Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-879/09/MS
z 6 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-879/09/MS
Data
2009.08.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
darowizna
przychód


Istota interpretacji
Czy darowizny, które zamierza dokonać Kółko Rolnicze będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych i/lub podatkiem VAT lub podatkiem od darowizn?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Kółka przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 05 maja 2009r.) uzupełnionym w dniu 10 lipca 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych darowizn, które zamierza dokonać Kółko Rolnicze – jest prawidłowe (pierwsza część pytania oznaczonego we wniosku Nr 3).

UZASADNIENIE

W dniu 05 maja 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych darowizn, które zamierza dokonać Kółko Rolnicze.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 26 czerwca 2009r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienie wniosku wpłynęło do tut. Biura w dniu 10 lipca 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Kółko Rolnicze nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, nie jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług. Działa w oparciu o statut. Kółko rolnicze posiadało od wielu lat swoje wkłady w danej Spółdzielni Kółek Rolniczych, obecnie – Spółdzielnia Usług i Produkcji (zwana dalej – SKR) o wartości nominalnej 29.000,00 zł. Wkłady te pochodziły wyłącznie ze składek członkowskich członków – rolników należących do Kółka Rolniczego. Wkłady te zostały wycofane z SKR w 2008r.

Wartość wniesionych wkładów podlega corocznej waloryzacji i została oszacowana na dzień 26 czerwca 2008r. na 6.258,6 kwintali żyta wartości 222.305,47 zł. W ramach zwolnienia się z długu z tytułu zwrotu wkładów, SKR przeniósł na rzecz Kółka Rolniczego prawo użytkowania wieczystego działki 291,1 wraz z prawem własności wszystkich budynków i budowli posadowionych na tej działce. Kółko Rolnicze zamieniło swój majątek (pochodzący wyłączenie ze składek członkowskich) na gotówkę w drodze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego wyżej wymienionej działki 291,1 wraz z wszystkimi budynkami i budowlami posadowionymi na tej działce.

Kółko Rolnicze zamierza swój posiadany majątek, w tej chwili już tylko w formie pieniężnej, przeznaczyć na darowizny pieniężne na rzecz:

  • Parafii Rzymsko – Katolickiej na cele kultu religijnego,
  • Ludowego Klubu Sportowego na realizację jego celów statutowych,
  • Ochotniczej Straży Pożarnej na realizację jej celów statutowych,
  • Koła Gospodyń Wiejskich na realizację jego celów statutowych.

Z pisemnego uzupełnienia do wniosku wynika ponadto, iż przeniesienie prawa wieczystego użytkowania działki 291/1 wraz z prawem własności wszystkich budynków i budowli posadowionych na działce odbyło się aktem notarialnym, a nie fakturą VAT. Budynki i budowle posadowione na działce nr 291/1 będące przedmiotem przeniesienia zostały wybudowane w 1973 roku – przekazane do użytku 30 listopada 1977r. Kółko Rolnicze w okresie przejęcia budowli do momentu zbycia nie ponosiło wydatków na ulepszenie przejętych budynków i budowli.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy darowizny, które zamierza dokonać Kółko Rolnicze będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych i/lub podatkiem VAT lub podatkiem od darowizn... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Wnioskodawcy dokonanie darowizn mieści się w zakresie działalności statutowej Kółka Rolniczego, z tego powodu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, nie podlega opodatkowaniu VAT, nie podlega podatkowi od darowizn.

Dokonanie darowizn mieści się w celach statutowych Kółka Rolniczego i w związku z tym nie podlegają one podatkowi dochodowemu od osób prawnych, podatkowi od darowizn (ten dotyczy wyłącznie osób fizycznych), podatkowi od towarów i usług; § 6 ust. 1 pkt 1, § 6 ust. 2 w szczególności pkt 4, pkt 5, pkt 6, pkt 7, § 7 ust. 3 pkt 6, § 14, § 15 – statutu Kółka Rolniczego; art. 17 ust. 1 pkt 4 i pkt 39, art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; poz. 10 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Kółka Rolnicze działają w oparciu o ustawę z dnia 8 października 1982 roku o społeczno - zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. Nr 32, poz. 217 ze zm.) i na podstawie powołanej ustawy – posiadają osobowość prawną i podlegają wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego – Rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem natomiast jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 tej ustawy).

Katalog przychodów podatkowych, określony został w przepisach art. 12 – 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z treści art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wynika, iż co do zasady przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Kółko ma zamiar przekazać w formie darowizny pewną kwotę pieniędzy na cel kultu religijnego oraz na realizacje celów statutowych organizacji działających na wsi, tj.:

  • Ludowego Klubu Sportowego,
  • Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • Koła Gospodyń Wiejskich.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż czynność polegająca na dokonaniu darowizny w postaci określonej kwoty pieniędzy nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, bowiem w jej efekcie nie powstanie po stronie darczyńcy przychód podlegający opodatkowaniu. W myśl bowiem art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od osób prawnych, to otrzymanie darowizny, a niej jej przekazanie będzie stanowiło przychód podatkowy.

Ponadto Kółko Rolnicze ma prawo, jak każdy inny darczyńca, do pomniejszenia podstawy opodatkowania o dokonane darowizny. Warunki i limit odliczeń z tego tytułu wynikają z obowiązujących w tym względzie przepisów, tj. art. 18 ww. ustawy o podatku dochodowy od osób prawnych.

Jednakże ta kwestia nie była przedmiotem wniosku, co uniemożliwia wydanie indywidualnej interpretacji w tym zakresie.

Stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku w zakresie pierwszej części pytania 3 jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania 1 i 2 oraz w części pytania 3 odnośnie podatku od towarów i usług oraz podatku od spadków i darowizn wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj