
współwłasność
współwłasność


Istota interpretacji
Z uwagi na fakt, że sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości należy traktować jako dostawę towarów, dostawa ta w określonych okolicznościach - w tym przypadku, jak wskazał Wnioskodawca po spełnieniu warunków zawartych w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o VAT – może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 502 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12.05.2010 r. (data wpływu 17.05.2010 r.), uzupełnionym na wezwanie tut. organu z dnia 15.07.2010 r. (skutecznie doręczone w dniu 20.07.2010 r.) w dniu 23.07.2010 r. (data wpływu 27.07.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności sprzedaży udziałów w nieruchomościach za dostawę towarów zwolnioną z podatku VAT przy spełnieniu warunków zawartych w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.05.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności sprzedaży udziałów w nieruchomościach za dostawę towarów zwolnioną z podatku VAT przy spełnieniu warunków zawartych w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Powyższy wniosek został uzupełniony w dniu 23.07.2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka była współwłaścicielem następujących nieruchomości:

  1. udziału 25.677/100.000 części nieruchomości działki nr 3/7 i 96/2
  2. udziału 25.667/100.000 część nieruchomości działki nr 96/1
  3. udziału 25.667/100.000 część nieruchomości działki nr 3/4
  4. udziału 7.332/100.000 część nieruchomości działki nr 3/12 i 3/6

na których znajdują się budynki. Spółka sprzedała swoje udziały w powyższych nieruchomościach gminie i w wyniku tej sprzedaży gmina stała się jedynym właścicielem powyższych nieruchomości.

W umowie sprzedaży strony ustaliły, że umowa sprzedaży zwolniona jest od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż udziałów w powyższych nieruchomościach w gminie dla celów VAT będzie dostawą towarów zwolnioną z podatku VAT przy spełnieniu warunków zawartych w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług czy też będzie świadczeniem usług...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Sprzedaż udziałów w nieruchomościach będzie dostawą towarów zwolnioną z podatku VAT jako dostawa towarów używanych gdzie obecny sprzedający przy nabyciu nie odliczył podatku VAT.

Na wstępie należy stwierdzić, że „udział w nieruchomości jest prawem przysługującym współwłaścicielowi” (wyrok NSA z dnia 22.06.2006 r. sygn. akt I FSK 664/05), a co za tym idzie jego sprzedaż jest sprzedażą prawa.

W art. 7 ustawy o VAT znajduje się katalog transakcji uznanych za dostawę towaru, brak w nim jest odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości. Skoro zatem udziały we współwłasności nieruchomości nie są na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy o VAT towarem i zgodnie z art. 7 ustawy o VAT nie są wprost uznane za dostawę towarów to można przyjąć, że sprzedaż udziału mogłaby być uznana za świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT. Takie też stanowisko przyjął NSA w wyroku z dnia 1.10.2008 r. (sygn. akt I FSK 1242/07), w którym to na tle zagadnienia czy sprzedaż udziału jest dostawą towaru czy świadczeniem usług przeczytać można m.in. że „Ustawodawca polski chcąc uznać udział w nieruchomości czy to budynkowej, czy to gruntowej za towar w rozumieniu u.p.t.u. powinien wyraźnie to określić. W prawie podatkowym zasadą jest bowiem ścisła wykładnia. Wbrew więc zarzutom skargi kasacyjnej prawidłowo Sąd pierwszej instancji przyjął, że w przypadku sprzedaży udziału w nieruchomości mamy do czynienia ze świadczeniem usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 u.p.t.u.” Wprawdzie art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE umożliwia państwom członkowskim uznanie za dostawę towarów zbycie udziałów w nieruchomości, praw rzeczowych dających ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości oraz udziałów i innych równoważnych udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej rzeczy, a co za tym idzie uznać za dostawę towaru zbycie ułamkowego prawa własności, jednak polski ustawodawca z prawa tego nie skorzystał.

Reasumując sprzedaż udziału w nieruchomości jest sprzedażą prawa, a nie materialnej części rzeczy. W takiej sytuacji nie zachodzi dostawa towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT gdyż prawo to nie zostało w art. 2 ust. 6 ustawy o VAT uznane za towar.

Jednak przewidziane w ustawie o VAT zwolnienia dotyczą tylko obrotu nieruchomościami a nie udziałami w nieruchomościach.

Zdaniem Spółki w powyższej sytuacji powinna być jednak zastosowana zasada tzw. równego traktowania. Zgodnie z nią sytuacje porównywalne nie mogą być traktowane w różny sposób na gruncie prawa podatkowego. Skutki podatkowe obrotu nieruchomościami powinny być traktowane identycznie, bez względu na to, czy przedmiotem transakcji jest cała nieruchomość czy też tylko udział w niej.

Jak przedstawiono w stanie faktycznym Gmina stała się w 100% właścicielem nieruchomości zabudowanych budynkami, a zatem w momencie sprzedaży udziałów mogła dysponować tymi nieruchomościami jak właściciel czyli de facto mogła dysponować towarem w rozumieniu ustawy VAT. Biorąc po uwagę spełnienie warunków do potraktowania podmiotowych nieruchomości jako towaru używanego, tym samym czynność taka podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Natomiast świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z cytowanego wyżej brzmienia definicji towaru wynika, iż sformułowanie „ich części” odnosi się do budynków i budowli. Po pierwsze, mogą to być części wydzielone fizycznie z budynku bądź budowli. W szczególności będą to lokale mieszkaniowe lub użytkowe. Po drugie, za część budynków należy uznać także udziały w budynkach i budowlach. Część budynku lub budowli to także ich część ułamkowa, a więc udział w ich własności.

W myśl art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Niepodzielność oznacza, że każdemu ze współwłaścicieli przysługuje prawo do całej rzeczy, a nie do jej części odpowiadającej udziałowi. Stosownie do art. 196 § 1 ww. Kodeksu współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości. Udział we współwłasności, w aspekcie regulacji zawartych w przepisach Kodeksu cywilnego, wyraża zakres uprawnień, współwłaściciela względem rzeczy wspólnej (także w stosunku do pozostałych współwłaścicieli) i określony jest odpowiednim ułamkiem. Każdemu ze współwłaścicieli przysługują atrybuty prawa własności, ma on względem swojego udziału pozycję wyłącznego właściciela ze względu na charakter udziału. Stosownie do art. 198 Kodeksu cywilnego współwłaściciel może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca był współwłaścicielem nieruchomości, na których znajdują się budynki. Spółka sprzedała swoje udziały w nieruchomościach, o których mowa we wniosku, gminie i w wyniku tej sprzedaży gmina stała się jedynym właścicielem przedmiotowych nieruchomości.

W umowie sprzedaży strony ustaliły, że umowa sprzedaży zwolniona jest od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi czy sprzedaż udziałów w powyższych nieruchomościach w gminie dla celów VAT będzie dostawą towarów (zwolnioną z podatku VAT przy spełnieniu warunków zawartych w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług) czy też będzie świadczeniem usług.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku, należy stwierdzić, iż w przypadku zbycia udziału w nieruchomości, dotychczasowy współwłaściciel przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tą nieruchomością jak właściciel, w zakresie w jakim uprawnia go do tego wysokość jego udziału. Zatem, w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości należy traktować w kategorii sprzedaży towaru, zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku, co do zasady, wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych towarów i usług stawkami obniżonymi lub możliwość zastosowania zwolnień.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).

Odnosząc powyższe przepisy do okoliczności przedstawionych we wniosku stwierdzić należy, iż z uwagi na fakt, że sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości należy traktować jako dostawę towarów, dostawa ta w określonych okolicznościach - w tym przypadku, jak wskazał Wnioskodawca po spełnieniu warunków zawartych w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o VAT – może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Z powyższych przepisów wynika, że organ podatkowy rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie podejmuje wyjaśnienia stanu faktycznego tj. nie przeprowadza dowodów, lecz dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Organ podatkowy zauważa, iż kwestia czy przedmiotowa dostawa spełnia warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a nie była przedmiotem zapytania Wnioskodawcy.

Jednocześnie nawiązując do powołanych przez Stronę we wniosku wyroków Organ podatkowy zauważa, że orzeczenia sądowe są wydawane w konkretnych sprawach i dotyczą wyłącznie tych spraw, w których zapadły. Ich różnorodność stanowi odpowiedź na różnorodność przedstawionych przez podatników stanów faktycznych i dlatego nie mogą one być podstawą przy rozpatrywaniu kolejnych spraw. W tym miejscu podkreślić należy, iż orzecznictwo Sądów Administracyjnych nie jest jednolite w kwestii traktowania dostawy / sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości w kategorii dostawy towaru czy świadczenia usługi istnieją wyroki, które prawidłowość zarówno stanowiska Wnioskodawcy jak i prawidłowość przedmiotowej interpretacji w pełni potwierdzają – np. wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 marca 2005 r., sygn. akt III SA/Wa 937/04, wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 marca 2006 r., sygn. akt I SA/Gd 638/05.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj