Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1606/09-3/AK
z 19 lutego 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1606/09-3/AK
Data
2010.02.19


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
darowizna
dostawa towarów
nieruchomości
przekazanie nieodpłatne
udział
współwłasność


Istota interpretacji
1. Czy w związku z powołanymi przepisami ustawy o VAT dokonanie darowizny udziałów we własności budynku przez Spółkę na rzecz Fundacji będzie stanowić dostawę, a zatem czy darowizna ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?
2. Czy w związku z powołanymi przepisami ustawy o VAT Spółka z tytułu dokonania darowizny udziałów we własności budynku na rzecz Fundacji będzie zobowiązana dokonać korekty podatku naliczonego odliczonego w związku z dokonaniem nakładów na modernizację piwnicy oraz parteru, a zatem tych części budynku, z których Fundacja nie będzie mogła korzystać?
3. Jeżeli Spółka będzie zobowiązana dokonać korekty, o której mowa w pytaniu 2, to w jakiej proporcji powinna ona zostać dokonana?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2009 r. (data wpływu 27 listopada 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 1 lutego 2010 r. (data wpływu 2 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny udziałów w nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny udziałów w nieruchomości. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 1 lutego 2010 r. (data wpływu 2 lutego 2010 r.) o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) nabył w kwietniu 1999 r. budynek. Budynek ten został wpisany do ewidencji środków trwałych Spółki. W chwili nabycia budynku sprzedający nie posiadał statusu podatnika VAT. W konsekwencji transakcja nie podlegała podatkowi VAT, a jedynie opłacie skarbowej. Spółka ponosiła nakłady inwestycyjne na budynek, które zwiększały jego wartość początkową. Wartości poszczególnych nakładów ponoszonych przez Spółkę obejmowały kwoty zarówno poniżej, jak i powyżej 15.000 zł (w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 maja 2005 r. wartości poniesionych nakładów były zarówno wyższe, jak i niższe niż 3.500 zł). Spółka odliczyła podatek VAT naliczony w związku ze wszystkimi ww. nakładami. Nakłady inwestycyjne ponoszone były w budynku w następujących proporcjach:

  • 78,3% wartości nakładów poniesionych dotyczyło piwnicy oraz parteru budynku,
  • 21,7% wartości nakładów poniesionych dotyczyło pozostałej części budynku, tj. l, II i III piętra.

Obecnie Spółka planuje przeniesienie w formie darowizny udziałów we własności budynku na rzecz Fundacji. W wyniku darowizny Fundacja stanie się współwłaścicielem budynku. W umowie darowizny udziałów zostanie określone, że będzie ona uprawniona do korzystania jako współwłaściciel wyłącznie z pomieszczeń, które znajdują się na l, II i III piętrze, a więc z tej części budynku, której dotyczyło zaledwie 21,7% wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wyjaśnił, iż poza opodatkowaną dostawą towarów i usług, Spółka dokonuje również świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT na podstawie załącznika nr 4 poz. 3 do ustawy o VAT, tj. usług pośrednictwa finansowego. Spółka mianowicie świadczy usługi pośrednictwa w zawieraniu umów kredytowych na rzecz ludności. Budynek jest zatem związany zarówno z działalnością opodatkowaną, jak i zwolnioną. Wnioskodawca nie ustalił jeszcze ostatecznej wartości procentowej udziałów, które zostaną przekazane na rzecz Fundacji. Jeżeli jednak przyjąć, iż kryterium tym miałby być udział powierzchni użytkowej części budynku, która byłaby wykorzystywana przez Fundację (suma powierzchni I, II, III piętra wynosi 695 m2) do całości powierzchni użytkowej tego budynku (1.122,10 m2) to udział ten wyniósłby 61,94%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z powołanymi przepisami ustawy o VAT dokonanie darowizny udziałów we własności budynku przez Spółkę na rzecz Fundacji będzie stanowić dostawę, a zatem czy darowizna ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy o VAT towarem są m.in. budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem, udział we własności budynku powinien być traktowany jak część budynku. Stanowi on na gruncie przepisów ustawy o VAT towar. Stanowisko to zostało potwierdzone m.in. przez Ministra Finansów w piśmie z dnia 30 lipca 2002 r., (sygn. PP3-0602-498/02/AP) oraz NSA w wyroku z dnia 25 marca 1998 r. (sygn. l SA/Kr 1573/97).

Wnioskodawca uważa, iż skutki darowizny udziałów we własności nieruchomości powinny zatem być oceniane na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym:

„Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części”.

Darowizna udziałów we własności budynku na rzecz Fundacji podlegałaby zatem opodatkowaniu, gdyby Spółce w związku z nabyciem budynku przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Warunek ten nie był spełniony, bowiem sprzedaż budynku na rzecz Spółki nie podlegała VAT (została dokonana przez osobę, która nie była podatnikiem VAT). Tym samym, przy nabyciu nie wystąpił podatek naliczony, który Spółka miałaby prawo odliczyć. Dokonanie darowizny udziałów we własności budynku na rzecz Fundacji nie będzie zatem stanowiło dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Takie samo stanowisko dotyczące analogicznego stanu faktycznego zajął:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 12 września 2009 r., (sygn. ILPP1/443-591/08-2/KG) dotyczącej analogicznego stanu faktycznego;

oraz w podobnym stanie faktycznym:

  • Dyrektor Urzędu Skarbowego w Zamościu w interpretacji z dnia 10 kwietnia 2007 r., (sygn. POIV-443/10/07).

Potwierdzają je również przedstawiciele doktryny. Stanowisko takie zajęli np. A. Bartosiewicz, R. Kubacki, Komentarz VAT, wyd.2, str. 129, Wydawnictwo LEX a Wolters Kluver Business.

Z ostrożności procesowej należy wskazać, iż gdyby tut. organ uznał, że darowizna udziałów we własności budynku nie stanowi darowizny towaru, a świadczenie usług, to takie „świadczenie usług” również nie podlegałoby opodatkowaniu VAT.

Wniosek taki wynika z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym nieodpłatne świadczenie usług zrównane jest z odpłatnym świadczeniem usług, jeżeli nieodpłatnie świadczone usługi nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Mając na uwadze fakt, iż Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem budynku, należałoby stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie udziałów w nieruchomości nie podlegałoby opodatkowaniu VAT także w przypadku uznania go za „usługę”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności – art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Na mocy art. 195 Kodeksu cywilnego, własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Stosownie do art. 196 § 1 ww. Kodeksu, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

W świetle powyższych przepisów w przypadku zbycia udziału w nieruchomości, dotychczasowy współwłaściciel przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tą nieruchomością jak właściciel, w zakresie w jakim uprawnia go do tego wysokość jego udziału.

Reasumując, w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, zbycie udziału we współwłasności nieruchomości należy traktować w kategorii sprzedaży towarów.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

    - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z analizy cytowanych wyżej przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa podatnika, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne, bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, co do zasady, odpłatna dostawa towarów (rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca nabył w kwietniu 1999 r. budynek. Budynek ten został wpisany do ewidencji środków trwałych Spółki. W chwili nabycia budynku sprzedający nie posiadał statusu podatnika VAT. W konsekwencji transakcja nie podlegała podatkowi VAT, a jedynie opłacie skarbowej. Spółka ponosiła nakłady inwestycyjne na budynek, które zwiększały jego wartość początkową. Obecnie Spółka planuje przeniesienie w formie darowizny udziałów we własności budynku na rzecz Fundacji.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz dane przedstawione we wniosku stwierdzić należy, iż czynność przeniesienia własności udziałów w nieruchomości w formie darowizny, nie będzie podlegać ustawie o podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy. Bowiem w przedstawionych okolicznościach nie została spełniona przesłanka art. 7 ust. 2 ustawy, dotycząca istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego przez Spółkę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego korekty podatku naliczonego związanego z nakładami modernizacyjnymi w nieruchomości wydano w dniu 19 lutego 2010 r. odrębną interpretację o numerze ILPP2/443-1606/09-4/AK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj