Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-418/09-2/MS
z 25 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%">
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-418/09-2/MS
Data
2009.09.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
cel
ewidencja środków trwałych
nieruchomości
spółka osobowa
wartość początkowa
wartość rynkowa


Istota interpretacji
Czy wartość początkowa przedmiotowej Nieruchomości w ewidencji środków trwałych spółki osobowej powinna dla celów podatkowych zostać ustalona w wartości rynkowej wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek osobowych? Czy odpowiednia część wartości początkowej każdej z Nieruchomości (nie wyższa niż jej wartość rynkowa z dnia wniesienia aportem) określonej w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez spółkę osobową wynikająca z posiadanego przez Spółkę udziału w spółce osobowej, pomniejszona o odpisy amortyzacyjne, będzie dla Spółki kosztem uzyskania przychodu ze zbycia przez spółkę osobową nieruchomości?



Wniosek ORD-IN 660 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26.06. 2009 r. (data wpływu 01.07 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady określania wartości początkowej każdej Nieruchomości stanowiącej przedmiot aportu- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.07. 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej j podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady określania wartości początkowej każdej Nieruchomości stanowiącej przedmiot aportu .

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

Spółka z o.o. (dalej również jako „Spółka) jest właścicielem nieruchomości, obejmujących grunty zakupione w 2007 oraz wzniesionych na nich dwóch budynków i towarzyszących im budowli o podstawowym przeznaczeniu handlowym, znanych jako Centrum Handlowe K 1 i Centrum Handlowe K 2. Centrum Handlowe K 1 (obejmujące jeden budynek centrum handlowego, towarzyszące mu budowle i grunty, na których zostały wzniesione) i Centrum Handlowe K 2 (obejmujące drugi budynek Centrum handlowego, towarzyszące mu budowle i grunty, na których zostały wzniesione) stanowią dwie, prawnie wyodrębnione nieruchomości (dalej jako „Nieruchomości”). Obecnie Spółka zamierza objąć udziały w dwóch spółkach osobowych prawa handlowego (spółkach komandytowych) w zamian za wkłady niepieniężne w postaci Nieruchomości. W wyniku planowanych transakcji aportu, każda ze spółek komandytowych stanie się właścicielem jednej z powyższych Nieruchomości.

Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wartość wkładów niepieniężnych zostanie określona w uchwałach o podwyższeniu wkładu i będzie równa wartości rynkowej przedmiotów aportu na dzień ich wniesienia. Zgodnie z art. 678 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), spółki komandytowe z mocy prawa wstąpią w stosunki najmu lokali lub powierzchni w budynkach Centrum Handlowego K 1 i Centrum Handlowego K 2 w miejsce E W Sp. z o.o., co będzie uwzględnione w wycenie wartości rynkowej przedmiotów aportu.

Wkład niepieniężny wniesiony do każdej ze spółek komandytowych będzie obejmował:

  • jedną z Nieruchomości (i) z uwzględnieniem wstąpienia w stosunki najmu, wraz z prawami z tytułu zabezpieczeń prawidłowego wykonania umów najmu, w tym w szczególności gwarancji bankowych (lub ubezpieczeniowych) poręczeń, depozytów (kaucji) oraz oświadczeń o poddaniu się egzekucji, (ii) wraz z prawami (roszczeniami) z tytułu gwarancji i rękojmi, wynikającymi z umów z wykonawcami budynków oraz inwestorem zastępczym (wraz z prawami z zabezpieczeń),
  • prawa autorskie majątkowe do projektów architektonicznych budynków handlowych,
  • własność ok. 30 środków trwałych bezpośrednio związanych z każdym budynkiem handlowym, w tym w szczególności: totemów reklamowych na fasadzie budynku, masztu flagowego, kasetonów do logotypów, zegara słonecznego, sztucznych drzew, centrali telefonicznej itp., których wartość zostanie uwzględniona w wycenie Nieruchomości.

Spółki osobowe, do których wniesione zostaną przedmiotowe Nieruchomości będą prowadzić wynajem lokali w budynkach handlowych, ale nie wykluczają - w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości - zbycia Nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wartość początkowa przedmiotowej Nieruchomości w ewidencji środków trwałych spółki osobowej powinna dla celów podatkowych zostać ustalona w wartości rynkowej wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek osobowych...
  2. Czy odpowiednia część wartości początkowej każdej z Nieruchomości (nie wyższa niż jej wartość rynkowa z dnia wniesienia aportem) określonej w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez spółkę osobową wynikająca z posiadanego przez Spółkę udziału w spółce osobowej, pomniejszona o odpisy amortyzacyjne, będzie dla Spółki kosztem uzyskania przychodu ze zbycia przez spółkę osobową nieruchomości...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 1. W przedmiocie pozostałych pytań wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Zdaniem Wnioskodawcy(ad. do pytania nr 1):

Zdaniem Spółki wartość początkową gruntów i budynków otrzymanych w formie aportu stanowić będzie wartość określona w umowie spółki zawartej w formie aktu notarialnego, która co do zasady nie może być wyższa od ich wartości rynkowej.

Z uwagi na brak unormowań szczególnych, zdaniem Spółki, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki osobowej, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, powinny być rozpatrywane w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop). W związku z powyższym w zakresie sposobu określenia wartości początkowej składników majątkowych wnoszonych przez osoby prawne będące wspólnikami spółki komandytowej, zastosowanie powinien znaleźć przepis art. 16g ust. 1 pkt 4 updop, dotyczący wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółki kapitałowej.

W myśl przywołanego przepisu za wartość początkową środków trwałych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Dla potrzeb ewidencji środków trwałych należy, zatem, przyjąć jako wartość początkową Nieruchomości, jej wartość określoną przez wspólników w umowie spółki komandytowej, pod warunkiem, że wartość określona w umowie odpowiada kryteriom wartości rynkowej w rozumieniu art. 14 ust. 2 updop.

Zgodnie z art. 14 ust 2 updop, wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Analogiczne stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 marca 2008 r. (sygn. IBPB3/423-245/08/SD/KAN-3279/12/07), Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 kwietnia 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-145/08-2/MS) i z dnia 5 maja 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-234/08-2/MS).

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie zasady wartości początkowej poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowiących składniki aportu wniesionego do spółki osobowej przez Wnioskodawcę, tj. pytania nr 1. Odpowiedź na pytanie nr 2, tj. dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady określania kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą przez spółkę osobową Nieruchomości wniesionej do niej przez Wnioskodawcę, wydana zostanie w odrębnej interpretacji indywidualnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Powołane przez Wnioskodawcę interpretacje indywidualne faktycznie potwierdzają stanowisko Spółki, w części dotyczącej wskazania przepisów prawa podatkowego ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654, ze zm. dalej: „updop”),określających zasady ustalenia wartości początkowej poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowiących składniki aportu.

Istotą niniejszego wniosku jest jednak uznanie za prawidłowe uwzględnienie w wartości początkowej Nieruchomości wniesionej do spółki osobowej skutków wstąpienia przez spółkę osobową w prawa wynikające z umów najmu wraz z prawami z tytułu zabezpieczeń prawidłowego wykonania umów najmu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki osobowej zespół składników majątkowych obejmujący:

  • środki trwałe (grunty, budynki oraz 30 środków trwałych bezpośrednio związanych z budynkami handlowymi) jak również
  • wartości niematerialne i prawne (prawa wynikające z umów najmu wraz z prawami z tytułu zabezpieczeń prawidłowego wykonania umów najmu oraz majątkowe prawa autorskie).

Każdy z przedstawionych powyżej elementów stanowi samodzielny składnik majątkowy przedsiębiorstwa (czytaj Wnioskodawcy), o którym mowa w art. 55 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964r., nr 16, poz. 93 ze zm.: dalej: ustawa Kc).

Według Wnioskodawcy Nieruchomości, wymienione jako element aportu, obejmują grunty zakupione w 2007 i wzniesione na nich budynki o podstawowym przeznaczeniu handlowym oraz budowle. Wnioskodawca dokonując wyceny rynkowej tak określonej Nieruchomości nie odniósł się do wartości Nieruchomości w rozumieniu art. 46 ustawy Kc, ponieważ zgodnie z art. 46 § 1 ustawy Kc, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W świetle powołanych powyżej przepisów wartość przedmiotowej Nieruchomość oraz wartość praw wynikających z umów najmu powinny stanowić samodzielne pozycje w uchwale aportowej. W konsekwencji brak jest podstaw prawnych ujęcia w wartości rynkowej Nieruchomości wpływu wstąpienia spółki osobowej w prawa wynikające z umów najmu, ponieważ w świetle przepisów ustawy Kodeks cywilny stanowią one odrębne składniki majątku.

Wartość aportu określona w umowie spółki osobowej powinna odpowiadać sumie wartości rynkowej poszczególnych składników majątkowych wchodzących w skład niniejszego aportu, ponieważ bezpośrednim następstwem powyższego jest przyjęcie tych wartości jako wartości początkowej poszczególnych składników majątkowych do celów ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

W świetle powyższego, organ wydający interpretację w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych określonej w wartości rynkowej przedmiotu aportu na dzień jego wniesienia, w części dotyczącej wartości początkowej Nieruchomości wniesionej do spółki osobowej uznaje stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj