Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1045/10/AP
z 19 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1045/10/AP
Data
2010.08.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członek zarządu
członek zarządu
członkowie rady nadzorczej
członkowie rady nadzorczej
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
podróż służbowa (delegacja)
podróż służbowa (delegacja)
wynagrodzenia
wynagrodzenia


Istota interpretacji
Czy wynagrodzenie Zarządu oraz koszty związane z funkcjonowaniem Rady Nadzorczej stanowią koszty uzyskania przychodu, (kosztami poniesionymi w tym zakresie przez Spółkę są: wynagrodzenia i zwrot kosztów podróży na comiesięczne posiedzenie Rady Nadzorczej)?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 01 czerwca 2010 r. (wpływ do tut. BKIP 07 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu wynagrodzenia Zarządu oraz funkcjonowania Rady Nadzorczej (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 czerwca 2010 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu wynagrodzenia Zarządu oraz funkcjonowania Rady Nadzorczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Szpital Powiatowy w G. jest Spółką powołaną przez Samorząd Powiatu, uchwałą Rady Powiatu z dnia 17 kwietnia 2009 r. Zgodnie z zapisami § 2 uchwały „Celem spółki jest powołanie, jako wyodrębnionej jednostki organizacyjnej, niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (...) o nazwie Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Szpital Powiatowy w G.", która w dacie zakończenia działalności medycznej przez SPZOZ w G. zapewni dalsze, nieprzerwane udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz ubezpieczonych oraz innych osób uprawnionych, bez istotnego ograniczenia dostępności, warunków udzielania i jakości poszczególnych rodzajów świadczeń zdrowotnych."

Wspomniany SPZOZ w G. został postawiony w stan likwidacji z dniem 18 sierpnia 2009 r., uchwałą Rady Powiatu z dnia 29 maja 2009 r. W uchwale tej ustalono termin przekazania działalności medycznej NZOZ-owi, założonemu przez Spółkę, na dzień 31 sierpnia 2009 r. Termin ten był następnie „przesuwany" (zmieniany) przez Radę Powiatu na 31 grudnia 2009 r. (uchwała z 14 sierpnia 2009 r.) i ostatecznie na 31 stycznia 2011 r. (uchwała z 22 grudnia 2009 r.) - zapis brzmi „do dnia 31 stycznia 2011 r."

W tym czasie Spółka równolegle prowadziła działania w kierunku utworzenia NZOZu, zgodnie z przepisami ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Z dniem 30 czerwca 2009 r. Zgromadzenie Wspólników Spółki powołało trzyosobową Radę Nadzorczą Spółki, ustalając jej miesięczne wynagrodzenie z dniem powołania oraz prawo do zwrotu kosztów dojazdu na comiesięczne posiedzenie Rady w siedzibie Spółki. Z dniem 21 sierpnia 2009 r. Rada Nadzorcza powołała dwuosobowy Zarząd Spółki, ustalając mu z tym dniem wynagrodzenie. Zgodnie z założonym w uchwale Rady Powiatu o powołaniu Spółki celem, organy Spółki, prowadziły prace w kierunku tworzenia NZOZ:

  • Zarząd: dokonując rejestracji Spółki, Jej zgłoszenia jako podatnika, płatnika składek ZUS, tworząc niezbędne dla Spółki regulaminy, dokumentację wewnętrzną, uzgodnienia z nadzorem sanitarnym w zakresie prowadzenia działalności medycznej, przygotowując dokumentację do przetargów i konkursów na świadczenia medyczne dotyczące działalności w 2010 roku, prowadząc księgowość Spółki itd.;
  • Rada Nadzorcza: rozliczając i kontrolując prace Zarządu, negocjując warunki przejęcia działalności medycznej z Likwidatorem SPZOZ i organem założycielskim.

W 2009 roku Spółka nie zatrudniała żadnych pracowników, nie rozpoczęła prowadzenia działalności gospodarczej i nie osiągnęła żadnych przychodów, poniosła jednak koszty związane z wynagrodzeniem jej organów, opłatami notarialnymi, sądowymi, rejestrowymi, amortyzacją programu księgowego, zakupem pieczątek, opłatami za prowadzenie rachunku bankowego i przelewów, dzierżawą pomieszczenia od Likwidatora SPZOZ na prowadzenie biura Spółki.

Po przesunięciu terminu działalności medycznej przez Radę Powiatu w G. „do dnia 31 stycznia 2011 r.", organy Spółki nadal działają, pobierając już znacznie mniejsze wynagrodzenie. Zarząd jest jednoosobowy, Rada Nadzorcza - w niepełnym składzie jednoosobowym (po rezygnacji dwóch członków). Spółka nadal nie osiąga przychodów, generuje jednak koszty jej bieżącego funkcjonowania. Planowana jest całkowita rezygnacja z wynagrodzenia dla Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki mimo, iż organy te będą prowadzić swoją działalność, w tym sprawy bieżące Spółki.

Za 2009 rok Zarząd sporządził zeznanie podatkowe CIT-8 kwalifikując wydatki związane z funkcjonowaniem Spółki jako koszty uzyskania przychodów, w tym: wypłacone wynagrodzenia organów spółki, koszty notarialne, rejestrowe, sądowe, zakup pieczątek, czynsz. Do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczono amortyzacji, naliczonych i niewypłaconych wynagrodzeń dla członków organów Spółki za miesiąc grudzień 2009 roku oraz składek ZUS i podatku od wynagrodzeń za miesiąc listopad, naliczonych i niewypłaconych kosztów podróży służbowych dla członków Rady Nadzorczej. W związku z powyższym w zeznaniu podatkowym wykazano stratę podatkową.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wynagrodzenie Zarządu oraz koszty związane z funkcjonowaniem Rady Nadzorczej stanowią koszty uzyskania przychodu, (kosztami poniesionymi w tym zakresie przez Spółkę są: wynagrodzenia i zwrot kosztów podróży na comiesięczne posiedzenie Rady Nadzorczej)... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Spółki, wynagrodzenie Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki stanowi koszty uzyskania przychodu, zwrot kosztów podróży członków Rady Nadzorczej nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Przywołana regulacja wskazuje, iż definicja kosztów uzyskania przychodów – dla celów podatku dochodowego – składa się z dwóch podstawowych elementów, które łącznie tworzą swego rodzaju normatywną klauzulę generalną.

Pierwszy z tych elementów określić można mianem przesłanki pozytywnej, zakładającej spełnienie łączne dwóch warunków, tj.:

  • konieczność faktycznego – co do zasady – poniesienia wydatku,
  • poniesienie wydatku musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Drugi z tych elementów określić można mianem przesłanki negatywnej, zgodnie z którą ponoszony wydatek nie został ujęty w zamkniętym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, określonym w art. 16 ust. 1.

Jak wynika z powyższego przepisu kosztem uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Są to, więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Przy czym koszty, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskanym przychodem, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich poniesienia.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Organami spółki z o.o. są zarząd (organ wykonawczy), rada nadzorcza (organ nadzoru - fakultatywnie) oraz zgromadzenie wspólników (organ stanowiący).

Ustawodawca, na zasadzie wyjątku, zezwolił na zaliczenie do kosztów podatkowych wynagrodzenia członków rad nadzorczych z tytułu pełnionych przez nich funkcji. Tym samym wszelkie inne świadczenia ponoszone przez Spółkę na rzecz osób wchodzących w skład tego organu nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Zatem, zwrot kosztów podróży członków rady nadzorczej, związanych z ich udziałem w posiedzeniach w siedzibie Spółki, stanowiący odrębny tytuł od otrzymanego przez nich wynagrodzenia, nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu Spółki. Cytowany przepis nie będzie miał natomiast zastosowania do wydatków ponoszonych na rzecz członków zarządu, tj. organu zarządzającego Spółką.

Zgodnie z art. 201 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zm.) – zarząd spółki jest organem, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę. Oznacza to, że zarząd prowadzi sprawy spółki we wszystkich obszarach niezastrzeżonych wyraźnie do kompetencji innych organów spółki oraz reprezentuje spółkę. Prowadzenie spraw spółki dotyczy sfery wewnętrznej funkcjonowania spółki (podejmowania decyzji organizacyjnych i gospodarczych w spółce), natomiast reprezentacja odnosi się do relacji zewnętrznych (składania oświadczeń woli wobec innych niż spółka uczestników obrotu prawnego).

Wskazać w tym miejscu należy, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. Nr 127, poz. 1052), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4g.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, należy stwierdzić, że, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 57 ww. ustawy, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wynagrodzenie członków organów, tj. Rady Nadzorczej i Zarządu. Natomiast wydatki poniesione przez Nią na pokrycie zwrotu kosztów podróży członków Rady Nadzorczej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko Spółki uznać zatem należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że w sprawie będącej przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 3 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj