KŚT 492 - Samodzielne urządzenia do automatycznej regulacji i sterowania procesami
Klasyfikacja Środków Trwałych | stan prawny 23.11.2024
492
rodzaj
|
Samodzielne urządzenia do automatycznej regulacji i sterowania procesami
Rodzaj ten obejmuje: - zestawy automatyki przemysłowej stanowiące samodzielny obiekt, - samodzielne bloki regulacyjne i zestawy elementów wykonawczo-nastawczych stanowiących samodzielny obiekt, - elementy blokowego systemu regulacji ciągłej - pneumatyczne, hydrauliczne, elektryczne stanowiące. samodzielny obiekt, - elementy automatyki impulsowej stanowiące samodzielny obiekt, - inne samodzielne urządzenia do automatycznej regulacji i sterowania procesami. W komputerowych systemach kierowania ciągami technologicznymi lub przetwarzania danych, jako samodzielne obiekty należy traktować pełne konfiguracje sprzętowe, a nie poszczególne urządzenia je tworzące. W przypadku struktury sieciowej tych systemów jako obiekty samodzielne należy I przyjmować zasoby sprzętowe stanowiące punkty węzłowe tej sieci. Technologiczne systemy pomiarowe sygnalizacji i sterowania, spełniające swoje funkcje na rzecz i dwóch lub więcej obiektów lub instalacji technologicznych, stanowią samodzielne obiekty, jeżeli i i odpowiadają ogólnym kryteriom środków trwałych. Stawki VAT: - PKWiU 26.51.65.0 - Przyrządy, maszyny i urządzenia do automatycznej regulacji lub kontroli, hydrauliczne lub pneumatyczne - PKWiU 26.51.70.0 - Termostaty, manostaty i pozostałe przyrządy i aparatura do automatycznej regulacji lub kontroli Precedensy GUS: - do KŚT 492 (1) Interpretacje podatkowe: - do KŚT 492 (2) Amortyzacja:
| |||
podgrupa
|
Pozostałe maszyny, urządzenia i aparaty specjalizowane i specjalne ogólnego zastosowania
| |||
grupa
|
Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
Grupa ta obejmuje maszyny ogólnego zastosowania takie jak: - obrabiarki, - maszyny i urządzenia do obróbki plastycznej metali i tworzyw sztucznych, - maszyny, urządzenia i aparaty używane w przemyśle rolnym i spożywczym, - maszyny i urządzenia do przetłaczania i sprężania cieczy i gazów, - piece przemysłowe, - urządzenia do wymiany ciepła, - maszyny i urządzenia do operacji i procesów materiałowych, - zespoły komputerowe, - urządzenia do regulacji i sterowania procesami, - roboty i inne maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania.. Uwagi: Za odrębne obiekty objęte niniejszą grupą uważa się poszczególne maszyny, urządzenia i aparaty (w tym maszyny automatyczne i półautomatyczne) oraz agregaty i zespoły urządzeń wraz ze stałym wyposażeniem (powiązane konstrukcyjno-technologicznie ze sobą w agregaty, zespoły lub linie obróbki albo ciąg technologiczny). W skład poszczególnych obiektów oprócz właściwej maszyny, urządzenia, aparatu, zespołu, agregatu wchodzą fundamenty, podpory, konstrukcje wsporcze, ogrodzenia i obudowy ochronne oraz normalne wyposażenie należące do obiektu oraz wyposażenie dodatkowe i specjalne związane na stałe z danym obiektem. O zaliczeniu maszyny, urządzenia lub aparatu do odpowiedniej podgrupy decyduje jej przeznaczenie oraz konstrukcja i wyposażenie. | |||
Zgodnie z prawem, jedynie podatnik ma możliwość, prawo i obowiązek zaklasyfikowania swojej działalności czy produktu do określonego grupowania. GUS wydaje pomocniczo tzw. informacje dotyczące standardów klasyfikacyjnych, jednak to na podatniku ciąży obowiązek odpowiedniego opisania stanu faktycznego. Wadliwie opisany stan faktyczny oznaczać może nieprawidłową interpretację GUS. Ważne, aby już na etapie przygotowywania wniosku do GUS wiedzieć, od jakich okoliczności w danym przypadku zależy klasyfikacja działalnosci czy produktu. Poza tym w razie uzasadnionych wątpliwości można przy pomocy doradcy jeszcze przed złożeniem wniosku do GUS faktycznie dostosować działalność czy produkt do zasad umożliwiajacych stosowanie korzystniejszych symboli statystycznych.
|
KŚT - Objaśnienia
∟1.1. Uwagi ogólne
Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT) jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalaniu stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych.
Stawki amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych
∟Wartości niematerialne i prawne nie są wykazywane w Klasyfikacji Środków Trwałych (poza prawami spółdzielczymi), w związku z czym ich stawki amortyzacyjne nie są określane przez załącznik do ustawy o PIT, jak to się dzieje w przypadku środków trwałych.