Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-1109/09/JG
z 16 lutego 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-1109/09/JG
Data
2010.02.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
spadek
sprzedaż nieruchomości
wspólność majątkowa


Istota interpretacji
Czy za datę nabycia nieruchomości należy przyjąć 1996r. czy też 2007r.?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 09 listopada 2009r. (data wpływu do tut. Biura 16 listopada 2009r.) uzupełnionym w dniu 01 lutego 2010r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie m.in. ustalenia daty nabycia nieruchomości- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2009r. wpłynął do Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie m.in. ustalenia daty nabycia nieruchomości.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 06 stycznia 2010r., Znak: IBPBII/2/415-1107/09/JG, IBPBII/2/415-1108/09/JG, IBPBII/2/415-1109/09/JG wezwano wnioskodawczynię do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 01 lutego 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Pozostając we wspólnocie małżeńskiej mąż wnioskodawczyni w dniu 12 lipca 1996r. nabył nieruchomość niemieszkalną – akt notarialny na męża. Na zakup tej nieruchomości małżonkowie zaciągnęli kredyt. Nieruchomość wchodziła w skład majątku wspólnego małżonków. Całość nieruchomości wynosiła 5,17 ha w tym 0,66 ha stanowiły działki niezabudowane o charakterze rolnym. W dniu 14 czerwca 2007r. zmarł mąż wnioskodawczyni. W dniu 05 grudnia 2007r. postanowieniem Sądu Rejonowego wnioskodawczyni odziedziczyła w spadku po zmarłym mężu ww. nieruchomość w #189; części, a w #189; części małoletnia córka, której jest opiekunem prawnym. Spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza i jak podkreśla wnioskodawczyni ogranicza jej odpowiedzialność za długi spadkowe do wysokości masy spadkowej. Zgodnie z procedurą spadkową na zlecenie Sądu Rejonowego został sporządzony spis inwentarza. Nieruchomość została sprzedana w dniu 28 lipca 2009r., aby spłacić istniejące długi powstałe do dnia śmieci męża. Z przychodu ze sprzedaży kupujący potrącił dług, gdyż ww. nieruchomość obciążona była hipoteką. Długi zostały opłacone przez kupującego z ceny sprzedaży na rachunki wierzycieli – co wynika z aktu notarialnego. Był to warunek uzyskania przez wnioskodawczynię i jej córkę przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Część długów wpisana była wprost do hipoteki, obciążając jej wartość, pozostałe długi nie były wpisane do hipoteki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy za datę nabycia nieruchomości należy przyjąć 12 lipca 1996r. czy też 05 grudnia 2007r....

Zdaniem wnioskodawczyni, w przedstawionej sytuacji za datę nabycia nieruchomości należy przyjąć 12 lipca 1996r, gdyż przedmiotowa nieruchomość wchodziła w skład majątku wspólnego małżonków.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawczyni wyłącznie w zakresie ustalenia daty nabycia nieruchomości. Ocena stanowiska w zakresie możliwości rozliczenia z małoletnią córką na zasadach przewidzianych dla osoby samotnie wychowującej dzieci oraz w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w części w drodze spadku po zmarłym mężu została zawarta w odrębnych interpretacjach.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie m. in.:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Niezależnie od powyższego podkreślić należy, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ustawą z dnia 06 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) zmieniono bowiem m. in. zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007r. do dnia 31 grudnia 2008r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r.

Na gruncie przedmiotowej sprawy istotne jest zatem ustalenie kiedy nastąpiło nabycie przez wnioskodawczynię (udziałów) w nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży w dniu 28 lipca 2009r. i na jakiej podstawie.

Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Stosownie natomiast do art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Wspólność majątkowa ustaje m.in. z chwilą śmierci jednego ze współmałżonków. Zgodnie z art. 501 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej.

Stosownie natomiast do art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci spadkodawcy jest dniem nabycia spadku przez spadkobierców.

Z analizy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż mąż wnioskodawczyni w dniu 12 lipca 1996r. nabył nieruchomość niemieszkalną. Przedmiotowa nieruchomość wchodziła w skład majątku wspólnego małżonków. W dniu 14 czerwca 2007r. zmarł mąż wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni oraz małoletnia córka odziedziczyły w spadku ww. nieruchomość każda w odpowiedniej części (postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 05 grudnia 2007r.).

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż wnioskodawczyni udziały do przedmiotowej nieruchomości nabyła w różnym czasie i w różny sposób co oznacza, że za datę nabycia udziału w nieruchomości należy odpowiednio przyjąć:

  • 12 lipca 1996r. udział wynoszący #189; w nieruchomości. Z uwagi na fakt, że nieruchomość wchodziła w skład majątku wspólnego małżonków, każdy ze współmałżonków był jej współwłaścicielem i miał w niej równe udziały,
  • 14 czerwca 2007r. udział wynoszący #188; w nieruchomości. Z uwagi na śmierć męża #189; części nieruchomości należąca pierwotnie do męża przypadła na dwóch spadkobierców tj. na rzecz wnioskodawczyni oraz małoletniej córki. Tym samym brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych do twierdzenia, że udział ten należał do wnioskodawczyni od 1996r. Udział ten wszedł do spadku po mężu, który wnioskodawczyni nabyła z chwilą jego śmierci. Dopiero od tej daty stała się więc właścicielką części udziału należącego pierwotnie do męża.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny tut. organ nie może potwierdzić słuszności stanowiska wnioskodawczyni, iż za datę nabycia przedmiotowej nieruchomości należy przyjąć 12 lipca 1996r. Jakkolwiek przedmiotowa nieruchomość wchodziła w skład wspólnego majątku małżeńskiego to nie można jednak pominąć faktu, iż udział przedmiotowej nieruchomości należący pierwotnie do męża po jego śmierci wchodził w skład masy spadkowej. Tym bardziej, iż wnioskodawczyni we wniosku wskazała, że spadek po zmarłym mężu nabyła w #189; części, a w #189; części małoletnia córka.

Wobec powyższego nabycie prawa do przedmiotowej nieruchomości nastąpiło odpowiednio w części w 1996r. oraz w 2007r., co oznacza że pięcioletni termin o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) należy oddzielnie liczyć w stosunku do każdego udziału jaki wnioskodawczyni nabyła.

W przedmiotowej sprawie należy zatem za datę nabycia przedmiotowej nieruchomości odpowiednio przyjąć:

  • w 1996r. wnioskodawczyni nabyła prawo współwłasności #189; nieruchomości i w tej części przychód uzyskany ze sprzedaży w 2009r. przedmiotowej nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie tego udziału minęło pięć lat,
  • w 2007r. w drodze spadku nabyła prawo do połowy części nieruchomości należącej pierwotnie do męża (1/4 całości). Zatem w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży 1/4 udziału w przedmiotowej nieruchomości, który wnioskodawczyni nabyła w spadku po mężu w 2007r., zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r.

I tak w myśl art. 30e ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ww. brzmieniu, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i płatny jest w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Stosownie do art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. (art. 22 ust 6d ww. ustawy). Wysokość tych nakładów, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).

Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku stwierdzić należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w część nabytej w dniu 12 lipca 1996r. na zasadzie wspólności ustawowej będzie wolny od podatku dochodowego z uwagi na fakt, iż okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy dla udziału nabytego od 1996r. już upłynął. Natomiast opodatkowaniu podatkiem dochodowym będzie podlegać dochód ze sprzedaży części nieruchomości nabytej w 2007r. w drodze spadku zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 30 e ww. ustawy.

Zatem stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi, że Minister Finansów, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną), została wydana wyłącznie dla wnioskodawczyni.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj