Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-743/09-2/SP
z 25 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-743/09-2/SP
Data
2010.01.25


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
płatnik
polisa ubezpieczeniowa
pracodawca
pracownik
przychód
składki
spółki


Istota interpretacji
Opodatkowanie świadczeń na rzecz dyrektorów, członków zarządu, członków rady nadzorczej, pracowników, małżonków, spadkobierców i następców prawnych osób ubezpieczonych w związku z wykupieniem polisy OC.



Wniosek ORD-IN 882 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 30.10.2009 r. (data wpływu 09.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń na rzecz dyrektorów, członków zarządu, członków rady nadzorczej, pracowników, małżonków, spadkobierców i następców prawnych osób ubezpieczonych w związku z wykupieniem polisy OC – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.11.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń na rzecz dyrektorów, członków zarządu, członków rady nadzorczej, pracowników, małżonków, spadkobierców i następców prawnych osób ubezpieczonych w związku z wykupieniem polisy OC.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka S.A. (Wnioskodawca) oraz I.. S.A. (dalej: Spółki) prowadzą działalności w zakresie m.in. zarządzania funduszami emerytalnymi, zawierania umów ubezpieczenia z działu I (ubezpieczenia na życie) oraz sprzedażą produktów ubezpieczeniowo-emerytalnych. Prowadzona działalność wiąże się z istotnym ryzykiem oraz koniecznością podejmowana skomplikowanych decyzji związanych z zarządzaniem Spółkami. W związku z powyższym Spółki zawarły umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (dalej: umowa OC).

Umowa OC ma na celu zminimalizowanie potencjalnych negatywnych konsekwencji finansowych dla Spółek mających wynikać z zaniechań lub błędnych decyzji podejmowanych przez osoby wchodzące w skład organów (rada nadzorcza, zarząd) Spółek. Objęcie ubezpieczeniem wszystkich Spółek łącznie pozwala na negocjowanie cen stawki ubezpieczeniowej, co w efekcie powoduje ograniczenie kosztów przedmiotowej polisy Wysokości składki została określona w kwocie ryczałtowej w oparciu o dane finansowe Spółek.

Ubezpieczenie obejmie otwarty krąg osób, a wysokość składki nie jest uzależniona od liczby ubezpieczonych osób:

  • nie ulega podziałowi na konkretne wskazane co do imienia i nazwiska, osoby fizyczne.
  • nie jest wymagane prowadzenie ewidencji osób ubezpieczonych ani zgłaszanie roszad kadrowych, Jedynie w momencie ewentualnego wystąpienia szkody (zgłoszenia roszczenia) sprawdzać się będzie czy szkoda wynika z uchybień oskarżonego dokonanych W trakcie wykonywania przez niego funkcji zarządczych lub nadzorczych w którejś ze Spółek i czy powstaje obowiązek wypłaty świadczenia. Nieistotne jest przy tym, czy w momencie wystąpienia szkody (zgłoszenia roszczenia) oskarżony nadal będzie zawodowo związany z którąś ze Spółek, gdyż ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zarówno obecnych jak i przeszłych członków organów, prokurentów pracowników Spółek, a także osoby, które zaczną pełnić takie funkcje w okresie ubezpieczenia.
  • zmniejszenie ilości członków organów Spółek nie będzie dawało prawa do zwrotu składki, niezależnej od liczby członków organów Spółek (w dodatku odchodzący ze stanowiska członkowie organów którejkolwiek ze Spółek wciąż będą objęci ochroną ubezpieczeniowa).

Umowa OC jest konieczna ze względu na wykonywanie przez osoby ubezpieczone obowiązków zawodowych I odpowiedzialności przypisanej członkom organów spółki, gdyż osoba poszkodowana nie zawsze ma wiedzę, kto rzeczywiście odpowiada za jej straty i ma prawo w pierwszej kolejności kierować roszczenie do zarządu spółki wymienionego w KRS, a pozwany członek zarządu musi wtedy wykazać brak odpowiedzialności za szkodę lub wskazać osobę odpowiedzialną za wyrządzenie szkody osobie trzeciej. Brak ochrony ubezpieczeniowej utrudnia skuteczne prowadzenie spraw i reprezentowanie Spółek, przejawiające się m.in. w emisji papierów wartościowych (rodzącej odpowiedzialność prospektowa), zaciąganiu zobowiązań na realizację celów inwestycyjnych (generującym ryzyko pogorszenia płynności finansowej Spółek i powstania odpowiedzialności członków zarządu wobec wierzycieli) czy wprowadzaniu transparentnej polityki informacyjnej na rzecz akcjonariuszy Spółek (co może działać na niekorzyść członków organów Spółek, dostarczając dowodów ich ewentualnego błędnego działania lub zaniechania).

Przedmiotowa umowa OC obejmuje wszelkie osoby fizyczne, które były, są obecnie lub będą dyrektorem, członkiem zarządu, członkiem rady nadzorczej, dyrektorem generalnym, kierownikiem, prokurentem, pełnomocnikiem, likwidatorem którejkolwiek ze Spółek, lub osobą na równorzędnym stanowisku w dowolnym systemie prawnym, lub dowolnym pracownikiem, małżonków, spadkobierców i następców prawnych osób ubezpieczonych” (dalej: Dyrektorów i członków Zarządu).

Z uwagi na konstrukcję umowy OC ubezpieczony nigdy nie stanie się beneficjentem tego ubezpieczenia, a głównym beneficjentem ubezpieczenia są same Spółki. Dodatkowo:

  • Spółki same będą mogły występować z roszczeniami,
  • jeżeli którakolwiek ze Spółek wystąpi w roli współpozwanego, ubezpieczyciel zwróci jej wszystkie koszty obrony oraz wypłacone odszkodowania
  • gdyby w okresie ubezpieczenia zaszły przesłanki zmuszające do ogłoszenia upadłości którejkolwiek ze Spółek, a członkowie zarządu nie zgłosiliby wniosku o upadłość w ustawowym terminie ubezpieczenie OC pełniłoby rolę gwaranta ostatniej instancji mającego stanowić dodatkowe zabezpieczenie roszczeń wierzycieli,
  • Spółki zwalniają się z obowiązku wypłaty odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim przez członków swoich organów (na podstawie art. 418 KC).

W zamian za składkę oraz zgodnie ze wszystkimi warunkami umowy ubezpieczenia, między innymi z postanowieniami zawartymi w Polisie, ubezpieczyciel podejmuje następujące zobowiązania:

1. OCHRONA UBEZPIECZENIOWA DOTYCZĄCA ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ DYREKTORÓW I CZŁONKÓW ZARZĄDU

wypłacić w imieniu Dyrektorów i Członków Zarządu wszelkie odszkodowania wynikające z ROSZCZEŃ z tytułu CZYNU BEZPRAWNEGO (włącznie ze sporami pracowniczymi) objętego ochroną ubezpieczeniową oraz co do którego Dyrektorzy i Członkowie Zarządu nie są uprawnieni do odszkodowania zgodnie z podpunktem 2) poniżej.

2. OCHRONA UBEZPIECZENIOWA DOTYCZĄCA ZWROTU KOSZTÓW PRZEZ SPÓŁKĘ

wypłacić w mieniu Spółki wszelkie odszkodowania wynikające z ROSZCZEŃ Z tytułu CZYNU BEZPRAWNEGO (włącznie ze sporami pracowniczymi ) objętego ochroną ubezpieczeniową oraz co do którego Spółka jest uprawniona lub ma obowiązek narzucony prawem zwyczajowym lub ustawowym udzielenia odszkodowania na rzecz Dyrektorów i Członków Zarządu.

3. OCHRONA UBEZPIECZENIOWA DOTYCZACA POSTĘPOWANIA DORAŹNEGO

na bieżąco wypłacać zaliczki Dyrektorom i Członkom Zarządu z tytułu uzasadnionych KOSZTÓW, OPŁAT I WYDATKÓW poniesionych przez takich Dyrektorów i Członków Zarządu w związku z POSTĘPOWANIEM DORAŹNYM.

4. ZALICZKI NA POCZET KOSZTÓW, OPŁAT I WYDATKÓW

na bieżąco wypłacać zaliczki Dyrektorom i Członkom Zarządu z tytułu uzasadnionych KOSZTÓW, OPŁAT I WYDATKÓW poniesionych przez Dyrektorów i Członków Zarządu, w związku z obroną przeciwko wszelkim ROSZCZENIOM wobec Dyrektorów i Członków Zarządu w związku z CZYNEM BEZPRAWNYM objętym ubezpieczeniem.

ROSZCZENIE:

  1. dowolny proces lub postępowanie wniesione przez dowolną osobę lub organizację przeciwko Dyrektorowi lub Członkowi Zarządu w sprawie odszkodowania finansowego lub innej formy rekompensaty, łącznie z rekompensatą niepieniężną.
  2. dowolne pisemne żądanie dowolnej osoby lub organizacji, której zamiarem jest pociągnięcie do odpowiedzialności Dyrektora lub Członka Zarządu za skutki określonego CZYNU BEZPRAWNEGO.
  3. dowolne postępowanie karne wytoczone przeciwko Dyrektorowi lub Członkowi Zarządu.
  4. dowolne postępowanie administracyjne, kontrolne lub oficjalne dochodzenie.
  5. postępowanie arbitrażowe

KOSZTY, OPŁATY I WYDATKI: koszty procesowe i koszty usług profesjonalnych (łącznie z wypłatami) poniesione w sposób uzasadniony w celu obrony przed ROSZCZENIAMI oraz odwołaniem od nich, jak również koszty postępowania odwoławczego, zajęcia lub podobnego formalnego zobowiązania, łącznie z kaucją zastawem karnym. KOSZTY, OPŁATY I WYDATKI nie obejmują kosztów zmiennych oraz wydatków na świadczenia związane z pensjami i honorariami Dyrektorów i Członków Zarządu Spółki.

POSTĘPOWANIE DORAŹNE; dowolne oficjalne dochodzenie; inspekcję lub innego rodzaju postępowanie zarządzone lub zlecone przed dowolny urząd lub instytucję państwową uprawnioną – w ramach obowiązujących przepisów – do badania spraw Spółki lub Dyrektorów i Członków Zarządu, działających w ramach swoich uprawnień.

CZYN BEZPRAWNY dowolny faktyczny lub rzekomy błąd, nieprawdziwe oświadczenie, oświadczenie wprowadzające w błąd, zniesławienie, oszczerstwo Lub szkalowanie (wraz ze szkodliwym kłamstwem), działanie, zaniechanie, zaniedbanie, naruszenie obowiązków, nadużycie zaufania, nadużycie władzy, które Dyrektorzy Członkowie Zarządu działając w ramach swoich uprawnień próbowali popełnić, rzekomo popełnili lub próbowali popełnić albo dowolną inną sprawę będącą podstawą roszczenia przeciwko Dyrektorom i członkom Zarządu e powodu pełnienia przez nich takich funkcji.

Zakres ubezpieczenia OC obejmuje również koszty usług konsultantów public relations, jeżeli ich poniesienie będzie służyło zapobieżeniu szkodzie lub zmniejszeniu jej rozmiarów. Ponieważ Spółki są instytucjami zaufania publicznego, ochrona dobrego wizerunku przed potencjalnymi roszczeniami wobec członków organów Spółek jest wpisana w charakter działalności Spółek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym, składki ubezpieczeniowe opłacane ryczałtowo przez Spółkę I UF S.A. dla Dyrektorów i Członków Zarządu stanowi dla ww. osób przychód ze stosunku pracy lub przychód z działalności wykonywanej osobiście podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowych od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ogólna definicja przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym została zawarta w art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. Z przepisu tego wprost wynika, iż przychód podatkowy stanowią otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Z art. 12 ust. 3 u.p.d.o.f. wynika, iż wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi niewchodzące w zakres działalności pracodawcy, ustała się według zasad określonych w art. 11 ust. 2b u.p.d.o.f. Stąd też w przypadku usług zakupionych przez pracodawcę wartość pieniężną tych świadczeń dla celów podatkowych ustala się według cen zakupu. Z powołanych przepisów wynika, iż pracodawca jest obowiązany do doliczenia do przychodu pracownika wartości faktycznie otrzymanych przez pracownika świadczeń stosując ceny zakupu usług. Przychód ten musi być zidentyfikowany danymi określonej osoby, gdyż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych – art. 1 u.p.d.o.f.

Jednocześnie zgodnie z art. 808 Kodeksu cywilnego ubezpieczający może zawrzeć umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek, a ubezpieczony może nie być imiennie wskazany w umowie. Natomiast stosownie do art. 822 § 1 K.c. przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony. Jest to przypadek określany w prawie jako ubezpieczenie na cudzy rachunek. Zgodnie z komentarzem do kodeksu cywilnego: „Umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek występuje wówczas, gdy ubezpieczający ubezpiecza cudzy interes majątkowy, ale działa przy tym we własnym imieniu, co powoduje, że kto inny jest tu ubezpieczającym, a kto inny osoba której interesie majątkowym zawiera się ubezpieczenie, Sytuacja prawna (prawa i obowiązki) ubezpieczającego i ubezpieczonego jest ukształtowana odmiennie. Na ubezpieczającym ciąży obowiązek zapłaty składki, od którego to obowiązku zwolniony ubezpieczony, który posiada z kolei ustawowe uprawnienie żądania świadczenia ubezpieczeniowego wprost od ubezpieczyciela, chyba, że w umowie uzgodniono inaczej, przy czym uzgodnienia takiego nie można dokonać, jeżeli wypadek ubezpieczeniowy już zaszedł. W stosunku ubezpieczenia na cudzy rachunek ubezpieczyciel może podnosić mające wpływ na odpowiedzialność ubezpieczeniową zarzuty nie tylko przeciwko ubezpieczycielowi, ale i przeciwko ubezpieczonemu.” (Komentarz do art. 808 kodeksu cywilnego (Dz.U.64.16.93), A. Chróścicki, Umowa ubezpieczenia po nowelizacji Kodeksu cywilnego. Komentarz, Oficyna 2008, Stan prawny 2007.12.31.).

Skoro jednak ubezpieczonym jest każdy z Dyrektorów Członków Zarządu, członek bez względu na sposób wykonywanych przez siebie obowiązków i ich konsekwencje, a składka ubezpieczeniowa wyliczona od łącznej ilości osób w zarządzie i łącznej liczbie osób w radzie nadzorczej, trudno uznać, że przychód każdego Dyrektorów i Członków Zarządu (art. 13 pkt 7 u.p.d.o.f) jest powiększony o wymierną, jemu przypisaną kwotę składki od zakupionego ubezpieczenia, Umowa ubezpieczenia faktycznie chroni samą Spółkę przed odpowiedzialnością wobec osób trzecich. W rezultacie należy uznać, iż nie powstaje przychód po stronie Dyrektorów i Członków Zarządu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania. W myśl tej zasady wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wyrazem jej praktycznej realizacji jest art. 11 ust. 1 ww. ustawy, z którego treści wynika, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 13 ust. 7 ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż, Spółka S.A. będąca Wnioskodawca wraz z I. S.A. oraz T. S.A. zawarła umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Umowa OC ma na celu zminimalizowanie potencjalnych negatywnych konsekwencji finansowych dla Spółek mających wynikać z zaniechań lub błędnych decyzji podejmowanych przez osoby wchodzące w skład organów (rada nadzorcza, zarząd) Spółek. Objęcie ubezpieczeniem wszystkich Spółek łącznie pozwala na negocjowanie cen stawki ubezpieczeniowej, co w efekcie powoduje ograniczenie kosztów przedmiotowej polisy. Wysokości składki została określona w kwocie ryczałtowej w oparciu o dane finansowe Spółek. Ubezpieczenie obejmie otwarty krąg osób, a wysokość składki nie jest uzależniona od liczby ubezpieczonych osób. Przedmiotowa umowa OC obejmuje wszelkie osoby fizyczne, które były, są obecnie lub będą dyrektorem, członkiem zarządu, członkiem rady nadzorczej, dyrektorem generalnym, kierownikiem, prokurentem, pełnomocnikiem, likwidatorem którejkolwiek ze Spółek, lub osobą na równorzędnym stanowisku w dowolnym systemie prawnym, lub dowolnym pracownikiem, małżonków, spadkobierców i następców prawnych osób ubezpieczonych.

Z powyższego wynika, iż polisa nie będzie wskazywać imiennie osób objętych ubezpieczeniem (ubezpieczonych), będzie wskazywać jedynie ogólnie grupy objęte ubezpieczeniem w okresie ubezpieczeniowym, przy czym wysokość składki ubezpieczeniowej nie będzie uzależniona od liczby ubezpieczonych osób.

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkiem koniecznym do uznania nieodpłatnego świadczenia za przychód, jest jego otrzymanie lub postawienie do dyspozycji podatnika.

Dla celów podatkowych, natomiast nieodpłatne świadczenie obejmuje działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy (uchwała NSA z dnia 18 listopada 2002 r., sygn. akt FPS 9/02).

W przedmiotowej sprawie krąg osób ubezpieczonych jest bez wątpienia otwarty – podlegać może zmianom osobowym oraz ilościowym w trakcie trwania ubezpieczenia bez wpływu na wysokość składki finansowanej przez Spółkę.

Ubezpieczyciel nie uzyskuje imiennego wykazu osób ubezpieczonych, zaś fakt objęcia, czy też wyłączenia konkretnej osoby z ubezpieczenia pozostaje bez wpływu na wysokość należnej składki.

Przedmiotowe ubezpieczenie nie ulega podziałowi na konkretne wskazane, co do imienia i nazwiska, osoby fizyczne.

Na Spółce nie ciąży obowiązek prowadzenie ewidencji osób ubezpieczonych ani zgłaszanie roszad kadrowych, Jedynie w momencie ewentualnego wystąpienia szkody (zgłoszenia roszczenia) sprawdzeniu będzie podlegać czy szkoda wynika z uchybień oskarżonego dokonanych w trakcie wykonywania przez niego funkcji zarządczych lub nadzorczych w którejś ze Spółek i czy powstaje obowiązek wypłaty świadczenia. Nieistotne jest przy tym, czy w momencie wystąpienia szkody (zgłoszenia roszczenia) oskarżony nadal będzie zawodowo związany z którąś ze Spółek, gdyż ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zarówno obecnych jak i przeszłych członków organów, prokurentów pracowników Spółek, a także osoby, które zaczną pełnić takie funkcje w okresie ubezpieczenia.

Przedmiotowa umowa OC obejmuje wszelkie osoby fizyczne, które były, są obecnie lub będą dyrektorem, członkiem zarządu, członkiem rady nadzorczej, dyrektorem generalnym, kierownikiem, prokurentem, pełnomocnikiem, likwidatorem którejkolwiek ze Spółek, lub osobą na równorzędnym stanowisku w dowolnym systemie prawnym, lub dowolnym pracownikiem, małżonków, spadkobierców i następców prawnych osób ubezpieczonych.

Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy osoby ubezpieczone nie zostały z góry określone w umowie (załączniku do umowy, aneksie lub innym dokumencie) w sposób pozwalający na ich jednoznaczną identyfikację, jako osób ubezpieczonych od odpowiedzialności cywilnej, lecz są identyfikowane dopiero w chwili zajścia wypadku ubezpieczeniowego lub w chwili spełnienia świadczenia przez ubezpieczyciela, nie jest możliwe ustalenie przychodu w postaci otrzymania nieodpłatnych świadczeń przez poszczególnych ubezpieczonych, ponieważ brak jest podstaw do przyporządkowania im składek w dacie zawarcia umowy i opłacenia ich przez Spółkę.

Powyżej przedstawiona sytuacja znajduje odzwierciedlenie w omawianym stanie faktycznym, gdzie przedmiotowym ubezpieczeniem będą objęte obejmuje wszelkie osoby fizyczne, które były, są obecnie lub będą dyrektorem, członkiem zarządu, członkiem rady nadzorczej, dyrektorem generalnym, kierownikiem, prokurentem, pełnomocnikiem, likwidatorem którejkolwiek ze Spółek, lub osobą na równorzędnym stanowisku w dowolnym systemie prawnym, lub dowolnym pracownikiem, małżonków, spadkobierców i następców prawnych osób ubezpieczonych.

Tylko w takiej sytuacji, należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że wartość zryczałtowanej składki ubezpieczeniowej płaconej przez Spółkę nie będzie stanowić dla osób ubezpieczonych przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Należy dodatkowo wskazać, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z treści art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, a zatem wywierają skutki prawne w stosunku do tego podmiotu, do którego są skierowane. Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla I Usługi Finansowe S. A., tj. Spółki, która wystąpiła z wnioskiem, natomiast nie chroni P S. A. i I na S. A..

W związku z powyższym w celu uzyskania pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego przez ww. Spółki, winne one złożyć odrębne wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej i uiścić odpowiednie opłaty.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj