Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-607b/08/MM
z 22 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-607b/08/MM
Data
2008.08.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Skala podatkowa

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
ewidencja środków trwałych
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
odpłatne zbycie
przychód
przychód z działalności gospodarczej
sprzedaż nieruchomości
wartość rynkowa
zbycie nieruchomości


Istota interpretacji
Czy w sytuacji, gdyby zaczął Pan użytkować zakupioną nieruchomość na cele prowadzonej działalności gospodarczej i świadczyłby tam usługi najmu oraz wprowadził lokal do ewidencji środków trwałych - przy sprzedaży tej nieruchomości w roku 2008 należy zapłacić podatek dochodowy od dochodu według skali podatkowej?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2008 r. (data wpływu 30 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym kwoty uzyskanej ze sprzedaży w roku 2008 nieruchomości, która zakupiona została w roku 2007.

W związku z tym, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem nr ITPB2/415-607/08/MM; ITPP1/443-471/08/BK z dnia 15 lipca 2008 roku wezwano Pana do jego uzupełnienia.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


W roku 2007 nabył Pan na przetargu nieruchomość, tj. budynek poszkolny wraz z działką. Z uwagi na brak środków finansowych na adaptację na cele mieszkalne oraz ewentualnych chętnych na wynajem lokalu na działalność gospodarczą zastanawia się Pan nad jego sprzedażą.

Budynek, który planuje Pan sprzedać nie jest i nie będzie budynkiem mieszkalnym – pozostaje on bez zmian od momentu nabycia i od dnia zakupu nie jest w żaden sposób użytkowany; w tym dla celów prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Przedmiotowa nieruchomość nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Pana działalności.


W związku z powyższym zadano następujące pytania z zakresu podatku dochodowego:


  1. Czy przy sprzedaży w roku 2008 nieruchomości, zakupionej w roku 2007 podatek dochodowy wynosił będzie 19% dochodu uzyskanego z tej sprzedaży...
  2. Czy w sytuacji, gdyby zaczął Pan użytkować zakupioną nieruchomość na cele prowadzonej działalności gospodarczej i świadczyłby tam usługi najmu oraz wprowadził lokal do ewidencji środków trwałych - przy sprzedaży tej nieruchomości w roku 2008 należy zapłacić podatek dochodowy od dochodu według skali podatkowej...


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie drugie. Odpowiedź w zakresie pytania pierwszego zostanie udzielona w odrębnej interpretacji.


Zdaniem Wnioskodawcy – w zakresie pytania drugiego - w sytuacji, gdyby sprzedał nieruchomość wykorzystywaną na potrzeby działalności gospodarczej, która byłaby wpisana do ewidencji środków trwałych tej działalności, przychód uzyskany z tej sprzedaży należy opodatkować według skali podatkowej, gdyż jako osoba prowadząca działalność gospodarczą wybrał Pan opodatkowanie na zasadach ogólnych. Dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości uprzednio wykorzystywanej na działalność usługową w zakresie najmu należałoby zakwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie przepisem art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza. Definicję przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych zawiera art. 14 ust. 1 ustawy, który stanowi, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z działalności uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Natomiast zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:


  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekraczają 1.500,00 zł.
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi,


  • ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c, przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że rozważa Pan możliwość przeznaczenia nieruchomości dla celów prowadzonej działalności gospodarczej (ujęcia w ewidencji środków trwałych), a następnie dokonania jej sprzedaży. Zatem kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości będzie stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy.

Przy ustalaniu przychodu uzyskanego ze sprzedaży składników majątku, o których mowa należy mieć na uwadze treść art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powołany przepis stanowi: przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Dochód uzyskany ze sprzedaży, o której mowa, podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 lub w art. 30c ust. 1 ww. ustawy, w zależności od wybranego przez podatnika sposobu opodatkowania na dany rok podatkowy. Z treści złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, opodatkowaną zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy - czyli według skali podatkowej. W przypadku odpłatnego zbycia opisanej we wniosku nieruchomości wprowadzonej do ewidencji środków trwałych, uzyskany dochód winien Pan zatem opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej, wraz z pozostałymi dochodami z działalności gospodarczej.

Końcowo dodać należy, że dochodem z odpłatnego zbycia składnika majątku, o którym mowa, jest różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia, a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tego środka trwałego, co wynika z treści art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj