Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-43/09-2/AZ
z 15 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-43/09-2/AZ
Data
2009.04.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje


Słowa kluczowe
dochód
kapitały pieniężne
umowa ubezpieczenia


Istota interpretacji
Czy w przypadku inwestowania składki ubezpieczeniowej w kilka ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w ramach jednej umowy ubezpieczenia, w przypadku wypłaty dochód podlegający opodatkowaniu obliczany jest łącznie dla wszystkich wybranych/wskazanych przez klienta funduszy kapitałowych?



Wniosek ORD-IN 476 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku dnia 15.01.2009 r. (data wpływu 26.01.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z kapitałów pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.01.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z kapitałów pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka S.A. (zwana dalej Z lub Spółka) w ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej zawiera z klientami umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Konstrukcja każdej z zawieranych umów przewiduje podział wpłacanej przez klienta składki ubezpieczeniowej na dwie części: jedna przeznaczana jest na ochronę ubezpieczeniową druga jest inwestowana w fundusze kapitałowe. Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (zwane dalej OWU), które stanowią podstawę do zawarcia umowy ubezpieczenia, klient zawierając umowę ubezpieczenia dokonuje wyboru funduszy, w których inwestowane będą jego składki. Lista funduszy dostępnych w dniu zawarcia umowy i ich charakterystyka zawarta jest w Regulaminie Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych (w zależności od produktu ubezpieczeniowego klient ma do wyboru od kilku do kilkunastu ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych). W trakcie trwania umowy ubezpieczenia fundusze, na których jednostki jest przeliczana część składki ubezpieczeniowej, mogą zostać przez klienta zmieniane zgodnie z zasadami określonymi w OWU. Wnioskodawca pragnie przy tym zwrócić uwagę, iż uprawnienie do inwestowania składki ubezpieczeniowej w kilka funduszy kapitałowych jednocześnie jest możliwe w ramach jednej umowy ubezpieczenia.

Ogólne warunki umów ubezpieczenia z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi oferowane przez Z. dostępne są za pośrednictwem strony internetowej www. w zakładce Moje Finanse w trzech katalogach: Inwestowanie, Ochrona kapitału i Moje dochody w sytuacjach losowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku inwestowania składki ubezpieczeniowej w kilka ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w ramach jednej umowy ubezpieczenia, w przypadku wypłaty dochód podlegający opodatkowaniu obliczany jest łącznie dla wszystkich wybranych/wskazanych przez klienta funduszy kapitałowych...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 24 ust. 15 ustawy PIT dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, jest różnica pomiędzy wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy.

W świetle art. 5a pkt 14 ustawy PIT przez fundusze kapitałowe należy rozumieć m.in. ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Ustawa o działalności ubezpieczeniowej w art. 13 ust. 4 pkt 1 i 3 stanowi, iż w zakresie ubezpieczeń na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do określenia lub zawarcia w umowie ubezpieczenia wykazu oferowanych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych oraz regulaminu lokowania środków ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego obejmującego w szczególności charakterystykę aktywów wchodzących w skład tego funduszu, kryteria doboru aktywów oraz zasady ich dywersyfikacji i inne ograniczenia inwestycyjne.

Powyższy przepis oznacza, że w rozumieniu ustawy o działalności ubezpieczeniowej możliwe jest oferowanie klientom takich produktów ubezpieczeniowych, które w ramach jednej umowy ubezpieczenia będą dawały możliwość inwestowania części składki ubezpieczeniowej w kilka (wybranych) funduszy kapitałowych (o ile spełnione zostaną warunki określone w ww. ustawie).

Mając na uwadze, iż produkty ubezpieczeniowe oferowane przez Z. spełniają wszystkie kryteria ustawy o działalności ubezpieczeniowej, tym samym umowy ubezpieczenia zawierane są na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, to dochód z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z taką umową podlega opodatkowaniu w oparciu o art. 24 ust. 15 ustawy PIT i obliczany jest łącznie dla wszystkich (wybranych przez klienta) funduszy kapitałowych. Dochód z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej przyporządkowany jest bowiem do konkretnej umowy ubezpieczenia, a nie do poszczególnych funduszy kapitałowych. W ramach jednej umowy ubezpieczenia fundusze kapitałowe Z. możliwość dokonywania zmian w trakcie jej trwania w zakresie wyboru funduszy, a także ilości środków zgromadzonych na wybranych funduszach. Zmiana profilu inwestycyjnego poprzez przeniesienie jednostek pomiędzy funduszami (tzw. konwersja) nie jest traktowana jako wypłata świadczenia, tym samym nie wywołuje żadnych konsekwencji podatkowych. Dopiero dokonywanie wypłaty całości lub części środków zgromadzonych w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych traktowane jest jako moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie zryczałtowanego 19% podatku dochodowego od osób fizycznych. W ramach jednej umowy ubezpieczenia klient niezależnie od ilości funduszy, których jednostki podlegają umorzeniu w celu realizacji dyspozycji wypłaty, otrzymuje jedno łączne świadczenie przekazywane przez zakład ubezpieczeń zamiast kilku płatności dokonywanych z poszczególnych funduszy.

W konsekwencji powyższego nieuzasadnione wydaje się opodatkowywanie dochodów odrębnie z każdego funduszu w ramach jednej umowy ubezpieczenia. Na podstawie OWU klient może złożyć dyspozycję umorzenia jednostek w kilku funduszach i wówczas kwota podatku należnego do zapłaty naliczanego odrębnie od wypłacanego dochodu z każdego funduszu może istotnie różnić się od podatku naliczonego od łącznego dochodu ze wszystkich funduszy. Zwrócić należy uwagę na prawo klienta do zmiany funduszy, gdzie klient poprzez dokonanie konwersji jednostek może przenieść wszystkie jednostki posiadane w kilku funduszach w ramach jednej umowy, do jednego wybranego funduszu i następnie złożyć dyspozycję wypłaty. Zatem odmienne traktowanie podatników posiadających takie same co do istoty dochody jest nieracjonalne i nieuzasadnione.

Podobne stanowisko w analogicznej sprawie zajęła Izba Skarbowa w Gdańsku wydając w dniu 8 maja 2006 roku decyzję w sprawie interpretacji prawa podatkowego (syng.: BI/4117-0014/06): „mając na uwadze cel przyświecający ustawodawcy należy więc przyjąć, iż użyte w przepisie art. 24 ust. 15 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. sformułowanie >dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia (...) jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy< dotyczy wszystkich funduszy, w które inwestował ubezpieczający w ramach jednej umowy ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym”.

Ponadto Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 3 października 2008 roku (sygn. III SA/Wa 854/08) w podobnej sprawie dotyczącej wypłaty z kilku subfunduszy w ramach tzw. „funduszu parasolowego” orzekł: „W przypadku funduszu inwestycyjnego z wydzielonymi subfunduszami osobowość prawną ma jedynie fundusz inwestycyjny. Zatem jeżeli fundusz inwestycyjny dokonuje jednoczesnego odkupienia (umorzenia) od osoby fizycznej jednostek uczestnictwa kilku subfunduszy, czynność tę należy traktować jako jedną transakcję. Jej stroną jest fundusz inwestycyjny, a nie poszczególne subfundusze. Tym samym nie znajduje podstawy prawnej twierdzenie, że w opisanej sytuacji należy odrębnie opodatkować przychody podatnika (osoby fizycznej) z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa każdego subfunduszu. W rezultacie - w powyższym stanie faktycznym - podstawą opodatkowania będzie różnica między przychodem otrzymanym przez podatnika (osobą fizyczną) z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa w subfunduszach a kosztami będącymi sumą wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie tych jednostek”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jednym ze źródeł przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c.

Stosownie do postanowień art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o funduszach kapitałowych - oznacza to fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych, oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Zgodnie z brzmieniem art. 24 ust. 15 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy.

Z powyższego wynika, że dochód z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej jest przyporządkowany do konkretnej umowy ubezpieczeniowej zawartej na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej.

Stosownie do treści art. 13 ust. 4 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 z późn. zm.) w zakresie ubezpieczeń na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, (...) zakład ubezpieczeń jest obowiązany do określenia lub zawarcia w umowie ubezpieczenia wykazu oferowanych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych oraz regulaminu lokowania środków ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego obejmującego w szczególności charakterystykę aktywów wchodzących w skład tego funduszu, kryteria doboru aktywów oraz zasady ich dywersyfikacji i inne ograniczenia inwestycyjne.

Ustawa z dnia 22 maja 2003r.o działalności ubezpieczeniowej przewiduje zatem możliwość zawarcia jednej umowy ubezpieczenia z możliwością inwestowania w kilka funduszy kapitałowych, przy czym wskazuje na konieczność zawarcia w umowie regulaminu lokowania środków ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego.

Tym samym inwestowanie przez Ubezpieczającego, na podstawie umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, we wszystkie lub niektóre fundusze kapitałowe prowadzone przez spółkę jest traktowane jako inwestowanie przez Ubezpieczającego w jeden Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy z umową ubezpieczenia na życie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej zawiera z klientami umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Konstrukcja każdej z zawieranych umów przewiduje podział wpłacanej przez klienta składki ubezpieczeniowej na dwie części: jedna przeznaczana jest na ochronę ubezpieczeniową druga jest inwestowana w fundusze kapitałowe. Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (zwane dalej OWU), które stanowią podstawę do zawarcia umowy ubezpieczenia, klient zawierając umowę ubezpieczenia dokonuje wyboru funduszy, w których inwestowane będą jego składki.

W zależności od produktu ubezpieczeniowego klient ma do wyboru od kilku do kilkunastu ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. W trakcie trwania umowy ubezpieczenia fundusze, na których jednostki jest przeliczana część składki ubezpieczeniowej, mogą zostać przez klienta zmieniane zgodnie z zasadami określonymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (zwane dalej OWU). Uprawnienie do inwestowania składki ubezpieczeniowej w kilka funduszy kapitałowych jednocześnie jest możliwe w ramach jednej umowy ubezpieczenia.

W rozpatrywanej sprawie stwierdzić należy, że ustawodawca powstanie dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej uzależnił od ilości umów ubezpieczeniowych a nie od ilości funduszy kapitałowych dostępnych w ramach jednej umowy.

Wobec powyższego dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia (...) jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy” dotyczy wszystkich funduszy kapitałowych, w które inwestował ubezpieczający w ramach jednej umowy ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż w przypadku inwestowania składki ubezpieczeniowej w kilka ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w ramach jednej umowy ubezpieczenia, w przypadku wypłaty dochód podlegający opodatkowaniu obliczany jest łącznie dla wszystkich wybranych/wskazanych przez klienta funduszy kapitałowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj