Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-865/08-2/IŚ
z 26 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-865/08-2/IŚ
Data
2008.08.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
pracodawca
przychody ze stosunku pracy
zbycie
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy w myśl art. 32 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 93c ustawy Ordynacja podatkowa w przypadku podziału poprzez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na rzecz spółki przejmującej, spółka przejmująca, tj. Wnioskodawca może kontynuować obliczanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z uwzględnieniem kwot pobranych przez spółkę dzieloną (rozpoczęte w roku podatkowym przez spółkę dzieloną)?



Wniosek ORD-IN 384 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20.05.2008 r. (data wpływu 26.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika wobec pracowników przejętych na skutek podziału innej spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.05.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika wobec pracowników przejętych na skutek podziału innej spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

U…(dalej: spółka dzielona) jest producentem i dystrybutorem szerokiej gamy produktów F… (produkty szybko zbywalne), takich jak: kosmetyki, środki czystości, artykuły spożywcze.

Spółka ta zamierza dokonać restrukturyzacji poprzez wydzielenie składników majątku stanowiących aktywa i pasywa Działu Marketingu i Sprzedaży oraz przeniesienie ich do istniejącej spółki – U… SPÓŁKA Z O.O., która jest Wnioskodawcą (dalej: spółka przejmująca).

Podział spółki dzielonej zostanie przeprowadzony w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z ze. zm.) poprzez wydzielenie i przeniesienie Działu Marketingu i Sprzedaży do spółki przejmującej.

Dział Marketingu i Sprzedaży stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

W wyniku podziału, część pracowników spółki dzielonej zostanie przeniesiona do spółki przejmującej.

Przeniesienie pracowników nastąpi na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2007 r.,Nr 176, poz. 1239 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem w razie przejęcia zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Plan podziału spółki dzielonej został zaakceptowany i podpisany przez zarządy spółki dzielonej i spółki przejmującej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w myśl art. 32 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 93c ustawy Ordynacja podatkowa w przypadku podziału poprzez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na rzecz spółki przejmującej, spółka przejmująca, tj. Wnioskodawca może kontynuować obliczanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z uwzględnieniem kwot pobranych przez spółkę dzieloną (rozpoczęte w roku podatkowym przez spółkę dzieloną)...

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka przejmująca, tj. Wnioskodawca może kontynuować pobieranie zaliczek z uwzględnieniem kwot pobranych przez spółkę dzieloną. W konsekwencji, przy ustalaniu stawki podatku właściwej do obliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, spółka przejmująca powinna zsumować dochody uzyskane przez pracowników w spółce dzielonej z dochodami uzyskanymi w spółce przejmującej.

W świetle art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby prawne, jako zakłady pracy, są obowiązane obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku pracy.

Natomiast zgodnie z art. 32 ust. 1 tej ustawy wysokość pobieranych zaliczek zależy od wysokości dochodu uzyskanego w zakładzie pracy od początku roku.

Przejście pracowników spółki dzielonej na spółkę przejmującą następuje w trybie art. 231 Kodeksu pracy, zgodnie z którym nowy pracodawca wstępuje w miejsce dotychczasowego. Zamiana ta ma charakter automatyczny i nie powoduje rozwiązania stosunku pracy, ani likwidacji miejsc pracy, w tym wypadku nie dochodzi również do przerwy w zatrudnieniu. Z punktu widzenia pracownika zmiana pracodawcy ma więc charakter formalny, nie ulega zmianie okres zatrudnienia, pracownik nie traci żadnych przywilejów związanych z długością zatrudnienia. W konsekwencji w stosunku do przejmowanych pracowników zachowana zostaje ciągłość w zatrudnieniu.

Należy więc przyjąć, że zakładem pracy o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest dla podatnika najpierw spółka dzielona, po której rolę pracodawcy obejmuje spółka przejmująca.

Wniosek ten można wyprowadzić również na gruncie art. 93c. Ordynacji podatkowej.

W świetle tej regulacji spółka przejmująca jest bowiem następcą prawnym spółki dzielonej zarówno w zakresie praw, jak i obowiązków podatkowych. Jednym z obowiązków, które przechodzą na spółkę przejmującą w wyniku podziału przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest obowiązek kontynuacji poboru zaliczek w stosunku do przejętych pracowników.

Przyjęcie argumentacji przeciwnej (zakładającej brak kontynuacji w pobieraniu zaliczek na podatek dochodowy) spowodowałoby zaniżenie miesięcznej zaliczki wpłacanej do urzędu skarbowego - dla potrzeb ustalenia stawki podatku spółka przejmująca nie uwzględniałaby bowiem dochodów osiągniętych przez pracowników od początku roku.

Podsumowując, spółka przejmująca przy obliczaniu zaliczek za poszczególne miesiące powinna uwzględnić dochody uzyskane przez pracowników w spółce dzielonej.

Taka metodologia obliczania zaliczek znalazła potwierdzenie w wielu interpretacjach podatkowych, m.in. w:

  • postanowieniu Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 22.04.2005 r., sygn. 1471/DPF/415-33/2005/ML,
  • postanowieniu Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z 07.06.2004 r., sygn. US35/FO2/415-30/04/KK.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj