Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-961/09/MS
z 9 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-961/09/MS
Data
2009.11.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
moment
opłata licencyjna
poniesienie kosztów w czasie
umowa


Istota interpretacji
Za jaki okres wydatki związane z opłatą licencyjną mogą być rozliczone jako koszt podatkowy Spółki, tj. czy uiszczane przez Spółkę opłaty licencyjne na rzecz autora prac projektowych można zaliczyć do kosztów podatkowych Spółki w momencie ich poniesienia?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Biura 17 sierpnia 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z opłatą licencyjną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z opłatą licencyjną.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest firmą projektową zajmującą się opracowywaniem i sprzedażą gotowych projektów domów jednorodzinnych, dwurodzinnych, wielopokoleniowych, domów w zabudowie szeregowej, a także projektów gotowych garaży i pawilonów handlowych. Sprzedaż gotowych projektów domów jest podstawową działalnością Spółki. Spółka posiada jedną z najbogatszych na polskim rynku ofert skierowanych do inwestorów indywidualnych - blisko 800 propozycji gotowych projektów domów.

Dla utrzymania wysokiej pozycji Spółki na konkurencyjnym rynku gotowych projektów domów niezbędne jest stałe i intensywne powiększanie oraz urozmaicanie oferty i pozyskiwanie przez Spółkę nowatorskich projektów, które mogłyby uatrakcyjniać ofertę Spółki. W związku z powyższym Pan C, będący jedynym udziałowcem i Prezesem Zarządu Spółki, który prowadzi jednocześnie indywidualną działalność gospodarczą i legitymuje się wszelkimi niezbędnymi uprawnieniami technicznymi i architektonicznymi, przekazywał Spółce do użytkowania prace swojego autorstwa (autorskie projekty architektoniczne). Spółka wykorzystywała przedmiotowe projekty autorskie do swojej działalności gospodarczej obejmującej przede wszystkim sprzedaż gotowych projektów, a także wykorzystywała je poprzez umieszczanie ich na stronie internetowej, w materiałach reklamowych, prezentacjach multimedialnych oraz w mediach. Wykorzystywanie przez Spółkę projektów domów przekazywanych przez Pana C nie było dotychczas dokumentowane umową zawartą w formie pisemnej.

Nieodpłatne wykorzystywanie w ramach działalności gospodarczej Spółki prac architektonicznych (utworów autorskich), otrzymanych od jedynego udziałowca, mogłoby być potraktowane jako uzyskiwanie przez Spółkę przychodów z tytułu nieodpłatnie otrzymanych praw do projektów. W związku z powyższym Spółka zawarła z tym podmiotem umowę licencyjną na korzystanie z przedmiotowych prac projektowych. Umowa licencyjna została zawarta w formie aktu notarialnego 29 czerwca 2009r.

Mając na uwadze, że projekty autorskie Pana C były wykorzystywane w działalności gospodarczej Spółki i przyczyniały się one do generowania przychodów ze sprzedaży Spółki, Strony umowy określiły następujące warunki wynagrodzenia:

  1. Licencjobiorca tj. Spółka zapłaci Licencjodawcy tj. Panu C opłatę licencyjną ustaloną w formie prowizyjnej i odpowiadającą 7% wartości sprzedaży netto dokonanej przez Licencjobiorcę w związku z wykorzystaniem przez Licencjobiorcę utworów autorskich Pana C,
  2. Opłata licencyjna należna za korzystanie z Utworów przekazanych do wykorzystania przez Licencjobiorcę w latach poprzednich i należna za okres od 1 stycznia 2003 roku do 31 grudnia 2008r. - w kwocie łącznej 758.169,00 zł (która to kwota wyliczona została jako 7% łącznej wartości sprzedaży netto dokonanej przez Spółkę z wykorzystaniem projektów autorstwa Pana C za ten okres i która to wartość wyraża się kwotą 10.830.983,00 zł) - została rozliczona na dzień 30 czerwca 2009r., a fakt ten został udokumentowany wystawieniem przez Pana C faktury sprzedaży VAT, którą Spółka otrzymała również tego samego dnia - tj. 30 czerwca 2009r.,
  3. W kolejnych latach opłata licencyjna będzie rozliczana dwukrotnie w ciągu roku, tj. na dzień 31 marca oraz na dzień 30 września danego roku, przy czym opłata należna za pierwsze trzy kwartały 2009 roku zostanie rozliczona na dzień 30 września 2009r.


Dodatkowo w umowie w formie aktu notarialnego ustalono, iż faktury dokumentujące opłaty licencyjne za przyszłe okresy uiszczane będą w oparciu o zestawienie sprzedaży netto Licencjobiorcy przygotowane do 20 dnia miesiąca następującego po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego, tj. odpowiednio do 20 kwietnia i do 20 października każdego kolejnego roku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Za jaki okres wydatki związane z opłatą licencyjną mogą być rozliczone jako koszt podatkowy Spółki, tj. czy uiszczane przez Spółkę opłaty licencyjne na rzecz autora prac projektowych można zaliczyć do kosztów podatkowych Spółki w momencie ich poniesienia...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej w dalszej części skrótem „Ustawa o PDOP” ), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania, albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wyłączonych na podstawie art. 16 ust. 1 Ustawy o PDOP.

Mając na uwadze powyższą definicję kosztów podatkowych należy zauważyć, że wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z opłatą licencyjną za korzystanie z prac projektowych Pana C są ponoszone przez Spółkę w celu osiągnięcia przychodów podatkowych. Oferowanie bowiem ostatecznym klientom Spółki gotowych projektów autorskich, które spełniają wszelkie niezbędne wymogi formalne odnośnie uprawnień technicznych i architektonicznych ma niewątpliwy, pozytywny wpływ na poziom przychodów osiąganych przez Spółkę ze sprzedaży tych projektów, która stanowi jeden z podstawowych elementów zakresu działalności gospodarczej Spółki. Przedmiotowe wydatki ponoszone przez Spółkę na opłatę licencyjną stanowią zatem niewątpliwie koszt uzyskania przychodów Spółki dla celów podatkowych.

Przytoczona definicja kosztów podatkowych odnosi się do kategorii związku kosztów z przychodami, a w oparciu o kryterium stopnia tego powiązania, ustawodawca wyróżnia przy tym koszty podatkowe:

  • bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód) oraz
  • inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie) - odrębnie regulując zasady ich potrącalności (art. 15 ust. 4, 4b - 4d Ustawy o PDOP).


Do pierwszej kategorii kosztów (koszty bezpośrednio związane z przychodami) należy zaliczyć koszty, których poniesienie wpłynęło bezpośrednio na uzyskanie konkretnego przychodu, np. koszty materiałów zużytych do produkcji wyrobu będącego przedmiotem sprzedaży podatnika. Druga kategoria obejmuje natomiast wszelkie inne koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika związane z jego funkcjonowaniem.

W oparciu o rozstrzygnięcie, do której z kategorii kosztów podatkowych należy zaliczyć wydatki związane z opłatą licencyjną możliwe będzie ustalenie okresu za jaki wydatki te będą zaliczone do kosztów podatkowych. Rozstrzygnięcia wymaga zatem kwestia, czy koszty ponoszone przez Spółkę na poczet opłaty licencyjnej powinny być traktowane jako koszty bezpośrednio, czy też pośrednio związane z przychodami Spółki.

Analizując powyższą kwestię Spółka uważa, że kosztami pośrednimi będą takie koszty, które nie są bezpośrednio wkalkulowane w wartość sprzedawanych towarów bądź usług, tzn. nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami, mimo iż niewątpliwie związane są z przychodami podatnika. Dodatkowo, mając na uwadze, że Ustawa o PDOP nie wprowadza precyzyjnego kryterium podziału i definicji kosztów pośrednich oraz kosztów bezpośrednich, Spółka stoi na stanowisku, że dla rozstrzygnięcia tej kwestii pomocniczo może być wykorzystana definicja wynikająca z Ustawy o rachunkowości (Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994r.; Dz. U. Nr 121, poz. 591, aktualny t. j. Dz. U. z 2009r. Nr 152, poz. 1223).

Kosztami pośrednimi będą zatem w szczególności koszty, które nie są objęte definicją kosztów bezpośrednich wskazanych w art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości (wartość wsadu materiałowego, energia, wynagrodzenia pracowników produkcyjnych, usługi obce, praca sprzętu, maszyn i środków transportu, planowe odpisy amortyzacyjne środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w produkcji). W świetle takiego podziału, przykładowe koszty pośrednie powinny obejmować koszty ogólnego zarządu, koszty obsługi prawnej i księgowej, ubezpieczenia, ochrony, koncesje oraz koszty licencji. Możliwość zastosowania w analizowanej sytuacji interpretacji opartej o przepisy Ustawy o rachunkowości wynika, w ocenie Spółki, bezpośrednio z treści art. 9 Ustawy o PDOP, zgodnie z którym to przepisem podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami - tj. właśnie zgodnie z Ustawą o rachunkowości.

Zdaniem Spółki, za koszt pośredni należy zatem również uznać przedmiotowe należności licencyjne (ze względu na pośredni związek opłat licencyjnych z przychodami Spółki). Stanowisko Spółki w powyższym zakresie znajduje potwierdzenie w interpretacjach:

Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o PDOP, w przypadku wydatków pośrednio związanych z przychodami, koszty te są potrącatne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Art. 15 ust. 4e ustawy o PDOP stanowi natomiast, że za dzień poniesienia pośredniego kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4f - 4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Ostatni wymieniony przepis wskazuje, iż ujęcie w księgach rachunkowych (zaksięgowanie) kosztu pośredniego na określony dzień decyduje o dacie i sposobie rozliczenia wydatku jako kosztu podatkowego. Analizując powyższą kwestię należy podkreślić, że obowiązek zapłaty opłaty licencyjnej przez Spółkę powstał dopiero na podstawie umowy zawartej 29 czerwca 2009r., a wobec braku stosownych ustaleń w tym zakresie w odniesieniu do lat poprzednich, Spółka nie ponosiła jakichkolwiek kosztów wynagrodzenia z tytułu licencji za użytkowanie projektów autorskich Pana C przed podpisaniem umowy licencyjnej w formie aktu notarialnego. Spółka nie miała również możliwości ujęcia przedmiotowych należności licencyjnych w księgach rachunkowych Spółki. Powyższe rozstrzygnięcie dotyczy zatem w pierwszej kolejności wynagrodzenia za korzystanie z prac projektowych w latach 2003-2008 w wysokości 758.169,00 zł, które zostało udokumentowane fakturą VAT otrzymaną przez Spółkę z datą 30 czerwca 2009r. i ujęte w księgach rachunkowych na ten dzień. Mając na uwadze, że we wcześniejszych latach Spółka nie miała pisemnej umowy określającej precyzyjne warunki korzystania z prac projektowych i niemożliwe było także oszacowanie wynagrodzenia związanego z wykorzystywaniem prac projektowych, tym samym nie było możliwe zaksięgowanie ewentualnych wydatków z tego tytułu.

W konsekwencji powyższego, w sytuacji Spółki koszt wynikający z faktury VAT za opłatę licencyjną, która została wystawiona 30 czerwca 2009r. po podpisaniu umowy licencyjnej należy potrącić dla celów podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z datą zaksięgowania tego kosztu dla celów rachunkowych. Ujęcie w księgach Spółki wynagrodzenia za korzystanie z prac projektowych za okres od 1 stycznia 2003r. do 31 grudnia 2008r. nastąpiło dopiero po zawarciu umowy licencyjnej w formie aktu notarialnego z 29 czerwca 2009r. i zostało udokumentowane fakturą VAT z 30 czerwca 2009r. Dopiero wystawiona przez Licencjodawcę faktura stanowić może dowód księgowy dla dokonania zapisów w księgach oraz uznania przedmiotowego wydatku jako koszt podatkowy.

Analogicznie, wszystkie uiszczane w przyszłości przez Spółkę opłaty licencyjne za korzystanie z utworów (prac projektowych) w wysokości 7% obrotu Spółki stanowić będą dla Spółki koszt uzyskania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych rozpoznawany w momencie poniesienia, rozumianym jako dzień ujęcia wydatku w księgach Spółki.

Podsumowując zatem, zdaniem Spółki, opłaty licencyjne ponoszone za korzystanie z prac projektowych są kosztami pośrednio związanymi z przychodami Spółki, które powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, tj. zaksięgowania w księgach rachunkowych.

Stanowisko Spółki, w powyższym zakresie, jest również zgodne z wydawanymi w podobnych sprawach interpretacjami organów podatkowych, m.in. z:

  • interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 listopada 2008r., sygn. ITPB3/423-458/08/MT,
  • interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 czerwca 2008r., sygn. IBPB3/423-228/08/BG (KAN-2965/03/08),
  • interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 marca 2009r., sygn. IBPBI/2/423-1170/08/BG.

W przytoczonych interpretacjach organy podatkowe jednomyślnie wskazują, że w odniesieniu do opłat o charakterze licencyjnym właściwe jest zaliczenie ich do kosztów podatkowych w momencie poniesienia.

Mając na uwadze treść zaprezentowanego uzasadnienia stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe. Spółka wnosi o potwierdzenie tej prawidłowości w interpretacji indywidualnej, o którą występuje niniejszym wnioskiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., określanej w dalszej części skrótem „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (nie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu bądź zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Tak więc kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Z treści art. 16b ust. 1 pkt 5 updop wynika, iż amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W myśl art. 16g ust. 14 updop wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka w związku z korzystaniem z autorskich projektów architektonicznych będących własnością Jej udziałowca – Pana C, poniosła opłaty licencyjne. Obowiązek ponoszenia opłat powstał w związku z zawarciem w dniu 29 czerwca 2009r. umowy licencyjnej. Opłata licencyjna została ustalona w formie prowizyjnej w wysokości 7% wartości sprzedaży netto, dokonanej przez Spółkę w związku z wykorzystaniem utworów autorskich Pana C. W latach 2003-2008 Spółka nie ponosiła opłat za korzystanie z projektów architektonicznych, a zatem nie uwzględniała tego rodzaju wydatków w kosztach podatkowych. W związku z ww. umową, w dniu 30 czerwca 2009r. wystawiono fakturę VAT dokumentującą opłatę za ww. okres. W kolejnych latach opłata licencyjna będzie rozliczana dwukrotnie w ciągu roku, tj. na dzień 31 marca oraz na dzień 30 września danego roku, przy czym opłata należna za pierwsze trzy kwartały 2009 roku zostanie rozliczona na dzień 30 września 2009r.

W świetle zapisu powołanego wyżej art. 16 ust. 14 updop, zważywszy na fakt, iż wysokość ponoszonych opłat licencyjnych uzależniona jest od wysokości przychodów z licencji, opłaty te nie będą wpływały na wartość początkową licencji. Będą stanowiły koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 1 updop.

W celu ustalenia momentu potrącalności poniesionych wydatków związanych z opłatą licencyjną należy prawidłowo określić ich charakter. Ustawa przewiduje bowiem dwie kategorie kosztów:

  • koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami,
  • koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami.

Jak wynika z art. 15 ust. 4 updop, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Zgodnie z ugruntowanym poglądem, kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów.

Natomiast w świetle art. 15 ust. 4d updop, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Pośrednie koszty uzyskania przychodów są to takie wydatki, których nie da się przypisać wprost do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia. Nie pozostają one w uchwytnym związku z konkretnymi przysporzeniami podatnika - brak jest możliwości ustalenia, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód.

W przedmiotowej sprawie brak jest możliwości przypisania powyższych wydatków do konkretnych przychodów. Projekty autorskie Pana C wykorzystywane są w działalności gospodarczej Spółki i przyczyniają się do generowania przychodów ze sprzedaży Spółki. Pozwala to Spółce na rozszerzenie własnej działalności, czy efektywności działania poprzez wdrożenie ich we własnej firmie, a zatem wpływa pośrednio na zwiększenie przychodów.

Reasumując, projekty autorskie Pana C, kwalifikować należy do kosztów innych niż bezpośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, zgodnie z art. 15 ust. 4d updop.

Podkreślić należy również, iż w myśl art. 15 ust. 4e updop, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Mając na uwadze, iż opłaty ponoszone w związku z ww. umową licencyjną stanowią dla Spółki koszty pośrednie, potrącalne na zasadach wskazanych w art. 15 ust. 4d updop, należy stwierdzić, iż:

  • opłaty za lata 2003 – 2008 będą potrącalne w dniu, na który ujęto w księgach dokumentującą je fakturę VAT. Spółka wskazała, że została ona ujęta na dzień 30 czerwca 2009r., a zatem stanowić one mogą w całości koszt uzyskania przychodów roku podatkowego trwającego w tym dniu,
  • opłaty bieżące będą podlegały zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest zatem prawidłowe.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj