Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-659/09-2/DG
z 7 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-659/09-2/DG
Data
2010.01.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres regulacji


Słowa kluczowe
konsorcjum
kontrakt
koszt
partnerstwo
przychód
umowa
wspólnik


Istota interpretacji
Czy w przypadku, gdy jeden z Partnerów nie będzie aktywnie uczestniczył w realizacji kontraktu budowlanego, możliwym jest, za wcześniejszą zmianą treści łączącej strony umowy konsorcjum, nieobciążanie tego Partnera, a w tym przypadku jego wspólników, przychodami i kosztami realizacji kontraktu i pozostawienie ich po stronie Lidera?



Wniosek ORD-IN 495 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02.10.2009r. (data wpływu 19.10.2009r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalania rozliczeń przychodów i kosztów realizacji kontraktu pomiędzy Liderem a partnerami konsorcjumjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2009r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania rozliczeń przychodów i kosztów realizacji kontraktu pomiędzy Liderem a partnerami konsorcjum.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest niemiecką firmą budowlaną posiadającą status rezydenta dla celów podatkowych na terenie Republiki Federalnej Niemiec odpowiadający konstrukcji prawnej polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Wnioskodawca jest komplementariuszem niemieckiej spółki komandytowej, a komandytariuszami są dwie osoby fizyczne - obywatele Niemiec. Spółka posiada numer NIP nadany na terenie Polski dla celów rozliczania podatku dochodowego od dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową na terenie Polski np. z tytułu uczestnictwa w spółce cywilnej osób prawnych realizującej kontrakt budowlany na terenie Polski.

W ostatnim czasie wyżej opisana niemiecka Spółka komandytowa zawiązała konsorcjum ze swoją spółką w 100% zależną, będącą polskim rezydentem podatkowym, celem uczestnictwa w przetargu na wykonanie robót budowlanych na terenie Polski, których realizacja ma trwać 18 miesięcy. Liderem konsorcjum została Polska spółka zależna, Spółka komandytowa zaś została Partnerem konsorcjum. Zgodnie z umową konsorcjum Lider upoważniony jest m.in.:

Zgodnie z umową konsorcjum Lider upoważniony jest m.in.;

  • do zawarcia umowy z Zamawiającym;
  • realizacji kontraktu, łącznie z wystawianiem Zamawiającemu faktur za roboty wykonywane przez obu Partnerów;
  • zawarcia umów w imieniu i na rzecz wszystkich Partnerów, związanych z realizacja kontraktu;
  • przekazywanie Zamawiającemu wniosków i dokumentów przekazywanych przez obu Partnerów, w oparciu o warunki Kontraktu;
  • opracowania harmonogramu dyrektywnego na podstawie harmonogramów opracowanych i dostarczonych przez obu Partnerów;
  • występowania w imieniu i na rzecz Partnerów w sprawach ewentualnych robót dodatkowych, uzupełniających i zamiennych w tym udziału w negocjacjach z Zamawiającym oraz podpisywania umów na wykonanie robót dodatkowych, uzupełniających lub zamiennych;
  • otrzymywanie instrukcji w imieniu i na rzecz wszystkich Partnerów;
  • wnoszenia środków zaskarżenia określonych stosownymi przepisami (w szczególności przewidzianych ustawą Prawo Zamówień Publicznych).

Ponadto w zawartej Umowie Konsorcjum strony określiły, iż:

  1. Partnerzy postanawiają, iż roboty (prace) wynikające i/lub związane z przedmiotem Kontraktu, zrealizują w oparciu o określony poniżej system podziału procentowego pomiędzy Partnerów wartości tych robót (prac).
  2. Partnerzy ustalają, iż udział w ogólnej wartości robót wynikających i/lub związanych z przedmiotem Kontraktu oraz w kosztach z nimi związanych, są (będą) podzielone w następujący sposób:

    1) spółka komandytowa - 1 % wartości robót przewidzianych dokumentacją ofertową (ofertą) oraz kosztów z nimi związanych,
    2) Lider - 99 % wartości robót przewidzianych dokumentacją ofertową (oferta) oraz kosztów z nimi związanych

  3. Zysk lub strata każdego z Partnerów wynikać będzie z kosztów i dochodów z tytułu realizacji przydzielonych robót wszystkim Partnerom.

Po wygraniu przedmiotowego przetargu, w związku z faktem, iż spółka komandytowa postanowiła nie angażować sił i środków do jego wykonania, a cały ciężar jego realizacji spadnie na Lidera, strony rozpatrują możliwość zmiany umowy konsorcjum w ten sposób iż Wnioskodawca, a więc dla celów podatku dochodowego — jego wspólnicy, zrezygnuje z uczestnictwa w przypadającym na jego rzecz 1 % przychodów i kosztów, pozostawiając je jako przychody i koszty Lidera.

Zgodnie ze złożoną ofertą, niezależnie od zapisów umowy konsorcjum Partnerzy będą wspólnie, niepodzielnie i solidarnie odpowiadać przed Zamawiającym za całość podjętych zobowiązań w ramach realizacji przedmiotu kontraktu tj. za wykonanie kontraktu zgodnie z jego warunkami i postanowieniami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku, gdy jeden z Partnerów nie będzie aktywnie uczestniczył w realizacji kontraktu budowlanego, możliwym jest, za wcześniejszą zmianą treści łączącej strony umowy konsorcjum, nieobciążanie tego Partnera, a w tym przypadku jego wspólników, przychodami i kosztami realizacji kontraktu i pozostawienie ich po stronie Lidera...

Umowy konsorcjum nie znajdziemy ani w prawie cywilnym, ani podatkowym. Zawieranie takich porozumień jest jednak dopuszczalne (w ramach swobody umów). Jak mówi bowiem ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz.93 ze zm.) strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Konsorcjum nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikiem jest każdy uczestnik albo spółka. Gdy zachowana jest odrębność podatkowa konsorcjantów, działalność konsorcjum powinna być ujawniona w księgach i sprawozdaniach finansowych poszczególnych uczestników konsorcjum. koszty i przychody z działalności konsorcjum wykazywane będą proporcjonalnie do udziału konsorcjanta, równoważone należnościami w przypadku zysków i zobowiązaniami w przypadku strat.

Aby ułatwić obrót, uczestnicy konsorcjum wskazują zwykle spośród siebie jeden podmiot, który pełni rolę lidera. To wytypowana spośród uczestników firma, która prowadzi rozliczenia gospodarcze, w tym podpisuje umowy i fakturuje sprzedaż. Pozostałe wystawiają jej faktury i w ten sposób uczestniczą w zyskach. Rozliczenia pomiędzy konsorcjantami są sprawą wewnętrzną i pozostają poza sferą rozliczeń z zamawiającym. Konsorcjum stanowi jedynie określony w umowie sposób uregulowania rozliczeń pomiędzy spółkami tworzącymi konsorcjum oraz wprowadza zasady, którymi strony powinny kierować się w swoich kontaktach, zwłaszcza z odbiorcą finalnym.

Podział kosztów czy przychodów powinien nastąpić zgodnie z ustaleniami wynikającymi z porozumienia między uczestnikami konsorcjum, np. według zawartej umowy. Rozliczenia pomiędzy podmiotami (fakturowanie, refakturowanie, wystawianie not księgowych) powinno być dokonywane w sposób umożliwiający właściwe i niebudzące wątpliwości określenie kosztów i przychodów podatkowych dla poszczególnych firm realizujących projekt - udokumentowane zgodnie z zasadami wystawiania dowodów księgowych na podstawie ustawy o rachunkowości.

W sytuacji, kiedy po wygraniu przetargu, a przed rozpoczęciem realizacji kontraktu Partnerzy konsorcjum, zdecydują o przekazaniu całości realizacji kontraktu w ręce jego Lidera, pozostawiając po stronie Partnera nie realizującego żadnego zakresu robót tylko wspólną, niepodzielną i solidarną odpowiedzialność przed Zamawiającym za całość podjętych zobowiązań w ramach realizacji przedmiotu Kontraktu tj. za wykonanie Kontraktu zgodnie z jego warunkami i postanowieniami (nie można tego zmienić poprzez swobodną umowę między Partnerami ze względu na złożoną ofertę), mogą na zasadzie swobody kształtowania umów zmienić odpowiednio treść umowy konsorcjum ustalając udział Lidera w przychodach i kosztach związanych z realizacją kontraktu - 100%, udział pozostałego Partnera (spółki komandytowej) - 0%, a co za tym idzie udział jej wspólników w przychodach i kosztach w wysokości 0%.

Do opodatkowania udziału w działalności konsorcjum winny mieć zastosowanie przepisy art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54 poz. 654 ze zm.) w myśl których przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, m.in. ze wspólnego przedsięwzięcia łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio m.in. do rozliczania kosztów uzyskania przychodów. W razie zatem osiągnięcia przychodów określonych w art. 5 podmioty je uzyskujące powinny fakt ten udowodnić oraz wykazać wielkość udziałów i poniesionych kosztów.

Omawiany przepis nie konkretyzuje pojęcia „udziału” posiadanego przez osobę prawną w spółce niebędącej osoba prawną, wobec tego należy przyjąć, że udział w Spółce niebędącej osobą prawną odnosi się do dochodu uzyskanego z działalności prowadzonej w tej formie przez osobę prawną. Konsorcjanci winni kwestie tego udziału określić bardzo dokładnie w zawieranej umowie. W sytuacji, gdy po zmianie treści umowy konsorcjum udział Lidera w przychodach i kosztach związanych z realizacją kontraktu wynosiłby 100%, a udział pozostałego Partnera, a w tym przypadku jego wspólników 0%, całość przychodów i kosztów ich uzyskania może być rozliczana przez Lidera. Po stronie wspólników spółki komandytowej nie rodzi to żadnych negatywnych konsekwencji podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj