Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-662/09-2/PR
z 26 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-662/09-2/PR
Data
2009.08.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności podlegające opodatkowaniu
majątek spółki
przekazanie towarów


Istota interpretacji
opodatkowanie nieodpłatnego przekazania majątku likwidowanej spółki z o.o. wspólnikowi będącemu osobą prawną



Wniosek ORD-IN 449 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02.07.2009 r. (data wpływu 06.07.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania majątku likwidowanej spółki z o.o. wspólnikowi będącemu osobą prawną - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.07.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania majątku likwidowanej spółki z o.o. wspólnikowi będącemu osoba prawną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność w zakresie pozyskiwania surowców wtórnych przeznaczonych do procesu recyklingu. W momencie powoływania Spółki do działalności, jej głównym celem miało być zaopatrzenie głównego wspólnika (aktualnie papiernia - 99,97% udziałów w Sp. z o.o.) w makulaturę stanowiącą surowiec strategiczny papierni. Przez lata Sp. z o.o. rozwijała sieć zakładów pozyskiwania surowców i nabywała w znacznych ilościach niezbędny do tego sprzęt techniczny. W związku z aktualnym globalnym kryzysem ekonomicznym, podobnie jak w innych korporacjach prowadzone są poszukiwania rozwiązań prowadzących do redukcji kosztów stałych. Jedna z koncepcji polega na postawieniu Spółki w stan likwidacji pod koniec trzeciego kwartału br., włączenie działalności pozyskiwania makulatury w struktury Spółki „Matki” i uzyskaniu w ten sposób efektu synergii. Realizacja projektu polegać będzie na przejęciu pracowników Spółki niezbędnych do kontynuowania działalności pozyskiwania surowców oraz na nieodpłatnym przejęciu, w ramach bilansu likwidacyjnego, majątku Spółki „Córki” - Sp. z o.o. W skład tego majątku wchodzą: nieruchomości, maszyny i urządzenia takie jak: prasy do zgniatania surowców, kontenery metalowe do transportu surowców oraz środki transportu tzn. wózki widłowe, specjalistyczne samochody ciężarowe niezbędne do przewożenia surowców wtórnych w kontenerach, a także samochody osobowe. W momencie zakupu poszczególnych pozycji majątku Spółce przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego, gdyż prowadzona działalność podlega opodatkowaniu.

Przejęty majątek będzie wykorzystywany do prowadzenia tego samego rodzaju działalności przez głównego wspólnika - SA. Nieodpłatne przekazanie majątku likwidowanej spółki głównemu wspólnikowi będącemu osobą prawną ma nastąpić po zaspokojeniu innych wierzycieli. Przekazanie majątku ma być nieodpłatnie, na mocy art. 286 § 2 ustawy z dnia 15.09.2000r Kodeks spółek handlowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy czynność nieodpłatnego przekazania majątku likwidowanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnikowi będącemu osobą prawną, w ramach bilansu likwidacyjnego, przeprowadzonego na podstawie art. 286 § 2 ustawy z dnia 15.09.2000r Kodeks spółek handlowych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, likwidowana Spółka nie będzie miała obowiązku uiszczenia podatku VAT likwidacyjnego ani na podstawie art. 5 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 2 pkt 1 lub 2, ani też na podstawie art. 14 ustawy o podatku VAT

Uzasadnienie powyższego stwierdzenia jest następujące:

  1. art. 14 ustawy o podatku VAT dotyczy opodatkowania majątku pozostałego po likwidacji spółki cywilnej, spółki prawa handlowego niemającej osobowości prawnej, bądź zaprzestania prowadzenia działalności przez osobę fizyczną. Spółka jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, a więc posiada osobowość prawną i art. 14 ustawy o podatku VAT w tym przypadku jej nie dotyczy.
  2. art. 7 ust. 2 pkt 1 - nie jest to przekazanie majątku na cele osobiste udziałowca / wspólnika, gdyż wspólnik przejmujący nieodpłatnie ten majątek będzie go nadal wykorzystywał do celów związanych z prowadzoną działalnością, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

3 art. 7 ust. 2 pkt 2 - zastosowanie tego przepisu do sytuacji wydania majątku w ramach likwidacji spółki z o. o. w okolicznościach jakie będą miały miejsce w niniejszej sprawie, prowadzi do naruszenia zasady neutralności podatku VAT. Wydanie majątku w ramach likwidacji spółki kapitałowej wspólnikowi mającemu osobowość prawną prawie zawsze stanowi przekazanie towarów pomiędzy dwoma podatnikami. Ponadto towary te stanowiły majątek spółki wykorzystywany przez nią w działalności gospodarczej i ich odbiorca również prowadząc działalność gospodarczą nie działa jako konsument, lecz przekazane mu składniki wykorzysta w działalności gospodarczej. Uznając przekazany majątek w sposób nieodpłatny wspólnikowi jako przekazanie darowizny pociąga za sobą konieczność wystawienia faktury VAT wewnętrznej przez spółkę z o. o., co oznacza obciążenie podatkiem od towarów i usług jej wspólnika występującego tu w roli podatnika podatku od towarów i usług, a nie w roli ostatecznego konsumenta tego towaru w sytuacji, gdy wspólnik ten będzie wykorzystywał otrzymany majątek jako podatnik VAT na cele opodatkowane i odprowadzał będzie z tego tytułu należy podatek od towarów i usług. Cały ciężar ekonomiczny zadeklarowania i odprowadzenia podatku od towarów i usług przez spółkę z o.o. poniesie udziałowiec, ponieważ zapłata tego podatku pomniejszy majątek, który przejmie od spółki, a jednocześnie z faktury wewnętrznej wystawionej przez spółkę córkę, udziałowiec nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Ponadto uznanie, że w przedmiotowym stanie faktycznym występuje obowiązek podatkowy na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT byłoby naruszeniem zasady neutralności i powszechności opodatkowania wyrażonych w art. 2 Dyrektywy oraz w pkt 5 preambuły do 112 Dyrektywy.

Ponadto Spółka zwraca uwagę, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 2009-04-21, Sygn. akt. I FSK 59/08 w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w bardzo zbliżonej sprawie zajął stanowisko zgodne ze stanowiskiem Spółki.

W świetle powołanych powyżej przepisów oraz na podstawie zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, jak również w myśl art. 7 ust. 2 pkt 1 – przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

    1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca z przyczyn ekonomicznych zamierza włączyć działalność Spółki zajmującej się pozyskiwaniem makulatury w struktury Spółki „Matki”. Realizacja projektu polegać będzie na przejęciu pracowników Spółki niezbędnych do kontynuowania działalności pozyskiwania surowców oraz na nieodpłatnym przejęciu majątku Spółki „Córki”, w skład którego wchodzą m.in. nieruchomości, maszyny i urządzenia takie jak: prasy do zgniatania surowców, kontenery metalowe do transportu surowców oraz środki transportu tzn. wózki widłowe, specjalistyczne samochody ciężarowe niezbędne do przewożenia surowców wtórnych w kontenerach, a także samochody osobowe. Ponadto Wnioskodawca wskazał we wniosku, iż w momencie zakupu poszczególnych pozycji majątku Spółce przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego, gdyż prowadzona działalność podlega opodatkowaniu. W takim wypadku należy stwierdzić, iż przekazywany majątek stanowiłby poszczególne środki trwałe i niepowiązane materialne składniki majątkowe Wnioskodawcy.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż czynność nieodpłatnego przekazania wymienionego majątku likwidowanej Spółki wspólnikowi mieści się w definicji art. 7 ust. 2 ustawy, wg którego odpłatną dostawą towarów jest przekazanie towarów bez wynagrodzenia jeżeli podatnikowi przysługiwało - w całości lub w części - prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów, należących do jego przedsiębiorstwa, które następnie zostały przez niego przekazane na cele niezwiązane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem (a z taką sytuacja mamy do czynienia w przedstawionym zdarzeniu przyszłym).

Reasumując, w związku z powyższym na mocy art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, nieodpłatne przekazanie majątku likwidowanej spółki głównemu wspólnikowi będącemu osobą prawną po zaspokojeniu innych wierzycieli w sytuacji, gdy Wnioskodawcy przysługiwało prawo przy jego nabyciu do odliczenia (w całości lub części) jest zrównane z odpłatną dostawą towarów, w konsekwencji czego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy również stwierdzić, że powołany przez Wnioskodawcę wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest rozstrzygnięciem, który zapadł w konkretnej sprawie, osadzonej w odmiennym stanie faktycznym i tylko do niego się zawęża, w związku z tym nie ma mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj