Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/436-30/10/MZ
z 30 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/436-30/10/MZ
Data
2010.04.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
aport
czynności cywilnoprawne
obowiązek podatkowy
podatek od czynności cywilnoprawnych
spółka osobowa
spółki
wkład


Istota interpretacji
Czy wniesienie nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki komandytowo-akcyjnej w zamian za akcje tej Spółki, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli wniesienie wkładu będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2010r. (data wpływu do tut. Biura

– 03 lutego 2010r.), uzupełnionym w dniu 06 kwietnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki osobowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 lutego 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki osobowej.

Z uwagi na fakt, iż treść wniosku wskazywała, iż wnioskodawca oczekiwać może również interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług, pismem z dnia 25 marca 2010r. Znak: IBPB II/1/436-30/10/MZ, IBPP2/443-100/10/LŻ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 06 kwietnia 2010r., wskazując, iż wnioskodawca nie oczekuje interpretacji w przedmiocie podatku od towarów i usług. Zatem w zakresie podatku od towarów i usług wniosek pozostawiono bez rozpatrzenia odrębnym pismem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka z o.o. Spółka komandytowo - akcyjna) jest właścicielem dwóch hoteli (nieruchomości) i należy do Grupy kapitałowej X s.a. X s.a. jest również bezpośrednio i pośrednio 100% akcjonariuszem Spółki Y. Spółka Y z kolei posiada 100% akcji w Spółce – wnioskodawcy oraz jest operatorem trzech hoteli (w tym dwa są przedmiotem dzierżawy od wnioskodawcy na podstawie umowy pomiędzy Spółką Y a wnioskodawcą). Komplementariuszem wnioskodawcy jest Spółka Z, w 100% zależna od X s.a.

X s.a. jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej zabudowanej trzema hotelami, których jest właścicielem. Na nieruchomość tę (wpisaną pod jednym numerem do księgi wieczystej) składają się działki nr 6-10, z których jedna zabudowana jest hotelami a trzy działki są zajęte m.in. pod budowle - np. parking.

X s.a. rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji własnościowej zakładającej zmianę modelu biznesowego. W zrestrukturyzowanej strukturze prawnej X s.a. pełniłaby wyłącznie rolę operatora (a nie właściciela) hoteli (podobnie jak Spółka Y). Natomiast nieruchomość miałaby zostać przeniesiona na wnioskodawcę (który w ramach Grupy kapitałowej pełniłby funkcję właściciela budynków hotelowych). Przeniesienie nieruchomości nastąpiłoby w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki – wnioskodawcy obejmującego prawo wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej, hotele (włączając w to również wykazywane jako odrębne środki trwałe windy oraz instalacje wentylacyjne klasyfikowane w grupie 6 Klasyfikacji Środków Trwałych) oraz budowle (czyli całą nieruchomość).

Wkład niepieniężny nie obejmowałby wyposażenia hoteli (poza wskazanymi powyżej środkami trwałymi ściśle związanymi z elementami konstrukcyjnymi hoteli, tj. windami oraz instalacjami wentylacyjnymi). Do Spółki – wnioskodawcy nie zostaliby również przeniesieni pracownicy X s.a. „przypisani" do hoteli, czy też nie zostałyby przeniesione na wnioskodawcę umowy związane z prowadzeniem hoteli (ponieważ X s.a. pozostanie operatorem hoteli). W ramach restrukturyzacji X s.a. zawrze z wnioskodawcą umowę o dzierżawę tych nieruchomości.

W zamian za wkład niepieniężny X s.a. przystąpi do Spółki – wnioskodawcy jako akcjonariusz i otrzyma w podwyższonym kapitale zakładowym tej Spółki akcje o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej przedmiotu wkładu niepieniężnego (która zostanie określona na podstawie wyceny sporządzonej przez zewnętrznego rzeczoznawcę majątkowego). Wartość poszczególnych środków trwałych składających się na nieruchomość zostanie ustalona przez wspólników (akcjonariuszy) w wysokości ich wartości rynkowej na podstawie powyższej wyceny i wskazana w dokumentacji dotyczącej podwyższenia kapitału akcyjnego wnioskodawcy oraz przeniesienia nieruchomości na wnioskodawcę (umowa w formie aktu notarialnego).

Ponieważ dla nieruchomości gruntowej założona jest jedna księga wieczysta, ale składa się na nią pięć działek, wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki

– wnioskodawcy w postaci nieruchomości będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Przy czym w odrębny sposób powinna zostać ustalona stawka podatku od towarów i usług (lub zwolnienie z tego podatku) w odniesieniu do działek zabudowanych oraz niezabudowanych. Odrębnej ocenie pod kątem ustalenia stawki podatku od towarów i usług (lub zwolnienia z tego podatku) powinien przy tym podlegać każdy budynek oraz budowla, będące przedmiotem wkładu. Ze względu na skomplikowany stan faktyczny X s.a. wystąpiła w trybie art. 14b § 7 ustawy Ordynacja podatkowa o wiążącą interpretację dotyczącą stawek podatku od towarów i usług dla poszczególnych hoteli/działek składających się na nieruchomość.

Dla celów niniejszego wniosku wnioskodawca zakłada, że niektóre z hoteli/ budowli/działek składające się na wkład niepieniężny będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki 22%, inne zaś mogą korzystać ze zwolnienia z tego podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wniesieniem przez X s.a. nieruchomości (tj. prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej, hoteli, wyposażenia oraz budowli) do Spółki – wnioskodawcy w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) w zamian za akcje tej Spółki, po stronie wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych... Jaka powinna być podstawa opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku gdyby podatkowi od towarów i usług podlegały jedynie niektóre z hoteli / budowli / działek...

Zdaniem wnioskodawcy, w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości (tj. prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej, hoteli, wyposażenia oraz budowli) po stronie wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w części w jakiej transakcja ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tj. w odniesieniu do hoteli / budowli / działek, które będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług i nie będą korzystać ze zwolnienia z tego podatku. Podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie wartość wkładów wnoszonych do Spółki – wnioskodawcy i zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy spółki oraz zgodnie z art. 1 ust. 2 również zmiany umowy spółki, jeśli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania. Następnie wnioskodawca wskazał na treść art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz na treść art. 2 pkt 4 tej ustawy, w jego brzmieniu obowiązującym do dnia 21 kwietnia 2010r.

Zdaniem wnioskodawcy, planowana przez X s.a. czynność dokonania wkładu niepieniężnego do Spółki – wnioskodawcy, co związane będzie z podwyższeniem kapitału zakładowego tej Spółki i wydaniem akcji nowej emisji na rzecz X s.a. będzie co do zasady podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Według wnioskodawcy, na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zmianę umowy spółki (obejmującą podwyższenie kapitału zakładowego spółki komandytowo-akcyjnej) oraz wniesienie wkładu (tj. przeniesienie własności nieruchomości) na poczet pokrycia podwyższonego kapitału zakładowego należy traktować jako jedną transakcję. Wnioskodawca wskazał także, iż stanowisko takie znajduje potwierdzenie w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 marca 2009r. Sygn. akt II FSK 1661/07 oraz z dnia 24 października 2008r. Sygn. akt II FSK 1478/07, po czym przytoczył fragmenty ww. orzeczeń.

W ocenie wnioskodawcy, fakt opodatkowania przedmiotu wkładu niepieniężnego podatkiem od towarów i usług przesądza o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zmiany umowy spółki. Takie stanowisko wynika bezpośrednio z wykładni literalnej art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który w tym zakresie jest jasny i nie budzi wątpliwości. Wynika z niego bowiem, iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych mogą podlegać tylko niektóre czynności zwolnione z podatku od towarów i usług (nie zaś te podlegające opodatkowaniu tym podatkiem). W szczególności wyjątek od wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych dotyczy umów spółki lub ich zmian, z tytułu których jedna ze stron jest zwolniona z podatku od towarów i usług (art. 4 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Należy jednak jednoznacznie wskazać, iż wyjątek ten dotyczy jedynie umów spółki i ich zmian, które są zwolnione z podatku od towarów i usług - nie dotyczy natomiast umów spółek i ich zmian, w związku z którymi wniesienie wkładu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca wskazał, że przy ustalaniu normy prawnej z przepisów prawa podatkowego w pierwszej kolejności należy stosować zasady wykładni językowej. Podkreślił, iż ta fundamentalna zasada interpretacji przepisów prawa podatkowego została potwierdzona w piśmiennictwie oraz orzecznictwie sądów administracyjnych, w tym np. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 października 2004r. Sygn. akt FSK 571/04, gdzie stwierdzono, że „niedopuszczalne jest doszukiwanie się znaczenia nomy prawnej wbrew jej oczywistemu literalnemu brzmieniu. W szczególności dotyczy to wszelkiego rodzaju ulg i zwolnień podatkowych, które jako wyjątki od zasady sprawiedliwości podatkowej, powszechności i równości opodatkowania winny być interpretowane według wykładni językowej”. Wnioskodawca wskazał również, że pewne dyrektywy wykładni językowej (zwanej gramatyczną) zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002r. w sprawie zasad techniki prawodawczej, (Dz. U. Nr 100, poz.908). Podkreślił, iż stosownie do § 7 tego rozporządzenia zdania w ustawie redaguje się zgodnie z powszechnie przyjętymi regułami składni języka polskiego a stosownie do § 58 pkt 1 oraz § 58 pkt 3 - każdą jednostkę redakcyjną zapisuje się od nowego wiersza i poprzedza jej oznaczeniem umieszczonym w tym samym wierszu; punkty, litery i tiret rozpoczyna się na wysokości początku wprowadzenia do wyliczenia.

W tym kontekście, zdaniem wnioskodawcy, art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych należy interpretować w ten sposób, że przewidziane wyjątki od wyłączenia z opodatkowania tym podatkiem występujące jako składniowa i redakcyjna kontynuacja części art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczą tylko czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług. Oznacza to, że opodatkowanie podatkiem od towarów i usług danej czynności powodującej zmianę umowy spółki będzie skutkowało wyłączeniem z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskodawca podkreślił, iż takie stanowisko potwierdził również Naczelny Sąd Administracyjny w ww. orzeczeniu z dnia 24 października 2008r., w którym wskazano, że w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. zmiana umowy spółki w związku z wniesieniem aportu zwolnionego z opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Do końca 2006r. art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przewidywał bowiem wyjątku w zakresie umowy spółki i jej zmiany. W związku z tym wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych miało również zastosowanie do zmiany umowy spółki spowodowanej wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki zwolnionego z podatku od towarów i usług. W świetle powyższego oczywistym jest, iż w obecnym stanie prawnym (tj. po wprowadzeniu nowelizacji do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dniem 01 stycznia 2007r.) opodatkowanie podatkiem od towarów i usług jednej ze stron transakcji powoduje wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zmiany umowy spółki wynikającej z wniesienia wkładu. Wyjątek od takiej reguły został przewidziany wyłącznie w odniesieniu do transakcji zwolnionej z podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a tegoż wyjątku nie należy rozszerzać na inne sytuacje uregulowane w art. 2 pkt 4 lit. a) tej ustawy (zakaz stosowania wykładni rozszerzającej w przypadku przewidzianych w prawie wyjątków).

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem wnioskodawcy, zmiana umowy Spółki dotycząca podwyższenia kapitału zakładowego nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zakresie w jakim wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki skutkującego podwyższeniem kapitału zakładowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W ocenie wnioskodawcy, zmiana umowy spółki przewidująca podwyższenie kapitału zakładowego w związku w wniesieniem przez X s.a. nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do Spółki - wnioskodawcy:

  • nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w części w jakiej przedmiot wkładu niepieniężnego będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług,
  • będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w części w jakiej przedmiot wkładu niepieniężnego jest zwolniony z podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy zmianie umowy spółki osobowej (którą jest Spółka wnioskodawcy) stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem wnioskodawcy, podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przedmiotowej sprawie stanowić będzie wartość wkładów do Spółki - wnioskodawcy określonych w uchwale o zmianie umowy spółki, których wniesienie aportem do Spółki będzie zwolnione z podatku od towarów i usług.

Uzasadniając swoje stanowisko, wnioskodawca powołał się również na interpretacje przepisów prawa podatkowego wydane przez:

  1. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
    • z dnia 07 września 2009r. Znak: IPPB II/1/436-150/09/MZ,
  2. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
    • z dnia 08 października 2009r. Znak: IPPB2/436-276/09-2/AF,
    • z dnia 20 października 2009r. Znak: IPPB2/436-290/09-2/AF,
    • z dnia 04 listopada 2009r. Znak: IPPB2/436-296/09-6/MZ.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest - zgodnie z wolą wnioskodawcy - ocena stanowiska wnioskodawcy tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czynność wniesienia aportu nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. Nr 68 z 2007r., poz. 450 ze zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia aportu jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy. Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy ciąży na spółce.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy wniesieniu wkładów do spółki osobowej stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 22 kwietnia 2010r., wprowadzonym ustawą z dnia 22 stycznia 2010r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 44, poz. 251), nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że przez X s.a. rozważane jest wniesienie do Spółki – wnioskodawcy wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości obejmującej prawo wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej, hotele (włączając w to również wykazywane jako odrębne środki trwałe windy oraz instalacje wentylacyjne) oraz budowle. W zamian za wniesienie wkładu, wnoszący przystąpi do Spółki – wnioskodawcy jako akcjonariusz i otrzyma w podwyższonym kapitale zakładowym tej Spółki akcje o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej przedmiotu wkładu.

Odnosząc się do stanowiska wnioskodawcy, że na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zmianę umowy spółki (obejmującą podwyższenie kapitału zakładowego spółki komandytowo-akcyjnej) oraz wniesienie wkładu (tj. przeniesienie własności nieruchomości) na poczet pokrycia podwyższonego kapitału zakładowego należy traktować jako jedną transakcję, wyjaśnia się, że czynność wniesienia aportu do spółki osobowej, w tym do spółki komandytowo-akcyjnej, stanowi jedynie czynność czysto techniczną, świadczącą o zawarciu umowy spółki lub dokonaniu zmiany umowy spółki. Czynność wniesienia aportu jest zatem następstwem innej czynności. W świetle art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zdarzeniem prawnym powodującym powstanie obowiązku podatkowego w tym podatku są umowy spółki oraz zmiany takich umów, a nie czynność wniesienia aportu. O opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych decyduje zatem dokonanie czynności objętej zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wymienionej w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu, zawartym w art. 1 tej ustawy. Taką czynnością jest m.in. umowa spółki oraz zmiana umowy spółki; nie jest nią natomiast sama czynność wniesienia wkładu (aportu) do spółki jako czynność nie zakwalifikowana do czynności objętych wymienionym podatkiem.

Należy zatem podkreślić, iż z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że w przypadku umowy spółki osobowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy. Czynność ta nie została wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych niezależnie od tego czy podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też korzysta ze zwolnienia z tegoż opodatkowania. Należy bowiem podkreślić, iż z treści przywołanego art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – w którym zawarto postanowienia dotyczące wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności, które podlegają uregulowaniom podatku od towarów i usług – wynika jednoznacznie, iż wyłączenie to nie dotyczy czynności umowy spółki i jej zmiany. Tym samym w przedmiotowej sprawie - wbrew twierdzeniu wnioskodawcy - podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie wartość całego wkładu wnoszonego do Spółki – wnioskodawcy. Zatem obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, ciążący na Spółce – wnioskodawcy z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego, dotyczyć będzie wszystkich składników tego wkładu.

W świetle powyższego, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

W odniesieniu do powołanych przez wnioskodawcę wyroków sądowych oraz wskazanych interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że rozstrzygnięcia te zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Nadmienić jedynie należy, że w odniesieniu do interpretacji indywidualnych prezentujących odmienne niż przedstawione w niniejszej stanowisko, zastosowanie mógłby znaleźć art. 14e § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj