Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-144/10/AW
z 22 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-144/10/AW
Data
2010.06.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Nabywcy przedsiębiorstw państwowych

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Wstąpienie w prawa i obowiązki

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Odsetki za zwłokę i oprocentowanie

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej


Słowa kluczowe
osoby fizyczne
spółka kapitałowa
sukcesja
sukcesja uniwersalna


Istota interpretacji
Czy w związku z przejęciem w drodze aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o. nastąpi sukcesja praw i obowiązków w stosunku do zobowiązań publicznoprawnych (podatek od towarów i usług, zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych)?



Wniosek ORD-IN 751 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2010 r. (data wpływu 26 marca 2010 r.) – uzupełnionym pismem z dnia 31 maja 2010 r. (data wpływu 4 czerwca 2010 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów Ordynacji podatkowej w zakresie wykładni art. 93 - 96 tej ustawy - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej przepisów Ordynacji podatkowej w zakresie wykładni art. 93 – 96 tej ustawy. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych. Wobec tego pismem z dnia 26 maja 2010 r. Nr ITPB3/423-144/10-2/AW wezwano Spółkę o jego uzupełnienie. Niniejsze zostało dokonane w dniu 4 czerwca 2010 r. (data wpływu).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka z o. o. przejmuje w drodze aportu przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego należące do osoby fizycznej. Przedsiębiorstwo osoby fizycznej wnoszone w drodze aportu przestanie funkcjonować z chwilą dokonania fizycznego wniesienia aportu. Spółka z o.o. przejmując przedsiębiorstwo osoby fizycznej zamierza dalej kontynuować przedmiot i zakres działalności osoby fizycznej.

Przedsiębiorstwo osoby fizycznej, składające się miedzy innymi ze struktury organizacyjnej, formalnej jak i materialnej, będzie dalej „w takich samych strukturach kontynuowane poprzez działalność spółki z o.o.”. W zakresie struktur materialnych wszystkie składniki będące majątkiem przedsiębiorstwa, tj. zarówno wyposażenia jak i środki trwałe dalej na zasadzie kontynuacji będą wykorzystywane przez otrzymującą aport spółkę z o.o.

Z chwilą przejęcia przedsiębiorstwa osoby fizycznej w formie aportu nastąpi sporządzenie bilansu, w którym zostaną wykazane wszystkie zobowiązania jak i należności. W związku z tym, iż w formie aportu przejdzie całe przedsiębiorstwo zarówno z zobowiązaniami, jak i należnościami zarówno cywilnoprawnymi jak i publicznoprawnymi.

Oznaczać to będzie, iż otrzymane należności, które dotychczas należały się osobie fizycznej otrzyma spółka jak również zobowiązania, które dotychczas miały być regulowane przez osobę fizyczną ureguluje spółka.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku z przejęciem w drodze aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o. nastąpi sukcesja praw i obowiązków w stosunku do zobowiązań publicznoprawnych (podatek od towarów i usług, zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych)...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku przeniesienia w drodze aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej na rzecz istniejącej spółki z o.o. następuje sukcesja praw i obowiązków z przedsiębiorstwa będącego osobą fizyczną na rzecz spółki z o.o. Oznaczać to będzie, iż wszystkie zobowiązania i należności cywilnoprawne zostaną przeniesione i rozliczone przez spółkę z o.o.

Natomiast zobowiązania publicznoprawne – podatek od towarów i usług oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych nie zostaną przejęte, gdyż zgodnie z art. 93 - 96 ustawy Ordynacja podatkowa, nie ma takiej możliwości.

Wskazane przepisy prawa nie przewidują sukcesji praw i obowiązków w związku z odpowiedzialnością za zobowiązania podatkowe spółki z o. o. w stosunku, do której jest wnoszone całe przedsiębiorstwo osoby fizycznej.

Wobec powyższego osoba fizyczna wnosząca całe swoje przedsiębiorstwo za okres do dnia wniesienia aportu ma obowiązek sama uregulować należne zaliczki podatku dochodowego od osób fizycznych, jak również ma obowiązek zapłacić podatek od towarów i usług. W żadnym przypadku – z uwagi na brak sukcesji prawnej – nie może tego dokonać spółka przyjmująca aport.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Następstwo prawne, polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. W przypadku prawa podatkowego mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw poprzednio już istniejących. W prawie podatkowym z reguły ma miejsce następstwo prawne pod tytułem ogólnym (sukcesja uniwersalna), kiedy to mocą jednego zdarzenia prawnego dochodzi do nabycia całego lub części majątku, a nabywca wchodzi zarówno w prawa jak i w obowiązki swego poprzednika prawnego.

Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie podatkowym regulują m.in. przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami). W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.


Zgodnie z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:


  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych


  • wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.


W myśl art. 93 § 2 tej ustawy przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:


  1. innej osoby prawnej (osób prawnych),
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).


Stosownie natomiast do art. 93a § 1 tej ustawy, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:


  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej


  • wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.


Przepis ten – w myśl § 2 art. 93a – stosuje się odpowiednio do:


  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

    1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    2. spółki kapitałowej;

  2. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.


Nadmienić przy tym należy, iż zgodnie z art. 93e Ordynacji podatkowej, przepisy art. 93-93d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej. Oznacza to, że aby określić zakres przejmowanych przez następcę prawnego praw i obowiązków, należy dokonać oceny nie tylko przepisów Ordynacji podatkowej, ale także innych aktów prawnych.

Określona wyżej cytowanymi przepisami Ordynacji podatkowej sukcesja jest sukcesją uniwersalną, co oznacza, że następca prawny wstępuje we wszystkie (z uwzględnieniem postanowień art. 93e Ordynacji podatkowej) przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika.

Reasumując należy wskazać, że przestawione w zdarzeniu przyszłym wniesienie aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej prawa handlowego (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) nie jest okolicznością skutkującą uniwersalnym przejściem praw i obowiązków podatkowych na Wnioskodawcę (co nie oznacza oczywiście, że określone prawa lub obowiązki nie powstaną na mocy uregulowań szczególnych). Nie wyklucza to także odpowiedzialności nabywcy przedsiębiorstwa jako osoby trzeciej na zasadach określonych w art. 112 Ordynacji podatkowej.

Należy jednocześnie wyjaśnić, iż skoro Wnioskodawca określił jako przedmiot interpretacji indywidualnej przepisy art. 93 – 96 Ordynacji podatkowej, organ wydając niniejsze rozstrzygnięcie uznał stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego za prawidłowe w odniesieniu do postawionego pytania i zakresu przedmiotowego wniosku. Nie oceniono natomiast innych kwestii poruszonych przez Wnioskodawcę w tym odnoszących się do obowiązków wnoszącego aportem przedsiębiorstwo.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj