Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-25/10-2/WM
z 17 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-25/10-2/WM
Data
2010.03.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
podatek dochodowy od osób fizycznych
strata


Istota interpretacji
1) Czy wysokość straty z planowanej transakcji zbycia udziałów w Spółce A stanowić będzie różnica pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży tych udziałów a wkładem pieniężnym, który został wniesiony przez Wnioskodawcę na ich objęcie, czy też będzie to różnica pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży tych udziałów a wartością nominalną tych udziałów?
2) Czy Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia dochodu uzyskanego z dywidend wypłacanych przez inne spółki kapitałowe niż Spółka A o wysokość straty poniesionej ze sprzedaży udziałów w Spółce A?
3) Czy Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji innych spółek kapitałowych niż Spółka A o wysokość straty poniesionej ze sprzedaży udziałów w Spółce A?



Wniosek ORD-IN 648 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez pełnomocnika – radcę prawnego, przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2009 r. (data wpływu 28 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obniżenia dochodu z kapitałów pieniężnych o wysokość poniesionej straty – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obniżenia dochodu z kapitałów pieniężnych o wysokość poniesionej straty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca podaje, iż w latach 2007-2008 objął udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (zwanej dalej Spółką A) za wkład pieniężny przekraczający wartość nominalną obejmowanych udziałów (przez co różnica między wartością wkładu pieniężnego a wartością nominalną objętych w zamian za jego wniesienie udziałów została przelana na kapitał zapasowy spółki).

Obecnie Zainteresowany zamierza zbyć wskazane powyżej udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością za cenę niższą niż wynosi ich wartość nominalna, przez co poniesie stratę z tej transakcji. Jednocześnie, w tym samym roku podatkowym, w którym ma nastąpić planowane zbycie przedmiotowych udziałów lub też w kolejnych latach podatkowych, Wnioskodawca uzyska dochody z dywidend wypłacanych przez inne spółki kapitałowe niż Spółka A oraz ze sprzedaży akcji innych spółek kapitałowych niż Spółka A.

W świetle powyższego, po stronie Zainteresowanego powstała wątpliwość dotycząca skutków podatkowych związanych z planowanym zbyciem udziałów w Spółce A i stratą wynikającą z tej transakcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wysokość straty z planowanej transakcji zbycia udziałów w Spółce A stanowić będzie różnica pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży tych udziałów a wkładem pieniężnym, który został wniesiony przez Wnioskodawcę na ich objęcie, czy też będzie to różnica pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży tych udziałów a wartością nominalną tych udziałów...
  2. Czy Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia dochodu uzyskanego z dywidend wypłacanych przez inne spółki kapitałowe niż Spółka A o wysokość straty poniesionej ze sprzedaży udziałów w Spółce A...
  3. Czy Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji innych spółek kapitałowych niż Spółka A o wysokość straty poniesionej ze sprzedaży udziałów w Spółce A...


Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania pierwszego – wysokość straty z planowanej transakcji zbycia udziałów w Spółce A stanowić będzie różnica pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży tych udziałów a wkładem pieniężnym, który został wniesiony przez Zainteresowanego na ich objęcie.

W opinii Wnioskodawcy, powyższe stanowisko jest zasadne z uwagi na treść art. 30b ust. 2 pkt 1 oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, dochodem z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 tej ustawy. Zainteresowany wskazuje, iż zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 wyżej cytowanej ustawy, za koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną (objętych za wkład pieniężny) uważa się wydatki na objęcie lub nabycie tych udziałów.

Zdaniem Wnioskodawcy, brzmienie powyższych przepisów powoduje, iż w niniejszym przypadku koszt uzyskania przychodu przy zbyciu udziałów w Spółce A należy ustalić w wysokości wkładu pieniężnego, jaki został wniesiony przez Wnioskodawcę na objęcie udziałów w tej spółce. Jest to bowiem wydatek, jaki Wnioskodawca poniósł celem objęcia udziałów w Spółce A w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy.

Tak ustalony koszt uzyskania przychodów powoduje, iż planowane zbycie przez Zainteresowanego udziałów w Spółce A za cenę niższą niż wynosi ich wartość nominalna, spowoduje powstanie straty odpowiadającej różnicy pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży tych udziałów a wkładem pieniężnym, który został wniesiony przez Wnioskodawcę na ich objęcie.

Ponadto, Zainteresowany wskazuje, iż bez żadnego znaczenia dla obliczenia wysokości straty pozostaje fakt, że wartość nominalna obejmowanych przez Wnioskodawcę udziałów była niższa niż wkład pieniężny wniesiony na ich nabycie. Kosztem uzyskania przychodów jest bowiem wydatek na nabycie udziałów, tj. cała kwota pieniężna, jaką Zainteresowany wniósł do Spółki A celem nabycia w niej udziałów.

Zainteresowany – w odniesieniu do pytania drugiego – stoi na stanowisku, iż jest uprawniony do obniżenia dochodu uzyskanego z dywidend wypłaconych przez inne spółki kapitałowe niż Spółka A o wysokość straty poniesionej ze sprzedaży udziałów w Spółce A (z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W opinii Zainteresowanego, stanowisko takie jest uzasadnione z uwagi na treść art. 9 ust. 3 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 i 6 lit. a) ww. ustawy. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 3 tej ustawy, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 4 i 6 lit. a) przedmiotowej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną oraz przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Wobec powyższego, Zainteresowany formułuje tezę, iż skoro Wnioskodawca poniesie stratę ze zbycia udziałów w Spółce A i jednocześnie – w tym samym roku podatkowym, w którym ma nastąpić planowane zbycie przedmiotowych udziałów lub też w kolejnych latach podatkowych – osiągnie dochód z dywidend wypłacanych przez inne spółki kapitałowe niż Spółka A, będzie uprawniony do obniżenia dochodu z dywidend wypłacanych przez inne spółki kapitałowe niż Spółka A o stratę ze zbycia udziałów w Spółce A. Wnioskodawca wskazuje przy tym, iż zarówno dochód jak i strata wynikać będą z tego samego źródła przychodów, tj. przychodów z kapitałów pieniężnych. Obniżenie dochodu z dywidend wypłacanych przez inne spółki kapitałowe niż Spółka A musi być przy tym dokonane z zachowaniem ograniczeń wynikających z art. 9 ust. 3 ww. ustawy, tj. z uwzględnieniem ograniczenia, iż obniżenie dochodów uzyskanych przez Wnioskodawcę z kapitałów pieniężnych o stratę ze zbycia udziałów w Spółce A może nastąpić w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, a wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty poniesionej straty z tego źródła przychodów.

Odnosząc się do pytania trzeciego, w ocenie Wnioskodawcy, jest On uprawniony do obniżenia dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji innych spółek kapitałowych niż Spółka A o wysokość straty poniesionej ze sprzedaży udziałów w Spółce A (z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Stanowisko takie, zdaniem Zainteresowanego, jest uzasadnione z uwagi na treść art. 9 ust. 3 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy.

Wnioskodawca uzasadniając swój pogląd odnosi się do art. 9 ust 3 ustawy, zgodnie z którym o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. W opinii Zainteresowanego, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż skoro poniesie stratę ze zbycia udziałów w Spółce A i jednocześnie – w tym samym roku podatkowym, w którym ma nastąpić planowane zbycie przedmiotowych udziałów lub też w kolejnych latach podatkowych – osiągnie dochód ze sprzedaży akcji innych spółek kapitałowych niż Spółka A będzie uprawniony do obniżenia dochodu ze sprzedaży akcji innych spółek kapitałowych niż Spółka A o stratę ze zbycia udziałów w Spółce A. Zdaniem Wnioskodawcy zarówno dochód jak i strata wynikać będą z tego samego źródła przychodów (przychodów z kapitałów pieniężnych).

Zainteresowany podkreśla, iż obniżenie dochodu ze sprzedaży akcji innych spółek kapitałowych niż Spółka A musi być przy tym dokonane z zachowaniem ograniczeń wynikających z art. 9 ust. 3 ww. ustawy, tj. z uwzględnieniem ograniczenia, iż obniżenie dochodów uzyskanych przez Wnioskodawcę z kapitałów pieniężnych o stratę ze zbycia udziałów w Spółce A może nastąpić w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, a wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty poniesionej straty z tego źródła przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo, tut. Organ wskazuje, iż Zainteresowany w jednym z fragmentów własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego wskazał dyspozycję zawartą w art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając jednak na uwadze merytoryczną treść przytoczonego przepisu, tut. Organ zrozumiał, iż Wnioskodawca miał na uwadze art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj