Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1245/12/AB
z 18 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 9 października 2012 r.), uzupełnionym w dniu 21 grudnia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie obowiązku przechowywania przez Wnioskodawcę ksiąg i związanych z ich prowadzeniem dokumentów za okres poprzedzający dzień przekształcenia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie obowiązku przechowywania przez Wnioskodawcę ksiąg i związanych z ich prowadzeniem dokumentów za okres poprzedzający dzień przekształcenia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 12 grudnia 2012 r. Znak: IBPBI/1/415-1245/12/AB, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 21 grudnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dnia 19 kwietnia 2012 r. Wnioskodawca przekształcił prowadzoną przez Niego indywidualnie działalność gospodarczą osoby fizycznej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie odbyło się na zasadach określonych w art. 5841-58413 Kodeksu spółek handlowych. W wyniku przekształcenia przedsiębiorca przekształcany (Wnioskodawca) stał się spółką przekształconą (Spółka z o.o.).

Zgodnie z art. 584² Kodeksu spółek handlowych, spółce przekształconej przysługują wszystkie
prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Zgodnie z art. 584¹ właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przekształcenie odbyło się z zachowaniem ciągłości działalności firmy, ta sama siedziba, ci sami pracownicy, ta sama działalność, kontynuacja realizacji umów które były w toku w dniu przekształcenia.

Przedsiębiorca przekształcany prowadził do dnia przekształcenia podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Który podatnik (przedsiębiorca przekształcany, czy spółka przekształcona) od dnia przekształcenia jest zobowiązany do przechowywania ksiąg i związanych z ich prowadzeniem dokumentów za okres poprzedzający dzień przekształcenia, zgodnie z art. 86 § 1 Ordynacji podatkowej?

Zdaniem Wnioskodawcy, podatnikiem zobowiązanym od dnia przekształcenia do przechowywania ksiąg i związanych z ich prowadzeniem dokumentów za okres poprzedzający dzień przekształcenia, jest nadal przedsiębiorca przekształcany.

Jednak wątpliwość Wnioskodawcy wzbudzają dwie przesłanki:

  • art. 584² Kodeksu spółek handlowych, który stanowi iż spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Skoro obowiązkiem przedsiębiorcy przekształcanego było przechowywanie ksiąg i dokumentacji to zgodnie z cytowanym przepisem obowiązek ten od dnia przekształcenia staje się obowiązkiem przedsiębiorcy przekształcanego (winno być: przedsiębiorcy przekształconego),
  • przesłanka praktyczna - dokumenty związane z prowadzoną działalnością są na bieżąco potrzebne podmiotowi, który tą działalność kontynuuje. Dokumenty te są niezbędne spółce przekształconej np. gdy zachodzi konieczność weryfikacji salda zobowiązań kontrahenta, reklamacji towaru, czy materiału, ustalenia wysokości wynagrodzenia chorobowego na podstawie list płac z ostatnich dwunastu miesięcy itp.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), podatnicy obowiązani do prowadzenia ksiąg podatkowych przechowują księgi i związane z ich prowadzeniem dokumenty do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

W myśl art. 3 pkt 4 Ordynacji podatkowej, termin „księgi podatkowe” oznacza: księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci.

Zgodnie z art. 24a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej „księgą”, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a – 22o.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że w 2012 r. Wnioskodawca przekształcił prowadzoną przez Niego indywidualnie działalność gospodarczą osoby fizycznej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie odbyło się na zasadach określonych w art. 5841-58413 ustawy Kodeks spółek handlowych, w wyniku którego przedsiębiorca przekształcany (Wnioskodawca) stał się spółką przekształconą (Spółka z o.o.).

Przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają szczegółowych unormowań wskazujących, który podmiot (przedsiębiorca przekształcany, czy spółka przekształcona) jest zobowiązany do przechowywania ksiąg podatkowych za okres poprzedzający dzień przekształcenia.

Kwestie związane z następstwem prawnym podmiotów przekształconych na gruncie prawa cywilnego i gospodarczego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej „k.s.h.”). Zgodnie z art. 551 § 5 k.s.h., przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.) – (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową.).

W myśl art. 584¹ § 1 k.s.h, przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jak stanowi art. 584² § 1 k.s.h, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Przepisu nie stosuje się do ulg podatkowych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego (art. 584² § 2 K.s.h.). Osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej (art. 584² § 3 K.s.h.).

Jednocześnie do Ordynacji podatkowej wprowadzono art. 112b przewidujący odpowiedzialność solidarną jednoosobowej spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną oraz tej osoby fizycznej za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W związku z nową kategorią przekształcenia nie ustanowiono w Ordynacji podatkowej (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r.) zasady następstwa prawnego wszystkich praw i obowiązków podmiotu przekształconego w zakresie przepisów prawa podatkowego. Natomiast sukcesję praw na gruncie prawa podatkowego wywodzono z treści cytowanych powyżej przepisów k.s.h.

Na marginesie należy zauważyć, że zgodnie z art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej (obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r.), jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

Z wniosku wynika, że przedsiębiorca przekształcany (Wnioskodawca) prowadził do dnia przekształcenia podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zatem na dzień przekształcenia Wnioskodawca zobowiązany był do zamknięcia prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów, bowiem powstała w wyniku przekształcenia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązana jest (na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (t.j. z 2009 r. Dz.U. Nr 152, poz. 1223 ze zm.)) do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Tym samym w związku z przekształceniem nie będą kontynuowane zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej przez Wnioskodawcę.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że do dnia przekształcenia to Wnioskodawca (osoba fizyczna), jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych był obowiązany prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokość należnego podatku za rok podatkowy. Tym samym to również Wnioskodawca będzie odpowiadał za prawidłowość złożonych na podstawie tych ksiąg rozliczeń podatkowych za okres poprzedzający dzień przekształcenia.

Wobec powyższego, w ocenie tut. Organu podmiotem zobowiązanym do przechowywania ksiąg podatkowych i związanych z ich prowadzeniem dokumentów za okres poprzedzający dzień przekształcenia jest nadal przedsiębiorca przekształcany, tj. Wnioskodawca.

Jednocześnie należy dodać, iż nic nie stoi na przeszkodzie, aby powstała w wyniku przekształcenie spółka z o.o., której jedynym udziałowcem jest Wnioskodawca, korzystała z dokumentów przez Niego przechowywanych.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj