Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1608/08-4/AK
z 16 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-1608/08-4/AK
Data
2009.03.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
akt notarialny
budowa budynków
darowizna
wydatek
zwrot


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca w myśl ustawy z dnia 29.08.2005 r. może uzyskać zwrot różnicy podatku VAT, za materiały budowlane zakupione w okresie od ustanowionego testamentu do chwili otrzymania darowizny, potwierdzonej aktem notarialnym?



Wniosek ORD-IN 370 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30.11.2008 r. (data wpływu 08.12.2008 r.) oraz piśmie z dnia 03.03.2009 r. (data nadania 05.03.2009 r. data wpływu 06.03.2009 r.) uzupełniającym stan faktyczny na wezwanie Nr IPPB2/415-1608/08-2/AK z dnia 25.02.2009 r. (data nadania 25.02.2009 r., data doręczenia 27.02.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie możliwości uzyskania zwrotu niektórych wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.12.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącego zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie możliwości uzyskania zwrotu niektórych wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w dniu 03.10.2008 r. stał się w drodze darowizny popartej aktem notarialnym, współwłaścicielem działki budowlanej o powierzchni 999m2 oraz domu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 104m2, będącym w trakcie budowy.

Na ww. nieruchomości założona jest księga wieczysta w O. Sądzie Rejonowym. Wnioskodawca został umieszczony jako współspadkobierca ww. nieruchomości, w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego dnia 14.06.2004 r.

Pismem z dnia 25.02.2009 r. Nr IPPB2/415-1608/08-2/AK wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • wskazanie od kiedy (od jakiej daty) Wnioskodawca posiada pozwolenie na budowę (jeśli nie posiada, to czy będzie je posiadał w dniu złożenia wniosku),
  • wskazanie, czy nastąpiło już otwarcie testamentu a jeśli tak, to proszę wskazać datę śmierci spadkodawcy,
  • proszę sprecyzować, czy Wnioskodawca stał się właścicielem działki budowlanej oraz budynku w trakcie budowy w drodze darowizny, czy w drodze dziedziczenia na podstawie testamentu.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie (data wpływu uzupełnienia 06.03.2008 r.) wskazując, iż:

  • na dzień dzisiejszy nie posiada pozwolenia na budowę lecz jest w trakcie jego uzyskiwania (przepisywania z poprzedniego właściciela). Na dzień składania wniosku, o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, pozwolenie będzie już na nazwisko Wnioskodawcy;
  • nie nastąpiło otwarcie testamentu ponieważ wcześniej zapadła decyzja o przekazaniu nieruchomości w drodze darowizny.

W dniu 14 czerwca 2004 roku Wnioskodawca został umieszczony przez swoją babcię w testamencie jako jeden ze spadkobierców (testament sporządzony został w formie aktu notarialnego i zgodnie z wolą spadkodawcy Wnioskodawca miał dziedziczyć nieruchomość w postaci działki budowlanej wraz z budynkiem w trakcie budowy). Od dnia spisania w testamencie nie były dokonywane żadne zmiany. W 2008 roku babcia podjęła decyzję o wcześniejszym „podarowaniu” działki budowlanej wraz z domem w trakcie budowy i 3 października 2008 roku Wnioskodawca stał się, w drodze darowizny (popartej aktem notarialnym), współwłaścicielem ww. nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca w myśl ustawy z dnia 29.08.2005 r. może uzyskać zwrot różnicy podatku VAT, za materiały budowlane zakupione w okresie od ustanowionego testamentu do chwili otrzymania darowizny, potwierdzonej aktem notarialnym...

Zdaniem wnioskodawcy:

Wnioskodawca, uważa, że będzie mógł uzyskać zwrot różnicy podatku VAT za zakupione materiały budowlane, w myśl ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku.

Wnioskodawca motywuje swoje stanowisko tym, że jak to wynika z testamentu ww. nieruchomość miała być mu przekazana we współwłasność.

Ponadto Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, że treść ww. testamentu od chwili jego sporządzenia do czasu przekazania nieruchomości w formie darowizny nie uległa zmianie.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Pojęcie darowizny nie jest zdefiniowane ani w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Stosownie do zapisu art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Podstawowym elementem darowizny, niezbędnym do uznania, że dane świadczenie jest darowizną, jest jej nieodpłatność. Świadczenie jest nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący świadczenie nie świadczy nic w zamian, ani też nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w przyszłości. Jedynym celem, jaki leży u podstaw darowizny, jest chęć przysporzenia majątkowego na rzecz drugiej strony.

Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 oraz Dz. U. z 2007 r. Nr 23, poz.138 i Nr 192, poz.1382) reguluje zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części.

W myśl art. 3 ust. 1 ww. ustawy, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w okresie od dnia 01 maja 2004 r., które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01 maja 2004 r. są opodatkowane 22% podatkiem VAT. Ponadto zwrot dotyczy jedynie wydatków udokumentowanych fakturami VAT w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), wystawionymi od dnia 01 maja 2004 r.

Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

Stosownie do art. 4 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Prawo do zwrotu przysługuje również pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:

  1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, Ze zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;
  2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Z treści powołanych wyżej przepisów wynika jednoznacznie, iż prawo do ubiegania się o zwrot części podatku VAT zawartego w cenie materiałów przysługuje m.in. pod warunkiem, że osoba fizyczna, która poniosła wydatki na budowę budynku mieszkalnego posiada pozwolenie na budowę, zgodnie z ustawą - Prawo budowlane oraz faktury, które potwierdzają poniesienie wydatków i są wystawione na osobę fizyczną ubiegającą się o zwrot.

Ustawodawca nie uzależnia prawa do zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym od tego, czy zakup materiałów budowlanych nastąpił przed, czy po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Wymagane jest jedynie, by wydatki poniesione i udokumentowane były fakturami, wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. (na nazwisko Wnioskodawcy), należy uznać, że wystarczające jest, aby pozwoleniem na budowę inwestor dysponował w momencie składania wniosku o zwrot. Możliwe jest zatem, że Podatnik poczyni wydatki wcześniej, jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę jak również przed otrzymaniem nieruchomości w trakcie budowy w drodze darowizny, jeżeli Wnioskodawca wiedział, iż takową otrzyma.

Biorąc powyższe pod uwagę, warunkiem dokonania zwrotu na wniosek osoby fizycznej z tytułu prowadzenia inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę jest posiadanie stosownej decyzji w sprawie pozwolenia na budowę oraz faktur wystawionych na nazwisko Wnioskodawcy (inwestora), dokumentujących poniesienie wydatków na zakup materiałów budowlanych w dniu składania przedmiotowego wniosku. Jeżeli Wnioskodawca spełni powyższe warunki – to będzie przysługiwało mu prawo do złożenia przedmiotowego wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj