Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-476/08/IK
z 19 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-476/08/IK
Data
2008.09.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Wartość wkładów i opłat


Słowa kluczowe
odrębna własność lokalu
spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego
spółdzielnie mieszkaniowe


Istota interpretacji
Opodatkowanie przekształcenia lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności.



Wniosek ORD-IN 617 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2008 r. (data wpływu 3 lipca 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 16 września 2008 r. (data wpływu) oraz z dnia 17 września 2008 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania przekształcenia lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismami z dnia 16 września 2008 r. (data wpływu) oraz z dnia 17 września 2008 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania przekształcenia lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia w oparciu o ustawę z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych wraz z jej nowelizacją z dnia 14 czerwca 2007 r. zobowiązana jest na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po spełnieniu określonych w ustawie warunków takich jak: dokonanie spłaty przypadającej na jego lokal części kosztów budowy będących zobowiązaniami spółdzielni, w odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami nominalnej kwoty umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal, jeżeli spółdzielnia korzystała z pomocy podlegającej zwrotowi do budżetu państwa, pozostałe zobowiązania z tytułu opłat na pokrycie kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości.

W obecnym stanie prawnym nie ma obowiązku wpłaty różnicy między wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego wkładu mieszkaniowego.

Spółdzielnia posiada w swoich zasobach sześć lokali mieszkalnych, które zostały przekazane na cele mieszkaniowe w wyniku dokonanych robót adaptacyjnych po 1 maja 2004 r. w stosunku do tych mieszkań Spółdzielnia od czynności ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego odprowadziła należny podatek VAT według stawki 7% (lokale zamieszkałe po raz pierwszy).

Pozostałe w zasobach Spółdzielni lokale mieszkalne to wyłącznie wybudowane, a tym samym po raz pierwszy zasiedlone i zamieszkane przed dniem 1 maja 2004 r. Ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego po raz pierwszy również nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.

Spółdzielcze lokatorskie prawa do lokalu mieszkalnego jakie ustanowione zostały w Spółdzielni po dniu 1 maja 2004 r. dotyczą takich sytuacji, jak:

  • dobrowolna zamiana lokali mieszkalnych między członkami Spółdzielni,
  • przekazanie w drodze spadku po zmarłych członkach rodziny zgodnie z postanowieniem Sądu,
  • odzysku lokalu po zgonie członka Spółdzielni, z wykluczeniem członkostwa lub dobrowolne zdanie mieszkania.

W każdym z tych przypadków dotyczy to lokali mieszkalnych, które zostały wybudowane oraz po raz pierwszy zasiedlone i zamieszkane przed dniem 1 maja 2004 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy z dniem 1 stycznia 2008 r. powstaje obowiązek zapłaty podatku VAT w sytuacji dokonywanych przekształceń spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo lokalu lub prawo odrębnej własności, w ww. przypadkach dotyczących lokali mieszkalnych, które zostały wybudowane oraz po raz pierwszy zasiedlone przed dniem 1 maja 2004 r. i po raz pierwszy również ustanowiono lokatorskie prawo do lokalu przed dniem 1 maja 2004 r., jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło po dniu 1 maja 2004 r. w wyniku dobrowolnej zamiany, spadku po zmarłych członkach zgodnie z postanowieniem sądu, odzysku po zgonie członka lub eksmisji lub dobrowolnego zdania mieszkania...

Zdaniem Wnioskodawcy, z dniem 1 stycznia 2008 r. obowiązek zapłaty podatku VAT nie wystąpi w sytuacji dokonywanych przekształceń spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego po dniu 1 maja 2004 r. w wyniku:

  • dobrowolnej zamiany lokali mieszkalnych,
  • spadku po zmarłych członkach rodziny,
  • odzysku po zgonie członka lub eksmisji,
  • dobrowolnego zdania mieszkania.

W każdym z tych przypadków dotyczy to lokali mieszkalnych, które zostały wybudowane oraz po raz pierwszy zasiedlone i zamieszkane przed dniem 1 maja 2004 r. i dla których lokatorskie spółdzielcze prawa do lokali ustanowiono po raz pierwszy przed dniem 1 maja 2004 r.

Wobec powyższego w opinii Wnioskodawcy zapis art. 153 ust. 2 stanowiący, że przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8 jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlone tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r. – dotyczy pierwszego zasiedlenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Zgodnie z art. 29 ust. 8 ww. ustawy - jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 i ust. 7 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Powyższe zwolnienie nie ma zastosowania również w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 8 ww. ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 153 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług - przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.

Z powyższego wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności jedynie wówczas gdy ustanowienie po raz pierwszy spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i zasiedlone po raz pierwszy tego lokalu miało miejsce po dniu 1 maja 2004 r., a ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności nastąpi przed upływem 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszalnego.

Ponadto z cyt. wyżej art. 153 ust. 2 ww. ustawy wynika, iż wyłączeniu spod ustawy o podatku od towarów i usług na mocy tego przepisu, podlegają czynności przekształcenia lub ustanowienia odrębnej własności lokalu, w przypadku, gdy ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r. Celem tego przepisu jest wyłączenie spod ustawy przekształcenia przysługującego członkowi spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienia w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, w odniesieniu do tych lokali, do których spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu zostało ustanowione po raz pierwszy przed dniem 1 maja 2004 r. i zostały one zasiedlone przed tą datą.

Ustanowienie po tej dacie ponownie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego objęte jest zakresem art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy. Do przekształcenia zaś tego prawa lokatorskiego w prawo własności będzie miał zastosowanie przepis art. 153 ust. 2 ww. ustawy, jako że pierwsze zasiedlenie lokalu mieszkalnego i ustanowienie do tego lokalu prawa lokatorskiego miało miejsce jednak przed 1 maja 2004 r.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż ustanowienie po raz pierwszy lokatorskiego prawa do lokali mieszkalnych i ich zasiedlenie nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r. Na skutek wzajemnej zamiany lokali, spadku po zmarłych członkach, odzysku lokalu w sposób naturalny, tj. w wyniku śmierci członka spółdzielni i w wyniku wypowiedzenia członkostwa, ponownie ustanowiono lokatorskie prawo po dniu 1 maja 2004 r. Zatem przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego we własnościowe prawo do lokalu lub prawo odrębnej własności, ustanowionego po raz wtóry po dniu 1 maja 2004 r. nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 153 ust. 2 ww. ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj