Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-244/09/AB
z 5 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-244/09/AB
Data
2009.06.05


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
licencja
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
twórcy
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
stawka podatku VAT dla usług wykonywania szkiców i rysunków.



Wniosek ORD-IN 569 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2009 r. (data wpływu 27 marca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie właściwej stawki podatku VAT dla świadczonych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2009 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie właściwej stawki podatku VAT dla świadczonych usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest emerytem, nieprowadzącym działalności gospodarczej i niewykonującym żadnych usług na rzecz ludności. Jest autorem projektów (szkiców i rysunków) wykonanych dla własnej przyjemności, bez zleceń i zapłat – wykonanych ręcznie lub komputerowo – których treść posiada walory artystyczno-użytkowe lub estetyczno użytkowe.

Szkice i rysunki opatrzone są klauzulami informującymi, że ich powielanie, rozpowszechnianie lub wykorzystanie do celów zarobkowych wymaga zgody autora. Wnioskodawca jest znanym twórcą i nie zabiega o chętnych do korzystania ze swoich szkiców i rysunków. Przedsiębiorcy poszukujący ciekawych projektów przychodzą sami do Wnioskodawcy a prawo do korzystania z utworów Wnioskodawcy uzyskują drogą podpisania umowy licencyjnej. Przychody z licencji Wnioskodawca uzyskuje na podstawie umów licencyjnych do praw autorskich bez wystawiania rachunków lub faktur. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Szkice i rysunki przestawiają proste przedmioty które się podobają i mają praktyczne zastosowanie np. jako ozdoba, zabawka, płytka, rynna, pokrywa. Szkice i rysunki których jest autorem – zdaniem Wnioskodawcy są utworami plastycznymi lub wzornictwa przemysłowego. Nie posiadają ochrony urzędów patentowych. Według pisma głównego urzędu Statystycznego, Departamentu Metodologii, Standardów i Rejestrów w Warszawie – Nr MS-02-2-5672/KV-21/2009 z dn. 9 marca 2009r. wykonywanie szkiców i rysunków łącznie z przeniesieniem praw autorskich (licencji), mieści się w zakresie grupowania PKWiU 92.31.22-00.00. „Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy…” wg PKWiU z 1997r. i PKWiU z 2004r. Dodatkowo główny Urząd Statystyczny pismem j.w. poinformował Wnioskodawcę, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. (Dz. U. nr 207, poz. 1293) – wykonywanie szkiców i rysunków (posiadających walory artystyczne) łącznie z przeniesieniem praw autorskich (licencji) mieści się w zakresie grupowania PKWiU 90.03.11.0 „Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy i pozostałych artystów, z wyłączeniem artystów wykonawców”.

W załącznikach do ustawy o podatku od towarów i usług brak jest symboli PKWiU określonych przez Główny Urząd Statystyczny w piśmie z dnia 9 marca 2009r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawką podatku VAT są obciążone przychody Wnioskodawcy z licencji do praw autorskich projektów (szkiców, i rysunków) opisanych w części F niniejszego wniosku...

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody z licencji do praw autorskich dotyczące korzystania ze szkiców i rysunków nieposiadających ochrony patentowej powinny być całkowicie zwolnione od podatku VAT – gdyż ich symbol PKWiU nie jest ujęty w załącznikach do ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ww. ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Co do zasady stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 41 ust. 2 ww. ustawy - usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, jako wymienione w załączniku nr 3 do ustawy w poz. 162, są opodatkowane stawką 7%. Powyższe nie dotyczy jednak usług twórców i artystów wykonawców wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, stanowiącego wykaz usług zwolnionych od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. W pozycji 11 tego załącznika, wymieniono usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 92, usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Z treści objaśnienia do załącznika nr 4 wynika, iż wskazany symbol PKWiU w pozycji nr 11 wraz z oznaczeniem „ex” dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa usługi”.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293) do celów opodatkowania m.in. podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca udziela licencji do praw autorskich swoich szkiców i rysunków wykonywanych bez zleceń i zapłat, wykonywanych ręcznie lub komputerowo, których treść posiada walory artystyczno-użytkowe lub estetyczno-użytkowe. Wykonywane przez Wnioskodawcę szkice i rysunki łącznie z przeniesieniem praw autorskich (licencji) zostały zaklasyfikowane przez Główny Urząd Statystyczny do grupowania wg PKWiU z 1997 r. 92.31.22-00.00 „Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, iż w przypadku gdy Wnioskodawca posiada status twórcy w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i wynagradzany jest w formie honorarium za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich a świadczone usługi, zaklasyfikowane są według PKWiU do grupowania 92.31.22-00.00, to czynności te, jako że zostały wymienione w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Podkreślić jednak należy, że analiza prawidłowości dokonanej klasyfikacji usługi do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę, zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj