Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-108/09/AM
z 27 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-108/09/AM
Data
2009.04.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
lokaty
odsetki
rachunek bankowy
różnice kursowe
specjalna strefa ekonomiczna
zezwolenie
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy przychody z tytułu odsetek bankowych uzyskanych z lokat typu overnight i różnic kursowych powstałych na rachunku dewizowym można zaliczyć do działalności strefowej, czy też powinny one zostać uznane za przychody z działalności pozastrefowej, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)



Wniosek ORD-IN 560 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2009 r. (data wpływu do Organu 27 stycznia 2009 r.) uzupełnionym w dniu 23 lutego 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy przychody z tytułu odsetek bankowych uzyskanych z lokat typu overnight i różnic kursowych powstałych na rachunku dewizowym można zaliczyć do działalności strefowej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2009 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m. in. w zakresie ustalenia czy przychody z tytułu odsetek bankowych uzyskanych z lokat typu overnight i różnic kursowych powstałych na rachunku dewizowym można zaliczyć do działalności strefowej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1).

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 09 lutego 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP w dniu 23 lutego 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi wyłącznie działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej:SSE). Spółka jest w trakcie budowy nowego zakładu i nie uzyskuje jeszcze przychodów z działalności operacyjnej (strefowej), ponosi natomiast koszty. Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło decyzję o wniesieniu przez udziałowców dopłat do kapitału. Do czasu wykorzystania środków pieniężnych na zapłatę wydatków inwestycyjnych, Spółka uzyskiwała przychody w formie odsetek z tytułu lokowania środków pieniężnych na krótkoterminowych lokatach bankowych typu overnight. Dodatkowo Spółka uzyskuje przychody z tytułu świadczenia usług przechowywania płyt betonowych.

Nie jest to działalność podstawowa Spółki, ale wykonywana na terenie SSE oraz w zakresie czynności określonych w zezwoleniu, o którym mowa w ustawie z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (kopia w załączeniu). Spółka w 2008 roku uzyskała także przychody (i poniosła koszty) z tytułu różnic kursowych, które powstały z operacji wypłat i wpływów środków pieniężnych na rachunek dewizowy.

W 2008 roku w kosztach rodzajowych, które nie zostały alokowane na środki trwałe i nie da się ich obiektywnie przypisać bezpośrednio do kosztów działalności zwolnionej lub opodatkowanej, znalazły się przykładowo takie koszty jak: zużycie materiałów, usługi obce, wynagrodzenia, różnice kursowe i inne.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przychody z tytułu odsetek bankowych uzyskanych z lokat typu overnight i różnic kursowych powstałych na rachunku dewizowym można zaliczyć do działalności strefowej, czy też powinny one zostać uznane za przychody z działalności pozastrefowej, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Ad. 1

Zdaniem Spółki dochody uzyskane z tytułu lokat bankowych typu overnight i z tytułu różnic kursowych powstałych na rachunku dewizowym podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U.z 2007r. Nr. 54 poz 654 ze zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

W myśl art. 17 ust. 4 ww. ustawy zwolnienie to przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy. W sytuacji zatem gdy dany rodzaj działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, względnie gdy źródłami dochodów nie jest działalność gospodarcza to taki dochód nie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie wyżej powołanych przepisów.

W przypadku dochodów uzyskiwanych przez przedsiębiorców z tytułu odsetek od środków pieniężnych złożonych na posiadanych rachunkach bankowych należy rozróżnić dochody z odsetek od środków na rachunkach bieżących od dochodów z odsetek od środków ulokowanych na lokatach terminowych, w tym odsetek od lokat typu overnight. Dochody z odsetek od środków na rachunkach bieżących związane z bieżącymi operacjami i rozliczeniami mogą podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego, jeżeli pochodzą z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach udzielonych zezwoleń. Natomiast dochody z odsetek bankowych uzyskanych z lokat typu overnight, nie są dochodami ze źródła przychodów, jakim jest działalność określona w zezwoleniu, lecz dochodami uzyskanymi na skutek dokonania określonych operacji finansowych. Dochód ten, jakkolwiek otrzymywany w wyniku racjonalnej gospodarki środkami pieniężnymi uzyskanymi z działalności gospodarczej nie wynika z bieżącej działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy na podstawie udzielonego Spółce zezwolenia, lecz jest wynikiem operacji finansowych związanych z wykorzystaniem propozycji banku w celu pomnożenia zgromadzonego kapitału.

W związku z powyższym, odsetki bankowe uzyskane z tytułu lokat typu overnight nie podlegają zwolnieniu, o którym mowa z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast powstałe na rachunku dewizowym różnice kursowe podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ww. ustawy pod warunkiem, że różnice te dotyczą operacji gospodarczych związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj