PKOB 2 - Obiekty inżynierii lądowej i wodnej
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych | stan prawny 23.11.2024

 

1 2 3

    Reset

2
Obiekty inżynierii lądowej i wodnej
21
Infrastruktura transportu
211
Autostrady, drogi ekspresowe, ulice i drogi pozostałe
Autostrady i drogi ekspresowe
Klasa obejmuje:
- Autostrady i drogi ekspresowe międzymiastowe, w tym skrzyżowania i węzły wraz z: instalacjami do oświetlenia dróg i sygnalizacji, skarpami i nasypami, rowami, ścianami oporowymi, urządzeniami bezpieczeństwa ruchu, pasami jezdni przeznaczonymi do parkowania i barierami ochronnymi, przepustami pod drogami i urządzeniami odwadniającymi drogi
Klasa nie obejmuje:
- Stacji obsługi umieszczonych wzdłuż autostrad (1230)
- Mostów, wiaduktów i estakad (2141)
- Tuneli i przejść podziemnych (2142)
Ulice i drogi pozostałe
Klasa obejmuje:
- Drogi na obszarach miejskich i zamiejskich, w tym: skrzyżowania, węzły komunikacyjne i parkingi, np.: drogi, ulice, aleje, ronda, drogi gruntowe, drogi boczne, drogi dojazdowe, drogi wiejskie i leśne, ścieżki dla pieszych, ścieżki rowerowe, ścieżki do jazdy konnej, drogi i strefy dla pieszych, wraz z: Instalacjami do oświetlenia dróg i sygnalizacji, nasypami, rowami, słupkami
bezpieczeństwa, przepustami pod drogami i urządzeniami odwadniającymi drogi
212
Drogi szynowe, drogi kolei napowietrznych lub podwieszanych
Drogi szynowe kolejowe
Klasa obejmuje:
- Drogi szynowe kolejowe, bocznice,
- Budowle i urządzenia przeznaczone do prowadzenia ruchu kolejowego: stacje, stacje postojowe, stacje rozrządowe itp.,
- Urządzenia i instalacje do sterowania ruchem kolejowym: teletechniczne, informatyczne, energetyczne, oświetleniowe itp.
Klasa nie obejmuje:
- Budynków dworców kolejowych (1241)
- Mostów kolejowych (2141)
- Tuneli kolejowych (2142)
- Dróg szynowych na obszarach miejskich, dróg kolei napowietrznych lub podwieszanych (2122)
Drogi szynowe na obszarach miejskich, drogi kolei napowietrznych lub podwieszanych
Klasa obejmuje:
- Drogi szynowe na obszarach miejskich:
- metro
- sieć miejska (linie tramwajowe), w tym na wydzielonej trasie,
- Drogi kolei napowietrznych lub podwieszanych,
- Budowle i urządzenia przeznaczone do prowadzenia ruchu: stacje, stacje postojowe, zajezdnie itp.,
- Urządzenia i instalacje do sterowania ruchem: teletechniczne, informatyczne, energetyczne, oświetleniowe, bezpieczeństwa, przeciwpożarowe itp.
Klasa nie obejmuje:
- Dróg szynowych kolejowych (2121)
213
Drogi lotniskowe
Drogi lotniskowe
Klasa obejmuje:
- Pasy startowe, w tym drogi startowe o nawierzchni sztucznej,
- Pasy dróg kołowania, w tym drogi kołowania o nawierzchni sztucznej
- Nasypy, rowy odwadniające, instalacje sygnalizacji świetlnej, systemy oświetlenia nawigacyjnego oraz systemy awaryjnego zasilania
- Miejsca startu śmigłowców
- Place postoju samolotów
Klasa nie obejmuje:
- Budynków i urządzeń lotniskowych (1241)
214
Mosty, wiadukty i estakady, tunele i przejścia nadziemne i podziemne
Mosty wiadukty i estakady
Klasa obejmuje:
- Mosty drogowe i kolejowe z wszelkiego rodzaju materiałów (metalowe, betonowe itp.), estakady, mosty ruchome, wiadukty, mosty na drogach wiejskich i leśnych, mosty dla pieszych, kładki, mostki, włączając konstrukcje dróg na tych obiektach wraz z: instalacjami oświetlenia, sygnalizacji, bezpieczeństwa i postoju
Tunele i przejścia podziemne
Klasa obejmuje:
- Budowle podziemne przeznaczone do ruchu drogowego, i kolejowego i pieszego wraz z: instalacjami oświetlenia, sygnalizacji, bezpieczeństwa i postoju
215
Budowle wodne
Porty, przystanie i kanały żeglowne
Klasa obejmuje:
- Budowle portowe - morskie, rzeczne i na jeziorach (nabrzeża, doki, baseny portowe, falochrony, mola, tamy (groble) portowe, pomosty itp.)
- Kanały żeglowne
- Budowle rzeczne i na jeziorach (śluzy, mosty i tunele kanałowe), nabrzeża, uregulowane brzegi rzek i dróg wodnych
- Porty wojskowe
- Stocznie
Klasa nie obejmuje:
- Zapór i podobnych budowli zbiorników retencyjnych (2152)
- Portowych terminali ropopochodnych (2303)
- Przystani jachtowych (2412)
- Budynków latarni morskich (1241)
Zgodnie z prawem, jedynie podatnik ma możliwość, prawo i obowiązek zaklasyfikowania swojej działalności czy produktu do określonego grupowania. GUS wydaje pomocniczo tzw. informacje dotyczące standardów klasyfikacyjnych, jednak to na podatniku ciąży obowiązek odpowiedniego opisania stanu faktycznego. Wadliwie opisany stan faktyczny oznaczać może nieprawidłową interpretację GUS. Ważne, aby już na etapie przygotowywania wniosku do GUS wiedzieć, od jakich okoliczności w danym przypadku zależy klasyfikacja działalnosci czy produktu. Poza tym w razie uzasadnionych wątpliwości można przy pomocy doradcy jeszcze przed złożeniem wniosku do GUS faktycznie dostosować działalność czy produkt do zasad umożliwiajacych stosowanie korzystniejszych symboli statystycznych.

1 2 3

PKOB - Wprowadzenie
     ∟1. Wprowadzenie Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB) stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, rozumianych jako produkty finalne działalności budowlanej. Opracowana została na podstawie europejskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (CC)1, zgodnej z zaleceniami Narodów Zjednoczonych.

PKOB - Zasady klasyfikowania obiektów budowlanych
     ∟2. Pojęcia podstawowe Przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj