Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-1154/09/AK
z 17 lutego 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-1154/09/AK
Data
2010.02.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
odrębna własność lokalu
przekształcenie własnościowe
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
sprzedaż nieruchomości
zbycie nieruchomości


Istota interpretacji
Czy datą obowiązującą do liczenia okresu pięcioletniego od daty zakupu jest data uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu czyli 2000r., czy też 2009r. kiedy aktem notarialnym została zmieniona własność ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na odrębną własność?



Wniosek ORD-IN 350 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2009r. (data wpływu do tut. Biura 26 listopada 2009r.), uzupełnionym w dniach 22 i 28 grudnia 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 15 grudnia 2009r. Znak: IBPB II/2/415-1154/09/AK wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniach 22 i 28 grudnia 2009r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 02 listopada 2000r. wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego na podstawie protokołu Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej dotyczącego przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu. Mieszkanie to wnioskodawca zajmował do dnia 09 września 2009r. nieprzerwanie przez ponad 8 lat. W międzyczasie Spółdzielnia Mieszkaniowa podjęła uchwałę dotyczącą przeniesienia własności lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości. Została spisana umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności lokalu, co potwierdza akt notarialny z dnia 09 lutego 2009r. W dniu 09 września 2009r. aktem notarialnym wnioskodawca mieszkanie sprzedał.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy datą obowiązującą do liczenia okresu pięcioletniego od daty zakupu jest data uzyskania prawa do lokalu spółdzielczego własnościowego czyli 02 listopada 2000r., czy też data 02 września 2009r. kiedy aktem notarialnym została zmieniona własność ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na odrębną własność...
  2. Czy w przypadku nie wydatkowania uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości kwoty wnioskodawca będzie zobowiązany zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy od całości kwoty ze sprzedaży czy też od wartości szacunkowej gruntu na którym znajduje się przedmiotowy lokal...

Zdaniem wnioskodawcy, przedmiotowa nieruchomość była jego własnością ponad 5 lat, w związku z czym nie powinien jej objąć zryczałtowany podatek dochodowy. Ponadto wnioskodawca wskazuje, że zmiana własności ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na odrębną własność nie zmieniła sposobu władania lokalem ani użytkowania przez niego lokalu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego istotne jest ustalenie daty nabycia sprzedanego mieszkania aby ocenić czy jego odpłatne zbycie stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z wniosku dnia 02 listopada 2000r. wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Mieszkanie to wnioskodawca zajmował do dnia 09 września 2009r. nieprzerwanie przez ponad 8 lat. W międzyczasie Spółdzielnia Mieszkaniowa podjęła uchwałę dotyczącą przeniesienia własności lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości. Została spisana umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności lokalu, co potwierdza akt notarialny z dnia 09 lutego 2009r. W dniu 09 września 2009r. aktem notarialnym wnioskodawca mieszkanie sprzedał.

W związku z powyższym wątpliwości wnioskodawcy budzi kwestia od jakiej daty, tj. od dnia nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2000r., czy od dnia przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność w 2009r. należy liczyć 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W sytuacji, w której wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jego rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), za datę nabycia lokalu, od której liczy się

5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz opisany we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż ustanowienie w 2009r. odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego i przeniesienie na wnioskodawcę prawa własności jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto wyjaśnić należy, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej Kodeksu cywilnego – „Własność i inne prawa rzeczowe”. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że zbycie przedmiotowej nieruchomości nie będzie stanowiło źródła przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca 2000r., tj. od końca roku, w którym miało miejsce nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a zatem zryczałtowany podatek dochodowy od tej sprzedaży nie wystąpi. Z uwagi na to, wnioskodawca nie musi wydatkować kwoty uzyskanej z tytułu sprzedaży przedmiotowego mieszkania, aby nie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych. Zatem odstąpiono od odpowiedzi na pytanie od jakiej kwoty wnioskodawca powinien zapłacić zryczałtowany podatek w przypadku nie wydatkowania uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości kwoty.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj